Reklama

„Jan Paweł II - Pielgrzym Pokoju”

Dzień Papieski w Legnicy

Już po raz czwarty obchodzony będzie w całej Polsce Dzień Papieski. Organizowany jest on przez Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Celem akcji, która w tym roku przebiega pod hasłem „Jan Paweł II - Pielgrzym Pokoju”, jest promowanie papieskiego nauczania i organizowanie pomocy dla szczególnie uzdolnionej młodzieży wiejskiej pochodzącej z rodzin najniżej uposażonych. Obok wielu wydarzeń religijnych odbywają się również katechezy w szkołach, homilie oraz dni kultury chrześcijańskiej. W wielu miejscach organizowane są konferencje poświęcone przesłaniu Dnia Papieskiego.
Obchody Dnia Papieskiego przebiegają w czterech wymiarach:
- wymiar intelektualny - jeden z najważniejszych elementów Dnia Papieskiego. Jego celem jest przybliżenie treści nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II i wiedzy o jego pontyfikacie, widzianym pod specyficznym kątem tegorocznego hasła. Wyrazem tego jest organizowana w Jeleniej Górze przez Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej sesja naukowa: „Ziemia darem Boga”. W ramach Dnia Papieskiego odbędzie się po raz pierwszy Forum Młodych, które zgromadzi przedstawicieli młodzieży wszystkich środowisk naszej diecezji.
- wymiar duchowy - Dzień Papieski to dzień duchowej łączności z Ojcem Świętym i modlitwy w jego intencji. Centralnym punktem Dnia Papieskiego jest celebrowana przez Biskupa Legnickiego Msza św. w legnickiej katedrze o godz. 16.00 z udziałem przedstawicieli władz samorządowych, stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” oraz delegacji szkół im. Jana Pawła II z terenu diecezji legnickiej.
- wymiar artystyczny - W szkołach organizowane są wystawy poświęcone Ojcu Świętemu. W ramach Forum Młodych odbędą się koncerty zespołów artystycznych.
- wymiar konkretnej solidarności - to przede wszystkim zbiórka pieniędzy pod hasłem „Dzielmy się miłością”. Dochód uzyskany z tej zbiórki w całości jest przeznaczony na fundusz stypendialny dla młodzieży szkół gimnazjalnych, którzy osiągają znaczne wyniki w nauce. Diecezja Legnicka dotąd otrzymywała 18 stypendiów. Ze względu na podział diecezji kilku stypendystów pozostało w granicach diecezji świdnickiej. Stypendium otrzymywali uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, którzy pochodzą ze środowisk wiejskich, odznaczają się zdolnościami i osiągają wysokie wyniki nauczania. Warto także przypomnieć, że również Biskup Legnicki funduje stypendium naukowe dla kilku uczniów szkół ponadgimnazjalnych z terenu diecezji legnickiej.

Dzień Papieski w Legnicy trwać będzie w dniach 8-10 października. Owocem Dnia Papieskiego jest zainspirowana w 2002 r. przez Biskupa Legnickiego Diecezjalna Wspólnota Szkół im. Jana Pawła II. Szkoły te podpisały porozumienie o wzajemnej współpracy w zakresie tworzenia wspólnych programów wychowawczych i promocji papieskiego nauczania. Ustalono, że Dzień Papieski będzie dniem wspólnoty dla tych szkół.

Ks. dr Marek Mendyk - diecezjalny koordynator Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Benedykt XVI: tylko wiara wyzwala człowieka z ograniczeń i ciasnoty jego czasów

2021-07-27 14:45

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Grzegorz Gałązka

O swojej drodze kapłańskiej i doświadczeniach duszpasterskich opowiedział papież-senior Benedykt XVI w wywiadzie udzielonym pisemnie Tobiasowi Winstelowi z okazji 70. rocznicy swoich święceń kapłańskich, a który ukazał się na łamach niemieckiego miesięcznika katolickiego „Herder Korrespondenz”.

Oto całość rozmowy Tobiasa Winstela z Benedyktem XVI w tłumaczeniu na język polski:

CZYTAJ DALEJ

Cud krwi św. Pantaleona w Madrycie

2021-07-27 15:40

[ TEMATY ]

cud

Vatican News

Do klasztoru Wcielenia w Madrycie od wczoraj przybywają wierni z różnych regionów kraju. Dzisiaj przypada wspomnienie św. Pantaleona i dokonuje się tzw. cud krwi, który wierni mogą obserwować bezpośrednio na ekranach.

Pantaleon urodził się w 280 r. w Nikomedii. Zgodnie z wolą ojca ukończył medycynę i został lekarzem na dworze cesarza Galeriusza Maksymiana. Po nawróceniu na chrześcijaństwo zaczął leczyć bezpłatnie, co przysporzyło mu wielu wrogów. Uwięziony i okrutnie torturowany nie wyrzekł się jednak wiary chrześcijańskiej. Ostatecznie został ścięty 27 lipca 305 r.

CZYTAJ DALEJ

Błażej Kmieciak prostuje fałszywą tezę mediów o skali pedofilii wśród duchownych

2021-07-28 12:51

[ TEMATY ]

raport

Adobe Stock

Raport Państwowej Komisji ds. Pedofilii nie daje podstaw do wniosku, że 30% pedofilów to duchowni - podkreśla w rozmowie z KAI szef Komisji Błażej Kmieciak, prostując tezę prezentowaną wczoraj przez wiele mediów. Wedle badań przytoczonych w ogłoszonym wczoraj Raporcie, duchowni są sprawcami około 1 procenta przestępstw pedofilskich.

Publikujemy treść rozmowy:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję