Reklama

Wiadomości z diecezji

23 września odbyła się w Łowiczu Kongregacja Księży Dziekanów i Wicedziekanów. Słowo wstępne na rozpoczęcie kongregacji wygłosił biskup łowicki Andrzej F. Dziuba. W programie znalazło się m.in. omówienie korelacji szkolnej lekcji religii i katechezy przy parafii, którego dokonał ks. dr Wojciech Osial. Sprawy Caritas Diecezji Łowickiej przedstawił ks. Piotr Krzyszkowski, zaś sprawy Wydziału Duszpasterstwa i Nauki Katolickiej ks. prał. Wiesław Wronka. O badaniach postaw społeczno-religijnych w diecezji łowickiej mówił ks. prof. dr hab. W. Zdaniewicz, a o inicjatywie Dni Papieskich i Światowych Dni Młodzieży - ks. Wiesław Frelek. Ks. dr Mirosław Jacek Skrobisz poruszył sprawy Seminarium Duchownego i Instytutu Teologicznego Diecezji Łowickiej, a ks. kan. Stanisław Majkut przedstawił Plan rozwoju przestrzennego i potrzeby budownictwa sakralnego oraz potrzeby poszerzania lub założenia cmentarzy. Uzupełniono również wakat Ekonoma Diecezji Łowickiej. Funkcję tę pełnić będzie ks. dr Bogumił Karp, dyrektor Radia Victoria.

24 września w I LO im. Jóżefa Chełmońskiego w Łowiczu odbyły się uroczystości poświęcone 65. rocznicy powstania Szarych Szeregów i Hufca Szarych Szeregów w Łowiczu. Janusz Karpiński, pierwszy dowódca łowickich Szarych Szeregów, otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Łowicza. Gościem specjalnym spotkania był ks. prał. Zdzisław Peszkowski, kapelan rodzin katyńskich i pomordowanych na Wschodzie, były jeniec Kozielska.
XVIII Zjazd Koleżeński Wychowanków i Wychowanek Szkół Średnich Ogólnokształcących w Łowiczu odbył się 25-26 września, w 90. rocznicę powstania Koła. Pierwszego dnia trwania zjazdu odbyło się uroczyste spotkanie w I LO im. Józefa Chełmońskiego w Łowiczu, gdzie bp Alojzy Orszulik poświęcił nowy sztandar Koła. Po obradach plenarnych i obiedzie, uczestnicy zjazdu wzięli udział we Mszy św., odprawionej dla nich w kościele Ojców Pijarów. Aż do białego rana trwał Bal Absolwentów w restauracji „Szkiełka” na Błoniach nad Bzurą. Zamknięcie zjazdu nastąpiło 26 września.

Miejski Ośrodek Kultury w Sochaczewie oraz Towarzystwo Śpiewacze Ziemi Sochaczewskiej zaprosili miejscowych melomanów na IV Wrześniowe Spotkania z Pieśnią Chóralną im. Bohaterów Walk nad Bzurą „Pamięć - Wdzięczność - Nadzieja”. Koncert galowy odbył się 26 września w Miejskim Ośrodku Kultury w Sochaczewie. Patronat nad spotkaniami objęli Przewodniczący Rady Miejskiej i Burmistrz Miasta Sochaczewa, zaś nagrody ufundowali Starosta Powiatu Sochaczewskiego, Przewodniczący Rady Miejskiej i Burmistrz Miasta Sochaczewa.

II Dni Dziedzictwa Europejskiego, pod patronatem rozgłośni Radia Victoria, odbyły się 26 września w Skansenie Wsi Łowickiej oraz Muzeum w Łowiczu. W programie imprezy znalazła się m.in. wystawa fotograficzna przedstawiająca architekturę drewnianą Księstwa Łowickiego, jak również warsztaty z zakresu sztuki i rzemiosła ludowego.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Częstochowa/ PSP: wybuch samochodu dostawczego, dwie osoby zginęły

2021-07-26 17:26

Trzy osoby zostały poszkodowane w wybuchu samochodu dostawczego przy ul. Wrocławskiej w Częstochowie – podała w twitterowym wpisie w poniedziałek po południu Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej.

Dwie z tych osób poniosły śmierć.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Przed Trybunałem Watykańskim zaczyna się historyczny proces ws. nadużyć finansowych

2021-07-27 07:09

[ TEMATY ]

Watykan

Monika Książek

Po raz pierwszy od prawie 300 lat przed Trybunałem w Watykanie staje kardynał oskarżony o nadużycia finansowe. Wtorek to pierwszy dzień historycznego procesu włoskiego kardynała Angelo Becciu i 9 innych osób w sprawie podejrzanych transakcji w Sekretariacie Stanu.

Zarzuty dotyczą defraudacji, przestępstw finansowych, korupcji, oszustw, wymuszeń i nadużycia urzędu. W związku z dużą liczbą oskarżonych i reprezentujących ich prawników proces toczyć się będzie w udostępnionej Trybunałowi sali w Muzeach Watykańskich. To największy proces w najnowszych dziejach Watykanu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję