Reklama

Nowy Ośrodek Duszpasterski w Bełchatowie

Niedziela łódzka 41/2004

…w tym świętym miejscu sam wznosisz dla siebie świątynię z żywych kamieni, którymi my jesteśmy i sprawiasz, że Kościół rozszerzony po całym świecie rozwija się jako Mistyczne Ciało Chrystusa.
(Z prefacji na poświęcenie kościoła)

Na terenie parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Bełchatowie - w jej wschodniej części - względy duszpasterskie podyktowały potrzebę wybudowania kaplicy - ośrodka duszpasterskiego na osiedlu Olsztyńskim. Taką myśl powziął przed laty nieżyjący dziś ówczesny proboszcz ks. prał. Aleksander Łęgocki. Jego inicjatywa została podjęta przez obecnego proboszcza ks. kan. Janusza Krakowiaka, który swym staraniem doprowadził do rozpoczęcia budowy.
W sobotę 11 września br. podczas uroczystej Mszy św. sprawowanej w intencji Ojczyzny bp Ireneusz Pękalski poświęcił kilkumetrowy krzyż oraz kamień z tablicą pamięci sługi Bożego ks. Jerzego Popiełuszki w 20. rocznicę męczeńskiej śmierci, wmurował kamień węgielny w fundamenty kaplicy i podpisał akt erekcyjny pod budowę.
„Ostatnie lata pozwoliły na przygotowanie terenu i poważną decyzję o rozpoczęciu budowy. Okolicznością sprzyjającą, a nawet wskazującą stał się obecny rok poświęcony męczennikowi ks. Jerzemu Popiełuszce. W 20. rocznicę śmierci ks. Jerzego, powstaje myśl, by upamiętnić tę postać, by na ziarnie rzuconym w glebę budować nowe treści, nowe wartości, nową wspólnotę zjednoczoną wokół kaplicy” - mówił w słowie powitalnym podczas Mszy św. Ksiądz Proboszcz.
Na zaproszenie komitetu obchodów uroczystości, któremu przewodniczył Prezydent Miasta przybyła delegacja z kościoła św. Stanisława Kostki w Warszawie z pocztem sztandarowym, której przewodniczył ks. Czesław Banaszkiewicz. W słowie Bożym zachęcał wiernych, by jak ks. Jerzy nie lękać się żyć w prawdzie. Obecny był także senior ks. kan. Antoni Sawicki - kapelan AK, który ochrzcił ks. Jerzego w parafii Suchowola, byli także obecni kapłani naszego dekanatu, przedstawiciele władz miejskich, powiatowych i gminnych, Stowarzyszenia Katolickiego Civitas Christiana z Warszawy i Łodzi, prezesi i dyrektorzy zakładów pracy naszego terenu, dyrektorzy, przedstawiciele Policji, Straży Pożarnej, Związków Zawodowych oraz wierni naszego miasta, szczególnie mieszkańcy Osiedla Olsztyńskiego. Licznie reprezentowane były poczty sztandarowe.
Pod koniec Mszy św. dr Dariusz Rogut z Akademii Świętokrzyskiej wygłosił referat nt.: Ks. Jerzy Popiełuszko - symbol walki o prawdę. Uroczystość uświetnił solista Jacek Szyłkowski z Warszawy, który wykonał pieśni patriotyczno-religijne.
Bp Ireneusz Pękalski powiedział na zakończenie Liturgii: „W tamtych czasach ludzie byli tak blisko ks. Jerzego, a dzisiaj? Chorągiewki. Zmieniły się ich poglądy, zdradzają idee, którym wówczas służyli i występują otwarcie czy w inny sposób przeciw Kościołowi. Ksiądz Jerzy nie był chorągiewką, nie dlatego, że był kapłanem, ale dlatego że swoje człowieczeństwo przez czas młodości budował na skale”. I dalej mówił Ksiądz Biskup: „Jeden z morderców ks. Jerzego to łodzianin, ochrzczony, zawarł sakramentalny związek małżeński, a potem co? Nie wystarczy przyjąć chrzest, inne sakramenty św. ażeby być człowiekiem sumienia. Trzeba czegoś więcej. To dobrze, że w naszej archidiecezji rodzi się miejsce, które będzie upamiętniało to, co cały Kościół zawdzięcza ks. Jerzemu. Drobny, ale jakże ważny przejaw zadośćuczynienia za sprawcę śmierci, skoro on po dziś dzień nie widzi potrzeby uderzenia się w piersi i powiedzenia: zgrzeszyłem, pobłądziłem, szedłem niewłaściwą drogą i przepraszam”. Po błogosławieństwie zostały złożone kwiaty pod tablicą pamięci sługi Bożego ks. Jerzego Popiełuszki.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

IO Tokio: Iga Świątek wyeliminowana w drugiej rundzie

2021-07-26 10:41

[ TEMATY ]

IO Tokio

PAP/Leszek Szymański

Iga Świątek przegrała z hiszpańską tenisistką Paulą Badosą 3:6, 6:7 (4-7) i odpadła w drugiej rundzie (1/16 finału) turnieju olimpijskiego w Tokio.

20-letnia Świątek była rozstawiona z numerem szóstym w igrzyskach, a w rankingu WTA zajmuje ósmą pozycję. Cztery lata starsza Hiszpanka, która rozgrywa najlepszy sezon w karierze, jest w tym zestawieniu 29.(PAP)

CZYTAJ DALEJ

Ks. Kassar: 12-letnia olimpijka z Syrii bohaterką

2021-07-26 16:32

polsatsport.pl

Najmłodszą uczestniczką Letnich Igrzysk Olimpijskich w Tokio jest 12-letnia Hend Zaza z Syrii. Reprezentuje swój kraj w tenisie stołowym.

Mimo iż już w rundzie kwalifikacyjnej rozgrywek przegrała z reprezentantką Austrii Liu Jia, to już sam udział ma wielkie znaczenie dla jej rodaków, podkreśliła 26 lipca wiedeńska fundacja ekumeniczna Pro Oriente.

CZYTAJ DALEJ

Na tydzień przed pielgrzymką na Jasną Górę

2021-07-26 23:49

[ TEMATY ]

pielgrzymka świdnicka

archiwum prywatne

Pielgrzymka Świdnicka

Pielgrzymka Świdnicka

Już za kilka dnia ze świdnickiej katedry wyruszy 18. Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Po raz pierwszy wszystkie grupy wyjdą razem.

Tydzień przed wyjściem pielgrzymki skontaktowaliśmy się z Centrami Pielgrzymkowymi poszczególnych grup z zapytaniem, jak idą przegotowania: - W grupie 1 – świdnickiej – na liście mamy 63 osoby, z pewnością także kilkanaście osób dołączy wraz z ks. Adamem z Wir. Cały czas monitorujemy i oświadczenia o zdrowiu, a także ilość osób zaszczepionych i niezaczepionych. Dużo w tym roku jest biurokracji, ale czuwamy nad tym – mówi Anna Iwancz.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję