Reklama

Nowy Ośrodek Duszpasterski w Bełchatowie

Niedziela łódzka 41/2004

…w tym świętym miejscu sam wznosisz dla siebie świątynię z żywych kamieni, którymi my jesteśmy i sprawiasz, że Kościół rozszerzony po całym świecie rozwija się jako Mistyczne Ciało Chrystusa.
(Z prefacji na poświęcenie kościoła)

Na terenie parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Bełchatowie - w jej wschodniej części - względy duszpasterskie podyktowały potrzebę wybudowania kaplicy - ośrodka duszpasterskiego na osiedlu Olsztyńskim. Taką myśl powziął przed laty nieżyjący dziś ówczesny proboszcz ks. prał. Aleksander Łęgocki. Jego inicjatywa została podjęta przez obecnego proboszcza ks. kan. Janusza Krakowiaka, który swym staraniem doprowadził do rozpoczęcia budowy.
W sobotę 11 września br. podczas uroczystej Mszy św. sprawowanej w intencji Ojczyzny bp Ireneusz Pękalski poświęcił kilkumetrowy krzyż oraz kamień z tablicą pamięci sługi Bożego ks. Jerzego Popiełuszki w 20. rocznicę męczeńskiej śmierci, wmurował kamień węgielny w fundamenty kaplicy i podpisał akt erekcyjny pod budowę.
„Ostatnie lata pozwoliły na przygotowanie terenu i poważną decyzję o rozpoczęciu budowy. Okolicznością sprzyjającą, a nawet wskazującą stał się obecny rok poświęcony męczennikowi ks. Jerzemu Popiełuszce. W 20. rocznicę śmierci ks. Jerzego, powstaje myśl, by upamiętnić tę postać, by na ziarnie rzuconym w glebę budować nowe treści, nowe wartości, nową wspólnotę zjednoczoną wokół kaplicy” - mówił w słowie powitalnym podczas Mszy św. Ksiądz Proboszcz.
Na zaproszenie komitetu obchodów uroczystości, któremu przewodniczył Prezydent Miasta przybyła delegacja z kościoła św. Stanisława Kostki w Warszawie z pocztem sztandarowym, której przewodniczył ks. Czesław Banaszkiewicz. W słowie Bożym zachęcał wiernych, by jak ks. Jerzy nie lękać się żyć w prawdzie. Obecny był także senior ks. kan. Antoni Sawicki - kapelan AK, który ochrzcił ks. Jerzego w parafii Suchowola, byli także obecni kapłani naszego dekanatu, przedstawiciele władz miejskich, powiatowych i gminnych, Stowarzyszenia Katolickiego Civitas Christiana z Warszawy i Łodzi, prezesi i dyrektorzy zakładów pracy naszego terenu, dyrektorzy, przedstawiciele Policji, Straży Pożarnej, Związków Zawodowych oraz wierni naszego miasta, szczególnie mieszkańcy Osiedla Olsztyńskiego. Licznie reprezentowane były poczty sztandarowe.
Pod koniec Mszy św. dr Dariusz Rogut z Akademii Świętokrzyskiej wygłosił referat nt.: Ks. Jerzy Popiełuszko - symbol walki o prawdę. Uroczystość uświetnił solista Jacek Szyłkowski z Warszawy, który wykonał pieśni patriotyczno-religijne.
Bp Ireneusz Pękalski powiedział na zakończenie Liturgii: „W tamtych czasach ludzie byli tak blisko ks. Jerzego, a dzisiaj? Chorągiewki. Zmieniły się ich poglądy, zdradzają idee, którym wówczas służyli i występują otwarcie czy w inny sposób przeciw Kościołowi. Ksiądz Jerzy nie był chorągiewką, nie dlatego, że był kapłanem, ale dlatego że swoje człowieczeństwo przez czas młodości budował na skale”. I dalej mówił Ksiądz Biskup: „Jeden z morderców ks. Jerzego to łodzianin, ochrzczony, zawarł sakramentalny związek małżeński, a potem co? Nie wystarczy przyjąć chrzest, inne sakramenty św. ażeby być człowiekiem sumienia. Trzeba czegoś więcej. To dobrze, że w naszej archidiecezji rodzi się miejsce, które będzie upamiętniało to, co cały Kościół zawdzięcza ks. Jerzemu. Drobny, ale jakże ważny przejaw zadośćuczynienia za sprawcę śmierci, skoro on po dziś dzień nie widzi potrzeby uderzenia się w piersi i powiedzenia: zgrzeszyłem, pobłądziłem, szedłem niewłaściwą drogą i przepraszam”. Po błogosławieństwie zostały złożone kwiaty pod tablicą pamięci sługi Bożego ks. Jerzego Popiełuszki.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Kłopoty z Matką Bożą?

Ucieszyłam się z możliwości zadawania pytań na łamach „Niedzieli”. Wasza gazeta kojarzy mi się z Częstochową i dlatego przyznaję się od razu do moich kłopotów z Matką Bożą. Przyjaźnię się z grupą protestantów. Staramy się żyć w zgodzie i nie nawracać siebie na siłę. Moi przyjaciele jednak często stawiają mi drażliwe pytania o osobę Maryi. Twierdzą, że oddawanie czci należy się tylko Panu Bogu, a nie takiemu zwykłemu człowiekowi jak Maryja. Uważają też, że my, katolicy, poprzez te wszystkie obrazy Matki Bożej, liczne sanktuaria, a nawet formy modlitwy, zaczynamy traktować Maryję jak Boga. Sama się ostatnio złapałam na tym, że w wieczornej modlitwie mówiłam ciągle: „Maryjo, daj mi zdrowie”, „Maryjo, spraw, abym zdała egzaminy”, „Maryjo, uczyń cud i załatw pracę dla mojego taty”. W tych wezwaniach zaczęło mnie intrygować to, że już nie mówię o tym Panu Bogu, tylko wszystko załatwiam z Matką Bożą. Czy to dobrze, że my, katolicy, tak bardzo czcimy Maryję?
Magda

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: jak wspólnie działać w duchu nowej ewangelizacji w zakonach i zgromadzeniach?

2022-09-26 17:42

[ TEMATY ]

Jasna Góra

zakon

nowa ewangelizacja

Karol Porwich/Niedziela

Jak wspólnie działać w duchu nowej ewangelizacji, o relacji charyzmatu, czyli duchowości, którą żyją i realizują zakony, zgromadzenia i instytuty, do nowych form i środków przekazywania wiary rozmawiano na Jasnej Górze podczas spotkania Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji KEP z przedstawicielami zakonnych wspólnot. Obrady zakończyły się wspólną Eucharystią w Kaplicy Matki Bożej.

Ks. Artur Sepioło, sekretarz Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji wyróżnił cztery obszary, etapy wspierania nowej ewangelizacji w zakonach i zgromadzeniach: przez osoby, które są oddelegowane albo też bardziej przeżywają wezwanie do działań w tym duchu; przez konkretne dzieła powstałe wewnątrz zakonnych wspólnot; przez akceptację przełożonych, by dzieła, projekty służące nowej ewangelizacji zostały włączone też w duchową tkankę danej rodziny zakonnej. Czwartym etapem jest sytuacja, kiedy w charyzmat, który powinien być ciągle odnawiany, włączone zostają elementy związane z nową ewangelizacją. – Nasze spotkanie służyło temu, by tym etapom się przyjrzeć, skonkretyzować je, określić jak przechodzić z jednego etapu do drugiego i jak je rozwijać - wyjaśniał ks. Sepioło.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję