Reklama

Niedziela Małopolska

Chór CANTICUM IUBILAEUM u Czarnej Madonny

We wtorek 2 stycznia br. Chór Mieszany CANTICUM IUBILAEUM z Limanowej gościł na Jasnej Górze. Okazja była wyjątkowa, bo właśnie w tym dniu minęło 20 lat od założenia chóru mieszanego przy limanowskiej bazylice. Dokładnie 2 stycznia 1998 odbyła się pierwsza próba i swoją działalność rozpoczął chór mieszany. Dwa lata później zespół przyjął nazwę CANTICUM IUBILAEUM, co znaczy radość śpiewania.

[ TEMATY ]

chór

Mateusza Franczyka

Chór CANTICUM IUBILAEUM uświetnił swoim śpiewem Mszę św. odprawioną w Kaplicy Matki Bożej o godz. 18.30, której przewodniczył i homilię wygłosił o. Nikodem Kilnar, krajowy duszpasterz muzyków kościelnych. Po Eucharystii, w jasnogórskiej bazylice, chórzyści wykonali koncert - Pokłon Jezusowi. Zabrzmiały tradycyjne kolędy i pastorałki oraz znane na całym świecie pieśni bożonarodzeniowe. Wśród nich pojawiły się także kompozycje specjalnie napisane dla limanowskiego chóru CANTICUM IUBILAEUM.

Chórowi pod dyrekcją Marka Michalika towarzyszyli soliści: Jadwiga Postrożna - mezzosopran, wychowanka chóru, a obecnie solistka Opery Wrocławskiej oraz Marcin Wasilewski-Kruk - śpiewak i pedagog, wykładowca Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Przy organach zasiadł Piotr Michalik organista, uczeń ostatniej klasy organów w Szkole Muzycznej II st. w Nowym Sączu, prywatnie syn dyrygenta chóru.

Reklama

Punktem kulminacyjnym była modlitwa chórzystów przed wizerunkiem Królowej Polski, podczas Apelu Jasnogórskiego, w czasie którego śpiewacy z Limanowej zawierzyli siebie i swoje rodziny, a także swoją pracę artystyczną opiece Czarnej Madonny.

Modlitwę apelową poprowadził o. Nikodem Kilnar który mówił: „Dzisiaj w sposób szczególny pragniemy zawierzyć chór CANTICUM IUBILAEUM z Bazyliki Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej, który właśnie dzisiaj przybył, aby świętować 20. rocznicę posługi Kościołowi. Zawierzamy tę wspólnotę chóralną, dyrygenta, solistów, zawierzamy całą wspólnotę parafialną oraz wszystkich duszpasterzy posługujących w sanktuarium”.

Występ limanowskiego chóru wzbudził ogromne zainteresowanie wśród pielgrzymów i samych ojców Paulinów, którzy zachęcali chórzystów do częstszych przyjazdów na Jasną Górę.

Koncert jubileuszowy w Limanowej odbędzie się 17 listopada 2018 roku.

2018-01-05 08:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Śpiewają Panu już ponad pół wieku

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 46/2013, str. 4-5

[ TEMATY ]

chór

Archiwum Towarzystwa Śpiewaczego

Śmiało można rzec, że nie odbywa się bez nich prawie żadna ważna uroczystość diecezjalna. Choć w większości nie są z wykształcenia muzykami, w repertuarze mają dzieła ambitne, których nie powstydziliby się zawodowcy. Zielonogórskiemu chórowi „Cantemus Domino” stuknęła w tym roku sześćdziesiątka. Po historii i czasach współczesnych oprowadzają nas Aleksandra Samek-Kibała i Eugeniusz Olejniczak

Dawno, dawno... ale nie aż tak dawno temu, bo w 1953 r. w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela powstał chór, założony przez organistę Wiktora Chwieckiewicza. – Ten chór głównie uświetniał wszelkie święta i uroczystości kościelne, nie tylko na terenie parafii. Wiktor Chwieckiewicz prowadził go aż do przejścia na emeryturę – opowiada Eugeniusz Olejniczak. – W lutym 1968 r. do parafii został ściągnięty Andrzej Maliński, który przejął obowiązki po poprzedniku. Pamiętam, bo byłem wtedy w szkole muzycznej, że Andrzej przychodził i na korytarzu werbował chętnych – wspomina p. Eugeniusz, który tak właśnie trafił do chóru i pozostał w nim mimo równoległej kariery klarnecisty w Filharmonii Zielonogórskiej. Kontakty z młodzieżą Andrzej Maliński musiał mieć dobre, bo w 1968 r. sam w zasadzie jeszcze się do niej mógł zaliczyć – miał wtedy zaledwie 21 lat.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa powinna być „krótka”… - poznaj benedyktyński sposób na dobrą modlitwę!

2021-09-27 13:02

[ TEMATY ]

modlitwa

Karol Porwich/Niedziela

Niezmiernie ważnym tematem codziennego życia mnichów jest modlitwa indywidualna. Jaka powinna być modlitwa? W jaki sposób dobrze się modlić?

Jednak św. Benedykt bardzo krótko pisze na jej temat w dwóch rozdziałach Reguły: w rozdziale 20 i 52:

CZYTAJ DALEJ

Szwajcaria: mieszkańcy za małżeństwem i adopcją dzieci dla par jednopłciowych

2021-09-27 14:12

[ TEMATY ]

małżeństwo

adopcja

LGBT

Szwajcaria

Adobe Stock

Szwajcarzy opowiedzieli się w referendum za zmianą w Kodeksie Cywilnym, która przyznaje parom jednopłciowym prawo do zawierania małżeństwa i adopcji dzieci. Propozycję tę poparło 64,1 proc. głosujących. Do urn poszło 52,6 proc. obywateli.

Konferencja Szwajcarskich Biskupów opowiadała się przeciwko projektowi. Podkreślając jednocześnie konieczność walki z wszelkimi dyskryminacjami, optowała za adaptacją do potrzeb par jednopłciowych istniejących już przepisów dotyczących związków partnerskich. Występowała jednak przeciwko udostępnieniu tym parom możliwości zapłodnienia in vitro.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję