Reklama

Jubileusz 15-lecia parafii w Rąbieniu

Parafia pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Rąbieniu świętowała w pierwszą niedzielę września jubileusz 15-lecia istnienia.

Niedziela łódzka 41/2004

Uroczystość poprzedziły Misje Święte ewangelizacyjne prowadzone przez Ojców Paulinów: o. Sympilicjusza Berenta - misjonarza z Mariupola ze Wschodniej Ukrainy i o. Kamila Cichockiego z Wieruszowa. Mottem nauk misyjnych były słowa pieśni:

Nie zamykajcie serc
Zbawienia nadszedł czas,
Gdy Chrystus puka w drzwi
Może ostatni raz.

Zakończenie misji nastąpiło 5 września br. - w 15. rocznicę powstania parafii. W tym dniu o godz. 11.00 sprawowana została uroczysta Msza św., której przewodniczył abp Władysław Ziółek - metropolita łódzki powitany przez dzieci, przedstawicieli Rady Parafialnej oraz proboszcza parafii - ks. kan. Andrzeja Mikołajczyka. Przedstawił on sprawozdanie z działalności parafii, której przewodniczy duchowo od początki jej istnienia.
Ks. kan. Andrzej Mikołajczyk podziękował Księdzu Arcybiskupowi za utworzenie parafii w Rąbieniu, za wsparcie duchowe i materialne, a także zwrócił uwagę na duże zaangażowanie parafian w życie wspólnoty.
Uroczyste nabożeństwo uświetnili swą obecnością księża z sąsiednich parafii: ks. prał. Bartłomiej Rurarz - kapelan Księdza Arcybiskupa, ks. Krzysztof Krzemińsk - wicerektor Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu, ks. prał. Józef Wagner z Łodzi, ks. dyrektor Zbigniew Malinowski z Lutomierska, ks. kan. Henryk Góra ze Zgierza, ks. kan. Józef Caruk z Łodzi, ks. kan. Marek Rzeźnicki z Łodzi, ks. kan. Jerzy Spychała z Konstantynowa, proboszcz ks. Jan Grotek z Konstantynowa Łódzkiego, ks. prał. Narbert Rucki z Aleksnadrowa Łódzkiego, ks. kan. Kazimierz Marczak z Bełdowa, ks. kan. Stanisław Wojtyra z Dalikowa, proboszcz ks. Piotr Bratek z Aleksandrowa Łódzkiego, wikariusz ks. Stanisław Kopeć z Aleksandrowa Łódzkiego oraz członkowie zespołu ludowego „Niesięcin” oraz strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Rąbieniu.
Wspólnie z Metropolitą Łódzkim Mszę św. koncelebrowali Ojcowie Misjonarze. Arcybiskup Łódzki zwrócił uwagę, iż człowiek - istota społeczna zakorzeniona zarówno w religijnym, jak i społecznym wymiarze - kształtuje swoją kulturową tożsamość w narodzie i nie może istnieć bez innych ludzi, bez społecznego otoczenia. Niestety, we współczesnym świecie młody człowiek narażony jest na wiele niebezpieczeństw. Dostrzegając ważną i niezwykle odpowiedzialną rolę rodziny w wychowaniu młodego człowieka powiedział: „To we wspólnocie parafialnej tkwią korzenie człowieczeństwa”.
Arcypasterz zauważył ogromne zaangażowanie ks. kan. Andrzeja Mikołajczyka w wychowanie młodego pokolenia parafian, w ich rozwój duchowy, a także niezwykłą wrażliwość i otwartość na potrzeby innych, szczególnie dzieci.
Wracając do początków istnienia parafii abp Władysław Ziółek podkreślił niezwykłą dojrzałość duchową ks. Mikołajczyka, który objął przewodnictwo parafii jako młody duchowny z pięcioletnim stażem kapłańskim i potrafił poradzić sobie ze wszystkimi problemami oraz stworzyć swoisty klimat we wspólnocie, której przewodniczy.
Po Komunii św. Ksiądz Arcybiskup przyjął podziękowania od dzieci, przedstawicieli zespołu ludowego i rodziców, którzy wyrazili swą wdzięczność za spełnienie ich oczekiwań - przez utworzenie parafii w Rąbieniu. Następnie delegacja dzieci i nauczycieli podziękowała Ojcom Misjonarzom za głoszenie Słowa Bożego.
Uczniowie i pracownicy Szkoły Podstawowej im. Ks. Stefana kard. Wszyńskiego Prymasa Tysiąclecia w Rąbieniu zwrócili się do proboszcza parafii ze słowami wdzięczności za wszelką pomoc okazywaną szkole, za troskę o los każdego ucznia, za wszystkie nauki, cenne rady i wskazówki, za niezwykłą wrażliwość na potrzeby drugiego człowieka. Wręczając skromne serce zdobione napisem „Serce za serce” - społeczność szkolna podziękowała Księdzu Proboszczowi za miłość okazywaną wszystkim, szczególnie dzieciom.
Uroczyste błogosławieństwo zakończyło Mszę św., po której zebrani obejrzeli krótki program artystyczny w wykonaniu uczniów miejskiej szkoły. Dzieci dały świadectwo swej łączności ze wspólnotą parafialną i wyraziły dumę z faktu należenia do niej. Przypominając treść Dekalogu Prymasa Tysiąclecia - uczniowie wyrazili swą łączność duchową z osobą Patrona szkoły. Radosny śpiew piosenek religijnych wykonanych przez najmłodszych uczniów szkoły zamknął występ.
Po uroczystości w kościele wierni udali się na pobliski plac gdzie wzięli udział w rodzinnym festynie zorganizowanym wspólnie przez szkołę i parafię. Atrakcją była loteria fantowa, z której dochód przeznaczono na potrzeby miejscowej szkoły. Fundatorami fantów były osoby prywatne, jak i firmy. Wśród wielu przyjaciół szkoły w Rąbieniu szczególną wrażliwością na potrzeby najmłodszych odznacza się Firma New Style i jej prezes p. Dariusz Sauer - od lat wspierający dzieci.
Uroczystości rodzinne, konkursy, wycieczki i pielgrzymki organizowane przez społeczność szkolną i parafię stały się już tradycją. Dzięki współpracy tych dwóch instytucji lokalna społeczność ma okazję do scalania i budowania coraz głębszych wzajemnych więzi. Jest to szczególnie istotne, ponieważ miejscowość rozrasta się szybko ze względu na korzystny mikroklimat i bliskie sąsiedztwo miasta.
Piękny jubileusz parafii Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Rąbieniu był wzruszającym duchowym przeżyciem dla wszystkich parafian, a liczny i aktywny udział młodych potwierdza, że oferta wychowawcza miejscowej szkoły i parafii skierowana do dzieci i młodzieży jest najwyższej jakości i atrakcyjności, pełna radości i niosąca głęboką prawdę o życiu, kształtując prawdziwe piękne wartości i postawy młodych ludzi.
Podziwiając prace wykonane wewnątrz kościoła i wokół niego, a także obserwując rozwój parafii i jej dynamiczne życie można mieć nadzieję, że będzie ona inspirować swym działaniem inne wspólnoty.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Młodzi Ormianie zwiedzają Polskę

2021-07-29 15:42

[ TEMATY ]

wakacje

Ormianie

Armenian Foundation

Maciej Orman/Niedziela

Na zaproszenie Fundacji Armenian Foundation i przy współpracy z Business Education Partnership Foundation z Armenii na wakacje do Polski przyleciała grupa 20 dzieci ormiańskich.

– Gdybyśmy się spotkali tydzień wcześniej, byłyby to zupełnie inne dzieci. Atrakcje, które zostały dla nich przygotowane i które udało nam się zrealizować, spowodowały, że zaczęły żyć jak normalne polskie nastolatki, które po prostu są na wakacjach – powiedziała „Niedzieli” Marta Axentowicz-Bohosiewicz, prezes fundacji Armenian Foundation, podczas wizyty w siedzibie Caritas Archidiecezji Częstochowskiej.

CZYTAJ DALEJ

Bp Bronakowski: Naród, który rozpija własne dzieci, jest pozbawiony przyszłości

2021-07-29 19:42

[ TEMATY ]

naród

przyszłość

piwo

Eliza Bartkiewicz / BP KEP

Bp Tadeusz Bronakowski

Bp Tadeusz Bronakowski

Naród, który rozpija własne dzieci, jest pozbawiony przyszłości – przestrzega bp Tadeusz Bronakowski komentując dla KAI ogłoszony wczoraj raport Instytutu Jagiellońskiego “Polska zalana piwem”. “Od wielu lat protestujemy przed pobłażliwym, nieodpowiedzialnym i niewrażliwym na konsekwencje, traktowaniem piwa, jako zwykłego napoju” – zaznaczył przewodniczący Przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych.

Bp Bronakowski przypomniał, że kierowany przez niego Zespół od wielu lat sprzeciwia się tym zmianom w prawie, które niosą wiele negatywnych konsekwencji dla społeczeństwa borykającego się z problemami uzależnień. “Do tych najważniejszych zmian należy zaliczyć zwiększanie promocji, reklama piwa i ściślejsze powiązanie alkoholu ze sferą wypoczynku oraz sportu i rekreacji” – zaznacza duchowny. Dodaje, że jest to szczególnie niebezpieczne dla młodych ludzi, którzy są najczęstszymi i najliczniejszymi odbiorcami reklam i uczestnikami imprez masowych, w tym sportowych.

CZYTAJ DALEJ

Niedzielski: Nie szczepisz się? Szef będzie mógł cię przesunąć

2021-07-30 07:24

[ TEMATY ]

szczepienia

fot. Adam Guz/KPRM)

Adam Niedzielski o nowych obostrzeniach

Adam Niedzielski o nowych obostrzeniach

Myślimy o projekcie zakładającym, że firmy, które wykażą zaszczepionych pracowników, zwłaszcza mających kontakt z klientami, nie będą miały obostrzeń - mówi dzisiejszemu dziennikowi szef MZ Adam Niedzielski. Dopytywany o kwestię przesunięcia niezaszczepionego pracownika na inne stanowisko, ocenił, że miałoby to rację bytu.

Minister zdrowia był proszony przez dziennik o ocenę pomysłu, by tylko zaszczepieni przeciw Covid-19 dostawali świadczenie 500 plus.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję