Reklama

Temat tygodnia

Fundacja - Pomnik „Nowego Tysiąclecia”

Niedziela płocka 41/2004

W życiu naszego narodu Ojciec Święty Jan Paweł II zajmuje szczególne miejsce. Dziś w większości naszych miast możemy znaleźć pomniki Ojca Świętego lub ulice nazwane jego imieniem. Jest już także wiele szkół, które przyjęły Papieża za swego patrona. Zapewne trudno byłoby spotkać taki dom w naszej Ojczyźnie, w którym nie znalazłoby się zdjęcia, albumu lub książki poświęconych Janowi Pawłowi II. To wyraz naszego szacunku, wdzięczności za to wszystko, co dokonywało się i nadal dokonuje za sprawą jego posługi oraz nieskrywanej narodowej dumy z Wielkiego Rodaka. Pięknym wyrazem szczególnego szacunku do Ojca Świętego stało się tworzenie żywego pomnika w postaci Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.
Z perspektywy tych kilku lat można powiedzieć, że dzięki fundacji kilka tysięcy dzieci - gimnazjalistów, uczniów szkół ponadgimnazjalnych, a obecnie niekiedy studentów - dostało szansę rozwoju, korzystania z dóbr kultury oraz włączenia się w życie Kościoła. To dzieło to nie tylko pieniądze, kilkaset złotych (wysokość stypendiów jest różnicowana) trafiających tą drogą do rodzin dzieci, którym najbliżsi nie byliby w stanie w szerszym zakresie zapewnić możliwości rozwoju. To także znak, że ich losem ktoś się interesuje i pragnie całkowicie bezinteresownie pomóc, dać wyraz swojej głębokiej solidarności, do której niejednokrotnie nas zachęca Ojciec Święty.
Fundacja, współpracując ściśle z poszczególnymi diecezjami, przekazuje Ordynariuszom określoną pulę stypendiów. W naszej diecezji bp Stanisław Wielgus mianował koordynatorem diecezjalnym ds. przyznawania stypendiów edukacyjnych ks. dr. Ryszarda Czekalskiego - dyrektora Wydziału Katechetycznego, natomiast koordynatorem diecezjalnym ds. organizacji Dnia Papieskiego został ks. dr Daniel Kwiatkowski - wicedyrektor Wydziału Duszpasterskiego. To dzięki ich pracy i zaangażowaniu osób współpracujących możliwe jest skuteczne organizowanie i rozdzielanie środków stypendialnych dla młodzieży z naszej diecezji.
Fundacja pomaga również formować osobowość. Najpełniej realizuje się to na organizowanych w tym celu obozach wakacyjnych. W czasie tegorocznych wakacji miał on miejsce w Warszawie. Wiodącym tematem 12-dniowego obozu było osiem błogosławieństw. Nie zabrakło przy tym takich atrakcji, jak zwiedzanie wyższych uczelni i muzeów. Uczestnicy obozu mogli także wziąć udział w obchodach 60. rocznicy Powstania Warszawskiego. O tym, jak ważne jest to dzieło dla Kościoła w Polsce, świadczy fakt, że ze stypendystami spotykali się i wspólnie modlili: abp Tadeusz Gocłowski - metropolita gdański, abp Józef Kowalczyk - nuncjusz apostolski w Polsce, bp Piotr Jarecki - biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej oraz abp Józef Michalik - przewodniczący KEP.
Dodać należy, że Fundacja to także kilkaset osób pracujących jako woluntariusze w obsłudze biura, wychowawcy obozowi czy wspomagający akcję zbiórki. W naszym społeczeństwie, otwartym na akcje służące organizowaniu pomocy osobom potrzebującym, jest to zjawisko niezwykle piękne i cenne. Włączenie się w akcję zbiórki pieniężnej na rzecz Fundacji jest udziałem w tworzeniu i pomnażaniu tego dobra, którym jest dawanie szansy rozwoju edukacyjnego i formacyjnego uzdolnionej młodzieży ze środowisk zaniedbanych ekonomicznie. Obecnie taką pomocą w naszej diecezji objęte są 23 osoby. Może dzięki tegorocznej zbiórce to grono uda się jeszcze rozszerzyć. Będzie to jednak zależeć od hojności złożonych przez nas wszystkich ofiar na ten cel 10 października.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Gdybyś naprawdę uwierzył...

Pewien doświadczony proboszcz, snując głośno rozważania o tym, jak to będzie z powrotem do „niedzielnej normalności” po koronawirusie, stwierdził, że każdy miesiąc nieuczestniczenia wiernych w niedzielnej Eucharystii z powodu pandemii będzie wymagał roku starań, aby osiągnąć stan z lutego 2020 r.

W odpowiedzi wyraziłem nadzieję, że głód Eucharystii przyprowadzi ludzi do kościoła znacznie szybciej – gdy tylko uznają, że jest to w miarę bezpieczne dla nich samych i dla ich bliskich. Uważam jednak, że niezależnie od tego, czy owa „niedzielna normalność” powróci w tym roku czy w następnym, nie jest ona czymś, z czym powinniśmy się łatwo pogodzić. Dlaczego? Bo nie tak powinna ona wyglądać. Przedłużający się czas „postu od Eucharystii” może stać się jednak opatrznościowym impulsem, aby coś w tym względzie zrobić.

CZYTAJ DALEJ

Hagia Sophia może zniknąć z listy UNESCO

2021-07-29 16:58

[ TEMATY ]

Hagia Sophia

Turcja

UNESCO

Vatican News

Hagia Sophia

Hagia Sophia

Trwa konflikt między tureckimi władzami a Komitetem Światowego Dziedzictwa UNESCO w kwestii bazylik Hagia Sophia i Chora, które w 2020 roku, po ponad 85 latach funkcjonowania jako muzea, zostały zmienione na meczety. Choć Komitet wystąpił o zaktualizowanie statusu świątyń po dokonanych przekształceniach, Turcja nie zamierza wypełniać poleceń oenzetowskiej instytucji.

Komitet Światowego Dziedzictwa wydał oświadczenie, w którym skarży się na brak woli dialogu i jasnych komunikatów ze strony tureckiej. Stambuł zdecydowanie stoi jednak na stanowisku, że do decydowania o historycznych budowlach posiada autonomiczne prawa. Jednocześnie w swoich komunikatach turecki MSZ zapewnia o gruntownej trosce o historyczną, kulturową i duchową wartość tych miejsc, zgodnie ze standardami UNESCO.

CZYTAJ DALEJ

IO Tokio: Polscy siatkarze pokonali Japonię 3:0

2021-07-30 09:05

[ TEMATY ]

IO Tokio

PAP

Polscy siatkarze pokonali Japonię 3:0 (25:22, 25:21, 26:24) w meczu 4. kolejki grupy A turnieju olimpijskiego w Tokio. To trzecie zwycięstwo na igrzyskach podopiecznych Vitala Heynena, którzy zapewnili sobie awans do ćwierćfinału.

Na zakończenie pierwszej rundy biało-czerwoni w niedzielę (godz. 2) zmierzą się z Kanadą.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję