Reklama

Z kalendarza liturgicznego

Niedziela płocka 41/2004

10 października. XXVIII Niedziela zwykła.

Ojczyzną ludzi jest niebo, dom nie ludzką ręką uczyniony, lecz Bożą. Tym nie mniej Bóg pragnie, aby na ziemi nikt z cierpiących nie był pozbawiony pomocy. Mówią o tym uzdrowienia, o których słyszymy dzisiaj w pierwszym czytaniu i w Ewangelii.

11 października. Poniedziałek. Dzień powszedni.

Dwaj synowie Abrahama, jeden urodzony z niewolnicy, a drugi z wolnej, są obrazem dwóch typów postaw wobec Boga: jedni drżą przed Nim, drudzy - pokładają w Nim nadzieję i widzą w Nim swą przyszłość. „Nie jesteśmy dziećmi niewolnicy, ale wolnej” (Ga 4, 31) - przypomina św. Paweł.

12 października. Wtorek. Dzień powszedni.

Reklama

Zwykle oceniamy ludzi według ich wyglądu zewnętrznego. Bóg patrzy w serce człowieka. Dlatego św. Paweł mówi, że nie znaki na ciele są najważniejsze, ale wiara, która przejawia się w miłości i jej czynach.

13 października. Środa. Wspomnienie bł. Honorata, kapłana.

Od pierwszych lat kapłaństwa marzył o tym, by „dać poznać ludziom miłość Bożą”. Związany jest z Płockiem, gdzie otrzymał średnie wykształcenie i z Zakroczymiem (klasztor Ojców Kapucynów). Był założycielem wielu zgromadzeń żeńskich, które w latach zaborów szerzyły wiarę i polskość wśród ludu; spowiednikiem i kierownikiem duchowym, apostołem abstynencji. Zmarł w Nowym Mieście nad Pilicą w 1916 r.

14 października. Czwartek. Dzień powszedni.

Bóg nas ukochał i wybrał jeszcze przed założeniem świata (1, 4) - pisze św. Paweł w Liście do Efezjan. Niech ta prawda napełni nasze serca wdzięcznością i pokojem.

15 października. Piątek. Wspomnienie św. Teresy od Jezusa, dziewicy i doktora Kościoła.

Reklama

Teresa z Ávila urodziła się w 1515 r. Żyła zatem w czasie, gdy do serc chrześcijan na Zachodzie wtargnęła nienawiść, której owocem były bratobójcze wojny. W ten rozdarty świat wnosiła naukę o Bożym miłosierdziu.

16 października. Sobota. Wspomnienie św. Jadwigi Śląskiej.

Słowa: „Wyjdź z twojej ziemi rodzinnej (...) do kraju, który ci ukażę”, Patronka dnia usłyszała w 1190 r., kiedy poślubiono ją Henrykowi Brodatemu, księciu Śląska. Stała się błogosławieństwem dla tej krainy. 788 lat później te same słowa skierował Pan do arcybiskupa Krakowa Karola Wojtyły, który jest błogosławieństwem dla Kościoła naszych dni.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski dla 100-letniego ks. Franciszka Hanka

2021-08-01 15:34

[ TEMATY ]

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski

Ks. Łukasz Romańczuk/Niedziela

Od lewej: ks. Paweł, ks. Franciszek Hanek, ks. Łukasz

Od lewej: ks. Paweł, ks. Franciszek Hanek, ks. Łukasz

Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski został w niedzielę odznaczony ks. kanonik Franciszek Hanek. Uroczystość odbyła się w Mielcu (Podkarpackie) podczas Mszy św. z okazji jubileuszu 100. urodzin duchownego i 70 lat jego kapłaństwa.

Jak poinformował w niedzielę rzecznik urzędu marszałkowskiego w Rzeszowie Tomasz Leyko Krzyż został przyznany przez Kapitułę Orła Białego na wniosek marszałka województwa podkarpackiego Władysława Ortyla, który jest również sekretarzem kapituły Polonia Restituta. On także odznaczył jubilata.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: wiara w Jezusa nie może być przedmiotem targów

2021-08-04 10:16

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

„Kiedy mówi się o Ewangelii i jej możliwych zakłóceniach, nie idzie się na kompromisy: wiara w Jezusa nie jest towarem, o który trzeba się targować” – powiedział Franciszek podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Po tradycyjnej lipcowej przerwie Ojciec Święty wznowił audiencje ogólne. W sierpniu odbywają się one w auli Pawła VI.

Franciszek wygłosił dziś trzecią z kolei katechezę na temat Listu do Galatów. Podkreślił w niej całkowite skoncentrowanie św. Pawła na misji ewangelizacyjnej, której Apostoł poświęca się całych sił. Dlatego zrozumiały jest jego smutek, gdy dostrzega, że adresaci jego przepowiadania zamiast przyjąć głoszone przezeń przepowiadanie, myślą o przyjęciu jakiejś innej „ewangelii”, orędzia wypaczającego prawdziwą Ewangelię, łudząc się, że jest ono komplementarne względem orędzia Pawła.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję