Reklama

Serwis przemyski

11 września. Do sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Jodłówce, w pieszej pielgrzymce pod przewodnictwem ks. Grzegorza Garbacza, przybyło ponad 100 osób z Tapina, Rokietnicy, Czelatyc, Woli Rokietnickiej i Tuligłów. Wcześniej jodłowieckie Sanktuarium nawiedzili pielgrzymi ze Związku Niewidomych z Jasła (8.09.), w pielgrzymce rowerowej uczniowie z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Jarosławiu (6.09), ponad 450 osób z Zarzecza k. Jarosławia i prawie 1000 osób z parafii Chrystusa Króla w Jarosławiu (4.09.). Szczególną „obfitością” pielgrzymów, sanktuarium w Jodłówce cieszyło się podczas odpustu parafialnego (29.08), połączonego z dożynkami parafialnymi. Na Eucharystii, której przewodniczył ks. infuł. Julian Pudło z Brzozowa zgromadziło się prawie 15 tysięcy wiernych, z czego 2500 pątników z okolicznych miejscowości przybyło pieszo. Kustoszem sanktuarium i proboszczem parafii, od 1981 r., jest ks. Kazimierz Wójcikowski.

15 września. W sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Haczowie odbył się kolejny „Dzień Pelczarowski” pod hasłem: Troska św. Józefa Sebastiana o wykształcenie duchowieństwa i wiernych swojej diecezji. Mszy św., w asyście kilkudziesięciu księży, przewodniczył abp Józef Michalik, a okolicznościowe kazanie wygłosił bp Edward Białogłowski z Rzeszowa. W tym dniu wspólnota parafialna w Haczowie obchodziła również pierwszą rocznicę Nawiedzenia Matki Bożej w znaku Jasnogórskiego Obrazu.

17 września. Metropolita przemyski abp Józef Michalik gościł w Kupiatyczach (par. Hermanowice), gdzie dokonał poświęcenia i wmurowania kamienia węgielnego pod nowo budowany przez mieszkańców wioski kościół filialny. Proboszczem parafii, od 2001 r., jest ks. Jan Szmyd.

18 września. W Zamościu odbywały się uroczystości związane z zakończeniem Nawiedzenia diecezji zamojsko-lubaczowskiej przez Matkę Bożą w znaku kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Podczas Mszy św. okolicznościowe kazanie wygłosił abp Józef Michalik, metropolita przemyski. Tego samego dnia, po południu, Obraz Matki Bożej został przyjęty przez archidiecezję lubelską.

19 września. Abp Józef Michalik przebywał w Krakowie-Mogile, gdzie w klasztorze Ojców Cystersów wygłosił kazanie z racji odpustowej uroczystości Podwyższenia Krzyża Świętego.

19 września. W bazylice archikatedralnej w Przemyślu, zebrali się na modlitwie pątnicy Przemyskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę z grup św. Jacka, św. Józefa Sebastiana i św. Kazimierza. Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił ks. dyrektor Kazimierz Bełch. Po zakończonej Eucharystii pielgrzymi udali się pod Krzyż Zawierzenia na Zniesieniu, gdzie odprawili nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego. Następnie, w Domu Katolickim „Roma”, dzielili się pielgrzymkowymi wspomnieniami, w czym pomógł im specjalnie zrealizowany film - kronika pielgrzymkowa.

19 września. W Szpitalu przy ul. Słowackiego w Przemyślu, z okolicznościowym koncertem dla chorych i pracowników, wystąpił Przemyski Chór „Gospel” pod batutą Lucyny Rudawskiej.

20 września. W czytelni czasopism Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu odbyło się spotkanie wizytatorów nauki religii. Podczas posiedzenia ks. Tadeusz Kocór, dyrektor Wydziału Nauki Katolickiej i ks. Waldemar Janiga, nauczyciel doradca w Krośnie, podjęli refleksję na temat programu nauczania religii i jego realizacji na poziomie szkoły podstawowej i gimnazjum oraz szkoły średniej. Postanowiono również, że w roku szkolnym 2004/2005, w poszczególnych dekanatach i ośrodkach, będą organizowane dni katechetyczne, podczas których poproszeni katecheci prowadzić będą lekcje religii tokiem problemowym.

20 września. W Domu Katolickim „Roma” w Przemyślu miało miejsce spotkanie przewodników i duszpasterzy Przemyskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę. Podczas obrad, którym przewodniczył ks. dyrektor Kazimierz Bełch, podsumowano minioną 24. Pielgrzymkę i podjęto refleksję nad wypracowaniem programu przyszłorocznej - jubileuszowej - 25. Przemyskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę.

23-24 września. Arcybiskup Józef Michalik odwiedził wspólnotę parafialną w Bóbrce, kończąc tym samym kanoniczną wizytację dekanatu solińskiego. Następnego dnia (24.09.) Metropolita przemyski gościł w Ośrodku Formacji i Kultury Chrześcijańskiej im. Anny Jenke w Jarosławiu, gdzie spotkał się z neoprezbiterami, którzy przeżywali dzień skupienia w ramach formacji stałej.

Oprac. ks. Tadeusz Biały

Z życia Seminarium Duchownego

19-21 września. W Ośrodku Rekolekcyjno-Charytatywnym w Rajskim spotkali się alumni roku V. W wakacyjnym spotkaniu wziął udział ich wychowawca ks. Dariusz Dziadosz.

20 września. Seminarium gościło wizytatorów katechetycznych naszej archidiecezji, którzy spotkali się, by przygotować pracę w nowym roku katechetycznym.

23 września. Po wakacyjnej przerwie wrócili klerycy wszystkich lat studiów, by rozpocząć nowy rok formacji duchowej i intelektualnej. Wieczorem spotkali się z rektorem ks. Marianem Rojkiem, który po powitaniu przypomniał wszystkim podstawowe zasady porządku domowego.

24 września. Zostały wznowione wykłady nowego roku akademickiego 2004/2005.

24-26 września. W domu Sióstr Felicjanek w Przemyślu diakon Grzegorz Maj wraz ze wspólnotą Szkoły Nowej Ewangelizacji prowadził rekolekcje „Kurs Filipa” dla młodzieży żeńskiej.

24-26 września. W Ośrodku Kultury i Formacji Chrześcijańskiej im. Służebnicy Bożej Anny Jenke w Jarosławiu odbyło się spotkanie formacyjne dla Referentów Powołaniowych z terenu archidiecezji przemyskiej. Celem spotkania było podsumowanie dotychczasowej pracy powołaniowej oraz zaplanowanie nowego odcinka czasu. W ramach zjazdu odbyły się również wykłady i warsztaty aktywizujące, które w sobotę poprowadził mgr Adam Maniura. Spotkanie zorganizował ks. Janusz Trojnar, prefekt seminarium pełniący także funkcję Moderatora Powołąń w naszej archidiecezji..

25 września. W seminaryjnej czytelni czasopism odbyło się spotkanie Rady Kapłańskiej. Spotkaniu przewodniczył metropolita przemyski abp Józef Michalik.

25 wrzesień. Zainteresowani alumni wzięli udział w prezentacji uczestników XI Festiwalu Piosenki Religijnej, który odbył się w Zamku Kazimierzowskim w Przemyślu.

Oprac. ks. Kazimierz Gadzała

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Najdłuższa w Polsce pielgrzymka z Helu na Jasna Górę - już w drodze

2021-07-26 13:00

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

Pielgrzymka 2021

kaszubskapielgrzymka.pl

W ciągu 19 dni przejdą 640 km – najdłuższa polska pielgrzymka z Helu na Jasną Górę wyruszyła wczoraj na szlak. Jubileusz 40. Pieszej Pielgrzymki Kaszubskiej jej uczestnicy będą świętować wyjątkowo: część z nich po dojściu na Jasna Górę wyruszy do Hiszpanii, by szlakiem Jakubowym dojść do Santiago de Compostela. Na trasę wyruszyło około 300 pielgrzymów.

Droga na Jasną Górę rozpoczęła się tradycyjnie 25 lipca o świcie w kościele Bożego Ciała na Helu. W codziennym programie będzie jutrznia, Msza Święta, modlitwa, konferencje w drodze oraz nocne czuwanie podczas apelu jasnogórskiego wraz z goszczącymi rodzinami. Pątnicy dziennie będą mieli do przebycia średnio 35 km.

CZYTAJ DALEJ

Papież: głód na świecie jest zbrodnią przeciwko prawom człowieka

2021-07-26 18:31

[ TEMATY ]

głód

papież Franciszek

prawa człowieka

Grzegorz Gałązka

Głód na świecie jest zbrodnią przeciwko prawom człowieka – napisał papież Franciszek w przesłaniu do sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa.

Odczytał je sekretarz ds. relacji z państwami w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej abp Paul Gallagher podczas inauguracji trzydniowego spotkania będącego przygotowaniem do oenzetowskiego szczytu na temat systemów dystrybucji żywności. Spotkanie odbywa się w siedzibie FAO w Rzymie, zaś szczyt zaplanowano na wrzesień w siedzibie ONZ w Nowym Jorku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję