Reklama

Największa zdrada

Rankiem 17 września 1939 r. polscy żołnierze mogli przeczytać w sowieckich odezwach: „Rzucajcie broń! Przechodźcie na stronę Armii Czerwonej! Wam zabezpieczona swoboda i szczęśliwe życie!” Szok, rozpacz i zamieszanie, pierwsze walki... Ta agresja była największą zdradą w naszej historii. Nikt wówczas jeszcze nie wiedział, że to obiecywane „szczęśliwe życie” to będzie Katyń, Charków, Kozielsk, Miednoje i tysiące polskich mogił rozsianych po całym niemal Związku Radzieckim. W 65. rocznicę agresji sowieckiej na Polskę mieszkańcy Rzeszowa oddali hołd ofiarom stalinowskich zbrodni.

Uroczystości przygotował Podkarpacki Związek Piłsudczyków oraz środowiska patriotyczne Rzeszowa. Rozpoczęła je, 17 września, Msza św. sprawowana w kościele pw. Krzyża Świętego. Eucharystii przewodniczył bp Edward Białogłowski, a okolicznościową homilię wygłosił kapelan Związku ks. Adam Podolski. „Społeczeństwo młodego państwa polskiego nie wahało się oddać życia za Ojczyznę. Młodzi ludzie nie wstydzili się patriotyzmu - mówił Kaznodzieja. - Rozumieli, że bez Ojczyzny jest się cudzoziemcem, tułaczem, banitą! Wiedzieli, że Ojczyzna to nie tylko zwycięstwa, ale też porażki. Ojczyzna nasza »to także krzyże«, przy których płaczą dzieci z czasów Katynia i matki z czasów Solidarności”. Ks. Kapelan wskazywał również na „utratę pamięci” przez współczesnych Polaków.
Musimy postawić sobie pytanie czy potrafimy dobrze wykorzystać dar wolności, życia... „Nie zapominajmy o przeszłości, bo ona często jest przestrogą dla nas, żyjących dzisiaj - podkreślał Ksiądz Podolski. - Jesteśmy odpowiedzialni za kształt świata, Ojczyzny. Za jej przyszłość, za jej niepodległy byt!”. Dlatego dzisiaj Polska potrzebuje ludzi sumienia, którzy będą troszczyć się o dobro wspólne, widząc także potrzeby najsłabszych! Dzisiaj Ojczyzna wymaga od nas wierności Bogu, danemu słowu, ideałom, czynom!”.
Następnie zgromadzeni w świątyni przeszli ze zniczami i pochodniami pod Krzyż Ofiar Komunizmu na Plac Śreniawitów. Po odmówieniu „Litanii Narodu Polskiego” uczestnicy uroczystości złożyli tam kwiaty i wieńce.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież: akceptujemy bolesną rzeczywistość, że nie wszyscy żyją na równi

2021-09-27 15:51

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Franciszek wskazał, że dramatyczne doświadczanie pandemii jest doskonałą okazją do uświadomienia sobie, iż od dawna „akceptujemy bolesną rzeczywistość, że nie wszyscy ludzie żyją na równi, a ich zdrowie nie jest chronione w ten sam sposób”. Papież upomniał się o bezpłatną służbę zdrowia i przestrzegł przed podążaniem drogą odrzucenia, której najstraszniejszą formą jest aborcja i eutanazja.

Ojciec Święty przestrzegł, że nie wystarczy jedynie mówić o prawach wynikających z niezbywalnej godności człowieka, ale trzeba angażować się w przezwyciężanie istniejących nierówności. Mówił o tym w czasie audiencji dla uczestników sesji plenarnej Papieskiej Akademii Życia. Z powodu na ograniczenia sanitarne część z nich nie mogła przybyć do Rzymu i uczestniczyła w spotkaniu online. Nawiązując do tematu sesji „zdrowie publiczne w horyzoncie globalizacji” Papież podkreślił, że pandemia „dała usłyszeć krzyk ziemi i wołanie ubogich”, a my nie możemy na nie pozostać głusi. Wskazał, że „należy podjąć refleksję nad tym, co się wydarzyło, by dostrzec drogę ku przyszłości lepszej dla wszystkich”.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: modlitwa ekumeniczna w 82. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego

Przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej pod budynkiem Sejmu odbyły się uroczystości związane z 82. rocznicą powstania podziemnych struktur Rzeczpospolitej w czasie II wojny światowej. W czasie obchodów modlitwę w intencji twórców, pracowników i żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego odmówili przedstawiciele duszpasterstw wojskowych.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele związków i stowarzyszeń kombatanckich, reprezentanci parlamentu, wojska, władz samorządowych, harcerze oraz mieszkańcy Warszawy.

CZYTAJ DALEJ

Zbliżając się do milczenia. Premiera polskiego przekładu twórczości narodowego pisarza Węgier!

2021-09-28 11:40

[ TEMATY ]

książka

Mat.prasowy

Kolejna pozycja z tzw. Serii Węgierskiej wydawnictwa Biały Kruk (po Lutni i mieczu oraz Panoramie Siedmiogrodzkiej) przedstawia tym razem postać i twórczość Jánosa Pilinszkyego (1921-1981).

Poeta i prozaik z Budapesztu, wywodzący się ze strony ojca od polskiego uchodźcy, należy do najbardziej uznanych pisarzy węgierskich XX wieku; już za życia był w ojczyźnie otaczany swoistym kultem. Zyskał także szerokie zainteresowanie na zachodzie Europy, gdzie przekładami jego utworów zajmowali się tacy twórcy literatury współczesnej jak Michel Deguy, Pierre Emmanuel, Ted Hughes czy noblista Tomas Tranströmer.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję