Reklama

Parafia pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Osinie

Dekanat: Maszewo
Siedziba: Osina 26
Liczba wiernych: 1 728
Proboszcz: ks. Jerzy Labuda
Kościoły filialne: Kikorze - pw. Matki Bożej Fatimskiej, Krzywice - pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, Redostowo - pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa
Wspólnoty: Żywy Różaniec (1 róża), Parafialny Zespół Caritas, ministranci (15) i lektorzy (5)
Czasopisma: „Cuda i Łaski”, „Dominik”, „Jaś”, „Niedziela” - 16 egzemplarzy

Wieś gminna Osina położona jest nad rzeką Stepnicą, ok. 4 km na południowy-wschód od międzynarodowej drogi nr E 28 z Goleniowa do Koszalina, przy linii kolejowej Goleniów - Kołobrzeg.
Pierwsza wzmianka o Osinie pochodzi z 1331 r., kiedy była ona własnością rodziny Hindenburgów z Kopciuszek. Od 1447 r. gospodarzami tego terenu były dwa rody: von Petersdorff i von Flemming. Część dóbr von Flemmingów została sprzedana w 1629 r. rodowi von Döberitz. W 1795 r. stali się oni właścicielami całej ziemi osińskiej, nabywając dobra von Petersdorffów. W następnych dwóch wiekach miały miejsce wielokrotne zmiany właścicieli. W kolejności byli to: Johann Chrystian Schmidt (od 1803 r.), Wilhelm Sauberzweig, Schulze, rodzina von Massow, von Dewitz, a od 1912 r. do 1945 r. von Lowitz. Po II wojnie światowej majątek został upaństwowiony i stał się siedzibą Państwowego Gospodarstwa Rolnego, natomiast od 1971 r. siedzibą Kombinatu PGR. Osina z małej wsi posiadającej tylko kilka numerów rozrosła się w miejscowość liczącą ok. 1000 mieszkańców. Kościół po wojnie zniszczono i doprowadzono do kompletnej ruiny. Mieszkańcy Osiny z powodu braku świątyni (raz lub dwa razy w miesiącu) udawali się do odległej miejscowości parafialnej - do Mostów. Nie sprzyjało to rozwojowi życia religijnego osiedlonej na tych terenach ludności - wręcz zaczynało się ono spłycać.
Sytuacja zmieniła się po objęciu parafii przez ks. Tadeusza Uszkiewicza (1981-1986). Czekała go tu duszpasterska „praca u podstaw” - odbudowa z ruin kościoła. Zmobilizował do pracy wielu swych wiernych. Prace wykonywano w szybkim tempie. Plany zostały sporządzone przez mgr inż. arch. A. Tymczyszyn z Pracowni Konserwacji Zabytków w Szczecinie. Mszę św. Bożonarodzeniową w 1981 r. odprawiano już w nowym kościele. Prace zakończono w 1983 r., a 23 października tegoż roku bp Stanisław Stefanek dokonał poświęcenia odbudowanego kościoła. Drugim proboszczem został ks. Janusz Ardowski (1986-1991), który zakupił dom i zaadaptował go na potrzeby plebanii (wcześniej mieszkał w zakrystii kościoła). Kolejny proboszcz ks. Józef Czujko (1991-1999) zajął się odbudową kościoła filialnego w Kikorzu. Zadanie podjęte w 1992 r. zakończyło się poświęceniem świątyni 13 maja 1997 r. przez abp. Mariana Przykuckiego. Poza tym przeprowadził kapitalny remont kościoła filialnego w Redostowie oraz remont świątyni w Krzywicach. Zakupił też budynek po byłym przedszkolu, w którym urządził dom parafialny. 21 sierpnia 1999 r. przybył obecny proboszcz ks. Jerzy Labuda. Ksiądz Proboszcz otrzymał święcenia kapłańskie w 1990 r. Pracował jako wikariusz w Resku, w Szczecinie (w parafiach pw. św. Kazimierza oraz Przemienienia Pańskiego). Następnie został proboszczem parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Szczecinie-Bezrzeczu, skąd przeniesiony został do Osiny.
Kościół parafialny stoi przy drodze Osina - Przypólsko. Plac kościelny, na którym posadowiona jest świątynia, sąsiaduje z parkiem, założonym w XVIII w., w stylu angielskim. Spotyka się w nim okazy wielu cennych starych drzew. Niestety, nie dotrwała do naszych czasów znajdująca się w pobliżu siedziba ziemiańska rodu von Lowitz.
Kościół powstał w XIV w., przebudowie uległ natomiast w XVIII w. (okna, szczyty). Po płn. stronie dobudowano ośmioboczny grobowiec przykryty kopułą.
Świątynia została zbudowana z bloków granitowych, na rzucie prostokąta. Przykrywa ją dach dwuspadowy. Przy odbudowie kaplicę połączono (łącznikiem) z kościołem i obydwa pomieszczenia wykorzystuje się jako zakrystię. Obok kościoła znajduje się współczesna metalowa dzwonnica.
Wnętrze kościoła przykryte jest stropem podwyższonym. Prezbiterium wywyższone jest o trzy stopnie. W prezbiterium na ścianie wsch. wisi duży obraz Najświętszej Maryi Panny, unoszącej się nad krajobrazem wsi Osina. Z jego lewej strony usytuowany został obraz Jezusa Miłosiernego. Po prawej stronie umieszczone jest tabernakulum (wmurowane w ścianę na marmurowej podstawie). Z marmuru wykonano też ołtarz, ambonkę i stojak pod paschał. W części zach. widać współczesną emporę chóru, wspartą na 4 słupach.
Parafię erygowano 31 maja 1982 r. Obejmuje ona 5 miejscowości. Są to obok Osiny: Krzywice, Kikorze, Redostowo, Węgorzyce. Z wyjątkiem Węgorzyc każda kolejna miejscowość posiada kościół. Świątynia w Węgorzycach o średniowiecznej metryce pozostaje w ruinie. Jej odbudowa pozostaje wciąż duszpasterskim celem do zrealizowania. Pełen uroku jest ryglowy kościół we wsi Redostowo. Pochodzi on z przełomu XVII/XVIII w. Obecnie kościół ten wymaga kapitalnego remontu.
Niedzielną Mszę św. w parafii sprawuje się w następującym porządku: o godz. 9.00 w Kikorzu, o 10.15 w Redostowie, o 11.30 w Osinie i 13.00 w Krzywicach. Ponadto odprawiana jest Msza św. w sobotę: o godz. 17.45 w Węgorzycach (sprawowana jest w świetlicy) i o 19.00 w Osinie. W dni powszednie Msza św. odprawiana jest: we wtorek o godz. 17.30 w Węgorzycach i o 19.00 w Osinie, w kościołach filialnych natomiast o godz. 17.30 w środę w Kikorzu, w czwartek w Krzywicach, w piątek w Redostowie. Frekwencja na niedzielnej Eucharystii wynosi od 20 do 25%.
Na terenie parafii istnieje Zespół Szkół Publicznych im. Bronisława Malinowskiego w Osinie świętujący 30-lecie swej działalności. Składa się on ze szkoły podstawowej liczącej 241 uczniów oraz gimnazjum, do którego uczęszcza 122 uczniów. Katechezę prowadzi Renata Jędrusia (20 godz.) i Ksiądz Proboszcz (16 godz.).
Parafia cieszy się powołaniami do stanu kapłańskiego braci Dariusza i Piotra Grygowskich. W tym roku święcenia kapłańskie przyjął ks. Tomasz Mędrek. Z parafii wywodzi się także powołanie żeńskie - marianki, siostry Wandy Judyty Zając.

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W sierpniu rozpocznie się VIII Międzynarodowy Festiwal Wokalno-Organowy w Jelczu-Laskowicach

2021-07-26 14:42

mat. pras

Organy w kościele pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Jelczu-Laskowicach

Organy w kościele pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Jelczu-Laskowicach

W niedzielę, 8 sierpnia rozpocznie się Międzynarodowy Festiwal Wokalno-Organowy w Jelczu-Laskowicach.Wydarzenie odbywać się będzie pod patronatem medialnym "Niedzieli Wrocławskiej".

Koncerty organowe odbędą się w kościele pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego. Festiwal składa się z cyklu czterech niedzielnych koncertów w wykonaniu znakomitych artystów z Polski i z zagranicy. Tegoroczna edycja będzie wyjątkowa, ponieważ zaproszeni zostali wyłącznie rodzimi artyści, którzy są najwyższej klasy twórcami. Podczas drugiego koncertu gościnnie wystąpi światowej sławy zespół folklorystyczny Zespół Pieśni i Tańca “Śląsk”. Repertuar koncertu będzie poświęcony Kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu i będzie prawdziwą różnorodnością stylów muzycznych, emocji i obsady. W edycji tegorocznego festiwalu wystąpią: 08 sierpnia 2021 – Daniel Strządała – organy, Krzysztof Karpeta. – wiolonczela, Maria Rozynek- Banaszak – sopran, 22 sierpnia 2021 – Łukasz Romanek – organy, Zespół Pieśni i Tańca Śląsk, 05 września 2021 – Jerzy Kukla – organy, Angelika Rzewuska – sopran, 19 września 2021 – Ewa Bąk – organy, Wojciech Musiał – trąbka, Marcin Ciszewski – tenor. Podczas tegorocznej edycji festiwalowi towarzyszyć będzie wystawa sztuki współczesnej pt. „Aerofony”. Projekt ma na celu aktywowanie lokalnego środowiska artystycznego do wspólnego działania, otwarcie mieszkańców na sztukę współczesną, wzbudzenie procesów twórczych i zachęcenie do udziału w tegorocznej edycji festiwalu.

CZYTAJ DALEJ

Sto lat księdza Franciszka

2021-07-23 07:47

ks. Łukasz Romańczuk

Ks. Franciszek Hanek kończy dziś 100 lat

Ks. Franciszek Hanek kończy dziś 100 lat

Ksiądz kanonik Franciszek Hanek jest obecnie najstarszym kapłanem archidiecezji wrocławskiej. Dziś, 23 lipca skończył 100 lat.

Na spotkanie z księdzem seniorem, udaliśmy się do Mielca, gdzie obecnie kapłan rezyduje. Podkarpacie to rodzinne strony ks. Franciszka, który w 1996 r. przechodząc na emeryturę, powrócił w to miejsce. – Początkowo ks. Hanek przebywał w swoim rodzinnym domu razem z bratem. Po jego śmierci został przyjęty w naszej parafii i razem z nami pełni posługę kapłańską. Jeżeli siły mu pozwalają, to spowiada, odprawia Mszę św. i uczestniczy w wydarzeniach parafialnych – mówi kustosz mieleckiej bazyliki, ks. Janusz Kłęczek.

CZYTAJ DALEJ

Qulturalne Bierzmowanie. Artyści, wspólnoty, duchowni - młodym.

2021-07-27 07:49

[ TEMATY ]

bierzmowanie

Mat.prasowy

Nowa inicjatywa ewangelizacyjna skierowana do młodzieży przygotowującej się do bierzmowania zyskuje poparcie biskupów i zainteresowanie muzyków chrześcijańskich.

Jak pisze w skierowanym do organizatorów liście Ksiądz Kazimierz Kardynał Nycz, Arcybiskup Metropolita Warszawski ” Ta nowatorska forma spotkań wpisuje się w dzieło Nowej Ewangelizacji dając młodemu pokoleniu możliwość spotkania ze słowem Bożym w różnych przestrzeniach codziennego życia.” Swojego pasterskiego błogosławieństwa inicjatywie przekazali także Ksiądz Biskup Romuald Kamiński oraz Ksiądz Arcybiskup Grzegorz Ryś. Po wycofaniu obostrzeń dotyczących wydarzeń w domach kultury, 27 maja 2021 w dekanacie laseckim w archidiecezji warszawskiej odbyło się pierwsze w tym roku wydarzenie młodzieży pod hasłem Qulturalne Bierzmowanie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję