Reklama

Zbudujmy żywy pomnik Janowi Pawłowi II

Już po raz czwarty odbywa się w całej Polsce Dzień Papieski. Jest to przede wszystkim czas modlitwy w intencji Jana Pawła II i refleksji nad jego nauczaniem. Jest to również dzień wspólnego świętowania poprzez uczestnictwo w koncertach, spektaklach, sesjach naukowych i innych spotkaniach. Jest to wreszcie dzień jedności i solidarności, czego wyraz stanowi ogólnopolska zbiórka na stypendia dla zdolnej, lecz ubogiej młodzieży. Hasłem tegorocznego Dnia Papieskiego są słowa: „Jan Paweł II - Pielgrzym Pokoju”.

Niedziela toruńska 41/2004

Głównym punktem Dnia Papieskiego w diecezji toruńskiej będzie uroczysty koncert, który odbędzie się 10 października w bazylice katedralnej pw. Świętych Janów w Toruniu. W niedzielę zakończy się też akcja ewangelizacyjna „Dobra Nowina dla Torunia”, przeprowadzona w dniach 1-10 października pod patronatem biskupa toruńskiego Andrzeja Suskiego we współpracy z Ruchem Nowego Życia. W jej ramach odbyło się wiele spotkań ewangelizacyjnych: w salach kinowych, domach kultury, szkołach, salach parafialnych itp. Ich celem było pomóc współczesnemu człowiekowi nawiązać i pogłębić żywą, osobistą relację z Jezusem Chrystusem.
Najważniejszą akcją Dnia Papieskiego jest zbiórka pieniędzy organizowana pod hasłem: „Dzielmy się miłością”. Zostanie ona przeprowadzona w niedzielę 10 października przy kościołach. Ponadto osoby za Stowarzyszenia Rodzin Katolickich przeprowadzą zbiórkę na terenie Torunia. Pieniądze zostaną przekazane na program stypendialny Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Konto Fundacji będzie też można zasilić, wysyłając SMS-y o treści „POKÓJ” pod numer 7250. Dla osób nie posiadających telefonów komórkowych Telekomunikacja Polska uruchomiła numer stacjonarny 0 300 200 110.
Obecnie programem stypendialnym objętych jest 1127 stypendystów w 37 diecezjach na terenie całej Polski. W diecezji toruńskiej stypendia otrzymuje 22 uczniów, pochodzących m.in. z Radzynia Chełmińskiego, Rogóźna k. Grudziądza, Burkata k. Działdowa i ze Świecia nad Osą. Wśród stypendystów diecezja toruńska może poszczycić się jedną laureatką Konkursu Akademickiego o indeks im. bp. Jana Chrapka. Jest nią Sylwia Kołodyńska z Telemięta k. Grudziądza.
Idea pomocy ubogiej młodzieży wywołała zadowolenie samego Ojca Świętego. „Cieszę się - napisał Jan Paweł II w telegramie do organizatorów Dnia Papieskiego - że dzięki inicjatywie Fundacji «Dzieło Nowego Tysiąclecia» pozyskiwane są środki na wspieranie uboższej młodzieży przez stypendia naukowe, jakie lepiej jej pomogą przygotować się do zadań, czekających ją w dorosłym życiu. Rzeczywiście jest to dzieło, które należy wspierać dla dobra całego narodu”. I my także możemy dołożyć swoją cegiełkę do tego dzieła.

Koncert papieski

w bazylice katedralnej Świętych Janów w Toruniu

10 października 2004 r.
19.30 - prawykonanie „Tryptyku Pasyjnego” Magdaleny Cynk oraz „Tryptyku Maryjnego” Mariana Sawy. Wystąpią: Agnieszka Morisson - sopran, Wiesław Raczkowski - tenor, Marcin Tlałka - bas oraz Chór Wydziału Teologii UMK „TIBI DOMINE”, Chór Wyższej Szkoły Bankowej „ASTROLABIUM” i Toruńska Orkiestra Kameralna pod dyrekcją Magdaleny Cynk i Kingi Litowskiej.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Lechowicz po pożarze „polskiego kościoła” w Szkocji: serce krwawi

2021-07-29 17:34

[ TEMATY ]

Kościół

pożar

Szkocja

Twitter.com/@ArchdiocGlasgow

Zgliszcza kościoła św. Szymona w Glasgow

Zgliszcza kościoła św. Szymona w Glasgow

Serce krwawi – tymi słowami bp Wiesław Lechowicz, delegat Konferencji Episkopat Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, a zarazem przewodniczący Komisji KEP ds. Polonii i Polaków za Granicą, skomentował dla KAI niszczycielski pożar kościoła św. Szymona w Glasgow. Od zakończenia II wojny światowej ta zabytkowa świątynia była religijnym centrum tamtejszej Polonii.

– Mam serce zupełnie rozdarte i krwawiące, ponieważ miałem okazję kilka razy być w tym kościele, gdzie Polacy gromadzą się na Eucharystii. Od wielu lat mam bardzo dobry kontakt z ks. Marianem Łękawą, który od kilkudziesięciu lat pracuje w Glasgow i posługuje Polonii właśnie w tym kościele. W tym miejscu gromadzą się nasi rodacy nie tylko nabożeństwa w niedziele i święta, ale również wspólnoty i grupy prowadzące formację duchową, religijną – powiedział bp Lechowicz.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: młodzi przygotowują VI Ogólnopolski Kongres Nowej Ewangelizacji

2021-07-29 18:09

[ TEMATY ]

młodzi

Łódź

Kongres Nowej Ewangelizacji

Adobe Stock.pl

W Łodzi trwają przygotowania do VI Kongresu Nowej Ewangelizacji, który odbędzie się we wrześniu w Łodzi. W organizację wydarzenia zaangażowana jest archidiecezja i liczne środowiska, w tym wielu ludzi młodych, którzy włączą się wcześniej w modlitewne Jerycho modląc się i objeżdżając na rowerach miasto, a także uczestnicząc w biegach wokół Łodzi.

VI Ogólnopolski Kongres Nowej Ewangelizacji odbędzie się w Łodzi od 9 do 11 września. Jego celem jest zarówno refleksja i omówienie narzędzi ewangelizacji w miastach, jak i wyjście do mieszkańców z przesłaniem Ewangelii. Towarzyszy mu hasło: „Miasto - rewitalizacja”.

CZYTAJ DALEJ

Częstochowa: obchody 77. rocznicy Powstania Warszawskiego (zapowiedź)

2021-07-30 10:28

[ TEMATY ]

rocznica

Powstanie Warszawskie

Archiwum Hufca ZHP Częstochowa

Losami Powstania Warszawskiego i walczących w nim interesowali się mieszkańcy Częstochowy. Miasto niosło powstańcom pomoc militarną, za co Niemcy wymordowali ok. 10 tys. mieszkańców miasta.

Częstochowskie obchody 77. rocznicy Powstania Warszawskiego rozpoczną się 1 sierpnia minutą ciszy i Mszą św. pod przewodnictwem bp. Andrzeja Przybylskiego o godz. 17 w kościele Najświętszego Imienia Maryi w Częstochowie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję