Reklama

Książki wróciły do właścicieli

Część książek skonfiskowanych przez władze PRL w 1960 r., zwrócono prawowitym właścicielom podczas zgromadzenia Fundacji Bibliotek Kościelnych FIDES dnia 21 września br.

Przekazanie książek odbyło się w Domu rekolekcyjno-formacyjnym Wyższego Metropolitarnego Seminarium Duchownego na Bielanach, w miejscu, w którym niegdyś mieściła się biblioteka seminaryjna.
22 sierpnia 1960 r. w 67 miejscach jednocześnie, do bibliotek kościelnych wkroczyli przedstawiciele Urzędu Kontroli Prasy, Urzędu do Spraw Wyznań, a także Milicji Obywatelskiej. Podczas trwającej dwa dni akcji zabrano prawdopodobnie 12 tys. książek. Z zasady konfiskowano dzieła, które w tytule miały słowa: komunizm, bolszewizm, socjalizm, kwestia robotnicza. Konfiskowano nawet te książki, które nie powinny budzić żadnych zastrzeżeń np. niektóre encykliki papieskie, książki: Stolica Apostolska a Rosja, Podstawy etyki i prawa oraz wiele różnych dzieł teologicznych i ascetycznych. Ponadto zabierano książki, w których Kościół występował przeciwko pornografii i demoralizacji, a także te, które dotyczyły działalności społecznej Kościoła i Akcji Katolickiej.
W ramach zmian ustrojowych, rozpoczętych po 1989 r. dokonywano reorganizacji różnych pionów administracji państwowej, w tym także Urzędu do Spraw Wyznań. W wyniku tych przemian w 1997 r. Departament Wyznań MSWiA przekazał Kościołowi 1814 książek, które zostały skonfiskowane w 1960 r. Księgozbiór ten został przekazany ks. Krzysztofowi Gonetowi, obecnemu dyrektorowi Biura do Spraw Rozwoju i Komputeryzacji Federacji Bibliotek Kościelnych FIDES, z poleceniem, aby przekazał je prawowitym właścicielom.
Prace nad przygotowaniem książek do zwrotu trwały dość długo. Niejednokrotnie znaki właściwe (pieczątki) były nieczytelne i niejednoznaczne. - Dzięki temu, że zachowały się dane archiwalne mogliśmy wiedzieć dokładnie ile książek zostało zabranych - zaznaczył ks. Krzysztof Gonet. Przykładowo: Biblioteka WSD w Warszawie, która straciła 723 książki, odzyska 102 pozycje. Biblioteka Pisarzy SJ straciła 265 książek, odzyska 50 pozycji, Biblioteka we Włocławku straciła 870 książek, odzyska 29 pozycji. Nie wiadomo dokładnie ile książek straciły pozostałe biblioteki, gdyż nie zachowały się żadne archiwalia albo archiwów tych jeszcze nie sprawdzono. Spis wszystkich książek zwróconych Kościołowi w 1997 r. można znaleźć na stronie internetowej: www.fides.org.pl/1960.html.
Jak dotąd książki zostały zwrócone tylko 22 bibliotekom. Wszystkich poszkodowanych było 67. Niektóre z nich już nie istnieją, dlatego ważne jest ustalenie, kto jest właściwym spadkobiercą nieistniejących bibliotek czy instytutów. Jeśli nie uda się tego ustalić, książki znajdą swoje miejsce w Bibliotece Seminarium Duchownego na Krakowskim Przedmieściu, gdzie będzie można z nich korzystać. Każda z nich jest dokładnie opisana: do jakiej biblioteki należała i jaką ma przeszłość.
Zwrócone książki to zaledwie 15% skonfiskowanych przed laty publikacji. Co się stało z pozostałymi, tego na razie nikt nie wie. Niemniej jednak jest to „niewymierna strata duchowa” dla wielu przyszłych pokoleń.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tokio: Polska przegrała z Francją w ćwierćfinale turnieju siatkarskiego

2021-08-03 17:01

[ TEMATY ]

siatkówka

IO Tokio

Tokio 2020

PAP/Leszek Szymański

Polscy siatkarze przegrali z Francją 2:3 (25:21, 22:25, 25:21, 21:25, 9:15) w ćwierćfinale turnieju olimpijskiego w Tokio i odpadli z dalszej rywalizacji. Po raz piąty z rzędu biało-czerwoni zakończyli zmagania na igrzyskach na tym etapie.

Francja o finał zagra z Argentyną, która pokonała Włochy 3:2. W drugim półfinale Rosyjski Komitet Olimpijski zmierzy się z Brazylią. Rosjanie wygrali z Kanadą 3:0, a Brazylijczycy z Japonią także 3:0. (PAP)

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Ks. abp Henryk Hoser w szpitalu w ciężkim stanie

2021-07-31 11:49

Artur Stelmasiak

Abp Henryk Hoser

Abp Henryk Hoser

W czwartek, 29 lipca, ksiądz arcybiskup Henryk Hoser SAC znalazł się ponownie w szpitalu. Stan Księdza Arcybiskupa jest bardzo poważny. Biskup diecezji warszawsko-praskiej Romuald Kamiński prosi o modlitwę w intencji powrotu do zdrowia Arcybiskupa.

Kuria biskupa diecezji warszawsko-praskiej poprosiła wiernych o modlitwę w intencji ks. abp. Henryka Hosera SAC. Poniżej zamieszczamy prośbę biskupa Kamińskiego:

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Modlitewny Most

2021-08-04 08:40

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Justyna Kunikowska

W poniedziałek, 2 sierpnia 2021 roku, tuż przed rocznicą tragicznej w skutkach eksplozji, która miała miejsce w porcie w Bejrucie, 4 sierpnia 2020 roku, arcybiskup Łódzki Grzegorz Ryś odprawił w łódzkiej katedrze mszę świętą w intencji Libanu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję