Reklama

Rok Eucharystii

W niedzielę 10 października 2004 r. rozpoczyna się w Kościele katolickim Rok Eucharystii, ogłoszony przez Papieża Jana Pawła II, a zainaugurowany XLVIII Międzynarodowym Kongresem Eucharystycznym w meksykańskim mieście Guadalajara. Obchodzony pod hasłem „Eucharystia - źródło i szczyt życia Kościoła” Rok Eucharystii zbiega się z 27. rokiem pontyfikatu Jana Pawła II i potrwa do Synodu Biskupów nt. Eucharystii w październiku 2005 r.

Niedziela włocławska 41/2004

Zwracając się do wiernych podczas tegorocznych rzymskich obchodów Bożego Ciała, Ojciec Święty zwrócił uwagę, że Rok Eucharystii wpisuje się w projekt duszpasterski, nakreślony przez niego w Liście apostolskim Novo millennio ineunte. Papież podkreślił, iż: „Eucharystia jest centrum życia Kościoła, w niej Kościół ofiaruje się Ojcu za nas, czyniąc nas uczestnikami swojej własnej ofiary, daje się nam jako Chleb Życia dla naszego pielgrzymowania w świecie”. Wtedy też Jan Paweł II zawierzył inicjatywę Roku Eucharystycznego Najświętszej Maryi Pannie: „Niech Ona, która w Roku Różańcowym pomagała nam kontemplować Chrystusa swoim wejrzeniem i swoim sercem, w Roku Eucharystii pomaga wzrastać każdej wspólnocie w wierze i miłości do tajemnicy Ciała i Krwi Pańskiej”.
Czym jest Eucharystia? Jak w niej uczestniczyć? Jaki ma wpływ na codzienność człowieka? Niewątpliwie jest Eucharystia najbardziej centralną rzeczywistością Misterium Boga z ludźmi, skarbem nieocenionym, źródłem pokoju i sprawiedliwości, a jej uczestnicy - braćmi i siostrami w Chrystusie.
Rok Eucharystii na pewno będzie bogaty w wydarzenia i celebracje, także w diecezji włocławskiej, podczas których Kościół będzie składał dziękczynienie Bogu Ojcu za urzeczywistnianie odwiecznego planu miłości w Osobie Jezusa Chrystusa. Tego, który ukochał ludzi bez granic i pozostaje z nimi po wszystkie dni, aż do końca świata (zob. Mt 28,20). Każdy z nas zna to miejsce w kościele, przed którym płonie wieczna lampa. Tu zginamy kolana w głębokim podziwie i uwielbieniu, wierząc w żywą i zbawiającą obecność Słowa, które „zamieszkało między nami” (zob. J 1, 14), jak i w to, że Chrystus Eucharystyczny jest dla nas źródłem nowego życia. Zgodnie z hasłem Kongresu w Guadalajarze, Eucharystia jest światłem i życiem na nowe tysiąclecie. Zatem w Roku Eucharystii w szczególny sposób jesteśmy wezwani do tego, aby pozwolić działać w nas Duchowi Świętemu i mocą Jego łask móc nieść światło pogrążonemu w ciemności i chaosie współczesnemu światu. Starajmy się żyć i zachęcać innych do życia na co dzień w duchu wspólnotowym, pełnym miłości. Przekazujmy entuzjazm i wdzięczność za dar błogosławieństwa, jakie otrzymaliśmy już na chrzcie św. Pochylając się nad tajemnicą Eucharystii skłaniajmy się ku refleksji nad fundamentalną rzeczywistością życia chrześcijańskiego, jaką jest Misterium Eucharystii. Pamiętajmy przy tym słowa Papieża, który żywi nadzieję, że Rok Eucharystii będzie dla wiernych okazją do odnowienia i ożywienia pobożności eucharystycznej, do ćwiczenia się w sztuce modlitwy i zaangażowania się w życie Kościoła. Zatem włączajmy się w Rok Eucharystii przez samokształcenie ku dojrzałości wiary: przez coraz głębsze uczestnictwo w niedzielnej Mszy św., adorację Najświętszego Sakramentu, modlitwę i refleksję. Szukajmy wyciszenia i umocnienia w Chrystusie Eucharystycznym poprzez przystępowanie do Stołu Pańskiego. Miłą Bogu, piękną weryfikacją naszego zaangażowania w obchody Roku Eucharystii będzie pełnienie dobrych uczynków względem bliźnich.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

5 sposobów efektywnego nawodnienia

Niedziela Ogólnopolska 26/2021, str. 56

[ TEMATY ]

porady

Adobe.Stock

Podstawowym napojem na lato powinna być woda źródlana. Niezależnie od tego, czy jest gazowana czy nie – najlepiej gasi pragnienie.

Regularność

CZYTAJ DALEJ

Częstochowa/ PSP: wybuch samochodu dostawczego, dwie osoby zginęły

2021-07-26 17:26

Trzy osoby zostały poszkodowane w wybuchu samochodu dostawczego przy ul. Wrocławskiej w Częstochowie – podała w twitterowym wpisie w poniedziałek po południu Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej.

Dwie z tych osób poniosły śmierć.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Marcin Modrzyński o rekolekcjach „Beatyfikacja33”

2021-07-26 17:39

[ TEMATY ]

beatyfikacja

beatyfikacja kard. Wyszyńskiego

matka Elżbieta Czacka

Beatyfikacja33

Beatyfikacja.info

„To nie pierwsze rekolekcje w takiej formule. Powstały w oparciu o organizowane wcześniej rekolekcje „Oddanie33”, przez które przeszło łącznie ponad 500 tysięcy osób z całej Polski. Są więc sprawdzonym narzędziem duszpasterskim – mówi ks. Marcin Modrzyński o rekolekcjach przed beatyfikacją kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej.

Bernadeta Kruszyk: Już niebawem, 6 sierpnia, rozpoczną się ogólnopolskie rekolekcje przygotowujące do beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej. Nazwę łatwo zapamiętać „Beatyfikacja33”. Dlaczego 33?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję