Reklama

Koło

Rocznicowe spotkanie Sybiraków

W 65. rocznicę napaści Związku Radzieckiego na Polskę (17 IX 1939) i z okazji Dnia Sybiraka, w kościele pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Kole odprawiona została Msza św. w intencji Sybiraków, której przewodniczył proboszcz parafii ks. prał. Janusz Ogrodowczyk.

„Uczmy się miłości do Ojczyzny, módlmy się o pokój na świecie, o wolę i umiejętność rozwiązywania wszelkich konfliktów drogą dialogu” - apelował w homilii Ksiądz Proboszcz. Podczas Liturgii ks. prał. J. Ogrodowczyk, który jest kapelanem kolskich Sybiraków, poświęcił kopię obrazu Matki Bożej Sybirackiej. Kopię tę, pod kierunkiem nauczycielki przedmiotów artystycznych Agnieszki Arasimowicz, namalowała uczennica klasy II Daria Szczepaniak z Zespołu Szkół Sztuk Plastycznych w Kole. Wiązanki kwiatów pod obrazem złożyły delegacje Związku Sybiraków z Konina, Turku i Koła oraz przedstawiciele władz powiatowych i miejskich Koła.
Dalsza część uroczystości odbyła się w części przyziemnej kościoła. Zebrani wysłuchali prelekcji wygłoszonej przez prezesa terenowego Koła Sybiraków Wiesława Sitowskiego, o gehennie ludzi, którzy przeszli „Golgotę Wschodu”. Wysłuchano hymnu Sybiraków, po czym minutą ciszy uczczono pamięć współtowarzyszy niedoli, którzy odeszli już do Pana.
Następnie przemawiał Ksiądz Kapelan. O Sybirakach powiedział, że są „żywymi pomnikami historii”. To ludzie, którzy nie dość, że znosić musieli poniewierkę, głód, choroby, mróz i pracę ponad siły, to jeszcze musieli znajdować w sobie siłę do znoszenia katuszy psychicznych, zadawanych ich wolności i godności. „Jak bardzo musiało boleć znieważanie podstawowych dla Polaków wartości, jakimi jest Bóg, honor, Ojczyzna” - mówił ks. J. Ogrodowczyk.
Okolicznościowe przesłania skierowali do zebranych również zastępca burmistrza Zenon Zyznalski i wicestarosta Tomasz Nuszkiewicz. Później, w nastroju powagi wysłuchano kilku wierszy o losach Sybiraków. Nastrój refleksji towarzyszył również ostatniej części spotkania Sybiraków, zorganizowanego w sali parafialnej. Nadal żywa jest pamięć o tamtych czasach, o ludzkich losach, o strasznej winie, braku skruchy i chęci zadośćuczynienia.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Wyszyński i matka Czacka to współcześni prorocy

Mieszkańcy Warszawy modlili się o dobre owoce beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Czackiej w archikatedrze św. Jana Chrzciciela.

Mszy św. przewodniczył ks. dr Jerzy Jastrzębski, a koncelebrowali: o. dr Gabriel Bartoszewski OFMCap, ks. Tadeusz Sowa, ks. Eugeniusz Leda i ks. Michał Kotowski.

CZYTAJ DALEJ

Ostatnia droga Franciszka

2021-07-30 09:25

ks. Mirosław Benedyk

Msza św. pogrzebowa małego Franciszka

Msza św. pogrzebowa małego Franciszka

Od kilku miesięcy 7-letni Franek ze Świdnicy zmagał się z nieuleczalną chorobą nowotworową. Rodzice chłopca nie tylko walczyli o jego życie ziemskie, ale zrobili wszystko, aby zapewnić mu życie wieczne.

Franciszek był jednym z pięciu synów Pawła i Marty. Był radosnym i otwartym dzieckiem, lubiącym sport i zabawę. Miał swoje marzenia, a także zainteresowania. Dzięki miłości, której doświadczał od swoich rodziców i braci, odznaczał się wielką wrażliwością na drugiego człowieka. Wychowywany w duchu pobożności maryjnej, uczył się relacji z Panem Bogiem. Wszystko przerwała niespodziewana choroba i przedwczesna śmierć.

CZYTAJ DALEJ

Wstęp do Muzeów Watykańskich od 6 sierpnia tylko z przepustką Covid-19

2021-07-30 12:01

[ TEMATY ]

muzea

Włodzimierz Rędzioch

Od 6 sierpnia wstęp do Muzeów Watykańskich możliwy będzie tylko po okazaniu przepustki Covid-19 - ogłosiła w piątek dyrekcja placówki. Tym samym zastosowano tam przepisy wydane przez włoski rząd, który wprowadził ten obowiązek przy wstępie do wielu miejsc.

Rząd Mario Draghiego zapowiedział, że od 6 sierpnia tzw. Green Pass będzie wymagany przy wejściu do kin, teatrów, muzeów i innych placówek kultury, a także między innymi do restauracji w zamkniętych pomieszczeniach, siłowni, parków rozrywki i na basen. To przepustka wydawana na podstawie zaświadczenia o szczepieniu, wyleczeniu z Covid-19 lub negatywnego wyniku testu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję