Reklama

„Świątynia Matki Bożej Licheńskiej”

Z okazji konsekracji świątyni Matki Bożej Licheńskiej wrocławskie Wydawnictwo ZET wydało piękny album Świątynia Matki Bożej Licheńskiej Barbary Bieleckiej - autorki projektu świątyni oraz koordynatorki dokumentacji i nadzoru technicznego budowli. W albumie znajdują się m.in. rysunki Barbary Bieleckiej oraz liczne fotografie, których autorami są: Tomasz Szarski (Wydawnictwo ZET), Maciej Konieczny, Piotr Bela, Piotr Dras, Bronisław Piczman i fotografowie „Felici”, „L´Osservatore Romano” i wydawnictwa „Świat kamienia”. Przedmowę do książki napisał ks. Eugeniusz Makulski MIC, charyzmatyczny kustosz Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Licheniu i inwestor budowy świątyni.
W sposób przystępny autorka informuje czytelnika o wpływie przeznaczenia i skali obiektu na sposób kształtowania przestrzeni sakralnej, o roli tradycji wobec specyfiki monumentu wotywnego, tradycji biblijnej i tradycji sztuki, o zasadach kompozycji jako wyniku przyjętych założeń oraz o genezie form i znaków przyszłego czasu.
Dalej opisana jest historia Lichenia - „miejsca wybranego”, początki i rozwój kultu maryjnego, dla którego datą przełomową był 15 sierpnia 1967 r. - dzień uroczystej koronacji obrazu Matki Bożej Bolesnej. Szczegółowo opisany został proces inwestycyjny budowy nowej świątyni licheńskiej. Podane są nazwiska i nazwy inwestorów, projektantów i wykonawców. Następnie Barbara Bielecka przechodzi do opisu budowli, koncentrując uwagę czytelnika na poszczególnych częściach wnętrza świątyni. Ostatni rozdział zatytułowany jest Porządek polski i zawiera kompedium wiedzy nt. istoty polskości architektury świątyni w Licheniu. Autorka wspomina tu również 2 sierpnia 1998 r.: „dzień, w którym na placu przed Świętym Piotrem Ojciec Święty przyjął robotniczą delegację budowy świątyni z wielkimi rysunkami kościoła. Robotników szczęśliwych, pełnych własnej wartości i pełnych miłości do Ojca Świętego”. Rok później Papież przybył do Lichenia. Barbara Bielecka pisze: „w przemówieniu [...] zawarł niezwykle syntetyczny wykład nauki mariologicznej Kościoła. Jego słowa [...] muszą zostać w naszej pamięci, muszą być przytoczone w całości”. Czytamy zatem historyczne przemówienie Jana Pawła II, rozpoczynające się od słów: „Jako pielgrzym staję dziś w Licheńskim Sanktuarium...”.
Książkę zamyka Posłowie, w którym autorka przyznaje: „Gdyby faustowski Mefisto zaproponował mi za ich cenę (12 lat życia poświęconych świątyni, przyp. BS) powtórną młodość - nie oddałabym. Ta świątynia była i jest dla mnie nieporównywalnym, bezcennym szczęściem powołania”.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Najdłuższa w Polsce pielgrzymka z Helu na Jasna Górę - już w drodze

2021-07-26 13:00

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

Pielgrzymka 2021

ks. Maciej Świgoń /Gość Niedzielny

W ciągu 19 dni przejdą 640 km – najdłuższa polska pielgrzymka z Helu na Jasną Górę wyruszyła wczoraj na szlak. Jubileusz 40. Pieszej Pielgrzymki Kaszubskiej jej uczestnicy będą świętować wyjątkowo: część z nich po dojściu na Jasna Górę wyruszy do Hiszpanii, by szlakiem Jakubowym dojść do Santiago de Compostela. Na trasę wyruszyło około 300 pielgrzymów.

Droga na Jasną Górę rozpoczęła się tradycyjnie 25 lipca o świcie w kościele Bożego Ciała na Helu. W codziennym programie będzie jutrznia, Msza Święta, modlitwa, konferencje w drodze oraz nocne czuwanie podczas apelu jasnogórskiego wraz z goszczącymi rodzinami. Pątnicy dziennie będą mieli do przebycia średnio 35 km.

CZYTAJ DALEJ

Państwowa Komisja ds. Pedofilii zaprezentowała Pierwszy Raport

2021-07-27 20:28

[ TEMATY ]

raport

pedofilia

Adobe.Stock.pl

Zgodnie ze swoim obowiązkiem, Państwowa Komisja ds. wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15 opublikowała Raport. Najważniejszymi częściami Raportu są wyniki zrealizowanego przez Państwową Komisję badania zjawiska wykorzystania seksualnego małoletniego w Polsce w latach 2017–2020 oraz relacja ze zgłoszeń, jakimi zajmowała się Komisja, a także rekomendacje dla organów państwa, organizacji i innych podmiotów.

Zgłoszenia

CZYTAJ DALEJ

Czuwać, towarzyszyć i chronić życie ludzkie

2021-07-28 13:02

ks. Łukasz Romańczuk

W kościele pw. św. Stanisława, św. Doroty i św. Wacława we Wrocławiu odbyła się Msza św. w intencji Dolnośląskiej Policji. Eucharystii przewodniczył ks. bp Jacek Kiciński.

Okazją do wspólnego spotkania i modlitwy była 102. rocznica powstania państwowej Policji. Wszystkich zgromadzonych w kościele powitał ks. Andrzej Brodawka, proboszcz parafii. -Trudno powiedzieć ile było tutaj takich Mszy św., kiedy pracownicy policji dziękowali za wszelkie dobro i błogosławieństwo. Znajdujecie się w różnych sytuacjach i opałach. Dziś przychodzicie, aby dziękować i prosić o to błogosławieństwo - mówił ks. Brodawka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję