Reklama

Wystawa

Był gotowy na wszystko

21 września w konkatedrze pw. św. Jadwigi w Zielonej Górze bp Adam Dyczkowski odprawił Mszę św. w intencji beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki, a po Liturgii otwarto wystawę poświęconą życiu i działalności legendarnego kapłana „Solidarności”.

Beatyfikacja

W homilii bp A. Dyczkowski mówił: „Teraz toczy się proces beatyfikacyjny ks. Jerzego, który ma przypomnieć nam, że zło można zwyciężyć tylko dobrem. Jan Paweł II mówił, że odzyskanie wolności to tylko jeden etap, a drugi to życie w prawdzie, która wyzwala. Tylko na prawdzie możemy budować coś trwałego, tylko ona potrafi poderwać do największej ofiary. Tę wartość prawdy Chrystusowej głosił ks. Jerzy Popiełuszko”. Ksiądz Biskup przypomniał trudny czas lat 80., w których ludzie szukający prawdy przeżywali szczególne udręczenie i szykany. „Mimo różnorakich propozycji ks. Popiełuszko nie chciał opuścić »Solidarności«, wiedział, że w tym momencie szczególnego buntu ludziom potrzebne jest głoszenie Ewangelii i za tę Ewangelię oddał życie” - podkreślał Ksiądz Biskup. Proces o beatyfikację ks. Jerzego Popiełuszki rozpoczął się 8 lutego 1997 r. w archidiecezji warszawskiej.

Wystawa

W nawach bocznych i pod chórem konkatedry zawieszone antyramy ze zdjęciami: ks. Popiełuszko rozdaje komunię, zamyślony wysłuchuje robotników, rozmawia z Lechem Wałęsą. Zwyczajny kapłan w czasie zwyczajnej posługi, tylko większe zgromadzenia ludzi, wiece, tysięczne rzesze robotników. Kolejne zdjęcia już nie tak zwyczajne. Trumna ze zmasakrowanymi zwłokami ubranymi w ornat, tablica pogrzebowa, tysiące zapalonych zniczy, kondukt pogrzebowy, zapłakane twarze. Ofiara za to, co wcześniej, niby takie zwyczajne. Przy pierwszym zdjęciu podpis: „Prawda wypowiedziana w słowie kosztuje, tylko za plewy się nie płaci. Za pszeniczne ziarno prawdy trzeba zapłacić. Każda rzecz, każda sprawa wielka musi kosztować i musi być trudna. Tylko rzeczy liche i małe są łatwe”. Na innym: „Wolnego dnia nie mam. Zauważyłem, że nieraz siedzę w domu, chociaż mógłbym gdzieś wyjechać, bo mi szkoda, że może pod moją nieobecność ktoś będzie potrzebował pomocy”. W zamyślonym wyrazie twarzy, w skupieniu głoszącego kazania, w pocieszającym płaczących, w stojącym ramię w ramię z robotnikami widać hardą postawę ducha: „Są sprawy większe i jestem przekonany, że to, co robię, jest słuszne. Dlatego jestem gotowy na wszystko”. Gotowość swoją ks. Jerzy Popiełuszko wypełnił do końca.
Wystawę o ks. Jerzym Popiełuszce zorganizowała ogólnopolska „Solidarność”. Jest pokazywana we wszystkich większych miastach Polski. W Zielonej Górze wystawę 30 obrazów można było oglądać dzięki Zielonogórskiemu Oddziałowi NSZZ „Solidarność”. Prezentowana była w Zielonej Górze i w Nowej Soli. Prezentowane zdjęcia pochodzą ze zbiorów prywatnych i kościelnych.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przystanek wart zatrzymania

2021-07-20 10:22

Niedziela Ogólnopolska 30/2021, str. 20

[ TEMATY ]

Przystanek Jezus

facebook.com/PrzystanekJezus

Zapewne niejednego dziwi obecność ewangelizatorów na owianych złą sławą woodstockowych polach. Jaki jest cel Przystanku Jezus i co o nim mówią uczestnicy festiwalu?

Podchodzą do mnie studenci z Torunia – Marcin, Tomasz i Mikołaj, od których bije światło. Zapraszają do wspólnego wyjścia i proponują genialną metodę ewangelizacyjną: – Ojcze, będziemy myli ludziom nogi! – mówią. Na początku trochę mnie zatkało, ale wkrótce okazało się, że to przepiękny sposób, by pokazać woodstockowej młodzieży, jaki naprawdę jest Kościół i jaki jest Chrystus. Dialogi jak z Ewangelii: „Nie, nigdy nie będziesz mi nóg umywał”, potem nić życzliwości, kilka prostych, serdecznych pytań, otwartość, gotowość do słuchania, rozmowa na wydeptanej, wyschniętej trawie gdzieś między namiotami i... prośba o rozgrzeszenie, ogłoszenie Jezusa swoim Panem i Zbawicielem, łzy szczęścia. Na facebookowym profilu Przystanku Jezus jeszcze przez wiele dni będą się pojawiać ogłoszenia typu: „Szukam księdza, który mnie spowiadał koło toi toi przy dużej scenie w piątek wieczorem. Chłopie, uratowałeś mi życie!” – opowiadał kilka lat temu Niedzieli o. Michał Legan, paulin.

CZYTAJ DALEJ

Bp Bronakowski: Naród, który rozpija własne dzieci, jest pozbawiony przyszłości

2021-07-29 19:42

[ TEMATY ]

naród

przyszłość

piwo

Eliza Bartkiewicz / BP KEP

Bp Tadeusz Bronakowski

Bp Tadeusz Bronakowski

Naród, który rozpija własne dzieci, jest pozbawiony przyszłości – przestrzega bp Tadeusz Bronakowski komentując dla KAI ogłoszony wczoraj raport Instytutu Jagiellońskiego “Polska zalana piwem”. “Od wielu lat protestujemy przed pobłażliwym, nieodpowiedzialnym i niewrażliwym na konsekwencje, traktowaniem piwa, jako zwykłego napoju” – zaznaczył przewodniczący Przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych.

Bp Bronakowski przypomniał, że kierowany przez niego Zespół od wielu lat sprzeciwia się tym zmianom w prawie, które niosą wiele negatywnych konsekwencji dla społeczeństwa borykającego się z problemami uzależnień. “Do tych najważniejszych zmian należy zaliczyć zwiększanie promocji, reklama piwa i ściślejsze powiązanie alkoholu ze sferą wypoczynku oraz sportu i rekreacji” – zaznacza duchowny. Dodaje, że jest to szczególnie niebezpieczne dla młodych ludzi, którzy są najczęstszymi i najliczniejszymi odbiorcami reklam i uczestnikami imprez masowych, w tym sportowych.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Solidarni z Bejrutem

2021-07-30 12:36

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum Caritas Archidiecezji Łódzkiej

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję