Reklama

Parafia pw. św. Antoniego w Rożnowie Nowogardzkim

Dekanat: Maszewo
Siedziba: Rożnowo 41
Liczba wiernych: 964
Proboszcz: ks. Franciszek Kokoszyński
Kościoły filialne: Darż - pw. św. Stanisława Kostki, Dąbrowica - pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, Tarnowo - pw. Świętej Rodziny
Wspólnoty: Żywy Różaniec (3 róże), Rady Gospodarcze, Parafialny Zespół Caritas, ministranci (22)
Czasopisma: „Arka”, „Cuda i Łaski”, „Niedziela” - 8 egzemplarzy

Wieś Rożnowo Nowogardzkie położona jest na skraju równin: Goleniowskiej i Nowogardzkiej, 7 km na zachód od Maszewa. 5 km na południe od wsi przebiega droga Szczecin - Chociwel. Wieś powstała w średniowieczu, jednak dokładna data jej lokacji nie jest możliwa do ustalenia na podstawie znanych dziś źródeł. Wśród właścicieli części Rożnowa wymienia się rody: Borków, Devitzów, Mildenitzów, Petersdorfów. W ostatniej dekadzie XVI w. byli to Eversteinowie. Od XVII w. źródła nie wzmiankują panów lennych. Wieś miała już wówczas charakter typowo chłopski. W 1872 r. liczyła 420 os., w latach 30. XX w. 344 mieszkańców, dziś natomiast liczy 270 os. Chłopski, rolniczy charakter wsi utrzymał się do czasów współczesnych.
Katolicki kościół parafialny wybudowano prawdopodobnie ok. poł. XV w. Źródła wymieniają w 1490 r. proboszcza, którym był wówczas Jakob Poppendorf, w 1491 r. jego następcę Chrystiana Thele. W połowie XVI w. kościół przejęli protestanci. Wtedy to przy kościele powstała szkoła, wymieniona w źródłach w 1595 r. Od 1750 r. stało się Rożnowo samodzielną parafią protestancką. W 1797 r. pożar spowodował częściowe zniszczenie kościoła, plebanii i szkoły. Prace remontowe usunęły szkody. Zmieniono wówczas kształt okien i głównego wyjścia, zamurowano wejście w ścianie płd., wzniesiono drewnianą wieżę. Kościół był zdewastowany podczas II wojny światowej. Przejęty przez katolicką ludność polską, po niezbędnym remoncie, został poświęcony 9 czerwca 1946 r. przez ks. Edwarda Wowrę TChr.
Kościół powstał na wzniesieniu w środku wsi. Na terenie przykościelnym, otoczonym murem kamiennym, rosną drzewa. Do wejścia prowadzą od zach. murowane schody. Po ich prawej stronie stoi krzyż upamiętniający misje z 2001 r. oraz pomnik bez napisów.
Świątynię zbudowano z nieobrobionego granitu, jest nietynkowana. Ma rzut prostokąta o wymiarach 16,75 x 10 m. Budowlę przykrywa dach dwuspadowy, pokryty dachówką. Wieża wyrasta z korpusu nawowego. Jest czworoboczna, drewniana, z wysmukłym blaszanym hełmem z krzyżem.
Wnętrze kościoła jest przykryte belkowym stropem. Oświetlone jest przez pięć prostokątnych okien, zakończonych pełnym łukiem, przeszklonych szybkami witrażowymi. Prezbiterium zaznaczone jest przez niewielkie podniesienie posadzki. Okno w ścianie prezbiterium przeszklone jest witrażem z początku lat 70. przedstawiające patrona kościoła - św. Antoniego Padewskiego. Po lewej stronie tabernakulum wisi obraz Jezusa Miłosiernego, po prawej obraz Matki Bożej Częstochowskiej i figura św. Antoniego. W środku usytuowany jest soborowy ołtarz, natomiast z jego prawej strony pulpit lektorski. Przy ścianie zachodniej znajduje się drewniana empora muzyczna z nieczynnym instrumentem organowym Nr - 432, wykonanym w 1901 r. w firmie Bruno Grüneberg ze Szczecina. Kościół utrzymany jest w dobrym stanie. Ostatnio pomalowano jego wieżę. Przy kościele stoi granitowa, XV-wieczna chrzcielnica o kształcie cylindra, mającego średnicę 1 m. W odległości 150 m od kościoła, w budynku poniemieckim, znajduje się plebania.
Do 22 grudnia 1971 r. Rożnowo należało do parafii Maszewo. Następnie Kuria Biskupia w Gorzowie Wlkp. zadecydowała o ustanowieniu tam samodzielnego wikariatu. Parafię z siedzibą w Rożnowie erygował 25 kwietnia 1973 r., biskup szczecińsko-kamieński Jerzy Stroba. Pierwszym administratorem parafii był ks. Franciszek Radomski (1973-1986), po nim ks. Henryk Stanulewicz (1986-1991).
1 lipca 1991 r. parafię objął obecny proboszcz ks. Franciszek Kokoszyński. Ksiądz Proboszcz otrzymał święcenia kapłańskie 15 grudnia 1985 r. Pracował jako wikariusz w Trzebiatowie i w Szczecinie (w parafii pw. św. Ottona), skąd przeniesiony został na probostwo w Rożnowie. Parafia obejmuje 6 miejscowości. Są to w kolejności, wg liczby mieszkańców cztery następujące wsie: Darż (400 os.), Rożnowo (270 os.), Tarnowo (170 os.), Dąbrowica (70 os.) oraz dwie małe miejscowości - Zagórce (8 rodzin) i Swojcino (1 rodzina). Do obsługi są trzy kościoły filialne, XV-wieczny w Tarnowie (przebudowany w XIX w.) oraz dwa neogotyckie XIX-wieczne w Dąbrowicy i w Darż. W tym ostatnim ks. Kokoszyński zwrócił moją uwagę na znajdujący się w prezbiterium obraz Pana Jezusa kroczącego po falach i św. Piotra. W górnej jego części znajdują się otwory po kulach. W taki sposób został potraktowany obraz przez wkraczających na tę ziemię w 1945 r.
Niedzielna Msza św. sprawowana jest w tej parafii wg następującego porządku: o godz. 9.00 w Dąbrowicy, o 10.30 w Rożnowie, o 12.00 w Darżu i o 13.30 w Tarnowie. W dni powszednie w Rożnowie Msza św. odprawiana jest w poniedziałek o godz. 7.30, we wtorek i środę o 18.00, w czwartek w Tarnowie o godz. 17.00 i w Dąbrowicy o 18.30, w piątek w Darżu o godz. 18.00, w sobotę o 7.30 w Rożnowie. Frekwencja na niedzielnej Eucharystii wynosi około 25%.
Na terenie parafii istnieje jedna zbiorcza szkoła podstawowa w Rożnowie, do której uczęszcza 145 uczniów. W szkole uczą się także dzieci z sąsiedniej parafii - Przemocze. Ksiądz Proboszcz prowadzi w niej 14 godz. katechezy.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Miliony od Trzaskowskiego dla byłej agentki

2020-05-23 18:19

[ TEMATY ]

polityka

komentarz

Facebook.com

Jolanta Lange wcześnie nazywała się Jolanta Gontarczyk i jako tajny współpracownik komunistycznego wywiadu TW Panna inwigilowała ks. Franciszka Blachnickiego. Jej fundacja nadal otrzymuje gigantyczne pieniądze z warszawskiego ratusza

W sierpniu 2019 roku odkryłem, że prezes jednej z warszawskich fundacji Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego Pro Humanum Jolanta Lange ma zmienione nazwisko. Do 2008 r. nazywała się Jolanta Gontarczyk TW Panna. Kobieta była jedną z ważniejszych agentek komunistycznej służby PRL, którą w latach 80-tych skierowano do inwigilacji twórcy Ruchu Światło Życie Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego. Obecna prezes stowarzyszenia Pro Humanum była więc płatnym i bardzo niebezpiecznym współpracownikiem reżimu komunistycznego, którą w latach 80. ścigał nawet kontrwywiad RFN.

O sprawie zrobiło się bardzo głośno i na jej temat rozpisywały się gazety, a o jej przeszłości informowały media internetowe i największe telewizje. Wydawałoby się, że po tych informacjach kierowany przez prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego urząd będzie unikał dalszej współpracy z fundacją Pro Humanum, na której czele nadal stoi "prezeska" Jolanta Lange vel Gontarczyk.

Niestety nic takiego się nie stało, bo 12 grudnia 2019 r. według zarządzenia "NR 1843/2019 PREZYDENTA MIASTA STOŁECZNEGO WARSZAWY" została przyznana dotacja 1 850 000 złotych na Prowadzenie Centrum Wielokulturowego w Warszawie, którego głównym operatorem jest właśnie fundacja Jolanty Lange. Prawie dwa miliony złotych publicznych pieniędzy przeznaczone jest na "działalność na rzecz integracji cudzoziemców, upowszechniania i ochrony wolności i praw człowieka oraz swobód obywatelskich, a także działań wspomagających rozwój demokracji w latach 2019-2022". Tych pieniędzy może być znacznie więcej, bo przeglądając umowy między Pro Humanum, a warszawskim ratuszem z poprzednich lat oprócz głównej umowy na prowadzenie "Centrum" były także dotacje na mniejsze projekty.

Czy znając przeszłość agentki służb komunistycznych można wnioskować, że prezes Jolanta Lange ma doświadczenie i zasługi dla upowszechniania i ochrony wolności oraz swobód obywatelskich, a także działań wspomagających rozwój demokracji? To retoryczne pytanie należy postawić kandydatowi na urząd prezydenta RP Rafałowi Trzaskowskiemu.

Sprawa może mieć ciąg dalszy. Jolanta Gontarczyk była bowiem jedną z ostatnich osób, która widziała ks. Franciszka Blachnickiego przed jego tajemniczą śmiercią. Na pewno będzie musiała znów zeznawać, bo 21 kwietnia 2020 r. "prokurator Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Katowicach podjął na nowo, umorzone w dniu 6 lipca 2006 roku, śledztwo w sprawie zbrodni komunistycznej, stanowiącej zbrodnię przeciwko ludzkości, polegającej na dokonaniu zabójstwa ks. Franciszka Blachnickiego w dniu 27 lutego 1987 roku w Carlsbergu przez funkcjonariuszy publicznych, poprzez podanie substancji, która spowodowała jego nagłą śmierć, co stanowiło prześladowanie pokrzywdzonego z powodów politycznych i religijnych".

Analizując treści ze strony internetowej Pro Humanum oraz na Facebooku można odnieść wrażenie, że stowarzyszenie jest mocno zaangażowane politycznie i światopoglądowo. Zapraszają na parady LGBT. Na fanpage można było znaleźć także sprofanowany wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej z tęczowym nimbem. Podczas uroczystości w Centrum Wielokulturowym zapraszany jest warszawski chór LGBT.

Więcej o współpracy Jolanty Lanego vel Gonatrczyk z warszawskim ratuszem oraz jej politycznej kariery w latach 90

CZYTAJ DALEJ

50 Róż dla dzieci

2020-05-24 21:57

krasnobrod-sanktuarium.pl

W przeciągu 6 lat przy sanktuarium Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Krasnobrodzie powstało 50 Róż Różańcowych Rodziców. Choć idea modlitwy rodziców za dzieci powstała w Gdańsku, to na Roztoczu przyjęła się ona z ogromnym entuzjazmem.

- W trakcie tej modlitwy prosimy Pana Jezusa, przez wstawiennictwo Jego Matki i świętych patronów, o uzdrowienie relacji rodzice-dzieci, o to aby skutki naszych, czyli rodziców, grzechów, nie dotykały dzieci oraz o pełnię błogosławieństwa Bożego dla naszych dzieci. Przez lata modlitwy ukształtowały się intencje tej modlitwy, potwierdzone licznymi świadectwami. Kilkoro rodziców z Krasnobrodu, usłyszawszy świadectwa ogromnej mocy tej modlitwy i mając świadomość licznych zagrożeń czyhających dziś na dzieci, zapragnęło zapoczątkować i rozpowszechnić taki rodzaj modlitwy na naszej Roztoczańskiej ziemi w domu naszej Matki, Pani Krasnobrodzkiej. Pomysł ten z radością pobłogosławił gospodarz tego miejsca ks Eugeniusz Derdziuk obejmując tym samym duchową opiekę nad tym dziełem – wyjaśniła inicjatorka dzieła, Marzena Kałuża.

Szczególnym patronem Róż Różańcowych w Krasnobrodzie jest Jan Paweł II. Jak przyznają inicjatorzy oraz członkowie Róż, opieka Matki Bożej nad ich dziećmi doskonale wpisuje się w charakter krasnobrodzkiego sanktuarium. Współczesność jest dla młodych ludzi niebezpieczna i bardzo niepewna. To właśnie modlitwa ma dać im nie tylko poczucie opieki Maryi i Opatrzności Bożej, ale i stanowi rodzicielski wymiar miłości.

- Wierzę że modlitwa potrafi zdziałać cuda. A matka nie może dać dziecku cenniejszego daru niż modlitwą za niego – przyznała Agnieszka Kostrubiec, członkini Róży Różańcowej, która obecnie w modlitwie powierza piątkę swoich dzieci.

50 Róża powstała 13 maja 2020 roku podczas Nabożeństwa Fatimskiego, sprawowanego tradycyjnie przy kaplicy objawień w Krasnobrodzie czyli tak zwanej Kaplicy na wodzie.

- Z wielką radością mogliśmy przyjąć przyrzeczenie rodziców, którzy utworzyli 50 Różę. W każdej Róży jest dwadzieścia osób, czyli tysiąc rodziców modli się za swoje dzieci. W Różach modlą się także rodzice chrzestni. Nie wszyscy mamy dzieci, ale chyba każdy z nas jest rodzicem chrzestnym. Rodzice ofiarowali 50 białych róż, które złożyli przed ołtarzem przy Kaplicy na wodzie. Niech wszystkim rodzicom modlącym się w Różach Bóg błogosławi a Niepokalana Matka, która tak prosi o różaniec, otula te dzieci – powiedział kustosz sanktuarium, ks. prał. Eugeniusz Derdziuk.

Nie dla wszystkich modlitwa różańcowa jest prosta, jednak z każdym dniem umożliwiała zgłębianie tajemnic miłości.

- Różaniec do tej pory nie był mi szczególnie bliski. Mając świadomość swoich słabości jako człowiek i jako matka chciałam, żeby ktoś zaopiekował się moimi dziećmi. Bałam się tylko tego zobowiązania, codziennego odmawiania dziesiątki różańca. Okazało się jednak, że to wciąga. Kto jak nie Ona, jak Maryja, zaopiekuje się moimi dziećmi. Miałam już małego Dominisia i byłam w ciąży oczekując na Madzię. To właśnie wtedy postanowiłam przyłączyć się do Róży – wyjaśniła Dominika Burak, obecnie mama trójki wspaniałych dzieci i inicjatorka Róży Różańcowej modlącej się za swoich współmałżonków. Aktualnie przy krasnobrodzkim sanktuarium powstaje druga tego typu Róża.

Apel Matki Bożej, by Jej dzieci odmawiały różaniec jest wciąż żywy. Z radością i nadzieją należy spoglądać w te miejsca, gdzie wierni w imię Boga poświęcają swoją modlitwę w intencji swoich bliskich.

- Nie ma silniejszej modlitwy od tej, gdy rodzice modlą się za swoje dzieci – powiedział ks. prał Eugeniusz Derdziuk.

Ewa Monastyrska

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję