Reklama

Polska

Prymas Polski o Dniu Życia Konsekrowanego

„Dzień Życia Konsekrowanego stwarza szczególną okazję, aby zauważyć obecność sióstr, ojców i braci z różnorodnych klasztorów oraz domów życia zakonnego. Pragniemy podziękować za wielki dar ich nieustannej, cierpliwej modlitwy oraz uobecnianej Ewangelii” – pisze abp Wojciech Polak w zaproszeniu na Dzień Życia Konsekrowanego, który jest obchodzony 2 lutego.

[ TEMATY ]

Dzień Życia Konsekrowanego

Mazur/episkopat.pl

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„W Święto Ofiarowania Pańskiego 2 lutego, przypada kolejny Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. W bieżącym roku przeżywać go będziemy w szczególny sposób, uświadamiając sobie obecność i działanie pośród nas Ducha Świętego, dawcy wszelkich charyzmatów osobistych oraz wspólnotowych” – przypomina Prymas Polski zachęcając jednocześnie do dostrzeżenia i podziękowania osobom konsekrowanym za ich obecność, modlitwę i posługę.

„Pragniemy wdzięcznym sercem podziękować za ich ofiarną służbę w naszych wspólnotach parafialnych, wobec dzieci i młodzieży, chorych i osób w podeszłym wieku, ubogich i bezdomnych. Podziękować za ich wielki dar nieustannej, cierpliwej modlitwy oraz w różnorodny sposób uobecnianej Ewangelii. Otaczamy siostry i braci życia konsekrowanego w tym dniu naszą serdeczną modlitwą” – pisze metropolita gnieźnieński i zaprasza wszystkie wspólnoty parafialne do włączenie się w modlitwę w intencji osób życia konsekrowanego oraz o nowe powołania.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W archidiecezji gnieźnieńskiej funkcjonuje 25 domów zakonnych żeńskich i 10 domów zakonnych męskich. Mieszka w nich 33 księży zakonnych, 7 braci zakonnych oraz 179 sióstr zakonnych.

W Inowrocławiu, Mielżynie i Miłosławiu posługują siostry dominikanki troszcząc się m.in. o niepełnosprawną młodzież. W Gnieźnie i Łopiennie obecne są siostry elżbietanki, które spotkać można w Kurii, w Domu Księży Seniorów, w parafiach oraz w Domu Pomocy Społecznej dla dzieci i młodzieży.

W Golinie jako katechetki służbą Siostry Opatrzności Bożej. Odwiedzany chętnie przez rekolektantów gnieźnieński Dom pod Lasem prowadzą siostry pallotynki. W Pobiedziskach od lat posługują siostry Sacre Coeur, a w Chodzieży siostry serafitki. W Słupcy od ponad 80 lat służą siostry sercanki, a we Wrześni od ponad półwiecza urszulanki.

W Gnieźnie, Kłecku, Witkowie, Inowrocławiu, Mogilnie i Żninie modlą się i pracują m.in. z dziećmi siostry służebniczki Maryi – jedno z najliczniejszych zgromadzeń w archidiecezji gnieźnieńskiej. W Gnieźnie od stosunkowo niedawna obecne są siostry franciszkanki i siostry obliczanki.

Reklama

Od 1995 roku w Gnieźnie istnieje także klasztor klauzurowy sióstr karmelitanek bosych. Święty Jan Paweł II mówił o tych zamkniętych dla oka ludzkiego zakonach, że są piorunochronem dla świata. Jak zapowiada w zaproszeniu abp Polak, siostry karmelitanki otrzymają ofiary ze składki podczas liturgii 2 lutego. Ich klasztor był jednym z najbardziej zniszczonych podczas sierpniowych nawałnic.

W Gnieźnie, niemal nieprzerwanie od połowy XIII wieku, służą franciszkanie. Obecni są także w Inowrocławiu. Rodzinę franciszkańską jest też w Pakości, gdzie posługują bernardyni oraz w Mogilnie, dokąd w 2014 roku przybyli kapucyni. W Wągrowcu służą paulini, w Lądzie n. Wartą księża salezjanie, a w Gnieźnie księża michalici, którzy w czerwcu cieszyć się będą wspólnie z parafianami z konsekracji nowego kościoła. W Gnieźnie w bazylice prymasowskiej służą też Bracia Serca Jezusowego.

W Dzień Życia Konsekrowanego, jak co roku, osoby konsekrowane spotkają się na modlitwie w katedrze gnieźnieńskiej. Mszy św. o godzinie 10.30 przewodniczyć będzie i homilię wygłosi Prymas Polski abp Wojciech Polak. Eucharystia będzie transmitowana na kanale YouTube archidiecezji gnieźnieńskiej oraz stronach www.archidiecezja.pl i www.prymaspolski.pl

2018-01-30 13:14

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ofiarowani

Niedziela przemyska 7/2023, str. I

[ TEMATY ]

Dzień Życia Konsekrowanego

Ks. Maciej Flader

W czasie uroczystości osoby konsekrowane odnowiły swoje przyrzeczenia

W czasie uroczystości osoby konsekrowane odnowiły swoje przyrzeczenia

Modlimy się dziś w intencji osób konsekrowanych. Tworzymy piękną mozaikę: siostry i bracia zakonni, pustelnicy, wdowy i dziewice konsekrowane, oraz członkowie instytutów życia konsekrowanego – powiedział abp Adam Szal.

Metropolita przemyski w Dniu Życia Konsekrowanego przewodniczył Mszy św. w kościele Ojców Karmelitów w Przemyślu. Homilię podczas Eucharystii wygłosił o. Krzysztof Górski, przeor przemyskiego klasztoru Karmelitów.

CZYTAJ DALEJ

Chrystus osią życia

Ormianie. Potomkowie Noego. Depozytariusze jego arki. Naród, który oddycha dwoma płucami chrześcijaństwa. O historii Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego, prowadzonym dialogu teologicznym oraz o pielgrzymce Jana Pawła II w Armenii z arcybiskupem Chażagiem Barsamianem, Legatem Patriarchalnym Europy Zachodniej i przedstawicielem Katolikosa Wszystkich Ormian w Watykanie rozmawia Andrzej Sosnowski.

Jak pisaliśmy w artykule Czy Bogu potrzebny jest tłumacz? Historia dwóch płuc ormiańskiego chrześcijaństwa, rok temu, na Wawelu miała miejsce ekumeniczna modlitwa z okazji ​​​​obchodów 655–lecia utworzenia Arcybiskupstwa Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego.

CZYTAJ DALEJ

Jesteśmy jednym Kościołem

2024-06-15 22:46

Magdalena Lewandowska

Abp Józef Kupny odznaczył szczególnie zasłużonych dla archidiecezji medalem św. Jadwigi Śląskiej.

Abp Józef Kupny odznaczył szczególnie zasłużonych dla archidiecezji medalem św. Jadwigi Śląskiej.

Podczas 11. rocznicy ingresu abp Józef Kupny pobłogosławił do funkcji 90 nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej – w tym siostry zakonne – 80 ceremoniarzy i 70 lektorów.

Uroczystości odbyły się w katedrze wrocławskiej, wzięło w nich udział wielu kapłanów, sióstr zakonnych i wiernych z różnych stron archidiecezji. – Jesteśmy jednym Kościołem. Wspólnie mu służymy sprawując różne urzędy, posługi, jakie są do życia Kościoła potrzebne – mówił abp Józef Kupny wyrażając wdzięczność wobec diecezjan i radość z nowych posługujących. Metropolita wręczył także dwóm osobom zasłużonym dla archidiecezji wrocławskiej medale św. Jadwigi Śląskiej. Otrzymali je s. Dorota Zamojska, która przez ostatnie lata pełniła funkcję diecezjalnej referentki zakonnej i Tadeusz Rajter z parafii św. Jacka we Wrocławiu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję