Reklama

20. rocznica męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki

Nieustraszony obrońca prawdy

Marian Karpiński
Niedziela w Chicago 44/2004


„Ksiądz Jerzy Popiełuszko Sługa Boży, patriota, męczennik 1947-1984”/„Biały Kruk”

„Trzeba żyć bez zakłamania.
Obyś był zimny albo gorący.
Nie zachowasz w pełni godności,
gdy w jednej ręce będziesz nosił różaniec,
a w drugiej książeczkę przeciwnej ideologii.
Nie można jednocześnie służyć Bogu i mamonie [...]
Nie wolno nam zapomnieć prawdy,
że dla zachowania wolności
nigdy nie wolno poświęcić wiary
i godności dziecka Bożego”.
Ks. Jerzy Popiełuszko
29 stycznia 1984 r., Msza św. za Ojczyznę

Kościół, czcząc męczenników, pragnie podkreślić ich czyny heroiczne, które świadczą o wyjątkowej jedności z Bogiem. Osoba ks. Jerzego Popiełuszki jest dla nas wszystkich żyjących na przełomie tysiąclecia znakiem i darem Bożej Opatrzności dla całego Kościoła, a szczególnie dla Polski. Mieliśmy możliwość ujrzenia nieugiętego ducha tego Kapłana, przenikniętego wartościami ewangelicznymi, oddanego Bogu i Ojczyźnie w tak trudnych czasach komunistycznego zniewolenia. To właśnie Ksiądz Jerzy stał się kryształowym świadkiem Jezusa Chrystusa w okresie, gdy Kościół w Polsce cierpiał z powodu represji władz komunistycznych. To dzięki temu Kapłanowi wiele grup społecznych, a szczególnie „Solidarność”, odzyskało swoją suwerenność i poczuło się wolnymi, pociągając innych do stawania się odważnymi w walce o swoją ludzką godność. Kształtujące się wówczas struktury NSZZ „Solidarność” miały swoje mocne oparcie w osobie Księdza Jerzego jako krajowego duszpasterza „Solidarności”. To on był z robotnikami w chwilach ciężkich, w chwilach radości, smutku zwłaszcza podczas strajków i pacyfikacji fabryk. Poświęcił im swoje życie jak dobry pasterz, broniąc słowem i własną osobą zalęknionych, oddanych mu przez Boga swoich owiec. Jako zwierzchnik duchowy „Solidarności”, pozostawał zawsze w zgodzie z nauczaniem pasterzy Kościoła, głosząc prawdę bez kompromisów.
W 20. rocznicę męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki z inicjatywy organizacji Ruchu Odbudowy Polski w bazylice św. Jacka w Chicago została odprawiona Msza św. Uroczystości przewodniczył ks. Michał Osuch CR - proboszcz parafii w asyście ks. Franciszka Placzka z Krakowa i ks. Stanisława Jankowskiego, który wygłosił homilię. Kaznodzieja podkreślił m. in., że działanie Księdza Jerzego było do głębi przeniknięte nauczaniem Piotra naszych czasów - Jana Pawła II, który świętował właśnie 26. rocznicę wyboru na Stolicę Piotrową. Ksiądz Jerzy, podobnie jak Ojciec Święty, swoją działalność zawierzył nieustającemu orędownictwu Najświętszej Maryi Panny - Tej, która jest Matką nas wszystkich, utrudzonych i przygniecionych problemami codziennego życia.
W nastrój uroczystości wprowadził przybyłych program słowno-muzyczny przygotowany i przedstawiony przez Małgorzatę, Andrzeja i Kasię Kiesz. Ubogacił on zgromadzonych i przypomniał, że Ksiądz Jerzy poprzez przykład swojego życia nadal pogłębia w Polakach wrażliwość na prawdę i sprawiedliwość, dobro i piękno - wartości wypływające z nauczania Jezusa Chrystusa i Kościoła.
Po Mszy św. uczestnicy uroczystości udali się pod pomnik ks. Jerzego Popiełuszki, aby odmówić modlitwę o wyniesienie Sługi Bożego na ołtarze i wziąć udział w manifestacji patriotycznej. Uroczystość uświetniła orkiestra dęta pod batutą pana Ireneusza oraz poczty sztandarowe organizacji polonijnych.

Reklama

Watykan: Benedykt XVI przyjął zakonników z okolic Ratyzbony

2019-08-19 11:58

st (KAI) / Watykan

10 sierpnia papież-senior Benedykt XVI przyjął w swojej rezydencji w klasztorze Mater Ecclesiae w Watykanie czterech zakonników z klasztoru św. Michała w Paring (diecezja Ratyzbona) w Bawarii: braci Johannesa, Fabiana, Elwira i Patryka. Należą oni do zakonu Kanoników Regularnych św. Augustyna – podaje portal il sismografo.

ilsismografo/www.propstei-paring.de
ilsismografo/www.propstei-paring.de

Przez pół godziny goście mieli okazję wymieniać serdeczne słowa z papieżem-seniorem. W spotkaniu uczestniczył brat Benedykta XVI, ks. prał. Georg Ratzinger, który jak co roku spędza latem kilka dni ze swoim bratem, pomimo iż obydwaj są już ludźmi sędziwymi i w nie najlepszym stanie zdrowia. Podczas spotkania obecny był także abp Georg Gänswein, prefekt Domu Papieskiego i osobisty sekretarz papieża-seniora. Goście otrzymali różaniec w prezencie, a spotkanie zakończyło błogosławieństwo Benedykta XVI.

ilsismografo/www.propstei-paring.de
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Akcja Katolicka włącza się w modlitwy przebłagalne w związku z profanacją obrazu Najświętszej Maryi Panny

2019-08-20 12:18

Ryszard Furtak – prezes Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej

Na zaproszenie duszpasterzy z Gorzowa Wielkopolskiego, również członkowie AK włączą się czynnie w modlitwy ekspiacyjne przed uroczystością NMP Częstochowskiej.

Archiwum R. Furtaka

Dokładny czas i miejsce modlitw w dniach 23, 24 i 25 sierpnia został przedstawiony na ogłoszeniach parafialnych w gorzowskich parafiach. W czasie gdy tak wiele jest ataków na święte wizerunki, które czcimy w Kościele katolickim, gdy dochodzi do profanacji i aktów przemocy wobec kapłanów, bardzo ważna jest mobilizacja wszystkich do modlitwy. Inicjatywa duszpasterzy dekanatów gorzowskich to zachęta wiernych do odpowiedzialności za Kościół, nie tylko w wymiarze diecezjalnym ale też ogólnopolskim. AK w naszej diecezji sprzeciwia się „marszom równości” organizowanym przez środowiska lesbijek, gejów, osób biseksualnych oraz trans płciowych, które sieją pogardę dla wszystkiego co związane jest z wiarą katolicką. Precyzyjną informację na temat taktyki środowisk LGBT możemy znaleźć m.in. na stronie Akcji Katolickiej w Polsce (http://ak.org.pl) pod artykułem „Widzieć, ocenić, działać” z 09.08.2019 r. w opracowaniu redaktora Marcina Przeciszewskiego. Wynika z niego, że w bieżącym roku zaplanowano o 40% więcej marszy równości w Polsce w stosunku do roku poprzedniego. Marsze te mają oswoić nasze społeczeństwo z planami wprowadzenia w przyszłości małżeństw homoseksualnych i adopcji przez te pary dzieci. Oczywiście na przeszkodzie takim rozwiązaniom stoją tradycyjne poglądy większości naszych obywateli ale też obecny większościowy skład Parlamentu i będącej w przewadze partii broniącej tradycyjnej rodziny. Dlatego tak bardzo ważne będą wyniki wyborów w październiku 2019 r.!

Akcja Katolicka, na swojej pielgrzymce do Pani z Jasnej Góry w czerwcu tego roku, pod hasłem „Z Maryją idziemy w przyszłość” oraz w modlitwie dziękczynno-przebłagalnej w czasie tej pielgrzymki, wyraziła zatroskanie wobec ataków na kapłanów oraz znieważaniem symboli religijnych. Skomasowanemu atakowi ideologii LGBT na Kościół, stawimy czoła jeśli wszyscy się zjednoczymy. Przykład jedności na modlitwie dekanatów gorzowskich powinien oddziaływać na całą naszą Diecezję.

Króluj nam Chryste!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem