Reklama

Zakład Aktywności Zawodowej Caritas Diecezji Legnickiej w Jeleniej Górze

Szansa dla niepełnosprawnych

Małgorzata Klocek
Edycja legnicka 44/2004

Staraniem Caritas Diecezji Legnickiej w połowie roku 2005 zostanie uruchomiony Zakład Aktywności Zawodowej „Rosa” w Jeleniej Górze, zatrudniający osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności.

Zakłady tego typu są nowością w polskiej rzeczywistości, zarówno bowiem zasadami organizacji pracy, jak i celami funkcjonowania odbiegają od charakteru znanych powszechnie firm i zakładów pracy. Ideą Zakładu Aktywności Zawodowej jest łączenie pracy zawodowej z rehabilitacją społeczno-zawodową i leczniczą, bowiem zakład przeznaczony jest dla osób z I grupą niepełnosprawności, a więc jest dużą szansą dla Jeleniej Góry. W Polsce takich zakładów jest niewiele. Zakład ten podlega wprawdzie prawom rynku i powinien osiągać zyski ze swojej działalności gospodarczej, ale nie to jest najważniejsze. Przede wszystkim osoby niepełnosprawne w nim zatrudnione mają uzyskać wszechstronną pomoc zmierzającą do zwiększenia ich aktywności zawodowej i społecznej. Praca w ZAZ-ie ma być nie tylko źródłem utrzymania, ale też inwestycją w ich rozwój zawodowy, aby poprzez zdobycie doświadczenia zawodowego oraz nabycie nowych umiejętności osoby te mogły w przyszłości skutecznie konkurować na wolnym rynku pracy. Oprócz przyuczenia do zawodu i pracy na konkretnym stanowisku zakład oferuje osobom niepełnosprawnym możliwość korzystania na miejscu z pełnej rehabilitacji leczniczej. Do dyspozycji będą oddane sale do fizykoterapii i kinezyterapii.
O właściwy poziom usług rehabilitacyjnych zadba wysoko wykwalifikowana kadra medyczna. Każda z osób niepełnosprawnych po konsultacjach z lekarzem będzie miała opracowany indywidualny program rehabilitacji w zależności od rodzaju niepełnosprawności i stanowiska pracy. O kondycję psychiczną zadba psycholog obejmujący stałą opieką pracowników Zakładu. Zadaniem psychologa będzie organizowanie w miarę potrzeby terapii indywidualnych i zbiorowych, a także współpraca z rodzinami i opiekunami osób niepełnosprawnych. Pracownicy ZAZ-u będą też mieli możliwość rozwoju duchowego, jeżeli zechcą skorzystać z posługi kapłana i sióstr zakonnych pracujących na terenie Zakładu. Oprócz codziennych kontaktów z osobami duchownymi będzie można wziąć udział w rekolekcjach, pielgrzymkach i spotkaniach formacyjnych. Caritas Diecezji Legnickiej organizuje nie tylko wakacje dla dzieci, ale także dla osób starszych i niepełnosprawnych.
Siedzibą Zakładu będzie adaptowany na ten cel budynek wchodzący w skład kompleksu dawnego szpitala, obecnie Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego Caritas Diecezji Legnickiej. Działalność Zakładu będzie się opierała głównie na usługach pralniczych. Powstaje ekologiczna pralnia chemiczna i wodna, wyposażona w najnowocześniejsze maszyny i urządzenia pralnicze. Dzięki dużym możliwościom przerobowym pralnia będzie mogła świadczyć usługi dla instytucji z terenu Jeleniej Góry i okolic, a także dla osób prywatnych. Oprócz działalności pralniczej Zakład będzie świadczył usługi porządkowe i kuchenne, głównie związane z funkcjonowaniem Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego, ale nie tylko. Z usługami porządkowymi chcemy wyjść do różnych firm.
Uruchomienie tak specyficznego Zakładu wymaga dużego wysiłku organizacyjnego i ogromnych nakładów finansowych. Caritas Diecezji Legnickiej mogła podjąć to wyzwanie dzięki wielkiej życzliwości i pomocy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego we Wrocławiu, Prezydenta Jeleniej Góry oraz Starosty jeleniogórskiego. Spodziewamy się, że około 40 osób, w większości ze znacznym stopniem niepełnosprawności, znajdzie tu nie tylko miejsce pracy, ale także nauki, rehabilitacji i integracji ze społeczeństwem. Mamy nadzieję, że Zakład uda się uruchomić 1 lipca 2005 r. choć droga jeszcze daleka.
Pierwsze rozmowy kwalifikacyjne z potencjalnymi pracownikami zostały już przeprowadzone wiosną br. Kandydaci nie muszą posiadać konkretnych umiejętności związanych ze stanowiskami pracy przewidywanymi w Zakładzie, ponieważ nad ich właściwym przygotowaniem zawodowym będzie czuwać wykwalifikowany zespół instruktorów zawodu. Instruktorzy zapewnią też możliwości stałego podnoszenia kwalifikacji oraz zdobywania nowych umiejętności.
Osoby zainteresowane zatrudnieniem w Zakładzie Aktywności Zawodowej, posiadające orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, mogą zasięgnąć bliższych informacji pod numerem telefonu (0-75) 64-34-592 lub osobiście w Zakładzie Pielęgnacyjno-Opiekuńczym w Jeleniej Górze, ul. Żeromskiego 2. Lepiej jednak napisać do Caritas Diecezji Legnickiej (ul. Okrzei 22, 59-220 Legnica) z zaznaczeniem „Praca w ZAZ-ie”. Nasz pracownik skontaktuje się z osobą zainteresowaną.

Zmarł uczestnik Warszawskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę

2019-08-08 11:07

Ojcowie Marianie

Podczas pierwszego dnia pielgrzymki, w grupie 10 biała WPP, zmarł nagle jeden z pielgrzymów, który przez wiele lat był związany z grupą - Zygmunt Chodźko Zajko. Prosimy o modlitwę za niego i jego bliskich.

Niech słowa, które pielgrzymi usłyszeli w czasie porannej Eucharystii będą pocieszeniem i umocnieniem, bo naszą obietnicą jest życie wieczne. Chrystus Zmartwychwstał.

„Pan Bóg może stawiać ciebie wobec doświadczenia spraw, które ci się nie mieszczą w głowie i nie wiesz, jak pogodzić to, że Pan Bóg sobie poradzi z tym, z czym nikt nie może sobie poradzić. Jesteś bezradny zupełnie. I dzisiaj Słowo mówi – módl się. Bo mocny jest Ten, który udzielił obietnicy i godzien jest, aby Mu uwierzono. Czytaj Słowo i słuchaj tego, co On ci mówi. Wołaj i milcz słuchając odpowiedzi.” — z: Zygmunt Chodzko-Zajko

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Akcja Katolicka włącza się w modlitwy przebłagalne w związku z profanacją obrazu Najświętszej Maryi Panny

2019-08-20 12:18

Ryszard Furtak – prezes Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej

Na zaproszenie duszpasterzy z Gorzowa Wielkopolskiego, również członkowie AK włączą się czynnie w modlitwy ekspiacyjne przed uroczystością NMP Częstochowskiej.

Archiwum R. Furtaka

Dokładny czas i miejsce modlitw w dniach 23, 24 i 25 sierpnia został przedstawiony na ogłoszeniach parafialnych w gorzowskich parafiach. W czasie gdy tak wiele jest ataków na święte wizerunki, które czcimy w Kościele katolickim, gdy dochodzi do profanacji i aktów przemocy wobec kapłanów, bardzo ważna jest mobilizacja wszystkich do modlitwy. Inicjatywa duszpasterzy dekanatów gorzowskich to zachęta wiernych do odpowiedzialności za Kościół, nie tylko w wymiarze diecezjalnym ale też ogólnopolskim. AK w naszej diecezji sprzeciwia się „marszom równości” organizowanym przez środowiska lesbijek, gejów, osób biseksualnych oraz trans płciowych, które sieją pogardę dla wszystkiego co związane jest z wiarą katolicką. Precyzyjną informację na temat taktyki środowisk LGBT możemy znaleźć m.in. na stronie Akcji Katolickiej w Polsce (http://ak.org.pl) pod artykułem „Widzieć, ocenić, działać” z 09.08.2019 r. w opracowaniu redaktora Marcina Przeciszewskiego. Wynika z niego, że w bieżącym roku zaplanowano o 40% więcej marszy równości w Polsce w stosunku do roku poprzedniego. Marsze te mają oswoić nasze społeczeństwo z planami wprowadzenia w przyszłości małżeństw homoseksualnych i adopcji przez te pary dzieci. Oczywiście na przeszkodzie takim rozwiązaniom stoją tradycyjne poglądy większości naszych obywateli ale też obecny większościowy skład Parlamentu i będącej w przewadze partii broniącej tradycyjnej rodziny. Dlatego tak bardzo ważne będą wyniki wyborów w październiku 2019 r.!

Akcja Katolicka, na swojej pielgrzymce do Pani z Jasnej Góry w czerwcu tego roku, pod hasłem „Z Maryją idziemy w przyszłość” oraz w modlitwie dziękczynno-przebłagalnej w czasie tej pielgrzymki, wyraziła zatroskanie wobec ataków na kapłanów oraz znieważaniem symboli religijnych. Skomasowanemu atakowi ideologii LGBT na Kościół, stawimy czoła jeśli wszyscy się zjednoczymy. Przykład jedności na modlitwie dekanatów gorzowskich powinien oddziaływać na całą naszą Diecezję.

Króluj nam Chryste!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem