Reklama

Pod opieką św. Michała Archanioła

Aleksandra Łuczak
Edycja łódzka 44/2004

Z początkiem października wierni z parafii św. Michała Archanioła w Łodzi dziękowali za szczególną łaskę, że w tym właśnie miejscu powstaje nowy dom Boży. Z tej okazji, na zaproszenie proboszcza ks. Marka Izydorczyka, przybył do parafii bp Edward Janiak, biskup pomocniczy we Wrocławiu.

Ksiądz Proboszcz powitał przybyłych kapłanów i Dostojnego Gościa słowami: „Budowa nowego kościoła to trudny czas, ciężkie chwile, ale i zadania postawione wielkie. Liczymy, że Michał Archanioł, nasz wspaniały orędownik, pomoże nam przetrwać ten trudny czas. Dziękuję Sufraganowi Wrocławskiemu, który w listopadzie ub.r. przyjął moje zaproszenie, gdy spotkaliśmy się na rekolekcjach dla kapłanów - leśników. W tym dniu wszyscy potrzebujemy umocnienia. Proszę cię, Ekscelencjo, byś sprawując dzisiejszą Liturgię, powierzył Bogu całą naszą parafię, prosząc dla żywych o błogosławieństwo i Boże łaski, a dla tych, którzy od nas odeszli - o dar wiecznego szczęścia w gronie zbawionych”.
Ksiądz Biskup podziękował za zaproszenie i wyraził radość z możliwości przyjazdu do nas z odległego Wrocławia. W kazaniu Dostojny Gość mówił o roli aniołów w dziele naszego zbawienia: „Dzisiaj pragniemy oddać cześć aniołom, a szczególnie Michałowi Archaniołowi. Przez całe wieki Pan Bóg objawiał ludziom prawdę o sobie. Dlatego wysłannicy Boży nieustannie przypominają nam prawdę o Bogu, który jest Stwórcą, od którego wszystko pochodzi, wszelkie istnienie.
Katechizm Kościoła Katolickiego głosi, że każdy wierny ma swojego Anioła Stróża, jako opiekuna, który go prowadzi. Należy przypomnieć, że imiona aniołów nie oznaczają natury, lecz zadania, jakie otrzymują. (...) Duchy, które zwiastują sprawy mniejszej wagi, nazywają się aniołami, a te zaś, które zapowiadają wydarzenia najbardziej doniosłe, nazywają się archaniołami. Ile razy jest potrzeba dokonania czegoś wielkiego, posyłany jest Archanioł Michał, aby z samego imienia można było pojąć, że nikt nie może tego uczynić, co należy do samego Boga”.
Kończąc kazanie, bp Edward Janiak przytoczył wiele przykładów, które świadczą o opiece, jaką obdarzają nas aniołowie i Matka Boża.
W uroczystej Eucharystii w parafii proboszcza ks. Marka Izydorczyka, której przewodniczył Biskup Wrocławski, uczestniczyli kapłani z dekanatu, poczty sztandarowe i licznie zgromadzeni wierni.

USA: kasowy sukces antyaborcyjnego filmu „Nieplanowane”

2019-08-19 12:50

rk (KAI) / Los Angeles

„Unplanned”(Nieplanowane) – film o nawróconej aborcjonistce Abby Johnson, która niegdyś kierowała jedną z największych amerykańskich klinik aborcyjnych, bije rekordy popularności w USA. Mimo nieprzychylnego nastawienia dystrybutorów i wielu krytyków filmowych, pełnometrażowa produkcja okazała się nie tylko hitem kasowym, lecz tytuł ten już w pierwszym tygodniu sprzedaży zajmuje pierwsze miejsce wśród filmów DVD oferowanych przez sklep Amazon.

unplannedfilm.com

W filmie, który w Polsce zobaczyć będzie można w kinach jesienią tego roku, występuje Ashley Bratcher w roli szefowej teksańskiej filii aborcyjnego giganta Planned Parenthood. Produkcja kosztowała 6 mln dolarów, a po 19 tygodniach wyświetlania jej w 1500 kinach w USA zarobiła prawie 19 mln dolarów. Dochodzą do tego nieobjęte statystyką zyski z pokazów za granicą.

Tymczasem sukces kinowy przełożył się także na sprzedaż filmu w formie DVD. Od ubiegłego tygodnia, kiedy ukazał się w formie wideo, dotąd sprzedano około 225 tys. jego kopii. Można go nabyć też na dysku Blu-ray oraz obejrzeć za pomocą streamingu na Amazon Prime Video.

Film pokazywany jest też w kinach Kanady, Wielkiej Brytanii, Filipin oraz krajach latynoamerykańskich. Planowana jest jego dystrybucja w Pakistanie.

Wyświetlanie film niejednokrotnie napotykało na trudności. Największą miało być przyznanie kategorii „R” – stosowanej wobec filmów z obrazami przemocy i seksu – przez stowarzyszenie filmowców Motion Picture Association of America.

Opisana w filmie i książce historia Abby Johnson dowodzi, iż liczne czuwania modlitewne obrońców życia przed klinikami aborcyjnymi mają olbrzymi sens. Bohaterka przeszła niemal wszystkie szczeble kariery w największej proaborcyjnej organizacji na świecie. W pewnym momencie zrezygnowała z pracy i stała się gorącą obrończynią życia. Przełom nastąpił w chwili, gdy na obrazach ultrasonograficznych zobaczyła, jak nienarodzone trzynastotygodniowe dziecko broni się przed aborcją. „Widziałam, jak to dziecko walczyło o życie” – wspominała Johnson, dziś członkini grupy „Koalicja dla Życia”. Johnson zaapelowała do działaczy pro-life, by się nie poddawali, i zawsze byli tak obecni, żeby mogło to „odmienić serca zwolenników aborcji”.

Autorka w swej książce opowiada także o osobistej tragedii, gdy, mimo stosowania środków antykoncepcyjnych, dwukrotnie poddała się aborcji, zabijając swoje nienarodzone dzieci. Organizacja Planned Parenthood bezskutecznie próbowała sądownie zabronić swej byłej pracownicy mówienia o swoich doświadczeniach na stanowisku dyrektorskim.

Johnosn założyła organizację „And Then There Were None” (I nie było już nikogo). Pomaga też byłym pracownikom klinik aborcyjnych w trudnym procesie przejścia z pracy dla „przemysłu aborcyjnego” do normalnego funkcjonowania na co dzień. Ci, którzy zdecydują się odejść z pracy w klinikach aborcyjnych, otrzymują pomoc prawną i finansową. Osobom takim zapewniona jest także duchowa opieka ze strony kapłanów, pastorów czy duchownych różnych wyznań i religii.

Reżyserami i autorami scenariusza są Cary Solomon i Chuck Konzelman.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Caritas: Dentystki z Polski będą leczyć Wenezuelczyków

2019-08-20 07:15

Caritas Polska / Warszawa (KAI)

Dzięki wsparciu Caritas Polska, dwie trójmiejskie dentystki – Ewa Piosik i Joanna Wojciechowska wyruszają z misją do Wenezueli, żeby leczyć dzieci i dorosłych. Każda pomoc jest tutaj na wagę złota, bo kraj cały czas walczy z kryzysem. Najgorzej jest w służbie zdrowia.

Archiwum Joanna Wojciechowska

Koszty przelotu finansuje Caritas Polska. Obecnie trwa zbiórka materiałów stomatologicznych niezbędnych do leczenia pacjentów. Lekarki z Trójmiasta chcą zabrać ze sobą ich jak najwięcej by pomóc osobom potrzebującym. Akcję obiecały wesprzeć firmy specjalizujące się w produkcji i sprzedaży stomatologicznych materiałów leczniczych.

„Zaprosił mnie biskup Carlos Alfredo Cabezas Mendoza, który zgłosił się z prośbą o pomoc do Fundacji Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio”– mówi Ewa Piosik. „W podróży i na miejscu towarzyszyć mi będzie Joanna Wojciechowska, młoda dentystka, która lubi usuwać zęby i jest pełna radości oraz energii” – dodaje młoda stomatolożka.

Wylot do Wenezueli planowany jest 18 września. Polki przez sześć tygodni będą pracować w miejscowości Punto Fijo.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem