Reklama

Parafialny Zespół Caritas przy parafii pw. św. Józefa w Zielonej Górze

Odpowiedzialność za drugiego człowieka

60. Tydzień Miłosierdzia Chrześcijańskiego obchodzony był w naszej diecezji przede wszystkim na szczeblu parafialnym. Członkowie Parafialnych Zespołów Caritas organizowali zbiórki pieniędzy, żywności czy też spotkania informacyjno-formacyjne. 7 października swoją dwuletnią działalność podsumował Parafialny Zespół Caritas (PZC) działający przy zielonogórskiej parafii pw. św. Józefa. W rozmowach o działalności na przyszłość na pierwszy plan wysunęła się pomoc dla bezdomnych oraz współpraca z diecezjalną Caritas, której dyrektor ks. Marek Kidoń obecny był na spotkaniu.

Na początku spotkania proboszcz ks. Leszek Kazimierczak podzielił się z zebranymi radosną informacją, że na początku roku akademickiego zgłosiło się do pracy w świetlicach parafialnych 14 nowych wolontariuszy. Ksiądz Proboszcz zwrócił też uwagę na to, że jego parafia nie należy do najbiedniejszych i dlatego specyfika pracy zespołu Caritas jest tu bardziej skierowana na młodzież i ludzi starszych niż dzieci z rodzin biednych. Od roku, w budynku przekazanym przez Spółdzielnię Mieszkaniową „Zacisze” i wyremontowanym przez PZC, działa Klub, do którego przychodzi prawie 100 osób starszych oraz młodzież.
Ks. Kazimierczak zwrócił też uwagę na to, że w parafii jest trochę biedy moralnej i duchowej. - „To jest czasami większa bieda niż ta materialna” - powiedział - ks. Kazimierczak.
Działalność Parafialnego Zespołu Caritas przybliżyła Pani Elżbieta. Oprócz przygotowywania paczek żywnościowych na święta Bożego Narodzenia i Wielkiej Nocy oraz otoczenia kilkudziesięciu biednych rodzin w parafii stałą opieką PZC zorganizował już dwa razy parafialne obchody Światowego Dnia Chorego. Choć jak podkreślano na spotkaniu, parafia pw. św. Józefa nie należy do najbiedniejszych, położona jest bowiem na nowym osiedlu i w bliskości kampusu uniwersyteckiego, wyjściem PZC w stronę biednych była akcja objęcia opieką wsi Bielawy w parafii Siedlisko. Mieszkańcy tej wsi udzielają noclegów pielgrzymom zdążającym na Jasną Górę i właśnie w trakcie pobytu tam zielonogórskich pielgrzymów nawiązała się współpraca tych dwóch parafii. Dary przekazywane mieszkańcom Bielawy, zbierane są w kościele zawsze w Adwencie i Wielkim Poście podczas rekolekcji parafialnych. Ta działalność - jak zaznaczył ks. Marek Kidoń - wpisuje się w akcję, którą organizuje diecezjalna Caritas pod hasłem „Rodzina rodzinie”, w której konkretna rodzina będzie przygotowywać paczkę świąteczną dla konkretnej potrzebującej rodziny.
Dalszą część spotkania zdominował temat bezdomności. Członkowie PZC wyszli z propozycją stworzenia całościowego programu pomagającego bezdomnym, zorganizowaniu dla nich łaźni, miejsca, gdzie mogliby się przebrać czy spędzić wolny czas, zwłaszcza w zimie. Członkowie PZC zobowiązali się, że zaproszą bezdomnych z zielonogórskiej noclegowni, by korzystali z ich Klubu Seniora przy ul. Kwiatowej 5, gdzie zawsze można wypić herbatę i zjeść drożdżówkę czy ciasto, które codziennie dostarcza zaprzyjaźniona z PZC piekarnia „Grono”.
Swoją wszechstronną działalność w niesieniu pomocy potrzebującym członkowie Parafialnego Zespołu Caritas motywują odpowiedzialnością za drugiego człowieka. Podczas spotkania 13 osób złożyło deklaracje członkowskie Grona Wspierających Ubogich. Działalność zespołu wspiera jeszcze dodatkowo 9 osób, a warto zaznaczyć, że parafia liczy 6 tys. wiernych. Środki na swoją działalność PZC pozyskuje też z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz z Urzędu Miejskiego i Marszałkowskiego.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Refleksje na Dzień Matki

Matka - pierwsza osoba, którą spotykamy na drodze naszego życia. Od samego początku zatroskana o nasze istnienie, o naszą przyszłość. Zawsze razem - Matka i dziecko. Ona - pełna niepokoju i lęku, pełna ciepła i serdecznych gestów, oddana bez reszty swemu wielkiemu skarbowi, dając mu swoją miłość, czas, siłę i serce. Musi dzieckiem kierować tak, by dla nikogo nie było przyczyną łez. Matka musi mieć uczucia serdeczne, stawać się aniołem dobroci i odznaczać się cnotami, by dziecku dać przykład, jak ma iść przez życie. Dziecko to człowiek mający wolną wolę, którą może utracić, jeżeli rodzice nie potrafią do niego trafić w procesie wychowawczym, jeżeli nie będą w stanie ukształtować jego charakteru.
Uczucie matki do dziecka powinno być regulowane pewnymi zasadami: stąd - dotąd. Niech dziecko wie, co wolno, a czego nie wolno. Wychowanie musi iść w parze z pewnym hartowaniem osobowości. Dziecko musi oswoić się z tym, że nie wszystko w życiu jest dostępne. Mówi się często, że obecne młode pokolenie jest źle wychowane, nieczułe, nie ma szacunku dla rodziców. Chyba jedną z przyczyn takiego stanu jest zmiana stylu życia, przeobrażenia w rodzinie, inne traktowanie dzieci przez rodziców odnośnie do wymagań, a nawet bezwzględności, jak to było dawniej. Dzisiaj stosunki między rodzicami a dziećmi układają się coraz częściej na płaszczyźnie kontaktów przyjacielskich. Istnieje ogromna swoboda w tych relacjach, kiedyś nie do pomyślenia.
Zadanie matki to ciągła ofiara ze swojego czasu i odpoczynku, ofiara z wielu przyjemności życia, by być najbliżej swych pociech i czuwać nad nimi. I tak biegną lata, dzieci dorastają, a matka drepce za nimi cicha, o wiecznie zatroskanych oczach, które życie okradło nieraz z uśmiechów. Często uśmiechami obdarzamy przyjaciół, znajomych, a dla matki zostaje uśmiech jakiś wymuszony. Dzielimy swoje serce na drobne dla innych, a przed matką chowamy je głęboko. Zapominamy o jej prawie do naszego serca. Niech obchodzony corocznie 26 maja Dzień Matki będzie dla wielu dniem refleksji i zastanowienia się, jacy jesteśmy na co dzień dla swoich, kochających nas matek.
Wszystkim Matkom, tym młodym i tym starszym, życzymy, by miały w sobie dość siły i obfitość serca dla swych dzieci, by siłę tę czerpały z serca Bogurodzicy Maryi i do Niej się uciekały w trudnych chwilach, gdy burza zacznie zagrażać domowemu ognisku.

CZYTAJ DALEJ

Pierwszy polski biskup wziął udział w akcji #hot16challenge2

2020-05-26 19:40

[ TEMATY ]

#Hot16Challenge2

YouTube

Bp Adrian Galbas SAC jako pierwszy z polskich biskupów wziął udział w akcji #hot16challenge2. Biskup pomocniczy diecezji ełckiej zamieścił swoje nagranie na kanale YouTube „Pallotti TV”.

Na wstępie filmiku pallotyn przyznaje, że kiedy cztery miesiące temu zostawał biskupem spodziewał się wielu wyzwań, ale nie myślał, że wśród nich znajdzie się wezwanie do rapowania. - Przekonał mnie do tego mój współbrat, mówiąc, że to jest bardzo w duchu Pallottiego, aby każdym możliwym sposobem głosić Ewangelię – dodaje.

Twa modlitwa nie jest próżna, ale ważna jałmużna. Może biedny, może krezus - tak nauczał przecież Jezus (…) Będą wdzięczni ci lekarze, którym te pieniądze w darze, dziś złożone ciut pomogą walczyć z tą chorobą srogą - rapuje bp Galbas z Ełku.

Duchowny do udziału w akcji nominował kleryków pallotyńskich z Ołtarzewa, kleryków diecezji ełckiej, Siostry Uczennice Krzyża oraz Marka Kalka.

Akcja #Hot16challenge polega na nagraniu 16 wersów i nominowaniu do udziału w inicjatywie kolejnych osób, które mają stworzyć swoje nagranie rapu w ciągu 72 godzin. Akcji towarzyszy zbiórka środków na wsparcie lekarzy i szpitali w walce z koronawirusem. Jak podano na stronie www.siepomaga.pl/hot16challenge na chwilę obecną zebrano na ten cel już prawie 3,3 mln złotych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję