Reklama

Parafialny Zespół Caritas przy parafii pw. św. Józefa w Zielonej Górze

Odpowiedzialność za drugiego człowieka

Barbara Dziadura
Edycja zielonogórsko-gorzowska 44/2004

60. Tydzień Miłosierdzia Chrześcijańskiego obchodzony był w naszej diecezji przede wszystkim na szczeblu parafialnym. Członkowie Parafialnych Zespołów Caritas organizowali zbiórki pieniędzy, żywności czy też spotkania informacyjno-formacyjne. 7 października swoją dwuletnią działalność podsumował Parafialny Zespół Caritas (PZC) działający przy zielonogórskiej parafii pw. św. Józefa. W rozmowach o działalności na przyszłość na pierwszy plan wysunęła się pomoc dla bezdomnych oraz współpraca z diecezjalną Caritas, której dyrektor ks. Marek Kidoń obecny był na spotkaniu.

Na początku spotkania proboszcz ks. Leszek Kazimierczak podzielił się z zebranymi radosną informacją, że na początku roku akademickiego zgłosiło się do pracy w świetlicach parafialnych 14 nowych wolontariuszy. Ksiądz Proboszcz zwrócił też uwagę na to, że jego parafia nie należy do najbiedniejszych i dlatego specyfika pracy zespołu Caritas jest tu bardziej skierowana na młodzież i ludzi starszych niż dzieci z rodzin biednych. Od roku, w budynku przekazanym przez Spółdzielnię Mieszkaniową „Zacisze” i wyremontowanym przez PZC, działa Klub, do którego przychodzi prawie 100 osób starszych oraz młodzież.
Ks. Kazimierczak zwrócił też uwagę na to, że w parafii jest trochę biedy moralnej i duchowej. - „To jest czasami większa bieda niż ta materialna” - powiedział - ks. Kazimierczak.
Działalność Parafialnego Zespołu Caritas przybliżyła Pani Elżbieta. Oprócz przygotowywania paczek żywnościowych na święta Bożego Narodzenia i Wielkiej Nocy oraz otoczenia kilkudziesięciu biednych rodzin w parafii stałą opieką PZC zorganizował już dwa razy parafialne obchody Światowego Dnia Chorego. Choć jak podkreślano na spotkaniu, parafia pw. św. Józefa nie należy do najbiedniejszych, położona jest bowiem na nowym osiedlu i w bliskości kampusu uniwersyteckiego, wyjściem PZC w stronę biednych była akcja objęcia opieką wsi Bielawy w parafii Siedlisko. Mieszkańcy tej wsi udzielają noclegów pielgrzymom zdążającym na Jasną Górę i właśnie w trakcie pobytu tam zielonogórskich pielgrzymów nawiązała się współpraca tych dwóch parafii. Dary przekazywane mieszkańcom Bielawy, zbierane są w kościele zawsze w Adwencie i Wielkim Poście podczas rekolekcji parafialnych. Ta działalność - jak zaznaczył ks. Marek Kidoń - wpisuje się w akcję, którą organizuje diecezjalna Caritas pod hasłem „Rodzina rodzinie”, w której konkretna rodzina będzie przygotowywać paczkę świąteczną dla konkretnej potrzebującej rodziny.
Dalszą część spotkania zdominował temat bezdomności. Członkowie PZC wyszli z propozycją stworzenia całościowego programu pomagającego bezdomnym, zorganizowaniu dla nich łaźni, miejsca, gdzie mogliby się przebrać czy spędzić wolny czas, zwłaszcza w zimie. Członkowie PZC zobowiązali się, że zaproszą bezdomnych z zielonogórskiej noclegowni, by korzystali z ich Klubu Seniora przy ul. Kwiatowej 5, gdzie zawsze można wypić herbatę i zjeść drożdżówkę czy ciasto, które codziennie dostarcza zaprzyjaźniona z PZC piekarnia „Grono”.
Swoją wszechstronną działalność w niesieniu pomocy potrzebującym członkowie Parafialnego Zespołu Caritas motywują odpowiedzialnością za drugiego człowieka. Podczas spotkania 13 osób złożyło deklaracje członkowskie Grona Wspierających Ubogich. Działalność zespołu wspiera jeszcze dodatkowo 9 osób, a warto zaznaczyć, że parafia liczy 6 tys. wiernych. Środki na swoją działalność PZC pozyskuje też z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz z Urzędu Miejskiego i Marszałkowskiego.

Reklama

Watykan: spotkanie na temat sytuacji finansowej

2019-09-20 10:26

st (KAI) / Watykan

W ramach działalności Rady ds. Gospodarczych 20 września odbędzie się spotkanie międzydykasterialne poświęcone sytuacji finansowej Stolicy Apostolskiej – poinformował rzecznik Watykanu, Mateo Bruni. Jak zauważa na łamach portalu dziennika La Stampa vaticaninsider Iacopo Scaramuzzi – deficyt Stolicy Apostolskiej w roku 2018 uległ podwojeniu.

Włodzimierz Rędzioch

Scaramuzzi przypomina, że już w grudniu ubiegłego roku ówczesny rzecznik Watykanu Greg Burke informował, że przy okazji spotkania Rady Kardynałów stojący na czele Rady ds. Gospodarczych kard. Reinhard Marx przedstawił plan „obniżenia kosztów operacyjnych Stolicy Apostolskiej”, który w odniesieniu do pracowników wykluczył zwolnienia, potwierdził blokadę etatów, wprowadzoną już jakiś czas temu w Watykanie, i wziął pod uwagę „możliwość” wcześniejszego przechodzenia na emeryturę oraz „mobilności” między różnymi urzędami, a w dłuższej perspektywie przewidywał „utworzenie opisu stanowisk, aby praca każdej dykasterii była bardziej efektywna”. Ponadto na dłuższą metę niemiecki kardynał przewidział „opracowanie budżetów wieloletnich, aby Rada ds. Gospodarki mogła sformułować prognozy w perspektywie pięcio- i dziesięcio- letniej, dając wyraźniejszy obraz sytuacji oraz wypracowując środki zaradcze. Włoski dziennikarz zauważa, że od roku 2015 Stolica Apostolska nie publikuje sprawozdań finansowych.

Do problemu kosztów dołącza się także spadek dochodów, w niepewnym scenariuszu globalnej gospodarki, związany także z trudnościami różnych Kościołów - zwłaszcza amerykańskich - zmagających się z koniecznością wypłacania odszkodowania dla ofiar wykorzystywania seksualnego, a także pytanie o inwestycje różnych dykasterii. Scaramuzzi przypomina, że sytuacja ekonomiczna Stolicy Apostolskiej jest na tyle trudna, iż na początku września Wall Street Journal napisał, że w roku 2018 deficyt Stolicy Apostolskiej (w odróżnieniu od Państwa Watykańskiego) uległ podwojeniu do około 70 milionów euro, przy budżecie w wysokości około 300 milionów euro. Dodaje, iż amerykański dziennik zacytował list z maja, w którym papież Franciszek poprosił kardynała Marxa o „poinformowanie odpowiednich szefów dykasterii o powadze sytuacji” i „przestudiowanie wszystkich środków uznanych za niezbędne dla zabezpieczenia ekonomicznej przyszłości Stolicy Apostolskiej oraz zapewnienie ich jak najszybszego wdrożenia”.

Rada ds. Gospodarki, koordynowana przez przewodniczącego episkopatu Niemiec oraz członka Rady Kardynałów - kardynała Reinharda Marksa, ma za zadanie „nadzorować zarządzanie gospodarcze i nadzorować struktury oraz działania administracyjne i finansowe dykasterii Kurii Rzymskiej, instytucji związanych ze Stolicą Apostolską i Państwa Watykańskiego, natomiast Sekretariat ds. Gospodarki sprawuje kontrolę i nadzór nad organami, którymi kieruje Rada.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Głogów: projekt #SpołecznieOdpowiedzialni

2019-09-20 20:11

Marek Staroń

Jak jeździć bezpiecznie? Na to i inne pytania odpowiadali sobie uczniowie czterech głogowskich szkół w ramach realizacji projektu #SpołecznieOdpowiedzialni. Przez dwa dni blisko czterysta osób dowiedziało się o najczęstszych błędach, jakie popełniają kierowcy na sześciu skrzyżowaniach w Głogowie.

Marek Staroń

Prelekcje w Zespole Szkół Samochodowych i Budowlanych, Zespole Szkół Ekonomicznych, Zespole Szkół Politechnicznych oraz Zespole Szkół Przyrodniczych i Branżowych poprowadził pan Władysław Drozd – były wieloletni instruktor nauki jazdy, egzaminator, autor wielu publikacji z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz były Prezes Krajowego Towarzystwa Egzaminatorów.

Wszyscy uczestnicy spotkań otrzymali broszury z omówieniem lokalizacji miejsc niebezpiecznych, a dodatkowo szkoły zostały wyposażone w podręczniki z zakresu zachowania w ruchu drogowym. Zdecydowana większość uczniów jest mieszkańcami Głogowa, więc dobrze znali omawiane lokalizacje. Wśród słuchaczy byli zarówno kierowcy jak i osoby, które dopiero przystąpią do egzaminu. - Dowiedzieliśmy się tutaj wielu nowych rzeczy. Na pewno przydadzą się na egzaminie – mówili uczniowie. W wychowaniu młodego kierowcy ważne jest nie tylko poprawienie błędów, ale przede wszystkim profilaktyka, czyli zapobieganie im. Inicjatywa ma na celu zwrócenie uwagi na zachowania w ruchu drogowym, ale także przygotowanie młodych ludzi do zachowań, które uchronią ich przed negatywnymi konsekwencjami.

Ponadto 19 września w Zespole Szkół Samochodowych i Budowlanych im. Leonarda da Vinci w Głogowie odbyła się konferencja prasowa poświęcona projektowi pn. „Bezpiecznie i odpowiedzialnie”.

W konferencji wzięli udział:

– dyrektor Zespołu Szkół Samochodowych i Budowlanych – Sylwia Chodor,

– dr inż. Władysław Drozd,

– Marek Rychlik – lider grupy inicjatywnej projektu “Bezpiecznie i odpowiedzialnie”

Młodzieżowa Agencja Informacyjna MAIKA objęła patronatem medialnym tę inicjatywę.

Niniejszy projekt pod tytułem Bezpiecznie i odpowiedzialnie przygotowany został w ramach projektu pod nazwą: #SpołecznieOdpowiedzialni, realizowanego przez Fundację „KATOLICKA INICJATYWA BERIT”, który dotyczy wsparcia grup nieformalnych i samopomocowych oraz młodych organizacji pozarządowych, działających na terenie województwa dolnośląskiego.

„Projekt #SpołecznieOdpowiedzialni finansowany jest ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich realizowanego przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego”.

W ramach projektu powstał także film edukacyjny na temat bezpiecznego i odpowiedzialnego poruszania się na drodze:

https://maika.pl/jak-jezdzic-bezpiecznie/

Zobacz zdjęcia: Głogów: projekt #SpołecznieOdpowiedzialni (wrzesień 2019)
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem