Reklama

Z życia diecezji

Niedziela toruńska 45/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dekanaty grudziądzkie

Parafia żyje radością dzieci

12 września br. odbył się ósmy festyn w parafii św. Maksymiliana Kolbego w Grudziądzu-Strzemięcinie, zorganizowany przez Akcję Katolicką i Stowarzyszenie Rodzin Katolickich pod kierunkiem proboszcza ks. Henryka Kujaczyńskiego. Celem festynu było zebranie środków na ufundowanie obiadów dla dzieci i młodzieży z najuboższych rodzin parafii, uczących się w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 3 na Strzemięcinie.
Festyn przygotowywano bardzo starannie, zabiegając o wsparcie sponsorów, którzy i tym razem nam nie odmówili pomocy. Już o godz. 12.00 w niedzielę pierwsi entuzjaści sportu zaczęli znaczyć linie na boisku do gry w piłkę nożną. Poprzedniego dnia rozwieszono papierowe proporczyki, napis „Parafia dzieciom” oraz przygotowano stragany do loterii fantowej. Siąpiący kapuśniaczek nie zniechęcił stałych bywalców festynów. Akompaniament muzyczny zapewnił parafialny zespół „Maksima” oraz chór młodzieżowy „Soli Deo”. O godz. 14.00 rozpoczęły się zawody sportowe w trzech grupach wiekowych szkoły podstawowej oraz starszych dziewcząt i chłopców. Konkurencje sportowe prowadzone przez młodzież z V LO w Grudziądzu pod kierunkiem ks. Bartka obejmowały 5 zadań. Równocześnie pod czujnym okiem sędziego Jurka Woźniaka odbywały się mecze piłki nożnej ministrantów, lektorów i drużyn podwórkowych. Nasza reprezentacja zdobyła tym razem pierwsze miejsce, wygrywając z drużyną z parafii Podwyższenia Krzyża Świętego.
W trakcie festynu znacznie polepszyła się pogoda, ściągając tłumy na loterię fantową, w której do wygrania przewidziano m. in. dwa rowery. Pewną liczbę darmowych losów przeznaczono dla dzieci z najuboższych rodzin naszej parafii. Jako gratyfikację przewidziano również kartki dla osób szczególnie zasłużonych w zorganizowaniu i przeprowadzeniu festynu. Atrakcję stanowiły także: strzelanie z wiatrówki, przejażdżka konna i bryczką, pokaz sprzętu policyjnego i straży pożarnej, aukcja wartościowych przedmiotów dostarczonych przez parafian, przeprowadzona przez ks. Jarka. Można było jak zwykle nabyć ciekawe książki o Grudziądzu oraz dokonać pomiaru ciśnienia tętniczego i poziomu zawartości cukru. Rozmaitości kulinarne przekazały na rzecz festynu m. in. parafianki z Żywego Różańca, składając swe wypieki w darze podczas Mszy św. o godz. 9.30. Rozprowadzaniem napojów oraz przygotowywaniem popcornu zajęła się młodzież z KSM-u.
Dopełnieniem atrakcji był odpoczynek w ogrodzie przy plebanii, umilany muzyką w wykonaniu zespołów parafialnych. Sielską atmosferę popołudnia urozmaiciło wręczanie nagród za konkursy: sportowe, rysunkowy, malowania twarzy i miniplayback-show (pod kierunkiem Małgosi Jagielskiej). Festyn zakończył się o godz. 19.30.

Reklama

Ks. Bartłomiej Sławiński

Pielgrzymi z kolegiaty

Już od wielu lat we wrześniu do duchowej stolicy Polski na Jasną Górę udaje się pielgrzymka z kolegiaty grudziądzkiej. W tym roku również, w dniach 27-29 września, 48-osobowa grupa pod kierownictwem ks. Marcina Staniszewskiego i s. Klemensy pielgrzymowała do Częstochowy, Krakowa i Łagiewnik. W Kaplicy Cudownego Obrazu pielgrzymi uczestniczyli we Mszy św. dziękczynnej, celebrowanej przez ks. Marcina. Modlono się także za chorych i cierpiących parafian, nie zapominając o ludziach w podeszłym wieku. W Łagiewnikach ks. Marcin odprawił Mszę św. w kaplicy Jezusa Miłosiernego, prosząc o potrzebne łaski dla grudziądzkiego sanktuarium i uczestników pielgrzymki. Grudziądzanie ciekawie spędzili czas w Krakowie, zwiedzając jego wspaniałe zabytki. Codziennie pielgrzymi uczestniczyli w Apelu Jasnogórskim. Pełni rozmodlenia i duchowych przeżyć, wrócili do Grudziądza. Bóg zapłać ks. Marcinowi Staniszewskiemu i organizatorom pielgrzymki za ten wspólnie spędzony czas.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zenon Zaremba

Dekanaty toruńskie

Nowe dzwony

„Na dźwięk dzwonów schodzimy się razem, aby zamanifestować swoją jedność z Chrystusem” - powiedział ks. dr Mariusz Klimek, który poprzez rekolekcje przygotowywał wiernych parafii Matki Bożej Zwycięskiej do odpustu. Słowa te miały podwójną wymowę zarówno duchową, przypominającą o naszym doświadczeniu wiary i łączeniu jej z życiem sakramentalnym, jak i materialną, bowiem z inicjatywy ks. prał. Stanisława Kardasza do naszej świątyni zostały zakupione trzy nowe dzwony. Największy ma 100 cm średnicy i waży 580 kg, średni - 88 cm średnicy i 420 kg wagi, a najmniejszy - 74 cm i 260 kg.
Uroczystej Sumie odpustowej w święto Matki Bożej Różańcowej (7 października) przewodniczył bp Andrzej Suski, który dokonał także poświęcenia dzwonów. Otrzymały one nazwy: „Matki Bożej Nieustającej Pomocy”, „Jana Pawła II” i „Św. Jerzego”. Dzięki sponsorom możemy cieszyć się posiadaniem dzwonów, a dzięki parafianom ich zainstalowaniem. Pragniemy, aby przypominały nam zawsze o bliskości Boga i Jego obecności pośród nas, by brzmiały w chwilach radosnych, gdy cieszymy się wspólnie z Bożych darów, ale i chwilach smutku i płaczu, gdy żegnamy naszych bliskich i odprowadzamy ich ciała na drogę wiecznego spoczynku. Przede wszystkim jednak pragniemy, aby każde sumienie przygotowały na spotkanie z miłującym Bogiem.
W dziękczynieniu Panu Bogu za dary, jakimi obdarza naszą wspólnotę parafialną, 8 października wyruszyliśmy na tradycyjną już pieszą pielgrzymkę do sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy na Bielany, a dzień później autokarami do Lichenia.

Ks. Mariusz Malinowski

Dzień Papieski w szkole

Szkoła Podstawowa nr 13 im. Jana Pawła II w Toruniu w sposób szczególny obchodziła Dzień
Papieski. Dyrektor Zbigniew Masłoń zaplanował szkolne uroczystości na dwa dni. W czwartek 7 października wszystkie klasy uczestniczyły w projekcji filmu Jezus, którą poprzedził wspólny śpiew pieśni religijnych. Katecheta ks. Kazimierz Joniec wprowadził uczniów w tematykę filmu i cel, dla jakiego został on w murach szkoły wyemitowany. Uczniowie wszystkich klas głeboko przeżyli prawdy ewangeliczne zawarte w filmie.
Piątek 8 października był kolejnym dniem obchodów święta Patrona szkoły. Po kilku lekcjach i spotkaniach z wychowawcami, którzy przeprowadzili godziny wychowawcze na temat: Jan Paweł II - wielki Polak, Papież - Patron naszej szkoły, wszystkie klasy wraz z dyrekcją i gronem pedagogicznym uczestniczyły we Mszy św. o godz. 11.30 w kościele św. Michała Archanioła na toruńskich Rybakach. Świątynia wypełniona była po brzegi radosnymi, młodymi ludźmi, którzy pragnęli modlić się za Ojca Świętego. Oprawę liturgii przygotowali katecheci: Małgorzata Beszczyńska, Iwona Grużlewska i siostra Maritta. Czytania, psalm i muzykę poprowadzili uczniowie.
Szczególną wymowę miała procesja z darami. Uczniowie oprócz świecy, kwiatów, chleba i wina przynieśli do ołtarza Różaniec, który jest symbolem umiłowanej modlitwy Ojca Świętego, modlitwy, która towarzyszy mu w chwilach radości i smutku. Dzieci prosiły, by Królowa Różańca Świętego poparła ich modlitwy i wypraszała u Syna potrzebne łaski dla Jana Pawła II na kolejne lata posługi na Stolicy Piotrowej. Kolejny dar to przybory szkolne, tak nieodzowne w codziennych zajęciach. Przynosząc je do ołtarza, uczniowie prosili Pana Jezusa, aby nie tylko potrafili zdobywać wiedzę, ale także wzrastać duchowo i dojrzewać do pełni człowieczeństwa, a otrzymane talenty umieli pomnażać. Portret Ojca Świętego niesiony przez szóstoklasistów to symbol miłości wielkiego człowieka naszych czasów, który jest wzorem życia kapłańskiego i chrześcijańskiej miłości.
Uroczystości towarzyszył śpiew szkolnego zespołu wokalnego, który na zakończenie Eucharystii zaśpiewał: „Wołamy, Ojcze Święty, dziś do Ciebie, by miłość polskich dzieci Tobie dać... Pragniemy Tobie, Ojcze, podziękować za lata, któreś Kościołowi dał, za cierpienie i ból, któreś Bogu ofiarował. Dziękujemy, Ojcze Święty...”. Tym radosnym dziękczynieniem za osobę Jana Pawła II młodzież szkolna zakończyła obchody Dnia Papieskiego.

Agnieszka Brzezińska

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Gietrzwałd: spotkanie rzeczników diecezjalnych

2024-04-24 11:09

[ TEMATY ]

rzecznik

BP KEP

W dniach 22-24 kwietnia br. w Gietrzwałdzie, w archidiecezji warmińskiej, spotkali się rzecznicy diecezjalni. Głównym tematem spotkania była dyskusja nad tworzeniem informacji o Kościele dla mediów oraz sposobem reagowania na aktualne wyzwania Kościoła w Polsce.

Sesje robocze dotyczyły przede wszystkim sposobu reagowania na aktualne wyzwania Kościoła w Polsce w zakresie komunikacji medialnej. Rzecznicy mieli również okazję zapoznać się szerzej z przepisami prawa prasowego dzięki ekspertom z tej dziedziny. Obrady odbywały się w Domu Rekolekcyjnym „Domus Mariae” w Gietrzwałdzie, przy Sanktuarium Matki Bożej Gietrzwałdzkiej.

CZYTAJ DALEJ

W Lublinie rozpoczęło się spotkanie grupy kontaktowej Episkopatów Polski i Niemiec

2024-04-24 17:59

[ TEMATY ]

Konferencja Episkopatu Polski

Konferencja Episkopatu Polski/Facebook

W dniach 23-25 kwietnia br. odbywa się coroczne spotkanie grupy kontaktowej Episkopatów Polski i Niemiec. Gospodarzem spotkania jest w tym roku abp Stanisław Budzik, przewodniczący Zespołu KEP ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Niemiec.

Głównym tematem spotkania są kwestie dotyczące trwającej wojny w Ukrainie. Drugiego dnia członkowie grupy wysłuchali sprawozdania z wizyty bp. Bertrama Meiera, ordynariusza Augsburga, w Ukrainie, w czasie której odwiedził Kijów i Lwów. Spotkał się również z abp. Światosławem Szewczukiem, zwierzchnikiem Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego.

CZYTAJ DALEJ

W Lublinie rozpoczęło się spotkanie grupy kontaktowej Episkopatów Polski i Niemiec

2024-04-24 17:59

[ TEMATY ]

Konferencja Episkopatu Polski

Konferencja Episkopatu Polski/Facebook

W dniach 23-25 kwietnia br. odbywa się coroczne spotkanie grupy kontaktowej Episkopatów Polski i Niemiec. Gospodarzem spotkania jest w tym roku abp Stanisław Budzik, przewodniczący Zespołu KEP ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Niemiec.

Głównym tematem spotkania są kwestie dotyczące trwającej wojny w Ukrainie. Drugiego dnia członkowie grupy wysłuchali sprawozdania z wizyty bp. Bertrama Meiera, ordynariusza Augsburga, w Ukrainie, w czasie której odwiedził Kijów i Lwów. Spotkał się również z abp. Światosławem Szewczukiem, zwierzchnikiem Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję