Reklama

Duszpasterstwo Służby Zdrowia

Ranga powołania

10 lat temu grupa 30 lekarzy z naszej diecezji założyła w Zielonej Górze Wojewódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich. 16 października wspólną Mszą św. w konkatedrze pw. św. Jadwigi i koncertem w Filharmonii Zielonogórskiej Duszpasterstwo Służby Zdrowia świętowało rocznicę i dzień patrona - św. Łukasza.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Bratnia dusza

Modlitwa i Liturgia to istotne elementy formacji lekarzy zrzeszonych w Katolickim Stowarzyszeniu Lekarzy. Wszystkie ważniejsze wydarzenia, święta, a także comiesięczne spotkania rozpoczynają się od wspólnej Mszy św. i modlitwy. Na Mszy św. odpustowej w konkatedrze, której przewodniczył bp Adam Dyczkowski, zebrali się lekarze, pielęgniarki i położne. Obecna była pierwsza prezes KSLP Kamila Dobek-Dryjańska i sprawująca tę funkcję dziś Halina Szumlicz oraz pierwszy asystent kościelny Stowarzyszenia - ks. dr Jan Dyrda i obecny kapelan - ks. kan. Eugeniusz Jankiewicz. W Liturgii uczestniczyła również prezydent miasta Bożena Ronowicz i wiceprezydenci. Bp Adam Dyczkowski w homilii ukazywał pracującym w Służbie Zdrowia św. Jadwigę jako wzór do naśladowania. Przykład życia Świętej, która sama pracowała w założonych przez siebie szpitalach i schroniskach dla najbiedniejszych, doskonale »pasuje« do tych, dla których człowiek ma być największą wartością. „To dobrze, że dziś są wśród nas lekarze, ona im była bowiem bratnią duszą” - mówił Ksiądz Biskup.

Świętowanie

Po Mszy św. zrzeszeni w Katolickim Stowarzyszeniu Lekarzy Polskich oraz zaproszeni goście zebrali się w auli nad Księgarnią św. Antoniego, gdzie wspominano pierwsze lata działalności Stowarzyszenia. Ks. J. Dyrda w swoim wystąpieniu podkreślał, że w jego pracy duszpasterskiej wśród ludzi związanych ze Służbą Zdrowia najważniejszy był przede wszystkim bezpośredni kontakt z lekarzami, pielęgniarkami i położnymi. K. Dobek-Dryjańska wspominała, że ówczesna praca Stowarzyszenia bardzo skupiała się na wewnętrznej formacji członków, na pogłębianiu życia duchowego i uwrażliwianiu siebie wzajemnie na potrzeby drugiego człowieka. Stowarzyszenie nawiązywało również współpracę z innymi organizacjami kościelnymi. Na spotkaniu nie zabrakło przedstawicieli Katolickiego Klubu Inteligencji, z którym stowarzyszenie współpracuje od samego początku swojego istnienia, biorąc udział nie tylko we wspólnych prelekcjach czy rekolekcjach, lecz także obchodząc razem najważniejsze święta.
Z okazji święta patrona Służby Zdrowia św. Łukasza Ewangelisty w Filharmonii Zielonogórskiej wystąpiła Żagańska Orkiestra Symfoniczna „Jeunnesse Musicales” pod dyrekcją Stanisława Piniuty. Koncert poprowadził Gerard Nowak. W trakcie spotkania przedstawione zostały sylwetki Franciszki (pielęgniarki) i Alfonsa (lekarza) Stolzów, małżeństwa ze Szprotawy, których życie stało się dla lokalnego środowiska medycznego wzorem do naśladowania.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Formacja duchowa

Krystyna Wysocka, długoletnia pielęgniarka, przedstawiła także projekt powołania do życia Katolickiego Stowarzyszenia Pielęgniarek i Położnych. Ta emerytowana dziś pielęgniarka podkreślała, że wśród pracujących w tym zawodzie jest wielu, których postawę można naśladować, a z ich doświadczeń można czerpać inspirację do swojej pracy. „Trzeba szukać okazji do rozmów, do dzielenia się doświadczeniami, omawiać wątpliwości i służyć sobie wzajemnie pomocą. Propagujmy w naszych grupach zawodowych zasady etyki, moralności i ładu. Nie pozwalajmy na obojętność wobec chorego lub jego problemów. Bądźmy uważni na znaki czasów i budujmy nadzieję” - mówiła, zachęcając do zrzeszania się Krystyna Wysocka.
Choć Katolickie Stowarzyszenie Pielęgniarek i Położnych jest dopiero na etapie raczkowania, to K. Wysocka zaprasza do niego zwłaszcza młode pielęgniarki i położne, gdyż stowarzyszenie może być początkiem drogi zawodowej właściwej i mało wyboistej. „Nie na wszystkie pytania człowiek może uzyskać odpowiedź w dostępnej literaturze, natomiast wiele odpowiedzi można uzyskać przez formację duchową, przez spotkania rekolekcyjne i przez świadectwo pracy innych - uważa K. Wysocka. „To wszystko jest po to, by nie złoszcząc się na czasy, na dużą ilość pacjentów i wszelkie braki, starać się jak najlepiej pomagać drugiemu człowiekowi. Nie będziemy na to mieli sił, jeśli nie będziemy mieli wsparcia duchowego. Wierzę, że nie we wszystkim jesteśmy w stanie poradzić sobie sami. Pielęgniarka, położna i całe środowisko medyczne, jeżeli nie będzie miało odniesienia do czegoś wyższego, to po prostu nie będzie miało spokoju wewnętrznego i nie będzie umiało się poruszać wśród codziennych problemów w domu, środowisku zawodowym i wśród pacjentów” - stwierdziła K. Wysocka.
Po 10 latach działalności Katolickie Stowarzyszenie Lekarzy Polskich na stałe wpisało się w krajobraz organizacji katolickich i znane jest w środowisku medycznym. Być może podobnie będzie za 10 lat z Katolickim Stowarzyszeniem Pielęgniarek i Położnych. Kolejne lata formacji duchowej i intelektualnej owocują coraz większą świadomością szczególnego zawodowego powołania wśród pracowników Służby Zdrowia.

Lek. med. Halina Szumlicz, prezes Oddziału Zielonogórskiego Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich:

Na fundamencie wiary, w formule Katolickiego Stowarzyszenia, pragniemy odkrywać ciągle na nowo nasz zawód jako powołanie. Powołanie, dla którego szacunek płynie ze zrozumienia wielkiej wartości, jaką jest człowiek, któremu lekarz i pielęgniarka poświęcają swoje zdolności, zdobytą wiedzę i większą część swego życia. Wychodzimy z założenia, że dwa podstawowe czynniki tworzą dobrego lekarza: wiedza i etyka. W obliczu szerzącego się relatywizmu etycznego, w obliczu dyskusji o dopuszczalności zabijania nienarodzonych dzieci, klonowania człowieka i eutanazji, w sytuacji, gdy milcząco zakłada się, że wykonawcą tych procedur będzie lekarz, towarzyszy nam świadomość potrzeby ciągłego przypominania podstawowych zasad moralnych obowiązujących szczególnie tych, których powołaniem jest stać na straży ludzkiego życia od chwili poczęcia do naturalnej śmierci.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Ryś przy grobie Jana Pawła II: Dobrą Nowiną jest Osoba!

2024-04-18 08:15

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

@VaticanNewsPL / ks. Paweł Rytel-Andrianik

- Dobrą Nowiną nie jest jakaś historia, nie jest jakaś teoria. Dobrą Nowiną jest Osoba! Chrześcijaństwo rozpoczyna się wtedy, kiedy człowiek spotyka się z Osobą Jezusa Chrystusa. My ludziom opowiadamy bardzo wiele rzeczy, tylko wcale nie prowadzimy ich do spotkania z żywą Osobą – z Jezusem Chrystusem, a to Jezus jest Dobrą Nowiną - mówił kard. Grzegorz Ryś.

O tym, na czym polega ewangelizacja i w jaki sposób przekazuje się wiarę na podstawie Dziejów Apostolskich mówił kard. Grzegorz Ryś w homilii przy grobie św. Jana Pawła II w Watykanie. Duchowny zwrócił uwagę na to, że w ewangelizacji chodzi o to, by nie czekać na to, aż ludzie przyjdą do Kościoła, ale to - my musimy wyjść do nich. My musimy być wcześniej zanim wszyscy inni nadejdą. My musimy wyjść z miłością do wszystkich, których jeszcze nie ma! – podkreślił kaznodzieja.

CZYTAJ DALEJ

Papież do zakonnic klauzurowych: nostalgia nie działa

2024-04-18 13:47

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/ETTORE FERRARI

Papież Franciszek złożył hołd katolickim zakonnicom, które żyją w klasztorach klauzurowych, odizolowane od świata. Przyjmując dziś na audiencji w Watykanie grupę karmelitanek bosych w czwartek powiedział, że ich wybór życia nie jest "ucieczką w modlitwę oderwaną od rzeczywistości", ale odważną ścieżką miłości. Jednocześnie ostrzegł zakonnice przed reformami o nostalgicznym wydźwięku.

Franciszek przyjął w czwartek na audiencji w Watykanie delegację około 60 karmelitanek bosych. Zakon powstał w 1562 r. w wyniku reformy zakonu karmelitańskiego przez św. Teresę z Ávili i św. Jana od Krzyża. Zakonnice pracują obecnie nad rewizją konstytucji zakonu. Papież odniósł się do tego w swoim przemówieniu. "Rewizja konstytucji oznacza właśnie to: zebranie pamięci o przeszłości zamiast negowania jej, aby móc patrzeć w przyszłość. W rzeczywistości, drogie siostry, uczycie mnie, że powołanie kontemplacyjne nie prowadzi nas do zachowania starych popiołów, ale do podsycania ognia, który płonie w coraz to nowy sposób i może dać ciepło Kościołowi i światu" - powiedział Franciszek. Przypomniał, że pamięć o historii zakonu i o wszystkim, co konstytucje zgromadziły przez lata, jest "bogactwem, które musi pozostać otwarte na natchnienia Ducha Świętego, na nieustanną nowość Ewangelii, na znaki, które Pan daje nam poprzez życie i ludzkie wyzwania. Jest to ważne dla wszystkich instytutów życia konsekrowanego".

CZYTAJ DALEJ

Konkurs biblijny dla szkół podstawowych [Zaproszenie]

2024-04-19 17:46

Karol Porwich/Niedziela

Szkoła Podstawowa nr 158 im Jana Kilińskiego w Warszawie zaprasza do udziału w VII Międzyszkolnym Konkursie Biblijnym pod tytułem „Z Biblią na co dzień”. Konkurs ma zasięg ogólnopolski i dotyczy treści związanych z czterema Ewangeliami. W ubiegłym roku wzięło w nim udział ok 150 uczestników z 27 szkół.

Tegoroczna edycja Konkursu obejmuje przypowieści Pana Jezusa zawarte w Ewangelii św. Mateusza i nosi tytuł: “Opowiesz mi historię życia Pana Jezusa?”. Zadaniem konkursowym jest przedstawienie w formie plastycznej jeden z cudów Pana Jezusa, zaś multimedialnej i literackiej wybranego przez ucznia klas 4-8 szkoły podstawowej rozdziału Ewangelii św. Mateusza - wskazują organizatorzy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję