Reklama

Propozycja kulturalna

„Ryszard II” w Narodowym

Niedziela warszawska 46/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na dużej scenie Teatru Narodowego przy Placu Teatralnym odbyła się premiera Ryszarda II Williama Szekspira w reżyserii Andrzeja Seweryna.
Nasz wybitny aktor, mieszkający i pracujący od 1981 r. w Paryżu, ostatnio często w celach artystycznych przyjeżdża do Polski. W wywiadach i reżyserskiej eksplikacji Seweryn wyjaśnił, że zależało mu, żeby ten rzadko grany dramat Szekspira (napisany w całości wierszem) przybliżyć współczesnemu widzowi zgodnie z autorskimi intencjami wielkiego dramaturga. W spektaklu nie znajdziemy więc łatwych analogii do współczesnego życia politycznego i aktualnej walki o władzę. Reżyser pragnął wiernie oddać moralne konflikty, jakie przeżywają bohaterowie tego dramatu. Szekspir ukazuje walkę między królem Ryszardem II (Michał Żebrowski) a późniejszym królem Henrykiem IV (Artur Żmijewski) jako konflikt chrześcijańskiej moralności w walce o władzę a brutalną skutecznością polityczną. Aby ukazać w przejrzystej formie ów pięknie zarysowany konflikt (mający odniesienia do Biblii) Seweryn nie skusił się na łatwe i powierzchowne analogie do współczesności, lecz zrealizował sztukę w formie teatralnego moralitetu, na podobieństwo patetycznego dramatu antycznego.
„Ryszard II” w Narodowym ma również w sobie elementy dobrze pojętego teatru rapsodycznego, gdzie liczy się przede wszystkim siła słowa. Można wysunąć zastrzeżenia, że przedstawienie jest nieco za długie, głównie ze względu na pauzy spowodowane licznymi zmianami pięknych dekoracji Borisa Kudlicki. Spektakl ma wielkie wartości poznawcze i dydaktyczne, związane z pieczołowitością, z jaką reżyser zastanawia się nad moralnym wymiarem sztuki Szekspira.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Świadectwo mężczyzny, który przeżył trzęsienie ziemi w Wenezueli: "Cudowny Medalik mnie uratował"

2026-07-08 08:10

[ TEMATY ]

świadectwo

trzęsienie ziemi

Wenezuela

Andrés Henríquez/EWTN

Cudowny Medalik, który Kamar znalazł w kieszeni spodenek

Cudowny Medalik, który Kamar znalazł w kieszeni spodenek

W Playa Grande, znanej dzielnicy miasta La Guaira, Kamar Galíndez znajdował się na najwyższym piętrze hotelu Chipi's Beach i właśnie miał rozpocząć swój codzienny trening na siłowni, nieświadomy, że jego życie zmieni się na zawsze - informuje portal aciprensa.com.

Była środa, 24 czerwca, święto św. Jana Chrzciciela. O godzinie 18:05 spokój, jaki roztaczał się z najwyższego punktu hotelu, z imponującym widokiem na ocean, został zakłócony przez ogłuszającą siłę dwóch kolejnych trzęsień ziemi, które zaskoczyły wszystkich, siejąc niepokój i zamieszanie.
CZYTAJ DALEJ

Święci małżonkowie Pryscylla i Akwila

Niedziela Ogólnopolska 7/2007, str. 4-5

pl.wikipedia.org

Święci małżonkowie Pryscylla i Akwila

Święci małżonkowie Pryscylla i Akwila
Drodzy Bracia i Siostry!
CZYTAJ DALEJ

Prezydent Nawrocki rozmawiał z Trumpem i Zełenskim. Jaki był przebieg obu spotkań?

2026-07-08 09:30

PAP

Prezydent Karol Nawrocki

Prezydent Karol Nawrocki

Prezydent Karol Nawrocki powiedział w środę w Ankarze, że dzień wcześniej rozmawiał z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Dyskutowaliśmy kurtuazyjnie; stanowisko w kwestiach, które dotyczą naszych bilateralnych napięć, jest dla mnie niezmienne, ale to nie wyklucza naszego dialogu – dodał.

W środę na szczycie NATO prezydent Nawrocki powiedział, że oficjalna kolacja organizowana we wtorek przez prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana była okazją do rozmów z wieloma liderami, w tym z prezydentem Ukrainy.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję