Reklama

„Otrzymaliśmy zapłatę godną naszych czynów” (Łk 23, 41)

Niedziela warszawska 47/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Termin „zapłata” występuje w Biblii w znaczeniu dosłownym i przenośnym.

Reklama

1. Dosłownie zapłata oznacza należność, zazwyczaj materialną, za wykonaną pracę. Dwie pokusy wiążą się z tak pojmowaną zapłatą. Na jedną są narażeni ci, co powinni zapłatę uiścić, druga nachodzi tych, którym zapłata się należy. Ulegając pokusie pierwszej ma się ochotę:
- w ogóle nie przekazać należnej zapłaty;
- przekazać ją w wielkości okrojonej;
- oddać ją w wielkości właściwej, ale z niejakim lub wręcz karygodnym opóźnieniem.
O wszystkich tych nadużyciach pracodawców względem pracowników Biblia, zwłaszcza Starego Testamentu, mówi i surowo je piętnuje.
W tzw. Kodeksie Świętości znajduje się, między innymi, takie oto polecenie: „Nie będziesz uciskał bliźniego, nie będziesz go wyzyskiwał. Zapłata najemnika nie będzie pozostawać w twoim domu przez noc aż do poranka” (Kpł 19, 13).
Trzy rzeczy dość wyraźnie zawierają się w tym poleceniu: 1) żeby pracujący nie był uciskany; 2) żeby nie był wyzyskiwany; 3) żeby mu jego należność za pracę była wypłacana na czas. Pierwsze dwa wskazania są dość ogólne. Być może chodziło o zmuszanie do pracy bez żadnego wynagrodzenia a także o zbyt niskie wynagrodzenie. Trzecie pouczenie jest całkiem jednoznaczne: być może, iż zdarzały się przypadki dłuższej niż tylko jednonocnej zwłoki w wypłacaniu należności za pracę. Bardzo podobne pouczenia znajdujemy w tzw. „Kodeksie Deuteronomicznym”. „Nie będziesz niesprawiedliwie gnębił najemnika ubogiego i nędznego, czy to będzie brat twój, czy obcy, o ile jest w twoim kraju, w twoich murach. Tegoż dnia oddasz mu zapłatę, nie pozwolisz zajść nad nią słońcu, gdyż jest on biedny i całym sercem jej pragnie; by nie wzywał Pana przeciw tobie, a to by cię obciążyło grzechem” (Pwt 24, 14 n).
„Ubodzy”, „nędzni” najemnicy - to kategoria ludzi najbardziej bezbronnych, a często także i niezaradnych. Są bowiem niezbędne odpowiednie środki materialne i stosowne układy społeczne, żeby można było być skutecznie zaradnym. Gnębienie, uciskanie takich ludzi najczęściej uchodzi bezkarnie. Znów niewykluczone, że jest to aluzja do pracy niedostatecznie wynagradzanej. Potwierdza się przy tym raz jeszcze przypuszczenie, że zatrzymywanie zapłaty za pracę nie należało do zjawisk rzadkich. Wynika to zresztą także z tej oto przestrogi proroka Jeremiasza: „Biada temu, kto fałszem buduje swój dom, pomijając sprawiedliwość, a swoje wysokie komnaty - bezprawiem; który każe swemu współpracownikowi pracować darmo i nie oddaje mu jego zarobku” (Jr 22, 13).
Fałsz, pomijanie zasad sprawiedliwości i bezprawie - to najczęstsze przyczyny albo objawy wykroczeń przeciwko obowiązkowi wypłacenia należnej zapłaty. Same zaś nadużycia powtarzają się w tym starotestamentalnym prawie pracy najczęściej dwa: nie uiszczanie jakiejkolwiek zapłaty oraz niczym nieuzasadnione odkładanie czasu przekazania należnego zarobku na później.
Do wszystkich przypomnianych przed chwilą starotestamentalnych napomnień i przestróg wyraźnie nawiązuje List św. Jakuba: „A teraz, bogacze, zapłaczcie wśród narzekań na utrapienia, jakie was czekają… Oto woła zapłata robotników, żniwiarzy pól waszych, którą zatrzymaliście, a krzyk ich doszedł do uszu Pana Zastępów” (Jk 5, 1, 4).
Pracujący, czyli ci, którzy zarabiają na zapłatę chcieliby:
- wkładać jak najmniej wysiłku w wykonywaną pracę;
- mieliby ochotę skracać swoje zajęcia
- zapłata otrzymywana za pracę, w ich przekonaniu, zawsze mogłaby być większa.
I o tym wszystkim też mówi Pismo Święte.
Jest też w Nowym Testamencie przynajmniej jeden przypadek niesłusznie wywołanego sporu na temat wysokości zapłaty. Chodzi o robotników zatrudnionych do jednodniowej pracy nie o tej samej porze, lecz nagrodzonych taką samą zapłatą. Sytuację tak oto przedstawia Ewangelista: „Gdy nadszedł wieczór, rzekł właściciel winnicy do swego rządcy: Zwołaj robotników i wypłać im należność, począwszy od ostatnich aż do pierwszych. Przyszli najęci około jedenastej godziny i otrzymali po denarze. Gdy więc przyszli pierwsi, myśleli, że więcej dostaną, lecz i oni otrzymali po denarze. Wziąwszy go, szemrali przeciw gospodarzowi mówiąc: Ci ostatni jedną godzinę pracowali, a zrównałeś ich z nami, którzyśmy znosili ciężar dnia i spiekoty” (Mt 20, 8-12).
Zaznaczyliśmy już, że protesty były całkowicie nieuzasadnione, bo sposób ich zatrudnienia albo inaczej „Umowę o pracę” tak zrelacjonował Ewangelista: „Umówił się z robotnikami o denara i posłał ich do winnicy” (20, 2). Wyrażenie „umówił się” każe przypuszczać, że uzyskał ich zgodę. Może i żądali więcej, ale ostatecznie zgodzili się „na denara”. I z pewnością nie byłoby całego problemu, gdyby nikt prócz nich nie pracował i gdyby, konsekwentnie, nic nie wiedzieli o wysokości wynagrodzenia innych. Zadziałało nie tyle poczucie naruszonej sprawiedliwości, co raczej zwykła, smutna ludzka zawiść. Nie można więc powiedzieć, że została tu zlekceważona zasada słusznego wynagrodzenia za pracę.
Wszystkie biblijne wskazania dotyczące słusznego wynagrodzenia za pracę nie straciły nic ze swej aktualności po dzień dzisiejszy i łatwo je odnaleźć w najnowocześniejszych kodeksach pracy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2. W znaczeniu przenośnym termin „zapłata” oznacza, zresztą nie tylko w Biblii, nagrodę albo zwłaszcza karę, najczęściej wieczną. Zarabiającymi na taką zapłatę jesteśmy my wszyscy ludzie, nagradzającym zaś, głównie Pan Bóg, ale także i ludzie.
Pan Bóg nie musi „zmagać się” z żadnymi pokusami. „Pan Bóg nie jest jak człowiek” (Oz 11, 9). Wśród ludzi natomiast znów mamy do czynienia z pokusami zarówno po stronie wymierzających nagrodę lub karę jak i w postawie karanych czy nagradzanych. Do wymiaru kary zakrada się czasem niedostatecznie kontrolowane uczucie zemsty. Biblia wyraźnie przed tym przestrzega wszystkich wymierzających sprawiedliwość. Apostoł Paweł prosi bardzo usilnie: „Najmilsi, nie dopuszczajcie się żadnej zemsty; niech Bóg sam okaże swoje zagniewanie, zgodnie z tym, co jest napisane: Do Mnie należy dokonywanie pomsty, Ja będę udzielał zapłaty - mówi Pan” (Rz 12, 19).
Karani pragnęliby:
- żeby ich kara w ogóle nie spotkała;
- żeby była łagodniejsza i krótkotrwała;
- żeby można było odłożyć ją na później (sławne zawieszenia).
Nie często się też zdarza, że karany przyznaje się do winy, czyli, że rzeczywiście w ogóle zasłużył na wymierzenie mu kary.

3. I tu dotykamy problemu z Ewangelii na najbliższą niedzielę, czyli słów wypowiedzianych przez tak zwanego „Dobrego łotra”. „Otrzymaliśmy zapłatę godną naszych czynów”.
Sprawa jest o tyle prostsza, że już chodzi tylko o stosunek nas ludzi do Boga „zmuszonego” niejako wymierzać nam karę. Ponadto sprawa jest oczywista także dlatego, że Bóg jest uosobieniem najwyższej sprawiedliwości. Wymierzana przez Niego kara nawet nie może być niesprawiedliwa. Słowa Dobrego łotra są wyrazem najwłaściwszego zachowania się grzesznika wobec Stwórcy. Nie powinny budzić żadnego zdziwienia. To przecież naturalne. Tak powinien zachowywać się każdy grzesznik. Takie „przyznanie racji Panu Bogu” jest równocześnie wyrazem skruchy. Zresztą w przypadku Dobrego łotra była to akceptacja wyroku wydanego przez władze świeckie, choć skazany dał w ten sposób wyraz swojemu przekonaniu, że nic nie dzieje się bez woli Boga. Przyznanie się do winy stanowi po dzień dzisiejszy tak zwaną okoliczność łagodzącą przy ostatecznym wymiarze sprawiedliwości. Jezus też oświadczył Dobremu łotrowi: „Zaprawdę mówię ci, jeszcze dziś będziesz ze Mną w raju” (Łk 23, 43). Ze wszech miar warto przyznawać się do winy, zwłaszcza wobec Boga. Czasem tak właśnie myśli nie jeden alkoholik, który znalazłszy się na samym dnie ludzkiej egzystencji wyznaje, że sam dobrowolnie taki los sobie zgotował. Na podobne oświadczenia zdobywa się czasem jakiś narkoman albo zapracowujący się do nieprzytomności pracoholik. Sam sobie jestem winien - zwykli mówić.
Prawdziwe, wręcz dramatyczne problemy zaczynają się wtedy, kiedy człowiek, dotknięty jakimś nieszczęściem, mimo rzetelnego rachunku sumienia, nie może się dopatrzeć w swoim życiu związku przyczynowego między cierpieniami a przestępstwami, których mu sumienie nie wyrzuca. I tak oto znaleźliśmy się wobec pytania towarzyszącego ludzkości od zarania jej istnienia: Skąd i dlaczego zło? Cała jedna księga Pisma Świętego zajmuje się tym problemem. Mamy na myśli, rzecz jasna, Księgę Hioba. Zostały w niej zaprezentowane dwie postawy wobec zła, którego musimy doświadczać: jedną reprezentują pseudo-przyjaciele Hioba, drugą on sam. Przyjaciele owi sugerują Hiobowi zwątpienie w dobroć i miłosierdzie Boga, Hiob sam zaś, odrzuciwszy zgubne rady przyjaciół, tak oto kończy swoje zmagania się nie tylko z własnym cierpieniem, lecz także z Bogiem samym: „Ja wiem, że Ty wszystko możesz, co tylko postanowisz, to czynisz… To ja tak nierozważnie mówiłem o rzeczach, które są zbyt cudowne dla mnie i nie do pojęcia. Posłuchaj mnie więc, pozwól mi coś powiedzieć! Chcę Cię o coś zapytać, pragnę, byś mnie pouczył. Dotychczas znałem Cię tylko ze słyszenia, teraz patrzę na Ciebie własnymi oczyma. Odwołuję tedy wszystko, co powiedziałem, w proch się kajam w popiele” (Hi 42, 1-6).
Wyznania tego rodzaju zdarzają się po dzień dzisiejszy, choć, co prawda, niezbyt często. Pogodnych, spokojnych nienarzekających na Boga i ludzi cierpiących spotyka się rzadko i słusznie budzą nasz podziw oraz prawdziwe uznanie.
Nie często też spotyka się szczęśliwców, którzy dają wyraz swojej szczerej wdzięczności za otrzymywanie od Boga dobroci. Takie na przykład modlitwy rzadko daje się słyszeć: „Boże, jestem wprost oszołomiony Twoją łaskawością. Nigdy nie myślałem, że jestem tego godzien. Niczego już więcej się nie spodziewam, o nic więcej nie proszę. Pozwól, żeby reszta mojego życia była samym dziękczynieniem. Tego, co otrzymałem, nie uważam za żadną zapłatę. Nic mi się nie należało i nie należy, choć usiłowałem, co prawda, przestrzegać nakazów twoich”.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Indie rozpoczęły akcję militarną przeciwko Pakistanowi

2025-05-06 23:25

Adobe.Stock

Indie poinformowały w środę rano czasu lokalnego, że rozpoczęły operację militarną przeciwko Pakistanowi, uderzając w "infrastrukturę terrorystyczną" zarówno w Pakistanie, jak i w administrowanym przez Pakistan Kaszmirze. Ministerstwo obrony przekazało, że nie zostały zaatakowane cele militarne.

"Te kroki podjęto w następstwie barbarzyńskiego ataku terrorystycznego w Pahalgam" – poinformowało Ministerstwo Obrony Indii w oświadczeniu. "Żadne pakistańskie obiekty wojskowe nie zostały zaatakowane. Indie wykazały się znaczną powściągliwością w wyborze celów i metod wykonania".
CZYTAJ DALEJ

Watykan: zniszczono Pierścień Rybaka i pieczęcie pontyfikatu papieża Franciszka

Podczas dwunastej kongregacji generalnej Kolegium Kardynalskiego, ostatniej przed rozpoczęciem konklawe, anulowano Pierścień Rybaka i pieczęcie pontyfikatu papieża Franciszka, umieszczając na nich krzyż - poinformował dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.

Podczas spotkania kardynałów odczytano również oświadczenie-apel o zawieszenie broni w strefach wojennych. Zapytany przez dziennikarzy o sprawę kenijskiego kardynała Johna Ndje, który w wywiadzie oświadczył, że nie jest chory, ale nie został wezwany na konklawe, Bruni przypomniał, że „kardynałowie elektorzy nie potrzebują wezwania, aby się stawić, ponieważ są dopuszczeni do konklawe z mocy prawa. W niektórych przypadkach to dziekan Kolegium Kardynałów sprawdza za pośrednictwem nuncjatury, czy kardynał może przybyć, czy też nie. W tym przypadku taka interwencja miała miejsce i odpowiedź była negatywna” - stwierdził rzecznik Watykanu.
CZYTAJ DALEJ

"Extra omnes!". Rozpoczęło się konklawe

2025-05-07 17:51

[ TEMATY ]

konklawe

Vatican Media

O godz. 16:30 w Pałacu Apostolskim rozpoczęła się liturgia wejścia na konklawe. Wzięło w niej udział 133 kardynałów elektorów, a poprowadził ją – zgodnie z przepisami – najstarszy precedencją kardynał biskup – Pietro Parolin. Kardynałowie wybiorą 267. Papieża.

Liturgia rozpoczęła się znakiem krzyża i krótkimi obrzędami wstępnymi, po których kardynałowie, modląc się Litanią do Wszystkich Świętych, przeszli procesyjnie do Kaplicy Sykstyńskiej. Tam, po odśpiewaniu hymnu „Przybądź Duchu Święty” i odmówieniu modlitwy w intencji elektorów, złożyli oni uroczystą przysięgę. Najpierw wspólnie odczytali jej rotę, która dotyczy zarówno sytuacji, w której na któregoś z nich padnie wybór, jak też dochowania tajemnicy konklawe. Następnie każdy z kardynałów osobiście dopełnił przysięgi, kładąc dłoń na Ewangelii.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję