Reklama

Kościół

Dzień Armenii w Watykanie

Papież i Katolikosi inaugurują pomnik św. Grzegorza z Nareku

5 kwietnia 2018 r. brązowy posąg św. Grzegorza z Nareku został inaugurowany w Watykanie w obecności Papieża Franciszka, Serża Sarkisjana, prezydenta Republiki Armenii, Jego Świątobliwości Karekina II, Najwyższego Patriarchy i Katolikosa Wszystkich Ormian; Jego Świątobliwości Arama I, Katolikosa Wielkiego Domu Cylicyjskiego; Jego Świątobliwości Bedrosa XX, patriarchy Cylicji katolików obrządku ormiańskiego, oraz kardynałów Kurta Kocha i Leonarda Sandriego.

[ TEMATY ]

Franciszek

Włodzimierz Rędzioch

Zobacz zdjęcia: Papież i Katolikosi inaugurują pomnik św. Grzegorza z Nareku

Na zakończenie podróży Franciszka do Armenii w lipcu 2016 r., prezydent Sarkisjan w podziękowaniu za jego wizytę podarował Papieżowi figurkę św. Grzegorza. Przy tej okazji prezydent poprosił o umieszczenie pomnika tego najważniejszego Doktora Kościoła ormiańskiego w Ogrodach Watykańskich. Papież przystał na propozycję, a władze Armenii zleciły wykonanie pomnika jednemu z najwybitniejszych artystów ormiańskich, Davidowi Erevanci. 77-letni Erevanci, działający we Francji i Armenii, cieszy się międzynarodową sławą, a jego prace eksponowane są w różnych krajach świata. 2-metrowa statua przedstawia stojącą postać św. Grzegorza z oczami wzniesionymi ku niebu, a u jego stóp gałązki z owocami granatu, które są symbolem Ormian. Został on odlany w fabryce w Czechach w dwóch egzemplarzach – jeden stanął w Ogrodach Watykańskich, drugi stanie w ogrodach siedziby Katolikosa w Eczmiadzynie. Pomniki zostały ufundowane przez ambasadora Armenii przy Stolicy Apostolskiej Mikayela Minasyana i Arthura Janibekyana.

Pomnik św. Grzegorza z Nereku stojący w Watykanie jest namacalnym dowodem braterskich stosunków między Kościołem katolickim a Ormiańskim Kościołem Apostolskim, które się jeszcze bardziej zacieśniły po podróży Franciszka do pierwszego chrześcijańskiego kraju świata, jakim jest Armenia. Trzeba jednak dodać, że już wcześniej wspólnota ormiańska miała bardzo dobre stosunki z kard. Jorge Mario Bergoglio, ówczesnym arcybiskupem Buenos Aires.

Reklama

Grzegorz z Nareku był poetą, mnichem, teologiem, filozofem, mistykiem i świętym (951-

1010). Uważany jest za centralną postać w historii Armenii, człowieka, który wypracował chrześcijańską myśl Wschodu. Wierny tradycji swego Kościoła, był także wielkim czcicielem i piewcą Matki Bożej. Pod pewnymi względami, z intelektualnego punktu widzenia, może być porównany do Dante Alighieri i z tego powodu łączy kulturę Wschodu i Zachodu.

Papież ogłosił św. Grzegorz z Nareku 36. doktorem Kościoła powszechnego listem apostolskim "Quibus sanctus Gregorius Narecensis Doctor Ecclesiae universalis renuntiatur" 12 kwietnia 2015 r. dzięki czemu mnich ten stał się również „pomostem” między Kościołem Apostolskim i Kościołem katolickim, gdyż od dawna uznawany jest za doktora Kościoła przez Apostolski Kościół Ormiański.

Reklama

Przed inauguracją pomnika, Franciszek przyjął osobno na prywatnych audiencjach, kolejno: prezydenta Serża Sarkisjana, Karekina II i Arama I. Po wizycie u Franciszka prezydent Armenii został przyjęty przez sekretarza stanu kard. Pietro Parolina, po czym udał się na spacer po Ogrodach Watykańskich.

Uroczystość odsłonięcia pomnika rozpoczęła się o godz. 12.10 – na podium przed figurą zajęli miejsce, obok Papieża (po jego prawej ręce): Karekin II, Bedros XX i kard. Kurt Koch (przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan); z drugiej strony: Aram I i kard. Leonardo Sandri (prefekt Kongregacji ds. Kościołów Wschodnich). Obok przygotowano fotele dla prezydenta Sarkisjana oraz kard. Giuseppe Bertello, który jako przewodniczący Papieskiej Komisji Państwa Watykańskiego zarządza między innymi Ogrodami Watykańskimi. W uroczystości wziął udział również abp Raphaël François Minassian, stojącym na czele ordynariatu dla Ormian katolików w Europie Wschodniej, oraz ks. Nareg Naamo, rektor Kolegium Armeńskiego w Rzymie.

Kilunastominutowa uroczystość miała charakter czysto religijny: czytano fragmenty Ewangelii, rozważania św. Grzegorza z Nareku, a chór Kolegium Armeńskiego śpiewał pieśni. Po odsłonięciu pomnika Franciszek pożegnał się ze swymi ormiańskimi gośćmi i odjechał, a delegacja Kościoła Ormniańskiego udała się z kardynałami Kochem i Sandrim do Domu św. Marty na obiad.

W Ogrodach Watykańskich znajduje się już jedna pamiątka ormiańska – pięknie dekorowany kamienny krzyż, zwany „chaczkar”, który w 1996 r. patriarcha Karekin I podarował Janowi Pawłowi II. Od tego roku będzie też druga „pamiątka” – pomnik św. Grzegorza z Nareku.

2018-04-05 18:43

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież Franciszek w oknie papieskim

[ TEMATY ]

Franciszek

David Berkowitz / Foter / Creative Commons Attribution 2.0 Generic (CC BY 2.0)

Okno Pałacu Arcybiskupów Krakowskich przy Franciszkańskiej 3 jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc Krakowa. To tutaj z młodzieżą spotykał się na wieczornym Apelu Jasnogórskim papież Jan Paweł II w czasie swoich pielgrzymek do stolicy Małopolski. Przemawiał tu do wiernych Benedykt XVI. Podczas Światowych Dni Młodzieży w papieskim oknie pojawi się również papież Franciszek.

Aby przywitać się z mieszkańcami Krakowa i przybyłymi pielgrzymami, którzy zbiorą się na placu przed pałacem metropolitów krakowskich papież Franciszek pokaże się w oknie papieskim już w środę wieczorem. Takie spotkania Ojca Świętego z młodzieżą „w oknie” zaplanowane są również w czwartek i piątek, natomiast w sobotę papież będzie uczestniczyć w czuwaniu na Campus Misericordiae w Brzegach.

CZYTAJ DALEJ

Bazylika NSPJ w Krakowie – miejsce ponowienia Aktu Poświęcenia Narodu Polskiego Sercu Jezusa

2021-06-11 18:26

[ TEMATY ]

Kraków

Najświętsze Serce Pana Jezusa

PAP

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki wraz z całym Episkopatem i w łączności z wiernymi ponowi dziś (11 czerwca 2021) Akt Poświęcenia Narodu Polskiego Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Będzie to miało miejsce podczas Mszy św. o godz. 18 w jezuickiej Bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie.

27 lipca 1920 r. na Jasnej Górze Episkopat Polski dokonał poświęcenia Ojczyzny Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Ten akt ponowiono rok później w Krakowie, w uroczystość NSPJ, 3 czerwca 1921 roku, w bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa, przy okazji konsekracji tej świątyni.

CZYTAJ DALEJ

Biskupi za obowiązkowym udziałem uczniów w lekcjach religii lub etyki

2021-06-12 16:33

[ TEMATY ]

biskup

katecheza

Karol Porwich/Niedziela

Biskupi zgodnie stoją na stanowisku, że należy wprowadzić obowiązek, aby każdy uczeń uczestniczył w lejcach religii bądź etyki powiedział KAI przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP - bp Wojciech Osial.

Biskup Osial zaznaczył, że wcześniej zostały wystosowane ankiety na ten temat do biskupów i Wydziałów Katechetycznych poszczególnych Kurii diecezjalnych. Pozwoliły one nakreślić kierunki rozwoju katechezy w Polsce. „Biskupi są zgodni co do konieczności podejmowania starań o wprowadzenie obowiązkowego wyboru pomiędzy religią bądź etyką. Ale oczywiście uczeń mógłby też wybrać zarówno religię jak i etykę. Chodzi o to, żeby nie było dotychczas funkcjonującego zapisu, który mówi, że uczeń może nie wybrać żadnego z tych przedmiotów. Staramy się o to, aby nie było dotychczasowej możliwości rezygnacji zarówno z religii jak i etyki – powiedział przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję