Reklama

Kościół

Dzień Armenii w Watykanie

Papież i Katolikosi inaugurują pomnik św. Grzegorza z Nareku

5 kwietnia 2018 r. brązowy posąg św. Grzegorza z Nareku został inaugurowany w Watykanie w obecności Papieża Franciszka, Serża Sarkisjana, prezydenta Republiki Armenii, Jego Świątobliwości Karekina II, Najwyższego Patriarchy i Katolikosa Wszystkich Ormian; Jego Świątobliwości Arama I, Katolikosa Wielkiego Domu Cylicyjskiego; Jego Świątobliwości Bedrosa XX, patriarchy Cylicji katolików obrządku ormiańskiego, oraz kardynałów Kurta Kocha i Leonarda Sandriego.

[ TEMATY ]

Franciszek

Włodzimierz Rędzioch

Na zakończenie podróży Franciszka do Armenii w lipcu 2016 r., prezydent Sarkisjan w podziękowaniu za jego wizytę podarował Papieżowi figurkę św. Grzegorza. Przy tej okazji prezydent poprosił o umieszczenie pomnika tego najważniejszego Doktora Kościoła ormiańskiego w Ogrodach Watykańskich. Papież przystał na propozycję, a władze Armenii zleciły wykonanie pomnika jednemu z najwybitniejszych artystów ormiańskich, Davidowi Erevanci. 77-letni Erevanci, działający we Francji i Armenii, cieszy się międzynarodową sławą, a jego prace eksponowane są w różnych krajach świata. 2-metrowa statua przedstawia stojącą postać św. Grzegorza z oczami wzniesionymi ku niebu, a u jego stóp gałązki z owocami granatu, które są symbolem Ormian. Został on odlany w fabryce w Czechach w dwóch egzemplarzach – jeden stanął w Ogrodach Watykańskich, drugi stanie w ogrodach siedziby Katolikosa w Eczmiadzynie. Pomniki zostały ufundowane przez ambasadora Armenii przy Stolicy Apostolskiej Mikayela Minasyana i Arthura Janibekyana.

Pomnik św. Grzegorza z Nereku stojący w Watykanie jest namacalnym dowodem braterskich stosunków między Kościołem katolickim a Ormiańskim Kościołem Apostolskim, które się jeszcze bardziej zacieśniły po podróży Franciszka do pierwszego chrześcijańskiego kraju świata, jakim jest Armenia. Trzeba jednak dodać, że już wcześniej wspólnota ormiańska miała bardzo dobre stosunki z kard. Jorge Mario Bergoglio, ówczesnym arcybiskupem Buenos Aires.

Reklama

Grzegorz z Nareku był poetą, mnichem, teologiem, filozofem, mistykiem i świętym (951-

1010). Uważany jest za centralną postać w historii Armenii, człowieka, który wypracował chrześcijańską myśl Wschodu. Wierny tradycji swego Kościoła, był także wielkim czcicielem i piewcą Matki Bożej. Pod pewnymi względami, z intelektualnego punktu widzenia, może być porównany do Dante Alighieri i z tego powodu łączy kulturę Wschodu i Zachodu.

Papież ogłosił św. Grzegorz z Nareku 36. doktorem Kościoła powszechnego listem apostolskim "Quibus sanctus Gregorius Narecensis Doctor Ecclesiae universalis renuntiatur" 12 kwietnia 2015 r. dzięki czemu mnich ten stał się również „pomostem” między Kościołem Apostolskim i Kościołem katolickim, gdyż od dawna uznawany jest za doktora Kościoła przez Apostolski Kościół Ormiański.

Reklama

Przed inauguracją pomnika, Franciszek przyjął osobno na prywatnych audiencjach, kolejno: prezydenta Serża Sarkisjana, Karekina II i Arama I. Po wizycie u Franciszka prezydent Armenii został przyjęty przez sekretarza stanu kard. Pietro Parolina, po czym udał się na spacer po Ogrodach Watykańskich.

Uroczystość odsłonięcia pomnika rozpoczęła się o godz. 12.10 – na podium przed figurą zajęli miejsce, obok Papieża (po jego prawej ręce): Karekin II, Bedros XX i kard. Kurt Koch (przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan); z drugiej strony: Aram I i kard. Leonardo Sandri (prefekt Kongregacji ds. Kościołów Wschodnich). Obok przygotowano fotele dla prezydenta Sarkisjana oraz kard. Giuseppe Bertello, który jako przewodniczący Papieskiej Komisji Państwa Watykańskiego zarządza między innymi Ogrodami Watykańskimi. W uroczystości wziął udział również abp Raphaël François Minassian, stojącym na czele ordynariatu dla Ormian katolików w Europie Wschodniej, oraz ks. Nareg Naamo, rektor Kolegium Armeńskiego w Rzymie.

Kilunastominutowa uroczystość miała charakter czysto religijny: czytano fragmenty Ewangelii, rozważania św. Grzegorza z Nareku, a chór Kolegium Armeńskiego śpiewał pieśni. Po odsłonięciu pomnika Franciszek pożegnał się ze swymi ormiańskimi gośćmi i odjechał, a delegacja Kościoła Ormniańskiego udała się z kardynałami Kochem i Sandrim do Domu św. Marty na obiad.

W Ogrodach Watykańskich znajduje się już jedna pamiątka ormiańska – pięknie dekorowany kamienny krzyż, zwany „chaczkar”, który w 1996 r. patriarcha Karekin I podarował Janowi Pawłowi II. Od tego roku będzie też druga „pamiątka” – pomnik św. Grzegorza z Nareku.

2018-04-05 18:43

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek: „Ojcze nasz” łączy kontemplację Boga z prośbą o to, co jest nam konieczne do życia

[ TEMATY ]

audiencja

Franciszek

vatican.va

Na powiązanie w modlitwie „Ojcze nasz” kontemplacji Boga z prośbą o to, co jest nam konieczne do życia wskazał papież podczas dzisiejszej audiencji ogólnej w Watykanie. Kontynuując rozważania na temat Modlitwy Pańskiej Ojciec Święty mówił o pierwszej z zawartych w niej próśb – „święć się imię Twoje”. Jego słów w na placu św. Piotra wysłuchało dziś 12 tys. osób.

Oto tekst papieskiej katechezy w tłumaczeniu na język polski:

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Proboszcz warszawskiej katedry: rozpoczynamy modlitwę o kanonizację kard. Wyszyńskiego

2022-05-23 18:25

[ TEMATY ]

modlitwa

ks. Stefan Wyszyński

pl.wikipedia.org

Kard. Stefan Wyszyński

Kard. Stefan Wyszyński

W najbliższą sobotę 28 maja po raz pierwszy Kościół w Polsce przeżywać będzie liturgiczne wspomnienie błogosławionego kard. Stefana Wyszyńskiego. “Tego dnia rozpoczynamy modlitwę o jego kanonizację Prymasa Tysiąclecia” - przekazał KAI ks. Bogdan Bartołd, proboszcz archikatedry warszawskiej, w której kard. Wyszyński jest pochowany.

Mszy św. w dniu pierwszego liturgicznego wspomnienia kard. Stefana Wyszyńskiego przewodniczyć będzie o godz. 19.00 metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. W liturgii sprawowanej w katedrze św. Jana Chrzciciela będą uczestniczyć przedstawiciele różnych grup i wspólnot z całej Warszawy wraz ze swoimi duszpasterzami. Po Mszy św. odbędzie się uroczysty koncert oratoryjny „Magnificat de Claromontana” zorganizowany przez Fundację Dialogu Kultur i Religii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję