Reklama

Kościół

Dzień Armenii w Watykanie

Papież i Katolikosi inaugurują pomnik św. Grzegorza z Nareku

5 kwietnia 2018 r. brązowy posąg św. Grzegorza z Nareku został inaugurowany w Watykanie w obecności Papieża Franciszka, Serża Sarkisjana, prezydenta Republiki Armenii, Jego Świątobliwości Karekina II, Najwyższego Patriarchy i Katolikosa Wszystkich Ormian; Jego Świątobliwości Arama I, Katolikosa Wielkiego Domu Cylicyjskiego; Jego Świątobliwości Bedrosa XX, patriarchy Cylicji katolików obrządku ormiańskiego, oraz kardynałów Kurta Kocha i Leonarda Sandriego.

[ TEMATY ]

Franciszek

Włodzimierz Rędzioch

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na zakończenie podróży Franciszka do Armenii w lipcu 2016 r., prezydent Sarkisjan w podziękowaniu za jego wizytę podarował Papieżowi figurkę św. Grzegorza. Przy tej okazji prezydent poprosił o umieszczenie pomnika tego najważniejszego Doktora Kościoła ormiańskiego w Ogrodach Watykańskich. Papież przystał na propozycję, a władze Armenii zleciły wykonanie pomnika jednemu z najwybitniejszych artystów ormiańskich, Davidowi Erevanci. 77-letni Erevanci, działający we Francji i Armenii, cieszy się międzynarodową sławą, a jego prace eksponowane są w różnych krajach świata. 2-metrowa statua przedstawia stojącą postać św. Grzegorza z oczami wzniesionymi ku niebu, a u jego stóp gałązki z owocami granatu, które są symbolem Ormian. Został on odlany w fabryce w Czechach w dwóch egzemplarzach – jeden stanął w Ogrodach Watykańskich, drugi stanie w ogrodach siedziby Katolikosa w Eczmiadzynie. Pomniki zostały ufundowane przez ambasadora Armenii przy Stolicy Apostolskiej Mikayela Minasyana i Arthura Janibekyana.

Pomnik św. Grzegorza z Nereku stojący w Watykanie jest namacalnym dowodem braterskich stosunków między Kościołem katolickim a Ormiańskim Kościołem Apostolskim, które się jeszcze bardziej zacieśniły po podróży Franciszka do pierwszego chrześcijańskiego kraju świata, jakim jest Armenia. Trzeba jednak dodać, że już wcześniej wspólnota ormiańska miała bardzo dobre stosunki z kard. Jorge Mario Bergoglio, ówczesnym arcybiskupem Buenos Aires.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Grzegorz z Nareku był poetą, mnichem, teologiem, filozofem, mistykiem i świętym (951-

1010). Uważany jest za centralną postać w historii Armenii, człowieka, który wypracował chrześcijańską myśl Wschodu. Wierny tradycji swego Kościoła, był także wielkim czcicielem i piewcą Matki Bożej. Pod pewnymi względami, z intelektualnego punktu widzenia, może być porównany do Dante Alighieri i z tego powodu łączy kulturę Wschodu i Zachodu.

Reklama

Papież ogłosił św. Grzegorz z Nareku 36. doktorem Kościoła powszechnego listem apostolskim "Quibus sanctus Gregorius Narecensis Doctor Ecclesiae universalis renuntiatur" 12 kwietnia 2015 r. dzięki czemu mnich ten stał się również „pomostem” między Kościołem Apostolskim i Kościołem katolickim, gdyż od dawna uznawany jest za doktora Kościoła przez Apostolski Kościół Ormiański.

Przed inauguracją pomnika, Franciszek przyjął osobno na prywatnych audiencjach, kolejno: prezydenta Serża Sarkisjana, Karekina II i Arama I. Po wizycie u Franciszka prezydent Armenii został przyjęty przez sekretarza stanu kard. Pietro Parolina, po czym udał się na spacer po Ogrodach Watykańskich.

Uroczystość odsłonięcia pomnika rozpoczęła się o godz. 12.10 – na podium przed figurą zajęli miejsce, obok Papieża (po jego prawej ręce): Karekin II, Bedros XX i kard. Kurt Koch (przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan); z drugiej strony: Aram I i kard. Leonardo Sandri (prefekt Kongregacji ds. Kościołów Wschodnich). Obok przygotowano fotele dla prezydenta Sarkisjana oraz kard. Giuseppe Bertello, który jako przewodniczący Papieskiej Komisji Państwa Watykańskiego zarządza między innymi Ogrodami Watykańskimi. W uroczystości wziął udział również abp Raphaël François Minassian, stojącym na czele ordynariatu dla Ormian katolików w Europie Wschodniej, oraz ks. Nareg Naamo, rektor Kolegium Armeńskiego w Rzymie.

Kilunastominutowa uroczystość miała charakter czysto religijny: czytano fragmenty Ewangelii, rozważania św. Grzegorza z Nareku, a chór Kolegium Armeńskiego śpiewał pieśni. Po odsłonięciu pomnika Franciszek pożegnał się ze swymi ormiańskimi gośćmi i odjechał, a delegacja Kościoła Ormniańskiego udała się z kardynałami Kochem i Sandrim do Domu św. Marty na obiad.

W Ogrodach Watykańskich znajduje się już jedna pamiątka ormiańska – pięknie dekorowany kamienny krzyż, zwany „chaczkar”, który w 1996 r. patriarcha Karekin I podarował Janowi Pawłowi II. Od tego roku będzie też druga „pamiątka” – pomnik św. Grzegorza z Nareku.

2018-04-05 18:43

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież spotkał się z szefową KE; rozmowy o pandemii, migracji, Bliskim Wschodzie

Pandemia koronawirusa, migracja, zmiany klimatyczne i sytuacja na Bliskim Wschodzie to główne tematy rozmowy papieża Franciszka z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen w sobotę - poinformował Watykan po audiencji.

Szefowa KE podarowała papieżowi kopię Deklaracji Schumana z 9 maja 1950 roku, czyli planu przedstawionego przez ówczesnego ministra spraw zagranicznych Francji. Dotyczył on propozycji integracji sektorów produkcji stali i wydobycia węgla państw założycielskich oraz utworzenia Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali, co było zalążkiem przyszłej Unii Europejskiej.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: śmierć dziecka jest niewytłumaczalna i nie do zniesienia

2024-03-02 11:58

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

"Żadne sentymentalne lub banalne słowa nie mogą opisać utraty dziecka i one nie próbują tego robić" - powiedział Franciszek w sobotę rano na audiencji dla włoskiej grupy stowarzyszenia Talità Kum rodziców, którzy stracili dziecko.

Papież Franciszek nie udzielił żadnych "retorycznych lekcji" rodzicom ze stowarzyszenia Talità Kum z północnowłoskiego miasta Vicenza, którzy stracili dziecko, ponieważ - jak sam podkreślił w swoim przemówieniu - "utrata dziecka jest doświadczeniem, które nie akceptuje teoretycznych opisów i odrzuca banalność religijnych lub sentymentalnych słów, jałowych zachęt lub fraz okolicznościowych, które, starając się pocieszyć, ranią jeszcze bardziej tych, którzy tak jak wy toczą ciężką wewnętrzną walkę każdego dnia".

CZYTAJ DALEJ

Kanclerz Niemiec u papieża Franciszka: rozmowa o globalnych wyzwaniach

2024-03-02 15:18

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

Papież Franciszek po raz pierwszy przyjął na prywatnej audiencji kanclerza Niemiec Olafa Scholza. Następnie odbyło się spotkanie z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolinem. Polityk Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD) wyraził wielką wdzięczność za "szczegółowy dialog z papieżem".

W oświadczeniu dla dziennikarzy po wizycie w Watykanie w sobotę po południu Scholz powiedział, że "ze względu na czasy, w których żyjemy, naturalnie zgodzili się również co do głównych wyzwań i problemów oraz omówili kwestie, które dotyczą nas wszystkich".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję