Reklama

Z życia diecezji

Niedziela toruńska 47/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dekanaty grudziądzkie

Diecezjalny konkurs o św. Bracie Albercie

Grudziądzkie Centrum Caritas im. Błogosławionej Juty na przełomie września i października br. zorganizowało konkurs plastyczno-literacki dla dzieci i młodzieży, poświęcony postaci św. Brata Alberta. Pomysłodawcą była Hanna Włodarczyk, opiekun Szkolnego Koła Caritas, działającego przy Szkole Podstawowej nr 21 w Grudziądzu. Patronat honorowy nad konkursem objął bp Andrzej Suski. Konkurs miał zasięg diecezjalny. Zaadresowano go do uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i placówek opiekuńczo-wychowawczych. Jego celem było przybliżenie postaci i działalności św. Brata Alberta, naśladowanie go poprzez pełnienie uczynków miłosierdzia oraz uwrażliwienie dzieci i młodzieży na potrzeby drugiego człowieka. Na konkurs wpłynęło ogółem 325 prac z 43 szkół i placówek opiekuńczo-wychowawczych. Ogłoszenie wyników nastąpiło 9 października w grudziądzkiej Bursie Caritas.
Na uroczystość przybyli zaproszeni goście: Tomasz Wołowski z Wydziału Oświaty Urzędu Miejskiego, Witold Buczkowski z Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta, koordynatorzy Wolontariatu Caritas Diecezji Toruńskiej - s. Dorota Cichon i Anna Pławińska oraz nagrodzeni i wyróżnieni uczniowie wraz z opiekunami. Prace oceniano w dwóch kategoriach wiekowych. W kategorii szkół podstawowych komisja konkursowa w składzie: Teresa Kondziela, Aleksandra Malinowska, Marzena Wiśniewska i Sławomir Gabrysiak, przyznała następujące nagrody w konkursie plastycznym: I - Magdzie Jaworskiej z Golubia-Dobrzynia, II - Dawidowi Malinowskiemu z Nowego Miasta Lubawskiego, III - Alicji Pyszora z Grudziądza. Wyróżnienia otrzymali: Paulina Romanowska z Golubia-Dobrzynia, Wojciech Dębowski i Elżbieta Grzelak z Wielkiej Łąki, Magda Molenda, Kamil Bilecki, Daria Jabłońska, Paweł Zieliński, Dawid Borowski i Patryk Orzechowski - wszystkie dzieci z Grudziądza, Marlena Mikczyńska z Gródek, Dorota Zarębska ze Zbiczna i Agata Choińska z Torunia. W konkursie literackim komisja konkursowa przyznała jedno wyróżnienie, które zdobył Jakub Ulatowski z Grudziądza.
W kategorii gimnazjów komisja konkursowa w składzie: Hanna Włodarczyk, Teresa Kondziela, Marzena Wiśniewska i Sławomir Gabrysiak przyznała nagrody w konkursie plastycznym:
I - Dominice Szelążek z Wąbrzeźna,
II - Karolinie Korczowskiej z Nowej Wsi Królewskiej,
III - Marcie Rozumek z Lubawy.
Wyróżniono: Adrianę Saletnik z Chełmży, Paulinę Kuczmarską i Monikę Gazda z Bobrowa, Klaudię Komoszyńską z Lidzbarka.
W konkursie literackim I miejsce zajęła Magdalena Flis, II - Katarzyna Woźniak, III - Paulina Kilian, wszyscy laureaci z Grudziądza. Wyróżniono: Michała Golę z Grudziądza, Agnieszkę Kapela z Lidzbarka i Magdalenę Frankiewicz z Nowej Wsi Królewskiej.
Nagrodzeni i wyróżnieni uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy, upominki oraz słodycze ufundowane przez Grudziądzkie Centrum Caritas. Uroczystość uświetnili wspaniałą grą uczniowie Szkoły Muzycznej „Yamaha”, a także Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Grudziądzu. Aby być naśladowcą św. Brata Alberta, nie trzeba czynić wielkich rzeczy, wystarczy kochać Boga i bliźniego. Bezinteresowna dobroć, umiejętność udzielania pomocy potrzebującym, chęć wspierania innych własną życzliwością to skarby, którymi każdy z nas potrafi obdarować drugiego człowieka.

Reklama

Teresa Kondziela

Do Matki Bożej w Licheniu

25 września o godz. 6.00 błogosławieństwem ks. Jarka Ciechanowskiego rozpoczęła się pielgrzymka dzieci i młodzieży z kościoła św. Maksymiliana Kolbego w Strzemięcinie do sanktuarium w Licheniu. Pierwszy autokar wyjechał z ministrantami, młodzieżą, członkami KSM-u i osobami dorosłymi. Następną grupę pod opieką ks. Sławka Sporczyka stanowiło 50 dzieci, którym pielgrzymkę ufundowała parafia ze środków uzyskanych podczas wrześniowego festynu. Opiekę nad najmłodszymi zapewniły panie katechetki: Małgorzata Jagielska, Krystyna Bogun i Elżbieta Michalak oraz nauczycielka Anna Burkiewicz.
Podróży pielgrzymów towarzyszył śpiew przeplatany Godzinkami i odmawianiem Różańca z rozważaniem tajemnic czytanych przez młodzież. W bazylice licheńskiej młodzi uczestniczyli we Mszy św. o godz. 12.00. Eucharystię sprawowano w intencji poległych w czasie II wojny światowej. Ponadto młodzież przeszła pieszo trasę Drogi Krzyżowej w Lasku Grąblińskim pod Licheniem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Ks. Barłomiej Sławiński

Fatimskie uroczystości na Lotnisku

13 października wszedł już do tradycji parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Grudziądzu. W tym roku, w 87. rocznicę objawień fatimskich, parafia radowała się z nadania II patronalnego święta ku czci Matki Bożej Fatimskiej. Świątynię wypełnili wierni, goście oraz licznie przybyli kapłani. Proboszcz ks. Piotr Neumann odczytał dekret bp. A. Suskiego oraz poprosił kanclerza Kurii Diecezjalnej, ks. Andrzeja Nowickiego, o przewodniczenie Eucharystii. W homilii Ksiądz Kanclerz powiedział m.in., że 87 lat temu Maryja wyraziła życzenie, aby na miejscu Jej objawień w Fatimie powstała kaplica. Dzisiaj parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła na Lotnisku oddaje Jej swój kościół. Zobowiązuje to wspólnotę parafialną do codziennej modlitwy różańcowej. „Maryjo, wznoś i miej w swej opiece tę parafię”, której od dzisiaj jesteś patronką” - powiedział ks. Andrzej, kończąc homilię modlitwą Ojca Świętego z Kalwarii Zebrzydowskiej.
Po Eucharystii z kościoła wyruszyła IX Procesja Fatimska ulicami osiedla, z figurą Matki Bożej Fatimskiej, oświetloną i pięknie przybraną kwiatami. Niosły ją wspólnoty parafialne, służba liturgiczna, katecheci, młodzież, matki, ojcowie, dziadkowie i kapłani. Rozważano tajemnice Różańca św. i śpiewano pieśni maryjne. Wierni szli w skupieniu, z modlitwą i śpiewem, trzymając w dłoniach różańce, świece i lampiony. Procesja fatimska zakończyła się w kościele odśpiewaniem Apelu Jasnogórskiego i błogosławieństwem Księdza Kanclerza. Uroczystość uświetniła Orkiestra Straży Pożarnej z Lutocimia.

Reklama

Maria Szczęsna

Dekanaty toruńskie

Święto Szkoły

6 października br. o godz. 18.00 w kościele Chrystusa Króla odbyła się uroczysta Msza św., podczas której zostały poświęcone sztandary Szkoły Podstawowej nr 10 i Gimnazjum nr 10, wchodzących w skład Zespołu Szkół nr 7 w Toruniu. Dla przybyłych na Mszę św.: dyrekcji szkoły, grona pedagogicznego, uczniów i ich rodziców była to szczególna uroczystość, w której uczestniczyli również wizytator szkoły Anna Jankowska oraz przewodniczący Rady Rodziców Wojciech Buss. Dotychczas szkoła posiadała jeden sztandar, ufundowany w 1974 r. przez Radę Rodziców. W tym roku szkolnym można było zrealizować marzenie o ufundowaniu sztandaru dla gimnazjum. Został on ręcznie wyhaftowany przez s. Annę Stęplewską ze Zgromadzenia Sióstr Pasterek od Opatrzności Bożej w Jabłonowie Pomorskim. Po jego jednej stronie na niebieskim tle widnieje pełna nazwa szkoły, po drugiej zaś - orzeł w koronie na tle barw narodowych.
Uroczystość rozpoczęła się procesją księży i ministrantów wokół nawy głównej kościoła. Wśród ministrantów obecnych było wielu absolwentów naszej szkoły. W procesji szły poczty sztandarowe obydwu szkół. Mszę św. celebrowało trzech księży. W homilii proboszcz ks. Józef Witkowski podkreślił rolę wspólnych wysiłków na rzecz wychowania i kształcenia dzieci i młodzieży. Ze szczególnym apelem zwrócił się do uczniów o zachowanie godnej, pełnej szacunku i otwartości postawy wobec działań edukacyjnych szkoły. Zaakcentował wpływ, jaki mogą wywrzeć na życie i światopogląd młodego człowieka wymagający nauczyciele. Nawiązał również do wagi sztandaru szkoły jako symbolu tożsamości z tradycjami pielęgnowanymi przez społeczność szkolną. Po homilii nastąpił uroczysty moment poświęcenia sztandarów przez Księdza Proboszcza. „Jesteśmy dumni z możliwości uczestniczenia w tak ważnej uroczystości w historii naszej szkoły. To, że nasze gimnazjum posiada swój sztandar, jest dla nas bardzo ważne. Czekaliśmy na tę chwilę od wielu lat” - powiedzieli uczniowie III klas.

Reklama

Iwona Cieślak, Beata Zasada

Pamięci ks. Jerzego Popiełuszki

Duszpasterstwo Ludzi Pracy i Zarząd Regionu NSZZ „Solidarność” w Toruniu, włączając się w ogólnopolskie obchody 20. rocznicy śmierci ks. Jerzego Popiełuszki, przygotowało uroczystości już w niedzielę 10 października w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i bł. ks. Stefana Frelichowskiego. Mszę św. poprzedziła interesująca prelekcja ks. dr. Antoniego Ponińskiego, pt. W 20. rocznicę męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki. Koncelebrze przewodniczył bp Andrzej Suski. W homilii Ksiądz Biskup przedstawił drogę życiową ks. Popiełuszki.
Po Mszy św. wyruszyła XIX Piesza Pielgrzymka do Górska. Tam, przy Krzyżu Uprowadzenia, ponad 200-osobowa grupa pielgrzymów odmówiła Różaniec w intencji Ojczyzny i modliła się o łaskę rychłej beatyfikacji Księdza Jerzego. Wstrząsająca śmierć tego Kapłana jest nadal żywa w świadomości społecznej. Towarzyszyła ona rodzeniu się tradycji Pieszych Pielgrzymek z Torunia do Górska, których celem jest podniesienie świadomości potrzeby etycznego myślenia w naszym społeczeństwie, sprawiedliwości i codziennej życzliwości.

Ks. Józef Nowakowski

Dekanat Wąbrzeźno

Tydzień Miłosierdzia w Płużnicy

W związku z Tygodniem Miłosierdzia trwającym od 3 do 9 października br. przeprowadzono szereg akcji charytatywnych w parafii św. Małgorzaty w Płużnicy. Na zakończenie tygodnia w Domu Katechetycznym odbyło się spotkanie osób starszych i niepełnosprawnych. Władze gminy Płużnica użyczyły autobusu, którym przywieziono 40 osób z najdalszych stron parafii, a po zakończonej uroczystości odwieziono do domów. W Domu Katechetycznym proboszcz ks. Roman Stefanowski odprawił Mszę św. w intencji wszystkich chorych. W homilii nawiązał do znaczenia i wartości cierpienia w łączności duchowej z Chrystusem. Po Mszy św., przy kawie i smacznym poczęstunku, podzielono się spostrzeżeniami i doświadczeniami swego życia. Spotkanie odbyło się w miłym i serdecznym nastroju. Słowa uznania należą się członkom Akcji Katolickiej i Koła Charytatywnego, którzy w przygotowanie spotkania włożyli wiele serca.

AK

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Gniezno: Prymas Polski przewodniczył Mszy św. w uroczystość św. Wojciecha

2024-04-23 18:08

[ TEMATY ]

św. Wojciech

abp Wojciech Polak

Episkopat Flickr

Abp Wojciech Polak

Abp Wojciech Polak

„Ponad doczesne życie postawił miłość do Chrystusa” - mówił o wspominanym 23 kwietnia w liturgii św. Wojciechu Prymas Polski abp Wojciech Polak, przewodnicząc w katedrze gnieźnieńskiej Mszy św. ku czci głównego i najdawniejszego patrona Polski, archidiecezji gnieźnieńskiej i Gniezna.

„Wojciechowy zasiew krwi przynosi wciąż nowe duchowe owoce” - rozpoczął liturgię metropolita gnieźnieński, powtarzając za św. Janem Pawłem II, że św. Wojciech jest ciągle obecny w piastowskim Gnieźnie i w Kościele powszechnym. Za jego wstawiennictwem Prymas prosił za Ojczyznę i miasto, w którym od przeszło tysiąca lat biskup męczennik jest czczony i pamiętany.

CZYTAJ DALEJ

Licheń: 148. Zebranie Plenarne Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Żeńskich

2024-04-23 19:45

[ TEMATY ]

Licheń

zakonnice

Karol Porwich/Niedziela

Mszą Świętą w bazylice licheńskiej pod przewodnictwem abp. Antonio Guido Filipazzi, nuncujsza apostolskiego w Polsce, 23 kwietnia rozpoczęło się 148. Zebranie Plenarne Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Żeńskich. W obradach bierze udział ponad 160 sióstr: przełożonych prowincjalnych i generalnych z około stu żeńskich zgromadzeń zakonnych posługujących w Polsce.

Podczas Eucharystii modlono się w intencjach Ojca Świętego i Kościoła w Polsce. 23 kwietnia to uroczystość św. Wojciecha, patrona Polski.

CZYTAJ DALEJ

XV Jubileuszowy Konkurs Artystyczny im. Włodzimierza Pietrzaka rozstrzygnięty

2024-04-24 13:04

[ TEMATY ]

konkurs

konkurs plastyczny

konkurs literacki

konkurs fotograficzny

Szymon Ratajczyk/ mat. prasowy

XV Jubileuszowy Konkurs Artystyczny im. Włodzimierza Pietrzaka rozstrzygnięty. Laura Królak z I Liceum Ogólnokształcącego w Kaliszu z nagrodą Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzeja Dudy.

Do historii przeszedł już XV Jubileuszowy Międzynarodowy Konkurs Artystyczny im. Włodzimierza Pietrzaka pt. Całej ziemi jednym objąć nie można uściskiem. Liczba uczestników pokazuje, że konkurs wciąż się cieszy dużym zainteresowaniem. Przez XV lat w konkursie wzięło udział 15 tysięcy 739 uczestników z Polski, Australii, Austrii, Belgii, Białorusi, Chin, Czech, Hiszpanii, Holandii, Grecji, Kazachstanu, Libanu, Litwy, Mołdawii, Niemiec, Norwegii, RPA, Stanów Zjednoczonych, Ukrainy, Wielkiej Brytanii i Włoch. Honorowy Patronat nad konkursem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzej Duda. Organizowany przez Fundację Pro Arte Christiana konkurs skierowany jest do dzieci i młodzieży od 3 do 20 lat i podzielony na trzy edycje artystyczne: plastyka, fotografia i recytacja wierszy Włodzimierza Pietrzaka. Konkurs w tym roku zgromadził 673 uczestników z Polski, Belgii, Hiszpanii, Holandii, Litwy, Mołdawii, Ukrainy i Stanów Zjednoczonych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję