Reklama

Bazylika chełmska

Odpust nowego tysiąclecia

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

"Pragnąłbym, aby w zwycięstwie Maryi miał udział lud ziemi chełmskiej". Słowa wypowiedziane niegdyś przez kard. Stefana Wyszyńskiego, widniejące w tle ołtarza na placu Górki Chełmskiej stanowiły niejako motto tegorocznych uroczystości odpustowych, odbywających się w Bazylice Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Chełmie.

7 września - piątek

Już od godzin popołudniowych plac przed Bazyliką wypełniał się pielgrzymami, licznie przybywającymi z okolicznych miejscowości. Uroczyste powitanie pieszych pielgrzymek, zdążających przed ołtarz z cudownym obrazem Matki Bożej Chełmskiej, a zarazem rozpoczęcie dwudniowego święta, nastąpiło o godzinie 16.00, a po nim odprawione zostało nabożeństwo maryjne. W tym roku przypada 40. rocznica święceń kapłańskich proboszcza i kustosza chełmskiego sanktuarium - ks. prał. Kazimierza Bownika. Ten piękny jubileusz został włączony do tegorocznych uroczystości odpustowych i stał się okazją do wspólnego świętowania. Ingres księży biskupów poprzedził Mszę św., która koncelebrowana była pod przewodnictwem bp. Mieczysława Cisło, który wygłosił piękne kazanie o kapłaństwie i powołaniu. W koncelebrze wzięli udział bp Ryszard Karpiński i kapłani wyświęceni przed 40 laty.

Specjalnym gościem tegorocznych uroczystości był ks. kan. Wojciech Gorajski, bliski przyjaciel Księdza Prałata i całej Ziemi Chełmskiej, dotychczas pełniący posługę duszpasterską wśród Polonii w Ameryce. Ks. Gorajski, urodzony w Piaskach w 1932 r., po święceniach kapłańskich przyjętych w roku 1956 pracował w duszpasterstwie parafialnym. Po studiach na Wydziale Prawa Kanonicznego KUL (doktorat) oraz na Wydziale Prawa Cywilnego UMCS dwukrotnie wyjeżdżał do Stanów Zjednoczonych. W międzyczasie podjął pracę misyjną w Papui Nowej Gwinei, z której musiał zrezygnować ze względów zdrowotnych. Od prawie 30 lat do chwili obecnej mieszka w Ameryce i pracuje jako duszpasterz tamtejszej Polonii. To nie przypadek, iż osoba ks. kan. Gorajskiego była szczególnym gościem piątkowych uroczystości. Otóż w sierpniu tego roku został on mianowany przez abp. Józefa Życińskiego zaszczytnym tytułem Kanonika Honorowego Kapituły Chełmskiej. Insygnia kanonickie poświęcił 7 września br. bp Ryszard Karpiński. O godzinie 21.00 Apelem Jasnogórskim młodzież rozpoczęła czuwanie, a następnie ze świecami w dłoniach wzięła udział w Drodze Krzyżowej po Kalwarii Chełmskiej, by na koniec dokonać aktu zawierzenia Chrystusowi na progu nowego tysiąclecia.

O północy została odprawiona Pasterka Maryjna, koncelebrowana przez Księży Rodaków, a po niej wytrwali mogli uczestniczyć we wspólnym Różańcu Fatimskim, zakończonym procesją dookoła Bazyliki. Dziękczynnej procesji przewodniczyła figurka Matki Bożej Fatimskiej, ustrojona pięknie w drobne, białe kwiatki. Po deszczowym dniu i po nocnej modlitwie wiernych o pogodę, sobotni poranek przywitał nas słońcem.

8 września - sobota

Wczesne godziny właściwego dnia odpustu wierni spędzili na modlitwie i wysłuchaniu programu słowno - muzycznego, wykonanego przez zespoły i schole Chełma. Suma pontyfikalna z udziałem abp. Józefa Życińskiego rozpoczęła się o godzinie 11.30. Mszy św. przewodniczył i kazanie wygłosił Biskup Polowy Sławoj Leszek Głódź, a koncelebrowali Księża Dziekani regionu i byli wikariusze parafii Mariackiej. Obecnym podczas uroczystości wojskiem dowodził ks. mjr Grzegorz Kamiński, proboszcz parafii cywilno - wojskowej pw. św. Kazimierza w Chełmie.

Na wstępie skierowanego do wiernych Słowa Bożego, Ksiądz Biskup przytoczył fragment Pisma Świętego: "Tych zaś, których przeznaczył, tych też powołał, a których powołał, tych też usprawiedliwił, a których usprawiedliwił, tych też obdarzył chwałą" (Rz 8, 30), po czym jako przykład dał wzór Maryi, którą sam Bóg przeznaczył, powołał i obdarzył chwałą. Zgromadzeni wierni przyszli wielbić Boga w Trójcy Jedynego, przyszli pokłonić się Matce Bożej Chełmskiej, skąd - jak przypomniał wszystkim Kaznodzieja - bije źródło łaski, miłości, współczucia, wierności, nadziei i rady. Wskazał również na skromność i pokorę Maryi, na ubóstwo maleńkiego Jezusa oraz na wspólnotę ludzi wiary, która wyraża się w prawdzie: Bóg współdziała z tymi, którzy Go miłują, którzy swoim życiem i swoimi wyborami postępują "na wzór obrazu Jego Syna" ( Rz 8, 29). W każdym z nas powinny się zakorzenić słowa Maryi: " Zróbcie wszystko cokolwiek wam powie". Jeśli zawierzyliśmy Jezusowi, to obowiązkiem naszym jest "otrzymane dziedzictwo przekazać nowym pokoleniom". W dalszej części homilii Kaznodzieja przypomniał historyczny fakt ukoronowania obrazu w roku 1946 przez ówczesnego biskupa lubelskiego, a późniejszego Prymasa Polski, Sługę Bożego Stefana Wyszyńskiego. Wizerunek Matki Bożej z Chełmskiej Góry jest świadkiem wydarzeń historycznych, modlitw żołnierzy przed rozstrzygającymi bitwami, ale jest też "drogowskazem jak żyć" dla współczesnych ludzi - zagubionych i rozczarowanych. Kończąc homilię Biskup wyraził swoją radość, że oto "nadszedł czas budowania i nadziei", a następnie wygłosił apel do Maryi, by wezwała wszystkich do ufności w Tego, który jest "Drogą, Prawdą i Życiem", bo w Nim jest nasze zwycięstwo: w Jezusie Chrystusie - Synu Maryi.

Ważnym elementem pontyfikalnej Mszy św., a zarazem obchodzonego tego dnia święta plonów, było poświęcenie wieńców dożynkowych, starannie przygotowanych przez rolników. Jednakże największą niespodzianką i najważniejszym wydarzeniem podczas tegorocznych uroczystości odpustowych było ogłoszenie przez abp. Życińskiego nominacji nadanej przez Jana Pawła II wieloletniemu proboszczowi parafii Mariackiej w Chełmie i dziekanowi dekanatu Chełm - Wschód, ks. prał. Kazimierzowi Bownikowi zaszczytnego tytułu Protonotariusza Apostolskiego, zwanego inaczej Infułatem. Ksiądz Arcybiskup wyraził radość i wdzięczność Księdzu Infułatowi, wskazując na Jego pasterski trud wśród mieszkańców Ziemi Chełmskiej i nieustającą troskę o ich rozwój duchowy.

Uroczystą sumę zakończyła nie mniej uroczysta procesja eucharystyczna. Podczas sumy odpustowej śpiewy wykonywał chór z parafii pw. Rozesłania Św. Apostołów pod kierownictwem Romualda Turowskiego. Partie solowe wykonała solistka opery i operetki w Krakowie, polska "Carmen" ostatnich lat - pani Bożena Zawiślak - Dolna. Po południu o godz. 16.00 Mszy św. przewodniczył i kazanie dla dzieci szkół podstawowych z błogosławieństwem przyborów szkolnych wygłosił bp Ryszard Karpiński. Tegoroczne uroczystości odpustowe w chełmskim sanktuarium zakończyły się Mszą św. dla młodzieży i dorosłych o godzinie 18.00.

Pierwszy odpust nowego tysiąclecia obfitował w wiele znaczących wydarzeń, przybliżył tajemnicę kapłaństwa, skłonił do refleksji nad powołaniem oraz pogłębił wiarę i miłość w Jezusa żywego, który każdego dnia mówi do człowieka "To Ja Ciebie wybrałem" i cierpliwie czeka na odpowiedź.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Ryś: Stanisława Leszczyńska to wzór obrony życia

2024-04-18 16:33

[ TEMATY ]

Auschwitz

Stanisława Leszczyńska

Kard. Grzegorz Ryś

domena publiczna

Stanisława Leszczyńska (ok. 1935)

Stanisława Leszczyńska (ok. 1935)

Ona jest potężnym znakiem ratowania każdego życia. Świadczy o tym zdanie, które sama zapisała w swoim raporcie położnej z Auschwitz: «dzieci nie wolno zabijać». Tak o heroicznej postawie Stanisławy Leszczyńskiej opowiada kard. Grzegorz Ryś. Zakończył się diecezjalny etap procesu beatyfikacyjnego sługi Bożej. Wczoraj zebrane dokumenty dostarczono do watykańskiej Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych.

Portatorowi akt, ks. dr. Łukaszowi Burchardowi, pomogli w tym kard. Konrad Krajewski, jałmużnik papieski, kard. Grzegorz Ryś, metropolita łódzki, ks. prał. Krzysztof Nykiel - regens Penitencjarii Apostolskiej, ks. prał. Zbigniew Tracz - kanclerz Kurii Metropolitalnej Łódzkiej.

CZYTAJ DALEJ

„Każdy próg ghetta będzie twierdzą” – 81 lat temu wybuchło powstanie w getcie warszawskim

2024-04-19 07:33

[ TEMATY ]

powstanie w getcie

domena publiczna Yad Vashem, IPN, ZIH

19 kwietnia 1943 r., w getcie warszawskim rozpoczęło się powstanie, które przeszło do historii jako największy akt zbrojnego sprzeciwu wobec Holokaustu. Kronikarz getta Emanuel Ringelblum pisał o walce motywowanej honorem, który nakazywał Żydom nie dać się „prowadzić bezwolnie na rzeź”.

„Była wśród nas wielka radość, wśród żydowskich bojowników. Nagle stał się cud, oto wielcy niemieccy +bohaterowie+ wycofali się w ogromnej panice w obliczu żydowskich granatów i bomb” – zeznawała podczas słynnego procesu Adolfa Eichmanna, jednego z architektów Holokaustu, Cywia Lubetkin ps. Celina. W kwietniu 1943 r. należała do dowództwa Żydowskiej Organizacji Bojowej, jednej z dwóch formacji zbrojnych żydowskiego podziemia w getcie. Zrzeszeni w nich konspiratorzy podjęli decyzję o podjęciu walki, której najważniejszym celem miała być „śmierć na własnych warunkach”. Tym samym odrzucili dominujące wcześniej przekonanie, że tylko stosowanie się do poleceń okupantów może uratować choćby część społeczności żydowskiej w okupowanej Polsce. W połowie 1942 r. było już jasne, że założeniem działań III Rzeszy jest doprowadzenie do eksterminacji narodu żydowskiego.

CZYTAJ DALEJ

Jezus jest dobrym pasterzem

2024-04-19 10:18

[ TEMATY ]

O. prof. Zdzisław Kijas

Adobe Stock

Jesteśmy dziećmi mocnego i dobrego Boga. Jesteśmy domownikami Boga miłości, który jest gwarantem naszej wolności, tej prawdziwej.

Ewangelia (J 10, 11-18)

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję