Reklama

Wspólnota serc

Niedziela łódzka 39/2001

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

KS. WALDEMAR KULBAT: - W obecnym roku parafia Miłosierdzia Bożego przeżywa 12. rocznicę swego istnienia. Księże Proboszczu, proszę opowiedzieć, jak powstawała parafia.

KS. PAWEŁ LIPIŃSKI: - 5 sierpnia 1989 r. bp Władysław Ziółek, ordynariusz łódzki, zwrócił się do mnie z propozycją podjęcia się organizowania parafii i budowy kościoła w Piotrkowie Tryb. 1 października 1989 r. został wydany dekret erygujący parafię pw. Miłosierdzia Bożego. Do lipca 1990 r. został wykupiony plac przy ul. Łódzkiej i wykonane projekty budowy. Od 1 lipca 1990 r. odprawiane już były pierwsze Msze św. na placu, który został poświęcony 9 września przez Księdza Arcybiskupa. W niedziele, a także w dni powszednie wierni gromadzili się na placu budowy na modlitwę. W tym czasie wznoszono tymczasową kaplicę. Budowało ją codziennie 40-60 ochotników i to z wielkim skutkiem, gdyż w czasie Pasterki zabrzmiał śpiew Bóg się rodzi w nowej, obszernej kaplicy, którą w kwietniu 1991 r. poświęcił Ksiądz Arcybiskup. W tym samym roku budowana była plebania. W 1993 r., w sobotę przed uroczystością Bożego Miłosierdzia rozpoczęto wykopy pod fundamenty kościoła. 26 sierpnia w uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej Ksiądz Arcybiskup wmurował kamień węgielny poświęcony przez Ojca Świętego Jana Pawła II, a pochodzący z bazyliki św. Franciszka w Asyżu. Prace przy budowie były prowadzone tak intensywnie, że 26 sierpnia 1997 r. można było odprawić uroczystą Sumę odpustową w kościele. 16 listopada Ksiądz Arcybiskup poświęcił nową świątynię. Do tej pory trwają prace przy wykańczaniu świątyni. Założono posadzkę i ogrzewanie podłogowe, wykonano ścianę głównego ołtarza z obrazem Jezusa Miłosiernego. Boczna kaplica poświęcona jest Matce Bożej Częstochowskiej, a drugi boczny ołtarz św. Faustynie, jest część ławek, oświetlenie i nagłośnienie.

- Parafia dedykowana jest Bożemu Miłosierdziu. Czy wpłynęło to na wystrój kościoła?

- W głównym ołtarzu umieszczony jest obraz Jezusa Miłosiernego namalowany przez malarza z Wrocławia - Lesława Ojaka. Ma on wymiary 2,70 x 1,40 cm, jest malowany na płótnie. Poświęcony został w listopadzie 1999 r. Przed tym obrazem gromadzą się wierni, wypraszając Boże Miłosierdzie dla siebie i całego świata. W każdy piątek i niedzielę uroczyście odmawiamy Koronkę do Miłosierdzia Bożego.

- W kościele nad jednym z ołtarzy jest obraz św. Faustyny - orędowniczki Bożego Miłosierdzia. Jaką rolę odgrywa jej kult w życiu religijnym parafii?

- U schyłku XX w. Bóg wybrał prostą, polską zakonnicę - s. Faustynę Kowalską ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, by przez nią przypomnieć światu ewangeliczne orędzie o Jego miłosiernej miłości do ludzi, by przekazać nowe formy kultu i wskazać drogi religijnego odrodzenia. Tej Świętej dedykowany jest boczny ołtarz. W łuku wykonanym z marmuru umieszczony został obraz św. Faustyny namalowany przez malarza Lesława Ojaka. Przed obrazem w klęczniku umieszczone są na stałe w specjalnej kapsule i relikwiarzu relikwie św. Faustyny. Relikwiarz wykonany został przez artystę rzeźbiarza z Krakowa - prof. Czesława Dźwigaja. Mamy to szczęście, że cząstkę kości Świętej Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach przekazało naszej wspólnocie parafialnej. Relikwie zostały uroczyście wprowadzone do naszego kościoła 10 września 1999 r. w czasie misji parafialnych przed Rokiem Jubileuszowym. Przy tych relikwiach coraz częściej modlą się wierni.

- W wystroju kościoła jest podkreślony także kult Matki Bożej Częstochowskiej.

- W każdym kościele jest miejsce poświęcone Najświętszej Maryi Pannie. U nas króluje Matka Boża Częstochowska i opiekuje się nami. To 26 sierpnia 1993 r. został wmurowany kamień węgielny, a 26 sierpnia 1997 r. została odprawiona pierwsza Msza św. w nowym kościele. Kaplica Matki Bożej Częstochowskiej to nasza "mała Częstochowa" . W ciemnozielonym drewnianym ołtarzu umieszczony jest obraz Matki Bożej Częstochowskiej - kopia jasnogórskiego.

Ołtarz został poświecony 26 sierpnia 1997 r. W kaplicy w każdą środę odmawiana jest Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, w każdą natomiast niedzielę odbywa się tu chrzest małych dzieci. 25 sierpnia wierni modlą się w czasie nocnego czuwania. 26 sierpnia to dzień uroczystości odpustowej i parafialnych dożynek.

- Kościół parafialny Miłosierdzia Bożego zbudowany jest w stylu nowoczesnym. Co zatem jest charakterystyczne dla tej budowli?

- Choć kościół jest nową budowlą, to jednak posiada cechy tradycyjne: trzy nawy, filary, boczna kaplica, wieża nad głównym wejściem. Wnętrze kościoła nastraja do modlitwy. Każdy może tu znaleźć swoje miejsce do rozmowy z Panem Bogiem.

- "Kościół to nie tylko dom z kamieni i złota. To serc wspólnota" - tak brzmią słowa jednej z pieśni religijnych. Jaka jest specyfika młodej parafii?

- Parafia liczy 12 tys. mieszkańców. Została wydzielona z parafii św. Jacka. Parafianie mieszkają w blokach, starym budownictwie i domach jednorodzinnych. Są to przeważnie ludzie średniozamożni. Podobnie jak w całym kraju, tak i tu bieda zatacza coraz szersze kręgi. Rośnie bezrobocie, coraz trudniej o miejsce pracy. Staramy się, na ile to możliwe, wspomagać biednych w ciągu roku. W czasie wakacji organizujemy odpoczynek dla najbiedniejszych dzieci.

- Jak Ksiądz Proboszcz scharakteryzowałby życie religijne wiernych?

- Nasz kościół jest zawsze wypełniony wiernymi, nigdy nie świeci pustką, to budzi wielką radość. W niedzielę sprawowanych jest siedem Mszy św. i nabożeństwo. Uczestniczy w nich ok. 25% wiernych. Cieszy fakt dużej ilości spowiedzi i przystępowania do Komunii św. Rocznie rozdzielamy ok. 16 tys. Komunii św. Prawie 100% dzieci i młodzieży uczęszcza na katechezę.

- Czy łatwo jest Księdzu administrować parafią i prowadzić duszpasterstwo?

- Administrowanie parafią w obecnych czasach nie jest łatwe. Ale trzeba się starać. Parafia jest zróżnicowana; są wierni będący daleko od Boga i Kościoła, ale przede wszystkim są tacy, którzy ciągle się troszczą o kościół, są przy kapłanach. Największą nagrodą i satysfakcją jest ich uśmiech i wdzięczność. I za to ich wielkie oddanie od początku istnienia parafii pragnę im podziękować. Z pewnością gdybym musiał sam wszystko czynić, przerastałoby to moje możliwości - stąd ważna jest pomoc wikariuszy. Tu pozwolę sobie wymienić moich współpracowników od początku istnienia parafii: ks. Bogusław Karbownik, Lesław Kot, Adam Bajer, Krzysztof Mielczarek, Andrzej Szymaniec, Sławomir Ciebiada, a obecnie ks. Sławomir Klich i Janusz Banachowski. W parafii działają różne agendy, za które odpowiedzialni są księża wikariusze.

- Wspomniał Ksiądz Proboszcz o agendach parafialnych. Proszę je wymienić.

- W parafii istnieją grupy modlitewne, liturgiczne. Jest asysta parafialna, Żywy Różaniec dorosłych, a także dzieci i młodzieży, Oaza Rodzin, ministranci, schola, Grupa młodzieżowa, Dęta Orkiestra Parafialna. Każda z tych grup ma systematyczne spotkania, którym przewodzi ksiądz, biorą oni czynny udział w życiu parafii, chętnie uczestniczą w konkursach czy olimpiadach religijnych.

- Jakie są zamierzenia Księdza Proboszcza?

- Na pewno dokończenie wyposażenia kościoła i taka posługa nas, kapłanów, która uczyniłaby kościół i ośrodek parafialny dla coraz większej grupy wiernych miejscem radości, odzyskiwania nadziei, a nade wszystko siły do skutecznego dawania świadectwa o przynależności do Chrystusa.

- Dziękuję za rozmowę. Księdzu Proboszczowi, księżom wikariuszom oraz całej wspólnocie składam z okazji jubileuszu najlepsze życzenia i gratulacje.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w Rzeszowie

2024-04-21 20:23

[ TEMATY ]

Wojownicy Maryi

Ks. Jakub Nagi/. J. Oczkowicz

W sobotę, 20 kwietnia 2024 r. do Rzeszowa przyjechali członkowie męskiej wspólnoty Wojowników Maryi z Polski oraz z innych krajów Europy, by razem dawać świadectwo swojej wiary. Łącznie w spotkaniu zatytułowanym „Ojciec i syn” wzięło udział ponad 8 tysięcy mężczyzn. Modlitwie przewodniczył bp Jan Wątroba i ks. Dominik Chmielewski, założyciel Wojowników Maryi.

Spotkanie formacyjne mężczyzn, tworzących wspólnotę Wojowników Maryi, rozpoczęło się na płycie rzeszowskiego rynku, gdzie ks. Dominik Chmielewski, salezjanin, założyciel wspólnoty mówił o licznych intencjach jakie towarzyszą dzisiejszemu spotkaniu. Wśród nich wymienił m.in. intencję za Rzeszów i świeckie władze miasta i regionu, za diecezję rzeszowską i jej duchowieństwo, za rodziny, szczególnie za małżeństwa w kryzysie, za dzieci i młode pokolenie. W ten sposób zachęcił do modlitwy różańcowej, by wzywając wstawiennictwa Maryi, prosić Boga o potrzebne łaski.

CZYTAJ DALEJ

Dekanalne Spotkanie Presynodalne

2024-04-23 00:02

Wiktor Cyran

W parafii pod wezwaniem św. Maksymiliana Marii Kolbego we Wrocławiu odbyło się dekanalne spotkanie zespołów presynodalnych z dekanatów Wrocław – Kozanów oraz Wrocław – Osobowice. Księża wraz z wiernymi uczestniczyli w konferencji, trwali na modlitwie przed Najświętszym Sakramentem oraz spotkali się na wspólnej agapie.

Ksiądz Tomasz Kowalski podkreśla, że czas wielu katechez już za nami. Dzisiaj odbyła się przedostatnia katecheza dotycząca listu do kościoła w Filadelfii. Jest to piękny list, również jak wcześniejsze zachęca nas do czujności, z ścisłym nadawcą listu, a więc z Panem Jezusem. I dzisiaj takie zdanie, które jak myślę jest takim centrum tego listu to zdanie, które zachęca do bycia wytrwałym, do tego aby trwać przy słowie, do tego aby zachować imię Pana Jezusa, nadawcy listu i w ten sposób stać się filarem, fundamentem w świątyni Pana Jezusa. Myślę, że to jest jedno z ważniejszych przesłań tego listu – opowiada ks. Tomasz, dodając: - Teraz czeka nas moment otwarcia synodu. Już za niecały miesiąc bo 19 maja ksiądz abp Józef Kupny podczas uroczystej Eucharystii we wrocławskiej katedrze otworzy oficjalnie synod dzięki czemu grupy presynodalne staną się grupami synodalnymi i wejdziemy już w taką intensywną ale bardzo piękną fazę synodu – ogłasza członek sekretariatu synodu.

CZYTAJ DALEJ

Wierność i miłość braterska dają moc wspólnocie

2024-04-23 13:00

Marzena Cyfert

Rejonowe spotkanie presynodalne w katedrze wrocławskiej

Rejonowe spotkanie presynodalne w katedrze wrocławskiej

Ostatnie rejonowe spotkanie presynodalne dla rejonów Wrocław-Katedra i Wrocław-Sępolno odbyło się w katedrze wrocławskiej. Katechezę na temat Listu do Kościoła w Filadelfii wygłosił ks. Adam Łuźniak.

Na początku nakreślił kontekst rozważanego listu. Niewielkie, lecz bogate miasteczko Filadelfia zbudowane zostało na przełęczy, która stanowiła bramę do głębi półwyspu. Było również bramą i punktem odniesienia dla hellenizacji znajdujących się dalej terenów. Mieszkańcy Filadelfii mieli więc poczucie, że są bramą i mają misję wobec tych, którzy mieszkają dalej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję