Reklama

Roztoczańskie zamyślenia...

Anteny

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W dawnych czasach w panoramie miast i wsi najbardziej w oczy rzucały się strzeliste wieże kościołów. Monumentalna architektura świątyń zapraszała wszystkich do przekroczenia ich progów. Świątynia była miejscem nie tylko spotkania człowieka z Bogiem, ale także jedynym miejscem spotkań ludzi między sobą. Świątynia była nie tylko miejscem przeżyć religijnych, ale także przeżyć estetycznych. Bogaty wystrój świątyni dawał wiernym wizję piękna nieba. Freski na ścianach, obrazy i rzeźby pełniły funkcje dydaktyczne. Przy pomocy metody poglądowej uczyły prawd wiary, przedstawiały historię Zbawienia i dzieło Odkupienia. Muzyka organowa i śpiew chórów kościelnych pomagały oderwać się od spraw ziemskich, by wznieść myśli i uczucia ku niebu i wyobrazić sobie śpiew chórów anielskich wielbiących Boga.

Udział w nabożeństwach był dla wiernych nie tylko okazją do modlitwy, ale także do wysłuchania kazania i pouczeń kapłana, człowieka wykształconego, mądrego, który miał rozeznanie w tym, co działo się na świecie. Autorytet księży, szczególnie proboszczów wiejskich, był bardzo duży. Wierni szukali u nich porady w różnych dziedzinach, np. dotyczących gospodarowania, życia rodzinnego, spraw społecznych i politycznych. Słowo proboszcza było uważane za "święte" . Po skończonych nabożeństwach wierni nie spieszyli się do domów, ale zatrzymywali się przed kościołem, rozmawiali ze sobą, wymieniali informacje, plotkowali, przekazywali sobie zasłyszane wiadomości z "wielkiego świata". Dzisiaj w panoramie miast zaszły wielkie zmiany. Kościoły nie są już największymi budowlami, a ich wieże nie są najwyższe. Wyższe od nich są nie tylko gmachy wieżowców, ale także maszty anten radiowych, telewizyjnych i telekomunikacyjnych. Teraz one górują nad wieżami kościołów i są wizytówką nowych czasów i nowego społeczeństwa zwanego medialnym lub informatycznym, nastawionego na szybki przekaz i odbiór informacji. Czym żyje współczesny człowiek, najlepiej widać właśnie z wieży kościoła. Kiedy spojrzymy z niej na okoliczne domy, to zobaczymy na nich niezliczoną ilość anten, różnego rozmiaru i różnych kształtów. To za ich pośrednictwem współczesny człowiek kontaktuje się ze światem. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu, kiedy wchodziło się do przeciętnego domu, to na najbardziej godnym miejscu widniały krzyż i święte obrazy, a w bardziej pobożnych domach były nawet ołtarzyki. One stanowiły centrum mieszkania. Stąd też kiedy lokatorzy wprowadzali się do nowych mieszkań, to w pierwszej kolejności wnosili krzyż lub obraz, a dopiero później meble i inne przedmioty. Dzisiaj w pierwszej kolejności zastanawiają się, gdzie będzie stał telewizor i do niego dostosowują ustawienie mebli.

Kiedy wejdziemy do przeciętnego domu, to zauważymy, że na najbardziej eksponowanym miejscu stoi telewizor, obok niego magnetowid, radio, magnetofon i inne urządzenia radiofoniczne. Zamiast świętych obrazów znajdziemy wycięte z gazet fotosy sławnych aktorek i aktorów, gwiazd sportu i muzyki rockowej, a w bardziej kulturalnych domach reprodukcje słynnych mistrzów pędzla, wśród których pierwsze miejsce zajmują Słoneczniki Vincenta van Gogha (1853-90). Jeśli jest krzyż, to wisi na mało widocznym miejscu, najczęściej nad drzwiami, by nie zakłócał spokoju sumień gospodarzy i odwiedzających ich gości.

W wielu domach telewizor jest na "chodzie" od rana do wieczora. Programy telewizyjne oglądają wszyscy domownicy: od niemowlęcia do starca "stojącego nad grobem". Pierwszą umiejętnością, którą nabywa dziecko, nie jest znak krzyża i gest wskazujący na "Bozię", ale włączenie i wyłączenie telewizora. Telewizor towarzyszy domownikom podczas śniadania, obiadu i kolacji. Ludzie, budząc się, włączają go i przy nim zasypiają. W rodzinach nie ma warunków na spokojną rozmowę rodziców z dziećmi nawet podczas posiłku niedzielnego. Oczy wszystkich utkwione są w magiczny szklany ekran. Traci na tym bardzo życie rodzinne. Często zdarza się, że domownicy nie wyłączają telewizora podczas wizyty gości. Zza ramion zaproszonego gościa oglądają kolejny odcinek serialu telewizyjnego. Niektórzy tak są "znarkotyzowani" telewizorem, że nie wyłączają go nawet podczas wizyty duszpasterskiej. Wyłączają najwyżej fonię, by nie stracić wątku pasjonującego ich filmu...

Dzisiaj telewizja zastępuje wielu ludziom kościół, salę koncertową, książkę. Jest niepodważalnym autorytetem we wszystkich dziedzinach. Anteny telewizyjne zdecydowanie przewyższają wieże kościołów. Stacje telewizyjne i radiowe chcą zaspokoić wszystkie potrzeby duchowe człowieka. Światowy Dzień Środków Społecznej Komunikacji przypomniał nam, że media wtedy są pożyteczne, kiedy zachowane są zdrowe granice w korzystaniu z nich. Jest wiele programów bardzo wartościowych i poszerzających naszą wiedzę, ale jest też dużo szkodliwych dla życia duchowego, szczególnie dzieci i młodzieży.

Stąd konieczność ograniczenia i samoograniczenia się w korzystaniu z nich. Kontakt ze światem przy pomocy anten telewizyjnych i radiowych nie może nam zastąpić kontaktu z bliźnimi i Bogiem. Mimo że anteny przewyższają nawet wieże kościołów, to jednak nie mogą dominować w naszych sercach, życiu rodzinnym i społecznym. Płynące z nich słowa nie mogą zastąpić Słowa, które "stało się ciałem" (J 1, 14). Wielość informacji niech nas nie wprowadza w osłupienie, bo tylko Chrystus ośmielił się powiedzieć: "Niebo i ziemia przeminą, ale moje słowa nie przeminą" (Łk 21, 33). Wszystkie inne słowa przemijają: to, co wczoraj było sensacją medialną i stanowiło główną treść serwisów informacyjnych, dzisiaj jest zapomniane przez słuchaczy.

Stąd nie warto zaśmiecać sobie głowy wszystkimi sygnałami, które płyną do naszych oczu i uszu za pośrednictwem mediów elektronicznych. Dokonujmy ich selekcji i wybierajmy najbardziej wartościowe, a zwłaszcza przekazujące Dobrą Nowinę. Wtedy spełnią się słowa Pana Jezusa, który nauczał: "Co mówię wam w ciemności, powtarzajcie na świetle, a co słyszycie na ucho, rozgłaszajcie na dachach!" (Mt 10, 27). Rozgłaszanie na dachach jest możliwe dzięki umieszczonym na nich antenom. Stąd za autorem Dziejów Apostolskich można powtórzyć, że dzięki antenom na dachach, odbiornikom telewizyjnym i radiowym "Słowo Pańskie rozszerzało się po całym kraju" (Dz 13, 49).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ghana: nie ma kościoła, w którym nie byłoby obrazu Bożego Miłosierdzia

2024-04-24 13:21

[ TEMATY ]

Ghana

Boże Miłosierdzie

Karol Porwich/Niedziela

Jan Paweł II odbył pielgrzymkę do Ghany, jako pierwszą na Czarny Ląd, do tej pory ludzie wspominają tę wizytę - mówi w rozmowie z Radiem Watykańskim - Vatican News abp Henryk Jagodziński. Hierarcha został 16 kwietnia mianowany przez Papieża Franciszka nuncjuszem apostolskim w Republice Południowej Afryki i Lesotho. Dotychczas był papieskim przedstawicielem w Ghanie.

Arcybiskup Jagodziński opowiedział Radiu Watykańskiemu - Vatican News o niezwykłej wierze Ghańczyków. „Sesja parlamentu zaczyna się modlitwą, w parlamencie organizowany jest też wieczór kolęd, na który przychodzą też muzułmanie. Tutaj to się nazywa wieczorem siedmiu czytań i siedmiu pieśni bożonarodzeniowych" - relacjonuje. Hierarcha zaznacza, że mieszkańców tego kraju cechuje wielka radość wiary. „Ghańczycy we wszystkim, co robią, są religijni, to jest coś naturalnego, Bóg jest obecny w ich życiu we wszystkich jego aspektach. Ghana jest oczywiście państwem świeckim, ale to jest coś naturalnego i myślę, że moglibyśmy się od nich uczyć takiego entuzjazmu w przyjęciu Ewangelii, ale także tolerancji, ponieważ obecność Boga jest dopuszczalna i pożądana przez wszystkich" - wskazał.

CZYTAJ DALEJ

Japonia: ok. 420 tys. rodzimych katolików i ponad pół miliona wiernych-imigrantów

2024-04-23 18:29

[ TEMATY ]

Japonia

Katolik

Karol Porwich/Niedziela

Trwająca obecnie wizyta "ad limina Apostolorum" biskupów japońskich w Watykanie stała się dla misyjnej agencji prasowej Fides okazją do przedstawienia dzisiejszego stanu Kościoła katolickiego w Kraju Kwitnącej Wiśni i krótkiego przypomnienia jego historii. Na koniec 2023 mieszkało tam, według danych oficjalnych, 419414 wiernych, co stanowiło ok. 0,34 proc. ludności kraju wynoszącej ok. 125 mln. Do liczby tej trzeba jeszcze dodać niespełna pół miliona katolików-imigrantów, pochodzących z innych państw azjatyckich, z Ameryki Łacińskiej a nawet z Europy.

Posługę duszpasterską wśród miejscowych wiernych pełni 459 kapłanów diecezjalnych i 761 zakonnych, wspieranych przez 135 braci i 4282 siostry zakonne, a do kapłaństwa przygotowuje się 35 seminarzystów. Kościół w Japonii dzieli się trzy prowincje (metropolie), w których skład wchodzi tyleż archidiecezji i 15 diecezji. Mimo swej niewielkiej liczebności prowadzi on 828 instytucji oświatowo-wychowawczych różnego szczebla (szkoły podstawowe, średnie i wyższe i inne placówki) oraz 653 instytucje dobroczynne. Liczba katolików niestety maleje, gdyż jeszcze 10 lat temu, w 2014, było ich tam ponad 20 tys. więcej (439725). Lekki wzrost odnotowały jedynie diecezje: Saitama, Naha i Nagoja.

CZYTAJ DALEJ

Ghana: nie ma kościoła, w którym nie byłoby obrazu Bożego Miłosierdzia

2024-04-24 13:21

[ TEMATY ]

Ghana

Boże Miłosierdzie

Karol Porwich/Niedziela

Jan Paweł II odbył pielgrzymkę do Ghany, jako pierwszą na Czarny Ląd, do tej pory ludzie wspominają tę wizytę - mówi w rozmowie z Radiem Watykańskim - Vatican News abp Henryk Jagodziński. Hierarcha został 16 kwietnia mianowany przez Papieża Franciszka nuncjuszem apostolskim w Republice Południowej Afryki i Lesotho. Dotychczas był papieskim przedstawicielem w Ghanie.

Arcybiskup Jagodziński opowiedział Radiu Watykańskiemu - Vatican News o niezwykłej wierze Ghańczyków. „Sesja parlamentu zaczyna się modlitwą, w parlamencie organizowany jest też wieczór kolęd, na który przychodzą też muzułmanie. Tutaj to się nazywa wieczorem siedmiu czytań i siedmiu pieśni bożonarodzeniowych" - relacjonuje. Hierarcha zaznacza, że mieszkańców tego kraju cechuje wielka radość wiary. „Ghańczycy we wszystkim, co robią, są religijni, to jest coś naturalnego, Bóg jest obecny w ich życiu we wszystkich jego aspektach. Ghana jest oczywiście państwem świeckim, ale to jest coś naturalnego i myślę, że moglibyśmy się od nich uczyć takiego entuzjazmu w przyjęciu Ewangelii, ale także tolerancji, ponieważ obecność Boga jest dopuszczalna i pożądana przez wszystkich" - wskazał.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję