Reklama

Tydzień Miłosierdzia

Tytuł tego artykułu powinien każdego zbulwersować. Jak to, tylko przez tydzień być miłosiernym? Gdyby Bóg był przez tak krótki czas miłosierny dla nas, jakbyśmy wyglądali? Chcę więc szybko wyjaśnić, że Tydzień Miłosierdzia, który ustalono na dni 7-13 października, ma jedynie przypomnieć wierzącym, że być miłosiernym jest naszą powinnością. Żadna forma miłosierdzia nie wynika z jakiejś specjalnej łaskawości: mogłem nie dać, ale dałem.

Miłosierdzie jest czymś należnym i o tym musimy zawsze pamiętać. Nie muszą to być od razu wielkie czyny. Czasami wystarczy prosty, ludzki gest, chociażby przeprowadzenie staruszki przez jezdnię, albo wysłuchanie kogoś, kto nie ma do kogo otworzyć ust, bo i tacy są wśród nas, chociaż w koło tylu ludzi. Podobno dziś ludzkość cierpi prawie w takim samym stopniu na samotność, co i na głód. Aż trudno uwierzyć w to, że w wieku tak ogromnego dobrobytu, używania ponad miarę wyrafinowanych uciech świata, za które się płaci astronomiczne nieraz ceny, tuż obok umiera z głodu człowiek - albo z samotności, która również zabija.

Postanówmy więc sobie, że w tym Tygodniu Miłosierdzia nie przeżyjemy ani jednego dnia bez drobnego chociażby gestu miłosierdzia, który często tak niewiele kosztuje. Jest taka piękna ewangeliczna zasada, zwana złotą: cokolwiek chcecie, aby wam ludzie czynili, wy im czyńcie. Z własnego doświadczenia już wiem, że wszystko wraca do człowieka jak bumerang i dlatego nie bądźmy więcej obojętni, tą obojętnością, która może uśmiercić.

W czasach, w których coraz częściej pieniądz bierze górę nad innymi wartościami, rodzi się równocześnie potrzeba tworzenia wolontariatów, które idą służyć bezinteresownie drugiemu człowiekowi. Idą oni z posługami, które niekiedy wymagają od nich heroizmu. Liczba tych pełnych ofiarności ludzi wzrasta i, co ciekawsze, w pomoc angażuje się coraz więcej ludzi młodych. Jest to dobrą prognozą na przyszłość, co niejednokrotnie wpływa na zmniejszenie lęku o nią. Pan Jezus nie przechodził obojętnie obok żadnego potrzebującego człowieka. Idąc więc za Nim, musimy czynić to samo i to bez kalkulacji, bo tylko bezinteresowny gest wróci do nas stokrotnie, o czym wiedzą ci wszyscy, którzy miłosierdzie potraktowali poważnie.

W całej Polsce po raz 57. obchodzić będziemy Tydzień Miłosierdzia i z tej okazji w tych dniach będą przeprowadzane kwesty przykościelne, które są podstawowym źródłem dochodów, pozwalających na wykonanie zadań statutowych Caritas.

W naszej archidiecezji obecna składka przeznaczona będzie na generalny remont domu całodziennego pobytu dziewcząt przy ul. Nehringa oraz wyposażenie Domu Opiekuńczo-Pielęgnacyjnego w Witkowie II, w którym pod opieką Sióstr Orionistek znajdą schronienie ludzie starsi, niedołężni i chorzy.

Wychodząc innym naprzeciw, miejmy świadomość, że jest to również najlepsze apostołowanie, w następstwie którego rodzą się często nawrócenia.

Ocena: 0 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kolejny akt chrystianofobii - zdewastowana figura św. Faustyny

2021-05-11 13:52

[ TEMATY ]

profanacja

facebook.com/FideiDefensorPL

W nocy z czwartku na piątek na terenie Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Myśliborzu w Zachodniopomorskiem nieznany sprawca zdewastował figurę św. Siostry Faustyny poprzez pozbawienie jej głowy - czytamy na profilu Ośrodka Monitorowania Chrystianofobii Fidei Defensor.

Mieszkańcy nie dowierzają i pytają czy to jedynie bezmyślny akt wandalizmu, czy też celowa walka z religią i wiernymi. Do próby profanacji doszło też w szczecińskiej Katedrze, gdzie mężczyzna zdjął z krzyża stułę, założył na siebie i siadł przed ołtarzem - informuje portal TVP Szczecin.

CZYTAJ DALEJ

Abp Polak spotkał się z Państwową Komisją ds. Pedofilii

2021-05-11 17:10

[ TEMATY ]

abp Wojciech Polak

komisja ds. pedofilii

Karol Porwich/Niedziela

Abp Wojciech Polak

Abp Wojciech Polak

- Kwestia udostępnienia Państwowej Komisji kopii całości akt kanonicznych procesów karnych budzi poważne wątpliwości zarówno na gruncie prawa państwowego, jak i kościelnego – czytamy w komunikacie z wczorajszego spotkania Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży z Państwową Komisją ds. Pedofilii.

W lutym Państwowa Komisja ds. Pedofilii wystąpiła do sądów biskupich o udostępnienie akt postępowań kanonicznych dotyczących wykorzystania seksualnego osób małoletnich przez duchownych.

CZYTAJ DALEJ

Komunikat Nuncjatury Apostolskiej w Polsce: Ojciec Święty przyjął rezygnację biskupa bydgoskiego Jana Tyrawy

2021-05-12 12:21

[ TEMATY ]

bp Jan Tyrawa

Diecezja Bydgoska

W dniu 12 maja 2021 roku Nuncjatura Apostolska w Polsce przekazała do wiadomości komunikat, w którym informuje, że Ojciec Święty Franciszek przyjął rezygnację biskupa bydgoskiego Jana Tyrawy. Od tego momentu bp Wiesław Śmigiel zarządza diecezją bydgoską jako administrator apostolski sede vacante.

Poniżej publikujemy pełną treść komunikatu Nuncjatury Apostolskiej wraz z dołączonym do niego wyjaśnieniem:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję