Reklama

Iść za światłem

Ks. Mariusz Łydżba
Edycja częstochowska 51/2004

Ks. Krzysztof Jacniacki
Na Mszę św. roratnią najmłodsi z parafii przychodzą z lampionami

Adwent to czas oczekiwania na przyjście Chrystusa - Boga, który ukochał człowieka aż do śmierci krzyżowej. Wcześniej jednak zdecydował się na przyjęcie ludzkiej postaci i narodził się w betlejemskiej stajence. W kościołach w tym czasie odbywają się nabożeństwa roratnie i rekolekcje, pozwalające wiernym na właściwe przygotowanie się do przyjęcia Boga w ubogiej Dziecinie.

Światełka lampionów

W kościele panuje półmrok, z trudem rozpoznaję zarys ławek. Przed ołtarzem migoczą liczne światełka lampionów, tworzące podwójny szpaler. Słychać dźwięk dzwonków poprzedzających rozpoczęcie Mszy św. Wchodzi kapłan sprawujący Eucharystię. Światełka nabierają mocy, jakby obudziły się na spotkanie z Panem. Rozbrzmiewa dziecięcy śpiew. Trwa to tylko chwilę, ale wszyscy obecni wiedzą, że te małe światełka oddają cześć Światłości, do przyjęcia której przygotowują się wierni.
Rozbłyskuje światło elektryczne. Przed ołtarzem w dwóch rzędach stoi ok. 120 dzieci z zapalonymi lampionami. Ich twarzyczki wyrażają modlitwę i oczekiwanie. Eucharystia roratnia przygotowywana jest w oparciu o Listy z Europy, w których osoby kochające Boga i poświęcające Mu swoje życie przybliżają dzieciom historię zbawienia. Są to m.in.: Ojciec Święty Jan Paweł II, s. Łucja z Fatimy, br. Roger z Taizé, Chiara Lubich, Jean Vanier. Tak wygląda przygotowanie do Świąt Bożego Narodzenia dzieci i dorosłych przez Roraty w parafii Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej w Częstochowie.

Spotkanie ze św. Mikołajem

Czas Adwentu obfituje w religijne zamyślenie i modlitwę, ale niesie z sobą również chwile bardzo radosne. 6 grudnia, jak co roku, parafia zorganizowała św. Mikołaja dla wszystkich uczestników Rorat. Po Mszy św. najmłodsi, otoczywszy św. Mikołaja, recytowali wiersze, śpiewali piosenki religijne i odpowiadali na pytania gościa. W nagrodę maluchy dostały słodycze, przyjazny uśmiech i pochwałę od Świętego.
8 grudnia młodzież przygotowująca się do sakramentu bierzmowania, pod kierunkiem s. Małgorzaty wystawiła program przybliżający treść dogmatu o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny. Ta prawda, którą Kościół żyje od początku, została ujęta w formie dogmatu w 1854 r. Potwierdzeniem prawdziwości dogmatu są słowa Maryi, wypowiedziane w Lourdes: „Jestem Niepokalane Poczęcie”.

Reklama

W Różańcu jest nasze zwycięstwo

2019-08-19 08:47

Anna Majowicz

Biorąc różaniec do ręki pamiętajcie proszę, że jest w nim moc, która może zwyciężyć zło –mówił abp Józef Kupny w kościele oo. Cystersów pw. Wniebowzięcia NMP w Henrykowie, podczas II Archidiecezjalnej Pielgrzymki Czcicieli Maryi – Wspólnot Żywego Różańca.

Anna Majowicz
W pielgrzymce udział wzięło ponad 1000 osób.

W homilii pasterz kościoła wrocławskiego wyraził zadowolenie, że spotkanie czcicieli Maryi przeżywamy w bliskości uroczystości Wniebowzięcia NMP. - Zastanawiające jest to, że w tą piękną uroczystość czytane jest Słowo Boże, które nic nie mówi o szczegółach wniebowzięcia. Nie ma opisu tego w jaki sposób Maryja została wzięta do nieba. Nie ma opisu znaków, które temu towarzyszyły –mówił metropolita wrocławski, tłumacząc, że choć chcielibyśmy wiedzieć jak to się odbywało, to Pan Bóg nie chce byśmy naszą uwagę zatrzymywali na cudownym wydarzeniu. – Bóg nie chce abyśmy zachwycali się Jego wszechmocą, ale chce nam pokazać drogę do nieba. Chce, żebyśmy dziś uświadomili sobie, że jest to szlak otwarty dla każdego z nas –zaznaczył abp Kupny.

Hierarcha odwołał się do Apokalipsy św. Jana, która obrazuje walkę dobra ze złem – gdzie zło ukazane jest pod obrazem wielkiego smoka, który ma 7 głów, 10 rogów i 7 diademów. – 7 głów oznacza pełnię mądrości tego świata. 10 rogów to obraz siły, a 7 diamentów to 7 koron, czyli władza – wyjaśnił symbolikę ksiądz arcybiskup, wskazując na stojącą naprzeciw smoka Niewiastę. Niewiasta to symbol Maryi i całego Kościoła, czyli nas. - Każdy z nas stoi naprzeciw zła i każdy z nas musi zebrać w sobie wiele sił, aby tego smoka pokonać. I tak jak Maryja stojąca naprzeciw smoka wydawałaby się bez szans, tak nam wydawać by się mogło, że stojąc wobec tego ogromu zła jesteśmy bezsilni. Tymczasem na tą całą potęgę zła odpowiedzią są środki, jakie daje nam Bóg- podkreślił kapłan, tłumacząc, że bram nieba nie sforsujemy przemocą, pyszałkowatością, przebiegłością ani układami, ale zdobędziemy je wierząc w moc dobra, czyniąc dobro. – Potwierdzają to objawienia Matki Bożej w rożnych miejscach świata. Jako czciciele Maryi doskonale wiecie o co prosiła np. dzieci z Fatimy. Czy kiedykolwiek Matka Najświętsza dawała dzieciom do ręki miecz? Czy kiedykolwiek prosiła, żeby tym mieczem walczyć? Nie. Zamiast miecza dawała różaniec i mówiła, że w tym jest nasze zwycięstwo – mówił, dodając:- W tej modlitwie jest siła. Biorąc różaniec do ręki pamiętajcie proszę, że jest w nim moc, która może zwyciężyć świat. Że jest w nim moc, która może zwyciężyć tego współczesnego smoka, to współczesne zło, które otacza nas zewsząd.

Zobacz zdjęcia: II Archidiecezjalna Pielgrzymka Czcicieli Maryi – Wspólnot Żywego Różańca

Po Mszy św. i wspólnym posiłku licznie przybyli pielgrzymi (ponad 1000 osób, w tym ok. 50 kapłanów) wysłuchali świadectwa Maryjnego o. Leona Barczaka OFM. II Archidiecezjalną Pielgrzymkę Czcicieli Maryi – Wspólnot Żywego Różańca do Henrykowa zakończyło nabożeństwo różańcowe przed wystawionym Najświętszym Sakramentem. Wydarzenie uświetnił zespół Mirtillo Rosso z Wrocławia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Caritas: Dentystki z Polski będą leczyć Wenezuelczyków

2019-08-20 07:15

Caritas Polska / Warszawa (KAI)

Dzięki wsparciu Caritas Polska, dwie trójmiejskie dentystki – Ewa Piosik i Joanna Wojciechowska wyruszają z misją do Wenezueli, żeby leczyć dzieci i dorosłych. Każda pomoc jest tutaj na wagę złota, bo kraj cały czas walczy z kryzysem. Najgorzej jest w służbie zdrowia.

Archiwum Joanna Wojciechowska

Koszty przelotu finansuje Caritas Polska. Obecnie trwa zbiórka materiałów stomatologicznych niezbędnych do leczenia pacjentów. Lekarki z Trójmiasta chcą zabrać ze sobą ich jak najwięcej by pomóc osobom potrzebującym. Akcję obiecały wesprzeć firmy specjalizujące się w produkcji i sprzedaży stomatologicznych materiałów leczniczych.

„Zaprosił mnie biskup Carlos Alfredo Cabezas Mendoza, który zgłosił się z prośbą o pomoc do Fundacji Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio”– mówi Ewa Piosik. „W podróży i na miejscu towarzyszyć mi będzie Joanna Wojciechowska, młoda dentystka, która lubi usuwać zęby i jest pełna radości oraz energii” – dodaje młoda stomatolożka.

Wylot do Wenezueli planowany jest 18 września. Polki przez sześć tygodni będą pracować w miejscowości Punto Fijo.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem