Reklama

Konkurs biblijny w Koninie

Pochyleni nad Słowem Bożym

Ks. Dariusz Ziemniak
Edycja włocławska 51/2004

Słowo Boże jest dla Kościoła podporą i żywotną siłą, a dla jego synów utwierdzeniem wiary, pokarmem duszy oraz źródłem czystym i stałym życia duchowego. W odpowiedzi na tę prawdę Katechizmu Kościoła Katolickiego, Kościół zachęca wszystkich do pochylania się nad Słowem Boga. Wymownym tego wyrazem był zorganizowany 25-26 listopada br. w Koninie konkurs biblijny dotyczący znajomości Ewangelii św. Łukasza, pod hasłem: „Abyś się mógł przekonać o całkowitej pewności nauk, których ci udzielono” (Łk 1,4). Organizatorem konkursu było Gimnazjum Centrum Szkoleniowego Wiedza w Koninie. Patronat nad konkursem objął wicedziekan dekanatu konińskiego II ks. prał. Józef Wysocki. Konkurs odbywał się w dwóch kategoriach: dla szkół podstawowych i dla gimnazjum. Nad jego przebiegiem i organizacją czuwała komisja w składzie: Grzegorz Łechtański - dyrektor Gimnazjum, ks. Marek Józefowicz - wikariusz parafii Wilczyn, ks. Dariusz Ziemniak - wikariusz parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Koninie oraz katecheci: Renata Tończyk i Monika Bąk. W konkursie brało udział 58 uczestników.
W kategorii szkół podstawowych najlepszą znajomością Ewangelii św. Łukasza wykazali się: Szymon Ławniczak - SP nr 6 w Koninie, Marta Czajkowska - SP nr 3 Koninie, Emilia Kucharczyk, także ze SP nr 3 w Koninie.
Wśród gimnazjalistów I miejsce zajęła Marta Lewandowska z Gimnazjum w Wilczynie, II miejsce - Łukasz Natywa z Gimnazjum w Starym Mieście i III miejsce - Michał Sobczak z Gimnazjum we Władysławowie. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, a finalistów uhonorowano specjalnymi nagrodami.
„Nieznajomość Pisma świętego jest nieznajomością Chrystusa” - mówił św. Hieronim. Niech lektura Słowa Bożego stanie się dla wszystkich codzienną praktyką, abyśmy jeszcze lepiej poznawali Chrystusa i umieli w codzienności realizować to, czego On nas naucza.

Reklama

Watykan: obraduje Rada Kardynałów

2019-06-25 12:45

st (KAI) / Watykan

Pod przewodnictwem Ojca Świętego obraduje na swoim 30. posiedzeniu Rada Kardynałów - poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej. Jednocześnie przypomniano, że w związku z tym wydarzeniem 27 czerwca o godz. 13.00 zaplanowano briefing, który poprowadzi tymczasowy dyrektor watykańskiej Sala Stampa, Alessandro Gisotti.

Grzegorz Gałązka

Jak zauważają dziennikarze specjalizujący się w tematyce watykańskiej, obecne posiedzenie Rady Kardynałów dokona zapewne podsumowania procesu konsultacji projektu nowej konstytucji apostolskiej o Kurii Rzymskiej, która będzie najprawdopodobniej nosiła tytuł „Predicate Evangelium”. Pomimo, że większość konsultowanych wyraziła opinię pozytywną, nie oznacza to zakończenia prac. Ponadto należy pamiętać, że organ ten ma także pomagać Ojcu Świętemu w zarządzaniu Kościołem powszechnym, a zatem funkcja Rady Kardynałów nie skończy się wraz z opublikowaniem konstytucji apostolskiej.

Do ustanowionej 13 kwietnia 2013 roku Rady Kardynałów należy obecnie 6 purpuratów (kardynałowie Óscar Andrés Rodríguez Maradiaga (Honduras); Giuseppe Bertello (Watykan/Włochy), Oswald Gracias (Indie); Reinhard Marx (Niemcy); Sean O’Malley (USA); Pietro Parolin (Watykan/Włochy). Ponadto sekretarzem Rady, nie będącym jednak jej członkiem, jest bp Marcello Semeraro (Włochy), a jego zastępcą bp Marco Mellino (Włochy).

Pod koniec ubiegłego Radę Kardynałów roku opuściło trzech kardynałów: George Pell (Australia), Francisco Javier Errázuriz (Chile) i Laurent Monsengwo Pasinya (Demokratyczna Republika Konga).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Drugie życie strajkowego ,,ogórka"

2019-06-26 22:58

Anna Majowicz

W gmachu głównym Politechniki Wrocławskiej podpisano dziś (26.06) list intencyjny, którego celem jest renowacja zabytkowego autobusu Jelcz 043, zwanego ze względu na swój kształt ,,ogórkiem”.

Archiwum Centrum Historii Zajezdnia
Podczas konferencji w gmachu głównym Politechniki Wrocławskiej

Pojazdem tym 26 sierpnia 1980 r. Tomasz Surowiec zablokował wyjazd z Zajezdni nr VII we Wrocławiu, co doprowadziło do strajku. Jego uczestnicy solidaryzowali się z robotnikami z Wybrzeża. Tak narodziła się Wrocławska „Solidarność”.

Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” postanowił przeprowadzić przedsięwzięcie, pt.: „Drugie życie strajkowego Jelcza 043”. Inicjatywę podjęły Politechnika Wrocławska, Jelcz Spółka z o. o., Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne Spółka z o. o. oraz NSZZ „Solidarność” Region Dolny Śląsk. Rezultatem współdziałania tych instytucji będzie renowacja autobusu Jelcz 043 oraz przywrócenie jego wyglądu z 1980 r., przy jednoczesnym nadaniu mu cech pojazdu nowoczesnego, odpowiadającego najnowszym standardom. – Mamy nadzieję, że autobus uda się odrestaurować do sierpnia przyszłego roku, kiedy to obchodzić będziemy 40-lecie powstania ,,Solidarności” – mówi Marek Mutor, dyrektor Centrum Historii Zajezdnia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem