Reklama

Z księgarskiej witryny


Edycja sandomierska 51/2004

„Opatów w XII w. był znaczącą już w Sandomierszczyźnie miejscowością. Być może fundatorom wspaniałej, reprezentacyjnej z wyglądu świątyni [kolegiaty św. Marcina - przyp. WL] chodziło, żeby stworzyć stolicę biskupstwa łacińskiego do prowadzenia działalności misyjnej na Rusi” - pisze Józef Myjak w wydanej niedawno książce Opatów i okolice. Zamek Krzyżtopór w Ujeździe.
Jak sugeruje tytuł, publikacja poświęcona jest dwóm najbardziej znanym miejscowościom w tamtym regionie. Pierwsza część dotyczy Ujazdu, druga zaś Opatowa.
„O zagospodarowaniu krzyżtoporskiej fortecy krążą fantastyczne opowieści. Za Gomułki chcieli kupić ten zabytek Szwedzi i po jego całkowitym odnowieniu przeznaczyć na studio filmowe. Czyżby miała to być ekspiacja? Podobno jeden Amerykanin pragnął zamek pociąć na bloki, ponumerować kawałki i po przewiezieniu przez ocean odbudować w swoich włościach w Teksasie” - tę ciekawostkę o zamku w Ujeździe również zamieszcza książka.
W publikacji zawarte są dzieje obu miejscowości, zabytki, plany, mapki schematyczne i fotografie oraz biogramy osób związanych z regionem opatowskim.
Jest tu też zamieszczony „Słowniczek krajoznawczy Sandomierszczyzny” oraz „Poradnik wycieczkowy” wraz z praktycznymi informacjami dla zwiedzających.
„Przewodnik ten ma zachęcić do odwiedzenia urokliwej krainy rozsiadłej na Wyżynie Opatowskiej. Pełno tu zabytków i ciekawych krajobrazowo miejsc” - informuje we wstępie autor opracowania.

Józef Myjak, Opatów i okolice. Zamek Krzyżtopór w Ujeździe. Wyd. PAIR Myjakpress. Sandomierz 2004. Publikacja ukazała się w serii Małe Ojczyzny Sandomierszczyzny.

„Oto otrzymujemy kolejny tom z serii Studia Sandomierskie. Tytuł ten wpisuje się w Polsce coraz silniej w mapę podobnych publikacji o charakterze teologicznym i filozoficznym, uwzględniających nie tylko klasyczne problemy z zakresu tych dziedzin nauki, ale także najnowsze, często właśnie w tym momencie analizowane problemy społeczne i duszpasterskie. Szczególnym walorem naszej serii, także niniejszego tomu, staje się fakt, iż zdecydowaną większość opracowań w nim zamieszczonych stanowią prace młodych naukowców, wskazujące na coraz bardziej dojrzałe i odważne stawianie pytań oraz rzetelne poszukiwanie i proponowanie umotywowanych odpowiedzi” - pisze w najnowszym - pierwszym zeszycie 11 tomu Studiów Sandomierskich ks. bp prof. dr hab. Andrzej Dzięga, ordynariusz diecezji sandomierskiej.
Studia Sandomierskie w podtytule noszą nazwę Teologia - filozofia - historia. Zgodnie z tym założeniem zawierają artykuły z takich dziedzin dotyczące naszego regionu lub autorstwa zarówno osób duchownych jak i świeckich związanych z regionem. Studia Sandomierskie ukazują się od 1980 r. Od roku 2000, od tomu VII, mają charakter rocznika.

Reklama

Studia Sandomierskie. Teologia - filozofia - historia. Tom XI, 2004, zeszyt 1. Redaktor naczelny ks. dr Bogdan Stanaszek. Wydawnictwo Diecezjalne Sandomierz 2004

„Są miejsca, które nie wychodzą nam naprzeciw, do których trudniej trafić, skarby ukryte głębiej niż inne. Takie właśnie są sandomierskie dworki. [...] Sandomierskie dworki stanowią odrębną kartę z księgi przeszłości, kryjąc w sobie nie tyle architektoniczne dowody ludzkich dokonań, ile dzieje mieszkańców, których losy w nich właśnie się rozegrały” - czytamy w wydanej w końcu listopada publikacji Szlakiem Sandomierskich Dworków. W tej pracy można poczytać o burzliwych dziejach kilkunastu dworków miejskich i ich mieszkańcach wraz ze szczegółowymi opisami elementów architektury. Wśród najciekawszych zachowanych obiektów są m.in.: dworek Sobolewskich, który w niezmienionym niemal stanie służy mieszkańcom od blisko 120 lat, XVIII-wieczny murowany dworek kapelana obok dawnego klasztoru Panien Benedyktynek, obecnie siedziba Sądu Biskupiego, a od XIX wieku pełniący funkcję mieszkalną i siedzibę drukarni diecezjalnej, zrekonstruowany XIX-wieczny dworek Strużyńskich obok Bramy Opatowskiej, drewniany dworek Skorupskich przy ul. Staromiejskiej, który w niezmienionym stanie istnieje od połowy XIX wieku, a który od blisko 70 lat jest własnością Towarzystwa Wzajemnej Pomocy Rzymsko-Katolickich Kapłanów. Na szczególną uwagę zasługuje „Sokołówka” przy ul. Św. Jadwigi Królowej, niegdyś własność rodziny Sokołowskich (stąd nazwa dworku).
Publikacja Szlakiem Sandomierskich Dworków prezentuje również dworki nieistniejące, jak np. dawną kanonię, pierwszy budynek przeznaczony dla księży kanoników po utworzeniu diecezji sandomierskiej na początku wieku XIX. Dwór ten ze względów technicznych rozebrany został w końcu lat 90. XX w.
Całość publikacji uzupełniona jest archiwalnymi czarno-białymi fotografiami oraz barwnymi zdjęciami przedstawiającymi stan obecny dworków. Przewodnik zamieszcza również plan Sandomierza z zaznaczeniem opisywanych dworków.

Szlakiem Sandomierskich Dworków. Sandomierz 2004

Chodzenie do kościoła wydłuża życie

2016-06-15 21:52

Artur Stelmasiak

Trwające aż 16 lat badania Uniwersytetu Harvarda wskazują, że chodzenie do Kościoła i uczestniczenie w uroczystościach religijnych wydłuża życie aż o 33 proc. Wyniki badań zostały opublikowane przez jedno z najbardziej prestiżowych pism medycznych na świecie.

Małgorzata Młynarska
Uroczystości jubileuszowe w jarosławskiej świątyni pw. Trójcy Przenajświętszej

Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda przeanalizowali dane na temat stylu życia 74 534 kobiet, które w latach 1992-2012 brały udział w Nurses' Health Studies. Wszystkie badane kobiety były w roku 1992 wolne od chorób krążenia i nowotworów. Uczestniczki odpowiadały na pytania dotyczące diety i zdrowia, a także dotyczące uczestnictwa w obrzędach religijnych. Okazało się, że u kobiet, które brały udział w obrzędach religijnych, stwierdzono o 33 procent mniejsze ryzyko zgonu.

- Jak się okazuje, największym propagatorem zdrowego trybu życia jest prosty proboszcz parafii, który swoich parafian zachęca do relacji z Jezusem i udziału w nabożeństwach – twierdzi ks. Sławomir Abramowski, proboszcz parafii św. Jana Pawła II w Warszawie, który jest z wykształcenia także lekarzem.

Wynika badań jednoznacznie wskazują, że w ciągu 16 lat trwania badania stwierdzono o 33 procent mniejsze ryzyko zgonu u kobiety uczestniczące w nabożeństwach, w porównaniu z tymi, które do kościoła nie chodziły. Kobiety religijne o wiele rzadziej umierały na choroby układu krążenia i nowotworowe. Badanie pokazało też większy optymizm kobiet uczestniczących w nabożeństwach i mniejszą podatność na depresję.

- Do tej pory wszyscy myśleli, że zachęcając do chodzenia do kościoła zachęcam tylko do życia wiecznego. Teraz jest już medycznie udowodnione, że jestem również po prostu propagatorem zdrowego stylu życia – pisze na profilu facebookowym parafii ks. Abramowski. - Który z lekarzy, moich kolegów po fachu może się pochwalić taką skutecznością w profilaktyce poważnych schorzeń układu krążenia i nowotworów.

To jedne z największych badań tego typu. Spośród 74 534 kobiet w przeciągu 16 lat odnotowano 13 537 zgonów, w tym 2721 zgonów z powodu sercowo-naczyniowych i 4479 zgonów z powodu raka. Po wielu zmiennych i uwzględnieniu głównych czynników ryzyka okazało się, że kobiety uczestniczące w nabożeństwach częściej niż raz w tygodniu wykazały o 33 proc. mniejszą śmiertelność.

Wyniki badań prowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Harvarda zostały opublikowane w jednym z najbardziej prestiżowych pism medycznych na świecie JAMA Internal Medicine. „Religia i duchowość może być niedoceniana przez medycynę czynnikiem w tym, aby lekarze mogli odpowiednio diagnozować swoich pacjentów” - piszą autorzy badania na stronie The Jama Network.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Papież do Międzynarodowej Konferencji Pracy

2019-06-26 20:24

vaticannews / Watykan (KAI)

Trzeba przypominać we współczesnym świecie o znaczeniu dobrej, inkluzywnej i godnej pracy. Jest to element naszej ludzkiej tożsamości, niezbędny dla rozwoju ludzkości i istotny dla przyszłości naszej planety – czytamy w opublikowanym dziś przesłaniu Ojca Świętego na Międzynarodową Konferencję Pracy, która odbyła się w ubiegłym tygodniu w Genewie.

pixabay.com

Franciszek przypomina o wciąż aktualnych problemach, które wiążą się z pracą. „Pomimo starań o zaprowadzenie pokoju, sprawiedliwości społecznej i standardów pracy, wciąż zmagamy się poważnymi problemami, takimi jak bezrobocie, wyzysk, niewolnictwo, niesprawiedliwe wynagrodzenie, szkodliwe dla zdrowia warunki pracy, zniszczenie środowiska, dyskusyjne technologie i praktyki” – wylicza Ojciec Święty. Przypomina zarazem o głębokim i społecznym znaczeniu ludzkiej pracy, na co w sposób szczególny sposób zwracał uwagę św. Jan Paweł II.

Franciszek wskazuje też na potrzebę powiązania kwestii pracowniczych z ekologią. Praca jest drogą rozwoju, ale tylko wtedy, gdy jest to rozwój integralny, który służy całemu ekosystemowi: jednostkom, społeczeństwom i planecie. W sposób szczególny zwraca uwagę na potrzebę transformacji energetycznej, która nie może się jednak odbywać kosztem ubogich. Podkreśla, że niezbędne jest wypracowanie takiego systemu gospodarczego, który nie prowadziłby do bezrobocia, bezdomności i wygnania. Szczególną uwagę poświęca bezrobociu wśród ludzi młodych. Pozbawia ich ono marzeń i uniemożliwia włączenie się w kształtowanie społeczeństwa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem