W nowym roku formacyjnym Ruch Domowy Kościół w Zielonej Górze kontynuuje pielgrzymowanie po świątyniach naszego miasta. Raz w miesiącu odbywa się wspólnotowa Msza św., na którą zapraszane są rodziny nie tylko z Ruchu, by wysłuchać konferencji składających się na całoroczny cykl - w bieżącym roku zatytułowany: Sakrament Eucharystii w życiu małżeńskim i rodzinnym.
Spotykaliśmy się wcześniej w parafiach: pw. Najświętszego Zbawiciela i Podwyższenia Krzyża Świętego, gdzie konferencje na temat: Eucharystia a miłość małżeńska oraz Eucharystia - zadatek przyszłej chwały głosili kolejno: diecezjalny moderator Domowego Kościoła - ks. Dariusz Orłowski oraz proboszcz parafii - ks. prał. Jan Pawlak. 5 grudnia 2004 r. gospodarzem spotkania rodzin naszego miasta była parafia pw. św. Brata Alberta, a Mszę św. odprawił i słowo Boże wygłosił bp Paweł Socha.
W uświetnieniu oprawy tej wspólnotowej Najświętszej Ofiary żywo uczestniczą członkowie Domowego Kościoła, którzy przygotowują komentarze biblijne, czytania mszalne, śpiew psalmu, modlitwę wiernych i uroczystą rodzinną procesję z darami ofiarnymi. Również dekoracja świątyni św. Brata Alberta sprzyjała głębszej refleksji w przeżywaniu tej liturgii. Na stopniach ołtarza wysypany był piach - „pustynia tego świata”, a w leżącym na nim suchym, wykarczowanym pniu drzewa widoczny był zielony pęd nowej rośliny. Jakże mocno zapewne zapadły w pamięć wszystkim słuchającym i patrzącym na ołtarz słowa głoszonego w tę drugą niedzielę Adwentu proroctwa Izajasza, zapowiadające przyjście Chrystusa: „Wyrośnie różdżka z pnia Jessego, wypuści odrośl z jego korzeni” (Iz 11, 1). I jeszcze jeden element dekoracji - na płycie ołtarza soborowego, na fioletowym tle biały napis: „Żyję dzięki Eucharystii”. Nabrał on szczególnego znaczenia w świetle komentarzy biblijnych oraz konferencji wygłoszonej przez Biskupa Pawła. Słuchając, uświadomiliśmy sobie, że Adwent jest danym nam czasem, by zatrzymać się i wokół siebie poszukać znaków - drogowskazów kierujących na szlak naprawy życia i oczekiwania. Jest to pełne nadziei oczekiwanie wyłaniającego się z mroków Starego Testamentu pierwszego przyjścia Zbawiciela, ale także radosne oczekiwanie na większe zjednoczenie z Eucharystią - co w obecnym Roku Eucharystii ogłoszonym przez Ojca Świętego Jana Pawła II zasługuje na mocne zaakcentowanie.
W konferencji bp Paweł Socha, dokonując niejako przeglądu modlitw eucharystycznych, uwypuklił słowa dziękczynienia, które dopełnia dla chwały Ojca ofiara Jezusa. Zwracał też uwagę na potrzebę dziękczynnej modlitwy każdego człowieka za swoje „jestem” - ludzkie istnienie z woli Tego, który powiedział do Mojżesza: „Jestem, Który Jestem” (Wj 3, 14). Przedstawiając świadectwo kapłana, który będąc w hitlerowskim więzieniu dziękował Bogu za łaskę spowiadania współwięźniów, Ksiądz Biskup ukazał nam potrzebę otwierania się na Bożą wolę i dziękowania także w chwilach próby, cierpienia i smutku, gdy po ludzku patrząc - małość człowieka bardziej chce uciec i buntować się, niż z wdzięcznością godzić się z zamysłem Stwórcy. Słowa Księdza Biskupa ukierunkowały też naszą refleksję na potrzebę dziękczynienia w życiu małżeńskim za dar rodzicielstwa i wzajemne ubogacanie się sobą małżonków.
Uczestnictwo w tej uroczystej liturgii, a później w kameralnym spotkaniu przy herbacie w nowo budowanym domu parafialnym pokrzepiło naszą nadzieję. Skierowaliśmy z radością nasze myśli ku Bożemu Narodzeniu, wpatrzyliśmy się z nową mocą w Eucharystię i z nowym światłem spojrzeliśmy na potrzebę dziękczynnej modlitwy - osobistej i rodzinnej, a także postanowiliśmy okazywać wokół siebie niosącą pokój sercom zwyczajną, ludzką wdzięczność.
Pomóż w rozwoju naszego portalu