Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Depo: uwierzyć Chrystusowi oznacza odnaleźć samego siebie

[ TEMATY ]

Częstochowa

abp Wacław Depo

Orszak Trzech Króli

BOŻENA SZTAJNER

„Uroczystość Objawienia Pańskiego zwana świętem Trzech Króli każe nam jeszcze raz zastanowić się nad niepojętą tajemnicą miłości Boga, który dał nam swojego Syna”- napisał abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, w słowie pasterskim do uczestników Orszaku Trzech Króli, który przeszedł ulicami Częstochowy 6 stycznia.

Abp Depo przypomina, że święto Trzech Króli jest „zaproszeniem, aby umocnić świadomość przynależności do Chrystusa i Jego Kościoła”. - Jest też, zwłaszcza w Roku Wiary, czasem radosnego i odważnego wyznawania wiary- pisze abp Depo.

Metropolita Częstochowski przypomina, że „uwierzyć Chrystusowi oznacza odnaleźć samego siebie w tym całym porządku miłości i dziele zbawienia, które wysłużył nam Chrystus”.

Reklama

Abp Depo stawia również pytania to, jak to się dzieje, że wielu ludzi widziało gwiazdę na Wschodzie, a tylko niektórzy zrozumieli jej przesłanie. – Jak to się dzieje, że jedni znajdą drogę do Jezusa, a drudzy nawet zaprzeczają Jego istnieniu – pyta abp Depo.

„Wydaje się, że pierwszą przeszkodą na drodze wiary ku Chrystusowi jest jakaś pewność siebie, jakaś bezkrytyczność wobec samego siebie” - odpowiedział Metropolita Częstochowski.

Hierarcha zaznacza, że „brakuje nam pokory, czyli prawdy o nas samych, która potrafi się schylić przed tajemnicą Kogoś większego”.

Reklama

Zdaniem Metropolity Częstochowskiego, „często brakuje nam również postawy pokory, która ma odwagę uwierzyć, że Bóg zna każdego z nas, że nas widzi, że zaprasza i przyjmuje”. – To Chrystus jest dla nas drogą prowadzącą w głąb tajemnicy miłości Boga - napisał abp Depo.

Metropolita Częstochowski podkreślił, że uczestnictwo w Orszaku Trzech Króli „jest potwierdzeniem, że jesteśmy pielgrzymami wiary.” - Chrystus pragnie, abyśmy sami stali się także gwiazdami wiary, w których objawi się światło, jakie Bóg zapalił w nas w sakramencie chrztu świętego - napisał abp Depo.

Zdaniem Metropolity Częstochowskiego uczestnictwo w Orszaku Trzech Króli oznacza to, że „my chcemy się dołączyć do grona tych Mędrców ze Wschodu, którzy sami stali się „drogowskazami wiary” prowadzącymi do Chrystusa”.

Orszak Trzech Króli w Częstochowie rozpoczął się Mszą św. o godz. 10 w archikatedrze częstochowskiej pw. Świętej Rodziny. Po niej nastąpiło przejście na pl. Biegańskiego i Jasną Górę. Tam odbył się pokłon Trzech Króli i spotkanie z dziećmi.

Organizatorem „Orszaku Trzech Króli” w Częstochowie jest Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży.

W tym roku na terenie archidiecezji częstochowskiej Orszak Trzech Króli odbył się także w Radomsku. Jego organizatorami są: Zespół Szkolno-Gimnazjalny nr 5 oraz parafia pw. św. Lamberta we współpracy z urzędem miasta Radomsko.

Orszak Trzech Króli przygotowano również w Działoszynie. Jego organizatorem jest parafia pw. św. Marii Magdaleny w Działoszynie.

Tegoroczne orszaki odbyły się pod hasłem „Kolędy – lepiej śpiewać niż słuchać, lepiej razem niż samemu”.

2013-01-06 20:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pierwszy Orszak Trzech Króli we Lwowie.

[ TEMATY ]

Orszak Trzech Króli

Lwów

ks.Grzegorz Draus

Parafia św. Jana Pawła II przeprowadziła w niedzielę 9 lutego pierwszy u Lwowie Orszak Trzech Króli. Młodzież z Liceum Plastycznego z Lublina, pod kierownictwem katechety Waldemara Dziaczkowskiego uczyła parafian jak może wyglądać Orszak i pomogła w jego piewszym poprowadzeniu.

Po południowej Mszy uczestnicy w kolorowych koronach, z wielką gwiazdą i misternie wykonanymi feretronami z wyobrażeniem Aniołów, w barwnych jasełkowych strojach przeszli od kaplicy do placu pomiędzy blokami osiedla "Kwitka -1". Tam już czekały całe rodziny mieszkańców wczesniej zaproszonych przez kierownictwo osiedla. Brzmiały dynamiczne kolędy ukraińskie, polskie, hiszpańskie, angielskie, włoskie. Dzieci otrzymały koroby a rodziny publikacje parafialne z propozycjami świętowania Bożego Narodzenia i kolędami.

Była to nie pierwsze spotkanie parafii z mieszkańcami najbliższego do kaplicy osiedla. Sama kolęda ze strony parafii odbywa się na nim zgodnie z najdawniejszą tradycją - kolędnicy przychodzą do każdego domu.

Po Orzaku najmłodsi wykonawcy świętowali w pobliskim McDonaldzie.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek do Polaków: zawierzcie siebie Bożemu Miłosierdziu i wstawiennictwu św. Jana Pawła II

2020-04-01 11:08

[ TEMATY ]

papież

papież Franciszek

yt.com/vaticannews

„W tych trudnych dniach, które przeżywamy, zachęcam was do zawierzenia siebie Bożemu Miłosierdziu i wstawiennictwu św. Jana Pawła” – zachęcił Ojciec Święty wiernych języka polskiego podczas dzisiejszej audiencji ogólnej transmitowanej przez media watykańskie z biblioteki Pałacu Apostolskiego.

Oto słowa Ojca Świętego skierowane do Polaków:

Serdecznie pozdrawiam Polaków. Bracia i siostry, współczesny człowiek dostrzega znaki śmierci, które na horyzoncie cywilizacji stały się bardziej obecne. Coraz bardziej żyje w lęku, zagrożony w samym rdzeniu swojej egzystencji. Gdy będzie wam trudno, niech myśl wasza biegnie ku Chrystusowi: wiedzcie, że nie jesteście sami. On wam towarzyszy i nigdy nie zawodzi. W tych trudnych dniach, które przeżywamy, zachęcam was do zawierzenia siebie Bożemu Miłosierdziu i wstawiennictwu św. Jana Pawła, w przededniu 15. rocznicy jego śmierci. Z serca wam błogosławię.

Papieską katechezę streścił po polsku ks. prał. Sławomir Nasiorowski z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej:

Drodzy bracia i siostry, pragniemy dzisiaj przybliżyć sobie szóste błogosławieństwo Pana Jezusa z Kazania na Górze: „Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą”. Każdy z nas chciałby zapewne nawiązać osobistą relację z Bogiem. Jak to uczynić? Wspomniane błogosławieństwo przypomina, że kontemplacja Boga domaga się przede wszystkim wejścia w głąb samego siebie i uczynienia w sercu miejsca dla Boga. Nieodzowna jest przy tym czystość duszy. Jest ona wynikiem procesu, który zakłada wyrzeczenie się zła i wyzwolenie, które w Biblii nazywa się obrzezaniem serca. Pozwala ono nawiązać szczególną relację z Bogiem. Polega ona na poddaniu się natchnieniom Ducha Świętego i pragnieniu prowadzenia przez Niego. Jest to droga wiodąca do wizji uszczęśliwiającej „oglądania Boga” i eschatologicznej wizji radości Królestwa Niebieskiego. Ta relacja pozwala także rozumieć plany Bożej Opatrzności dotyczące naszego życia, rozpoznawać obecność Boga w sakramentach, w braciach, w tym, co przez Niego stworzone. Rozważane błogosławieństwo zaprasza nas do poważnej pracy nad sobą. Niech dzięki niej uda się nam poznać obecność Boga w naszym życiu, odczuć Jego bliskość i doznać pokoju, który wlewa w nasze serca.

CZYTAJ DALEJ

Kapłański dar serca

2020-04-04 23:31

[ TEMATY ]

pomoc

Bożena Sztajner/Niedziela

Wiemy, że w swoich lokalnych wspólnotach niesiecie duchową i materialną pomoc chorym, szpitalom, placówkom medycznym i opiekuńczym, że na miarę swoich możliwości organizujecie pomoc seniorom na terenie swoich parafii.

U progu Wielkiego Tygodnia, jako Wasi biskupi, chcemy Was poprosić o wspólną, dobrowolną jałmużnę kapłańską na rzecz Wojewódzkiego Szpitala im. Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie.

Caritas naszej archidiecezji, w łączności z ogólnopolską fundacją SMS z Nieba, prowadzi zbiórkę środków na respiratory i łóżka dla chorych leczonych w tej placówce, szczególnie tych dotkniętych koronawirusem. Wierzymy, że wspólny, konkretny dar od nas, duchowieństwa archidiecezji częstochowskiej, dla szpitala noszącego imię Matki Bożej będzie znakiem naszej solidarności i wrażliwości oraz ważnym świadectwem dla naszych diecezjan i parafian.

Sami, chętnie włączając się w tę zbiórkę, prosimy i Was o konkretne wpłaty na ten cel, na konto lub w kasie Caritas Archidiecezji Częstochowskiej. Prosimy Księży Dziekanów i Księży odpowiedzialnych za inne wspólnoty kapłańskie o przekazanie tej prośby do wszystkich księży, a tam, gdzie będzie to jakimś ułatwieniem, o przeprowadzenie tej zbiórki. Prosimy, żeby ten dar serca przekazać najpóźniej do Wielkiego Piątku. Już dziś, dziękujemy Wam wszystkim za ten gest kapłańskiej miłości do Boga i ludzi.

Z wdzięcznością i modlitwą za każdego z Was

(-) +Wacław DEPO

Arcybiskup Metropolita Częstochowski

(-) + Andrzej PRZYBYLSKI

Biskup Pomocniczy Archidiecezji Częstochowskiej

Dokonaj wpłaty na stronie Zobacz

Przelej dowolną kwotę na Konto bankowe PLN:

09 1020 1664 0000 3802 0145 0634

Przelew z tytułem: “Zbiórka na respiratory”

Caritas Archidiecezji Częstochowskiej

ul. ks. Stanisława Staszica 5, 42-200 Częstochowa

CZYTAJ DALEJ
E-wydanie
Czytaj Niedzielę z domu

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję