Reklama

Polska

Bp Solarczyk do młodzieży polonijnej

Na wzór Powstańców Warszawskich bądźcie świadkami wiary, człowieczeństwa i miłości – zaapelował do młodzieży bp Marek Solarczyk. W kościele Miłosierdzia Bożego przy ulicy Żytniej uczestnicy II Kongresu Młodzieży Polonijnej modlili się za powstańców i ludność cywilną stolicy, która zginęła w czasie walk z okupantem 74 lata temu. Liturgię koncelebrował delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Wiesław. Lechowicz, który przywołując postać św. Faustyny zachęcał młodzież do modlitwy o powołania do kapłaństwa i życia konsekrowanego.

[ TEMATY ]

Polonia

kongres

młodzież

nternet/www.facebook.com/bpmsolarczyk

W homilii przewodniczący Rady KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży bp Marek Solarczyk przypomniał o dramacie Powstania Warszawskiego, którego ślady – jak zauważył - do dziś są widoczne na stołecznych ulicach. - Na Woli stoi pomnik upamiętniający cywilnych mieszkańców tej dzielnicy, którzy w bestialski sposób byli mordowani w pierwszych dniach Powstania. Zginęło wówczas kilkadziesiąt tysięcy ludzi. Ile w tym wszystkim było tajemnic wiary i wołania o sens – mówił duchowny.

Zwrócił uwagę, w czasie deptania ludzkiej godności, utraty wiary, że Bóg kocha, że Jego miłość żyje i zwycięża, był ktoś, kto tę tajemnicę przyniósł, głosił i ją zostawił – s. Faustyna. – Pojawiła się w tym miejscu na Woli, w klasztorze sióstr Matki Bożej Miłosierdzia z orędziem miłości niejako na przekór tego wszystkiego, co inny człowiek jest w stanie wymyślić i zniszczyć – powiedział bp Solarczyk.

Reklama

Zachęcał młodzież by za przykładem św. Faustyny z otwartością odpowiedział na Boże zaproszenie. – Pan chce uczynić nas dobrze ukształtowanym naczyniem, które ukazuje, że w Jego rękach jest człowiekowi dobrze, że zyskuje to, co jest najpiękniejsze. Jako źródło inspiracji wskazał przykład powstańców Warszawy. – W świecie bardzo brzydkim jaśnieli oni pięknem człowieczeństwa, pięknem wiary i mocą miłości. Za ich przykładem ukarzcie światu piękno Boga i źródło Jego miłości – podsumował bp Solarczyk.

II Kongres Młodzieży Polonijnej przebiega pod hasłem „Wiarą Powołani”. Bierze w nim udział 250 młodych Polaków z 21 krajów. Dziś jego uczestnicy zwiedzą Muzeum Powstania Warszawskiego i będą uczestniczyć w spotkaniu w Pałacu Prezydenckim.

1 sierpnia w „Godzinie W” młodzież modliła się na Powązkach Wojskowych. Następnie śpiewała pieśni powstańcze na placu Piłsudskiego. Kongres zakończy się 5 sierpnia.

2018-08-02 13:45

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zakończyło się Krajowe Forum Duszpasterstwa Młodzieży

[ TEMATY ]

młodzież

Archiwum ks. Roberta Uflanta

Zdarza się, że ktoś podchodzi i mówi: Bardzo mi pomogło to, co ksiądz powiedział, fajna katecheza – mówi ks. Rober

Zdarza się, że ktoś podchodzi i mówi: Bardzo mi pomogło to, co ksiądz powiedział, fajna katecheza – mówi ks. Rober

O nowym programie formacyjnym dla młodzieży w Polsce dyskutowano w trakcie Krajowego Forum Duszpasterstwa Młodzieży, które odbyło się w Ośrodku Edukacyjno-Charytatywnym Emaus w Turno w diecezji radomskiej. Z młodymi spotkali się m.in. biskupi: Marek Solarczyk i Henryk Tomasik.

Wraz z pierwszą niedzielę Adwentu w Polsce rozpocznie się realizacja nowego trzyletniego program formacyjnego dla młodzieży pt. „Masz wiadomość”. Będzie on oparty o ogłoszone przez papieża Franciszka tematy kolejnych Światowych Dni Młodzieży przeżywanych na poziomie diecezji „Młodzieńcze, tobie mówię wstań”, „Wstań. Ustanowiłem cię świadkiem tego co zobaczyłeś” oraz „Maryja wstała i poszła z pośpiechem” – temat ŚDM w Lizbonie, które odbędą się w 2022 r.

CZYTAJ DALEJ

Europejskie Spotkanie Młodych w Turynie jednak online!

2021-11-27 09:34

ks. Łukasz Romańczuk

W wielu miejscach archidiecezji wrocławskiej trwają przygotowania do Spotkania w duchu Taize w Turynie. Dziś podana została informacja, że wydarzenie to odbędzie się tylko w formie online. Powodem są nowe ograniczenia związane z pandemią COVID-19.

CZYTAJ DALEJ

Adwentowe czuwanie modlitewne

2021-11-28 01:19

Ks. Kamil Szybowski

Wierni mieli możliwość namaszczenia dłoni olejkiem

Wierni mieli możliwość namaszczenia dłoni olejkiem

Światło świec, chleb i wino, księga słowa Bożego i namaszczenie olejem różanym. Te cztery elementy stanowiły podstawę nabożeństwa prowadzającego w Adwent w parafii pw. Opatrzności Bożej we Wrocławiu - Nowym Dworze.

Czuwanie modlitewne rozpoczęło się poświęcenia wieńca adwentowego oraz pierwszych Nieszporów I Niedzieli Adwentu. W psalmach, hymnach i pieśniach pełnych ducha wierni wysławiali Boga, a w krótkim słowie do czytania, prowadzący liturgię godzin, ks. Łukasz Romańczuk przybliżył tematykę adwentu, zwracając uwagę, że jest to czas czuwania i oczekiwania na przyjście Chrystusa. - Życie człowieka podobne jest do chodzenia po cienkim lodzie. W każdej chwili wszystko może się załamać. Szczególnie wtedy, gdy stracimy czujność. Mając otwarte oczy i umysł jesteśmy w stanie pokonać wszelkie przeciwności - powiedział kapłan.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję