Reklama

Zaproszenie na Jubileusz Diecezji Warszawsko-Praskiej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Reklama

Drodzy Bracia i Siostry!

Według ogólnopolskiego kalendarza obchodów jubileuszowych, w diecezji warszawsko-praskiej uroczystości centralne przypadają 15 sierpnia, czyli w Święto Wniebowstąpienia Bogurodzicy Maryi. Jest to równocześnie święto oręża polskiego i 80. rocznica zwycięstwa zwanego Cudem nad Wisłą.

W czasie zeszłorocznej wizyty także na Pradze, Ojciec Święty powiedział, że przekazywanie następnym pokoleniom pamięci o Cudzie nad Wisłą jest powinnością ludu bożego diecezji warszawsko-praskiej. Ojciec Święty tak mówił: "Ciągle żywa jest w naszych sercach pamięć o Bitwie Warszawskiej, jaka miała miejsce w tej okolicy w sierpniu 1920 r. (...) Było to wielkie zwycięstwo wojsk polskich; tak wielkie, że nie dało się wytłumaczyć w sposób czysto naturalny i dlatego zostało nazwane Cudem nad Wisłą (...). Wiem, że wobec tych, którzy polegli w bitwie o Warszawę, zaciągnąłem szczególny dług wdzięczności (...) . Na nową diecezję warszawsko-praską Opatrzność Boża niejako nakłada dzisiaj obowiązek podtrzymywania pamięci o tym wielkim wydarzeniu w dziejach całego narodu i całej Europy...".

Drodzy Bracia i Siostry! Zapraszamy was jak najserdeczniej na 15 sierpnia do Ossowa, gdzie o godz. 10 przed krzyżem upamiętniającym miejsce śmierci ks. Ignacego Skorupki rozpoczną się jubileuszowe obchody 80-lecia Cudu nad Wisłą. Przed szkołą im. ks. Skorupki będzie miało miejsce odsłonięcie i poświęcenie pomnika bohaterskiego kapelana, po czym w sanktuarium ossowskim zostanie odprawiona Msza św. pontyfikalna z udziałem biskupów metropolii warszawskiej oraz sąsiadujących z nami diecezji.

Na zakończenie triduum jubileuszowego zapraszamy wszystkich do Mińska Mazowieckiego 17 sierpnia na godz. 17.00, gdzie przed frontonem kościoła Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, w czasie uroczystej Mszy św. koncelebrowanej, Jego Eminencja Ksiądz Kardynał Prymas dokona koronacji obrazu Matki Bożej Mińskiej, nazywanej także Hallerowską.

Raz jeszcze wszystkich Was, drodzy Bracia i Siostry, serdecznie zapraszam do Ossowa i Mińska Mazowieckiego, licząc na Waszą prawdziwie jubileuszową obecność.

Wasz Biskup Kazimierz

Program obchodów Jubileuszu Diecezji Warszawsko-Praskiej:

15 sierpnia, Ossów

godz. 10.00 - Rozpoczęcie obchodów przed krzyżem ks. Skorupki

Odsłonięcie i poświęcenie pomnika ks. Skorupki przed szkołą;

Msza św. pontyfikalna przy kaplicy Matki Bożej Zwycięskiej;

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

15 sierpnia, Radzymin

godz. 17.00 - Uroczystości w kolegiacie Przemienienia Pańskiego, ul. POW 1. Przewodniczy bp Stanisław Kędziora;

15 sierpnia, Rembertów

godz. 18.00 - Uroczystości w parafii Matki Bożej Zwycięskiej, ul. Grzybowa 1. Przewodniczy bp Kazimierz Romaniuk

17 sierpnia, Mińsk Mazowiecki

godz. 17.00 - Uroczystości koronacyjne obrazu Matki Bożej Hallerowskiej przed kościołem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, ul. Kościelna 1. Przewodniczy Prymas Polski kard. Józef Glemp.

2000-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wydaje się nam, że końcem wszystkiego jest dla nas śmierć

[ TEMATY ]

Ewangelia

maj

rozważanie

ks. Mariusz Słupczyński

Karol Porwich/Niedziela

Rozważanie do Ewangelii J 6,35-40

Czytania liturgiczne na 7 maja 2025;
CZYTAJ DALEJ

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o pomstę do nieba!

2025-05-04 13:24

[ TEMATY ]

kard. Gerhard Müller

Karol Porwich/Niedziela

Kard. Gerhard Ludwig Müller

Kard. Gerhard Ludwig Müller

Kilka dni przed rozpoczęciem konklawe kard. Gerhard Müller, były prefekt Kongregacji Nauki Wiary i nadzieja konserwatywnych katolików na całym świecie, udzielił wywiadu Adamowi Sosnowskiego z wydawnictwa Biały Kruk. Kard. Müller nawiązał do wielu kluczowych kwestii dotyczących wyboru papieża – kim powinien być nowy biskup Rzymu oraz jaki będzie jego stosunek do pontyfikatu Franciszka.

Kardynał odniósł się jednak także do wyzwań stojących przed Kościołem globalnie – i doskonale jest zorientowany w tym, co się dzieje w Polsce. Krytykował antydemokratyczne działania rządu Donalda Tuska, a jego działania wobec księży nazwał wprost – torturą. I co najważniejsze – te kwestie przedstawiane są na obradach kardynałów i mają istotny wpływ na konklawe!
CZYTAJ DALEJ

80 lat temu zakończyła się II wojna światowa

2025-05-07 22:26

[ TEMATY ]

II wojna światowa

Wikipedia

80 lat temu, 8 maja 1945 r., zakończyła się II wojna światowa w Europie. Akt kapitulacji Niemiec oznaczał koniec sześcioletnich zmagań. Nie oznaczał jednak uwolnienia kontynentu spod panowania autorytaryzmu. Europa Środkowa na pół wieku znalazła się pod kontrolą ZSRS.

Na początku 1945 r. sytuacja militarna i polityczna III Rzeszy wydawała się przesądzać jej los. Wielka ofensywa sowiecka rozpoczęta w czerwcu 1944 r. doprowadziła do utraty przez Niemcy ogromnej części Europy Środkowej, a straty w sprzęcie i ludziach były niemożliwe do odtworzenia. Porażka ostatniej wielkiej ofensywy w Ardenach przekreślała niemieckie marzenia o zawarciu kompromisowego pokoju z mocarstwami zachodnimi i kontynuowaniu wojny ze Związkiem Sowieckim. Wciąż zgodna współpraca sojuszników sprawiała, że dla obserwatorów realistycznie oceniających sytuację Niemiec było jasne, że wykluczone jest powtórzenie sytuacji z listopada 1918 r., gdy wojna zakończyła się zawieszeniem broni. Dążeniem Wielkiej Trójki było doprowadzenie do bezwarunkowej kapitulacji Niemiec oraz ich całkowitego podporządkowania woli Narodów Zjednoczonych.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję