Reklama

Spotkanie Rodziny Sportowej

Niedziela łódzka 6/2005

Sportowcy z całego kraju, olimpijczycy i działacze wzięli udział w XVI Ogólnopolskim Spotkaniu Opłatkowym Rodziny Sportowej. Po raz pierwszy miejscem uroczystości była Łódź. Licznie przybyłych uczestników spotkania powitali gospodarze: prezydent miasta Jerzy Kropiwnicki i metropolita łódzki abp Władysław Ziółek. Wśród zaproszonych gości byli m.in.: Prymas Polski kard. Józef Glemp, delegat Konfederacji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Sportowców bp Marian Florczyk, wiceminister Edukacji Narodowej i Sportu Wiesław Wilczyński, przewodniczący Sejmowej Komisji Kultury Fizycznej Mirosław Drzewiecki, prezes Polskiej Konfederacji Sportu Andrzej Kraśnicki, b. premier Jerzy Buzek, krajowy duszpasterz sportowców ks. Edward Pleń oraz przedstawiciel Ambasady Chińskiej Republiki Ludowej (Pekin będzie gospodarzem igrzysk olimpijskich w 2008 r.).
W świąteczny nastrój wprowadziła zebranych współczesna miniatura bożonarodzeniowa, przedstawiona przez Inicjatywę Teatralną Na Wysokościach oraz kolędy w wykonaniu chóru „Saruel”.
Prymas Polski kard. Józef Glemp, zwracając się do sportowców z noworocznymi życzeniami, powiedział m.in.: „Każde środowisko ma swoje potrzeby; sport też nie jest pozbawiony problemów. Trzeba przezwyciężać słabość i pokonywać trudności. Z siłą fizyczną musi iść w parze także wychowanie intelektualne, kryterium moralne, abyśmy umieli rozróżniać dobro od zła. A więc głowa do góry! Wytężmy swoje siły moralne i duchowe, a siły fizyczne będą przychodzić w miarę naszej silnej woli”.
Długo trwało łamanie się opłatkiem kilkuset uczestników spotkania. Najwięcej osób zgromadziło się wokół Księdza Prymasa. Ci, którym udało się osobiście złożyć życzenia Księdzu Prymasowi, otrzymali od niego egzemplarz Ballady o Świątyni Opatrzności Bożej.
Sportowcy przekazali Prymasowi Polski i zaproszonym gościom koszulki klubowe z nazwiskami obdarowanych oraz pamiątkowe piłki z podpisami zawodników, m.in. piłkarzy ŁKS-u i Widzewa oraz rugbistów Budowlanych Blachy Pruszyński.
„Cieszymy się, że to spotkanie wybitnych sportowców odbyło się w Łodzi” - wyznał trener Widzewa Stefan Majewski.
„To dobrze, że środowisko sportowe, mimo niepowodzeń i braku oczekiwanych sukcesów, jest razem chociaż raz w roku” - cieszył się Mieczysław Nowicki, jeden z najlepszych zawodników w historii polskiego kolarstwa.
„Oglądanie szlachetnych rywalizacji sportowych daje wiele radości. Nie zawsze jesteśmy szczęśliwi, bo nasi faworyci nie zawsze wygrywają, ale życzymy im sukcesów i chcielibyśmy, aby młodzież brała z nich przykład”. - powiedział premier Jerzy Buzek.
Mistrzyni Europy w pływaniu, łodzianka, Aleksandra Urbańczyk zabrała głos w imieniu zgromadzonych w hali sportowców: „Pragniemy złożyć nasze szczere podziękowania Księdzu Prymasowi za to, że jest z nami, że wspiera nas dobrym słowem i radą, gdy jest nam trudno. Obiecujemy, że dołożymy wszelkich starań, aby nasz dobry przykład porywał dzieci i młodzież do uprawiania sportu, do uczciwej rywalizacji, do odpowiedzialnego wyboru i do wzrastania w łasce do Boga i ludzi”.
Uczestnicy spotkania złożyli podpisy na fladze z herbem Łodzi. Będzie ona przechowywana w łódzkim Muzeum Sportu. Na zakończenie goście otrzymali egzemplarz Nowego Testamentu i kalendarz, wydany z okazji XVI Ogólnopolskiego Spotkania Opłatkowego Rodziny Sportowej w Łodzi.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dwaj pielgrzymi pokonają trasę z Częstochowy do Warszawy z portretem kard. Wyszyńskiego

2020-05-29 13:47

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

kard. Wyszyński

Twitter/Jasna Góra

W dziewięć dni dwaj pielgrzymi zamierzają pokonać trasę dorocznej pielgrzymki z Warszawy na Jasną Górę, wędrując w odwrotnym kierunku – z Częstochowy do stolicy. Pątnicy będą modlić się o rychłą beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego. Jego wielki portret będzie im towarzyszył w drodze.

O pielgrzymce, która wyruszyła w piątek sprzed pomnika Prymasa Tysiąclecia u stóp Jasnej Góry, poinformowali na Twitterze gospodarze częstochowskiego sanktuarium, ojcowie paulini.

Podczas dziewięciodniowej wędrówki pątnicy będą modlić się w intencji beatyfikacji kard. Wyszyńskiego, a także za ojczyznę i Kościół. Wysoki na dwa metry portret przyszłego błogosławionego powiozą na specjalnie przystosowanym do tego celu wózku. Nietypowa pielgrzymka to jedna z inicjatyw wpisujących się w planowaną niebawem beatyfikację prymasa.

W czwartek minęła 39. rocznica śmierci kard. Wyszyńskiego, którego beatyfikacja miała odbyć się 7 czerwca tego roku na placu Piłsudskiego w Warszawie. W końcu kwietnia zdecydowano jednak o jej bezterminowym zawieszeniu. Nowy termin zostanie ustalony i ogłoszony po ustaniu epidemii.

W nocy z czwartku na piątek na Jasnej Górze rozpoczęły się czuwania modlitewne poprzedzające beatyfikację kard. Wyszyńskiego. Tę zainicjowaną przez metropolitę częstochowskiego modlitwę, która będzie powtarzana codziennie do 25 sierpnia, nazwano "Nocnym kołataniem do Matki Najświętszej u progu beatyfikacji". Nazwa modlitwy nawiązuje do słów Prymasa Tysiąclecia, który w zapiskach w 1981 r., na kilka tygodni przed śmiercią, zanotował je w odniesieniu do podjętej wówczas nocnej modlitwy o jego zdrowie.

Jasna Góra od wielu miesięcy przygotowuje się do beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia. M.in. co miesiąc odbywają się poświęcone tej postaci spotkania pod hasłem "Maryjna droga do świętości Stefana Kardynała Wyszyńskiego".

3 października ub. roku papież Franciszek zatwierdził dekret otwierający drogę do beatyfikacji prymasa. Jego proces beatyfikacyjny trwał 30 lat. Rozpoczął się w 1989 r., czyli osiem lat po jego śmierci. W styczniu ub. roku komisja lekarzy w watykańskiej kongregacji zatwierdziła dokumentację dotyczącą cudu. Następnie dekret zaakceptowała komisja teologów. Ostatnim etapem była ubiegłoroczna aprobata komisji kardynałów i biskupów. W Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych toczyło się też osobne postępowanie kanoniczne, zakończone w grudniu 2017 r. wydaniem dekretu o heroiczności cnót Prymasa Tysiąclecia, podpisanego przez papieża.

Stefan Wyszyński urodził się 3 sierpnia 1901 r. w Zuzeli nad Bugiem. W 1920 r. wstąpił do seminarium duchownego we Włocławku. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1924 r. Objął wówczas wikariat przy katedrze włocławskiej, był też redaktorem naczelnym dziennika diecezjalnego. Następnie zaczął studiować prawo kanoniczne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W 1929 r. uzyskał dyplom doktora prawa kanonicznego. Osiem lat później został członkiem Rady Społecznej przy prymasie Auguście Hlondzie. W latach niemieckiej okupacji na polecenie władz diecezji ukrywał się. Prowadził konspiracyjną akcję oświatową, pełnił obowiązki kapelana Armii Krajowej. Po wojnie powrócił do Włocławka. W 1946 r. został biskupem lubelskim, a dwa lata później – arcybiskupem gnieźnieńsko-warszawskim i prymasem Polski.

Aresztowany został we wrześniu 1953 r. Więziony był w kilku miejscach, m.in. w Rywałdzie, Stoczku Warmińskim i w Komańczy. Wolność odzyskał w październiku 1956 r. i wrócił do Warszawy. Był inicjatorem Wielkiej Nowenny, czyli dziewięcioletniego programu odnowy moralnej narodu polskiego od 1957 do 1966 r., czyli tysiąclecia chrztu Polski. Brał udział w przygotowaniach i obradach Soboru Watykańskiego II, zainaugurował czuwania soborowe w Polsce w intencji obrad. W jego biografii podkreśla się, że w obliczu konfliktów społecznych stawał w obronie praw człowieka i narodu. We wrześniu 1978 r. pojechał z delegacją polskich biskupów do Niemiec, co było realizacją idei polsko-niemieckiego pojednania i przebaczenia.(PAP)

Autor: Marek Błoński

mab/ joz/

CZYTAJ DALEJ

Majówka na Wiśle

2020-05-30 22:27

ks. Wojciech Kania

Nabożeństwo majowe na statku, stało się już sandomierską tradycją i chociaż w tym roku liczba jego uczestników musiała być dostosowana do przepisów epidemicznych, nie zabrakło chętnych. W rejsie po Wiśle wzięli udział duchowni i świeccy, siostry zakonne i klerycy oraz młodzież z Sandomierza i Osieka.

Przed wyruszeniem statku, biskup Krzysztof Nitkiewicz nawiązał do wigilii Zesłania Ducha Świętego, zachęcając do wspólnej modlitwy z Maryją o Jego dary. Przypomniał jednocześnie powódź, która przed dziesięciu laty dotknęła Sandomierz oraz wiele innych miejscowości. Powiedział, że tak jak wiara dodawała wówczas siły w zmaganiach z żywiołem, potrzeba jej również dzisiaj, aby z nadzieją patrzeć w przyszłość.

Statek zrobił pętlę na Wiśle od Starego Portu przez wzgórze Salve Regina i Góry Pieprzowe. Przy akompaniamencie scholii młodzieżowej z Osieka, śpiewana była Litania Loretańska oraz pieśni maryjne.

– Pływam po Wiśle od 1996 roku – powiedział kapitan Tadeusz Prokop. – Kiedy rozpoczynając żeglugę nabyłem pierwszy statek, nazwałem go „Maria”, oddając się pod opiekę Matki Bożej. Ten statek również nosi imię „Maryja. Cały czas czuję opiekę Matki Bożej. Cieszę się, że możemy ją wspólnie wielbić podczas tej majówki.

Z racji na epidemię, tegoroczne nabożeństwa majowe w Diecezji Sandomierskiej miały nieco inny charakter. Ich uczestnicy modlili się głównie w intencji chorych oraz pracowników Służby Zdrowia. Przez orędownictwo Maryi, prosili także o deszcz, gdyż panująca susza zagroziła uprawom rolnym oraz lasom.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję