Reklama

XX Światowe Dni Młodzieży

Mieć odwagę wybrać prawdę

Przed świętami Bożego Narodzenia i tuż po ich zakończeniu odbyły się kolejne spotkania, przygotowujące do sierpniowych Światowych Dni Młodzieży w Kolonii. Tym razem trudu poprowadzenia spotkań podjęli się członkowie Ruchu Światło-Życie i Wspólnoty „Pustynia miast”.

Dać świadectwo Prawdzie

W czasie radosnego oczekiwania na przyjście Zbawiciela, 21 grudnia 2004 r., młodzi ludzie zadawali sobie pytanie o Prawdę, o to, komu zaufać i pozwolić się prowadzić w życiu. Jak podkreślił bp Ireneusz Pękalski, który przewodniczył modlitwie młodych, Prawdą jest tylko Jezus Chrystus. Ksiądz Biskup ostrzegał młodzież przed pokusą, by samodzielnie rozstrzygać co jest prawdą i stawiać w ten sposób siebie na miejscu Boga.
Znakiem towarzyszącym młodzieży na tym etapie przygotowań duchowych była gwiazda, której światło wskazało Mędrcom ze Wschodu miejsce urodzenia Jezusa i która symbolizuje Boże przewodnictwo.
Młodzież powtórzyła akt wyboru Chrystusa, dokonany na poprzednim spotkaniu przygotowującym, wyznając w ten sposób wiarę w Niego i uznając Go za Najwyższą Prawdę. Tekst wyznania wiary młodzi składali przed ołtarzem, dorzucając kadzidło do ognia. Unoszący się do nieba dym kadzidła miał być obrazem modlitwy i tęsknoty młodych za Stwórcą. Na znak ożywienia wiary i współpracy z łaską Bożą Ksiądz Biskup wraz z innymi kapłanami namaścił czoła młodych olejkiem symbolizującym mirrę. Odwołano się także do symbolu złota, które ukazuje blask naszej duszy, jaśniejącej światłem Boga. Ponieważ to przede wszystkim modlitwa jest znakiem Bożego życia w nas, młodzi wraz z Księdzem Biskupem odmówili modlitwę przed XX ŚDM, ułożoną przez Ojca Świętego.

Weź udział w trudach...

Podczas kolejnego etapu przygotowań, 11 stycznia 2005 r., młodzi odpowiadali na pytanie o Odwagę, o to, czy w pełni zaufali Jezusowi i czy potrafią świadczyć o Nim życiem i słowem. „Weź udział w trudach i przeciwnościach jako dobry żołnierz Jezusa Chrystusa” - tymi słowami z 2 Listu do Tymoteusza członkowie Wspólnoty „Pustynia miast” rozpoczęli spotkanie. „Każdego dnia mamy szansę wykazać się odwagą - w szkole, na uczelni, w pracy, na imprezie. Odwaga jest pierwszym krokiem w drodze do wolności” - dzielili się swoimi refleksjami ewangelizatorzy z „Pustyni miast”.
Dalszą część spotkania wypełniły świadectwa młodych ludzi, którzy postanowili iść przez życie we wspólnocie i w niej uczyć się odwagi. Można było usłyszeć o tym, jak przełamywali się i zdobywali na odwagę świadczenia o Chrystusie w hospicjum, w zakładzie poprawczym, na dyskotece. Wszyscy podkreślali, że ewangelizacja to przede wszystkim pokazywanie innym, że Bóg jest miłością i czeka na każdego człowieka. W byciu świadkiem pomaga oparcie we wspólnocie, gdzie można spotykać się z Chrystusem przez modlitwę, śpiew, radość. Dlatego ci uczestnicy spotkania, którzy są już we wspólnotach, zachęcali innych do pójścia tą samą drogą. Także znak przypisany temu etapowi przygotowań - łuk symbolizujący Kościół - wskazywał na to, jak ważne jest znalezienie swego miejsca we wspólnocie.
Wszyscy zebrani otrzymali zadanie przygotowania zaproszeń i przyprowadzenia swoich rówieśników na Drogę Krzyżową w Wielkim Poście.

Reklama

Polskie dary serca

Uczestnicy grudniowego spotkania dostali do wypełnienia Karty darów duchowych. Tak jak Mędrcy ze Wschodu, młodzi przygotowujący się do wyjazdu na spotkanie z Ojcem Świętym mają złożyć swoją mirrę, czyli jakieś dobre postanowienie, złoto - ofiarę pieniężną na sprzęt liturgiczny dla parafii ze Wschodu oraz kadzidło - modlitwę o nowe powołania kapłańskie i zakonne. Wypełnione karty, które młodzi przynieśli na styczniowe spotkanie, stworzą Księgę darów duchowych polskiej młodzieży. Otrzyma ją Ojciec Święty w czasie spotkania z młodymi w Kolonii.

Następne spotkanie, przygotowujące do wyjazdu na ŚDM, odbędzie się 15 lutego 2005 r.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kodeń: dziś pogrzeb o. prof. Wacława Hryniewicza OMI

2020-05-30 10:46

[ TEMATY ]

zmarły

kyasarin/pixabay.com

Dziś w południe odbędzie się pogrzeb o. prof. Wacława Hryniewicza OMI - wybitnego polskiego teologa i ekumenisty, zmarłego we wtorek w wieku 83 lat. Po Mszy św. w sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej Królowej Podlasia, zakonnik zostanie pochowany na cmentarzu parafialnym w Kodniu.

Przeczytaj także: Zmarł o. prof. Wacław Hryniewicz OMI

Uroczystościom pogrzebowym, które rozpoczną się o godz. 12.00 przewodniczyć będzie ordynariusz siedlecki, bp Kazimierz Gurda. Słowo wygłosi wikariusz prowincjalny, o. Sławomir Dworek OMI. Eucharystia transmitowana będzie na stronie internetowej oblaci.pl.

List kondolencyjny na ręce prowincjała misjonarzy oblatów przesłał m.in. kard. Kurt Koch, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan.

O. prof. Wacław Hryniewicz był kapłanem Zgromadzenia Oblatów Maryi Niepokalanej (OMI), wybitnym polskim teologiem i ekumenistą, cenionym w kraju i na świecie. Był twórcą Instytutu Ekumenicznego KUL przez lata zasiadał też w Komisji Episkopatu Polski ds. Ekumenizmu.

Przez 25 lat ks. Hryniewicz był członkiem Międzynarodowej Komisji Mieszanej do Dialogu Teologicznego między Kościołami katolickim i prawosławnym a także członkiem zespołu miesięcznika Znak i stałym autorem „Tygodnika Powszechnego”.

Urodził się 23 lipca 1936 r. w Łomazach k. Białej Podlaskiej w rodzinie rolniczej. Święcenia kapłańskie przyjął w 1960 roku. Studiował teologię dogmatyczną na KUL, a następnie m.in. w Belgii, Anglii i Włoszech, habilitując się w 1974 r.; w roku 1992 r. uzyskał stopień profesora zwyczajnego.

Od 1964 r. był pracownikiem naukowym KUL, następnie pełnił szereg ważnych funkcji kościelnych, m.in. był konsultorem watykańskiego Sekretariatu ds. Jedności Chrześcijan, członkiem Międzynarodowej Komisji Mieszanej do Dialogu Teologicznego między Kościołami katolickim i prawosławnym oraz członkiem Komisji KEP ds. Ekumenizmu.

Opublikował kilkadziesiąt książek, m.in. „Nadzieja zbawienia dla wszystkich”, „Pascha Chrystusa w dziejach człowieka i wszechświata”, „Dramat nadziei zbawienia”, „Nadzieja woła głośniej niż lęk. Eseje wokół Jezusa historycznego”.

Był znanym orędownikiem, popularyzatorem i kontynuatorem "teologii nadziei" a więc nadziei zbawienia wszystkich ludzi. Swoją, rozwijaną od dziesięcioleci myśl budował na gruncie intuicji wyrażanych u początków chrześcijaństwa przez wielkie postacie niepodzielonego jeszcze Kościoła, w tym żyjących w IV wieku Grzegorza z Nyssy czy Ambrożego z Mediolanu (święty Kościoła katolickiego i prawosławnego). W jego tekstach stałymi punktami odniesienia są także późniejsi myśliciele wschodniego chrześcijaństwa: Sołowiow, Bierdiajew, Evdokimov.

O. Hryniewicza, zgodnie ze swoją wola, zostanie pochowany na cmentarzu parafialnym w Kodniu, w kwaterze oblackiej.

Od połowy lat 80. XX w. Kodeń jest miejscem Ogólnopolskich Spotkań Ekumenicznych. Idea zrodziła się w 1983 r. jako modlitwa dziękczynna za spotkanie młodzieży w Taizé. Myślą przewodnią była modlitwa o jedność chrześcijan i o pokój. Kodeń jako miejsce kontynuujące tradycję spotkań zaproponował ks. Andrzej Madej OMI, wówczas duszpasterz w kodeńskim sanktuarium, zlokalizowanym w miejscu, gdzie od wieków żyją wspólnie katolicy, grekokatolicy, prawosławni i protestanci.

CZYTAJ DALEJ

USA/ Rakieta Falcon 9 wynosi na orbitę kapsułę z dwoma amerykańskimi astronautami

2020-05-30 21:41

[ TEMATY ]

USA

rakieta

start

PAP

Z Przylądka Canaveral na Florydzie wystartowała w sobotę rakieta Falcon 9. Wynosi na orbitę kapsułę Dragon z dwoma amerykańskimi astronautami. To pierwszy lot załogowy na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) z terytorium USA od prawie 10 lat.

Tym razem planów startu nie pokrzyżowała pogoda. W środę, mimo zaawansowanej procedury, z powodu niesprzyjających warunków atmosferycznych przełożono start na sobotę.

Dragon z astronautami Robertem Behnkenem i Douglasem Hurleyem na pokładzie ma dotrzeć na ISS po około 24 godzinach. (PAP)

mobr/ ap/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję