Reklama

Wiadomości z diecezji

Już po raz piąty Niepokalanów gościł uczestników Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek. Impreza odbyła się 22-23 stycznia. Mieszkańcy Teresina i okolic mogli wysłuchać koncertów w sali św. Bonawertury przy bazylice w Niepokalanowie. Organizatorami festiwalu byli Teresiński Ośrodek Kultury i parafia w Niepokalanowie.

24 stycznia jubileusz 45-lecia kapłaństwa świętował ks. Tadeusz Leśniewski - kapelan domu zakonnego Sióstr Zmartwychwstanek w Mocarzewie. Ksiądz Jubilat odprawił w miejscowej kaplicy uroczystą Mszę św., koncelebrowaną wraz z ks. prał. Kazimierzem Kolisem - proboszczem parafii Słubice oraz z ks. Zenonem Chrzanowskim.

Uroczystości upamiętniające 142. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego odbyły się 24 stycznia w Skierniewicach przy obelisku poświęconym Powstańcom, który wzniesiony został przez skierniewicki samorząd 12 lat temu.

Łowicki Klub Katolicki Diecezji Łowickiej oraz Odział Miejski „Civitas Cristiana” po raz kolejny byli organizatorami otwartego spotkanie dla mieszkańców miasta. Tym razem gościem i wykładowcą był - w dniu 27 stycznia - historyk, Stanisław Grzelak. Temat spotkania brzmiał: 87. rocznica Powstania Wielkopolskiego.

Muzycy ze Skierniewic koncertowali w Sali Cesarskiej pałacu w Wiedniu. Studio Piosenki „Estrada”, działające przy Młodzieżowym Centrum Kultury nawiązało współpracę ze Stowarzyszeniem Polonijnym „Sztuka dziecięca bez granic”. Właśnie na zaproszenie tej organizacji skierniewiccy muzycy wzięli udział w I Polonijnym Przeglądzie Kolęd i Pastorałek. Występ dzieci spotkał się z ogromnym aplauzem. „Polonia wraz muzykami ze Skierniewic nuciła polskie kolędy” - mówi Krzysztof Leśnik, opiekun grupy. Warto tu dodać, że współpraca między Studiem Piosenki „Estrada” ze Skierniewic a Stowarzyszeniem „Sztuka dziecięca bez granic” z Wiednia nabiera tempa. Najprawdopodobniej już w kwietniu muzycy ruszą na mini-tournee po Austrii. Wyjazd i pobyt dzieci w Austrii sfinansuje strona polonijna.

Siostry Sercanki zapraszają dziewczęta w wieku od lat 15 na rekolekcje pod hasłem:. „Pójdź za Mną”.
- Rekolekcje odbędą się w Nowym Mieście nad Pilicą od 20 do 23 lutego 2005 r.
- Zainteresowane udziałem w rekolekcjach dziewczęta proszone są o nadsyłanie zgłoszeń pod adresem: Duszpasterstwo Powołań, ul. Siedlecka 16 08-114 Skórzec k. Siedlec bądź też o zgłoszenie się telefoniczne pod numerem: (0-25) 631--28-93.

Wydział Duszpasterski Kurii Diecezjalnej Łowickiej informuje wszystkich zainteresowanych, że kursy dla operatorów kamer video prowadzone są w Kurii w każdą pierwszą środę miesiąca. Uczestnicy kursu powinni posiadać aktualne zdjęcie legitymacyjne oraz zaświadczenie od księdza proboszcza własnej parafii, uprawniające do odbycia kursu dla operatorów kamer video. Osoby zainteresowane odbyciem kursu proszone są o zgłoszenie się telefonicznie do Kurii: (46) 837-66-15 lub do ks. Tomasza Jackowskiego.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kodeń: dziś pogrzeb o. prof. Wacława Hryniewicza OMI

2020-05-30 10:46

[ TEMATY ]

zmarły

kyasarin/pixabay.com

Dziś w południe odbędzie się pogrzeb o. prof. Wacława Hryniewicza OMI - wybitnego polskiego teologa i ekumenisty, zmarłego we wtorek w wieku 83 lat. Po Mszy św. w sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej Królowej Podlasia, zakonnik zostanie pochowany na cmentarzu parafialnym w Kodniu.

Przeczytaj także: Zmarł o. prof. Wacław Hryniewicz OMI

Uroczystościom pogrzebowym, które rozpoczną się o godz. 12.00 przewodniczyć będzie ordynariusz siedlecki, bp Kazimierz Gurda. Słowo wygłosi wikariusz prowincjalny, o. Sławomir Dworek OMI. Eucharystia transmitowana będzie na stronie internetowej oblaci.pl.

List kondolencyjny na ręce prowincjała misjonarzy oblatów przesłał m.in. kard. Kurt Koch, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan.

O. prof. Wacław Hryniewicz był kapłanem Zgromadzenia Oblatów Maryi Niepokalanej (OMI), wybitnym polskim teologiem i ekumenistą, cenionym w kraju i na świecie. Był twórcą Instytutu Ekumenicznego KUL przez lata zasiadał też w Komisji Episkopatu Polski ds. Ekumenizmu.

Przez 25 lat ks. Hryniewicz był członkiem Międzynarodowej Komisji Mieszanej do Dialogu Teologicznego między Kościołami katolickim i prawosławnym a także członkiem zespołu miesięcznika Znak i stałym autorem „Tygodnika Powszechnego”.

Urodził się 23 lipca 1936 r. w Łomazach k. Białej Podlaskiej w rodzinie rolniczej. Święcenia kapłańskie przyjął w 1960 roku. Studiował teologię dogmatyczną na KUL, a następnie m.in. w Belgii, Anglii i Włoszech, habilitując się w 1974 r.; w roku 1992 r. uzyskał stopień profesora zwyczajnego.

Od 1964 r. był pracownikiem naukowym KUL, następnie pełnił szereg ważnych funkcji kościelnych, m.in. był konsultorem watykańskiego Sekretariatu ds. Jedności Chrześcijan, członkiem Międzynarodowej Komisji Mieszanej do Dialogu Teologicznego między Kościołami katolickim i prawosławnym oraz członkiem Komisji KEP ds. Ekumenizmu.

Opublikował kilkadziesiąt książek, m.in. „Nadzieja zbawienia dla wszystkich”, „Pascha Chrystusa w dziejach człowieka i wszechświata”, „Dramat nadziei zbawienia”, „Nadzieja woła głośniej niż lęk. Eseje wokół Jezusa historycznego”.

Był znanym orędownikiem, popularyzatorem i kontynuatorem "teologii nadziei" a więc nadziei zbawienia wszystkich ludzi. Swoją, rozwijaną od dziesięcioleci myśl budował na gruncie intuicji wyrażanych u początków chrześcijaństwa przez wielkie postacie niepodzielonego jeszcze Kościoła, w tym żyjących w IV wieku Grzegorza z Nyssy czy Ambrożego z Mediolanu (święty Kościoła katolickiego i prawosławnego). W jego tekstach stałymi punktami odniesienia są także późniejsi myśliciele wschodniego chrześcijaństwa: Sołowiow, Bierdiajew, Evdokimov.

O. Hryniewicza, zgodnie ze swoją wola, zostanie pochowany na cmentarzu parafialnym w Kodniu, w kwaterze oblackiej.

Od połowy lat 80. XX w. Kodeń jest miejscem Ogólnopolskich Spotkań Ekumenicznych. Idea zrodziła się w 1983 r. jako modlitwa dziękczynna za spotkanie młodzieży w Taizé. Myślą przewodnią była modlitwa o jedność chrześcijan i o pokój. Kodeń jako miejsce kontynuujące tradycję spotkań zaproponował ks. Andrzej Madej OMI, wówczas duszpasterz w kodeńskim sanktuarium, zlokalizowanym w miejscu, gdzie od wieków żyją wspólnie katolicy, grekokatolicy, prawosławni i protestanci.

CZYTAJ DALEJ

Majówka na Wiśle

2020-05-30 22:27

ks. Wojciech Kania

Nabożeństwo majowe na statku, stało się już sandomierską tradycją i chociaż w tym roku liczba jego uczestników musiała być dostosowana do przepisów epidemicznych, nie zabrakło chętnych. W rejsie po Wiśle wzięli udział duchowni i świeccy, siostry zakonne i klerycy oraz młodzież z Sandomierza i Osieka.

Przed wyruszeniem statku, biskup Krzysztof Nitkiewicz nawiązał do wigilii Zesłania Ducha Świętego, zachęcając do wspólnej modlitwy z Maryją o Jego dary. Przypomniał jednocześnie powódź, która przed dziesięciu laty dotknęła Sandomierz oraz wiele innych miejscowości. Powiedział, że tak jak wiara dodawała wówczas siły w zmaganiach z żywiołem, potrzeba jej również dzisiaj, aby z nadzieją patrzeć w przyszłość.

Statek zrobił pętlę na Wiśle od Starego Portu przez wzgórze Salve Regina i Góry Pieprzowe. Przy akompaniamencie scholii młodzieżowej z Osieka, śpiewana była Litania Loretańska oraz pieśni maryjne.

– Pływam po Wiśle od 1996 roku – powiedział kapitan Tadeusz Prokop. – Kiedy rozpoczynając żeglugę nabyłem pierwszy statek, nazwałem go „Maria”, oddając się pod opiekę Matki Bożej. Ten statek również nosi imię „Maryja. Cały czas czuję opiekę Matki Bożej. Cieszę się, że możemy ją wspólnie wielbić podczas tej majówki.

Z racji na epidemię, tegoroczne nabożeństwa majowe w Diecezji Sandomierskiej miały nieco inny charakter. Ich uczestnicy modlili się głównie w intencji chorych oraz pracowników Służby Zdrowia. Przez orędownictwo Maryi, prosili także o deszcz, gdyż panująca susza zagroziła uprawom rolnym oraz lasom.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję