Reklama

Dobro czyń cały rok

Znowelizowana ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych wprowadziła możliwość przekazania 1% należnego podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Caritas Diecezji Sosnowieckiej jest taką instytucją!

Organizacja ta przez cały rok zmaga się z ludzką biedą i egzystencjalnymi problemami - począwszy od udzielania wsparcia bezdomnym, poprzez pomoc rodzinom niewydolnym, a skończywszy na dzieciach. Jednak, aby móc prowadzić skuteczną działalność potrzebne są odpowiednie środki. Znowelizowana ustawa o podatku dochodowym daje możliwość pozyskania środków bezpośrednio od podatników. Od państwa więc zależy, czy ta mała część dochodów zostanie przekazana na rzecz Caritas, czy trafi do kasy państwowej.
Od początku roku sosnowiecka Caritas prowadzi akcję informacyjną, jak prawidłowo przekazać 1%. We wszystkich kościołach naszej diecezji znajdują się dowody wpłaty. Nie sposób ich nie zauważyć. Karty te charakteryzuje czerwone logo Caritas. Oprócz tego w parafialnych gablotach wywieszone są plakaty informujące o akcji.
Co należy zrobić, jeśli już będziemy posiadaczami dowodu wpłaty? Po pierwsze, trzeba obliczyć kwotę podatku i zarazem 1% tej wartości. Po drugie, kwotę równą 1% od należnego podatku wpłacić na konto Caritas Diecezji Sosnowieckiej. Wpłata powinna być udokumentowana odpowiednim dowodem, na którym powinno się znaleźć: imię i nazwisko wpłacającego, kwota wpłaty, nazwa organizacji pożytku publicznego, na rzecz której dokonano wpłaty. Korzystając z gotowego dowodu, wpisujemy tylko swoje dane i kwotę. Wpłata, o którą podatnik pomniejsza podatek, nie może być odliczona jednocześnie od dochodu jako darowizna. Wolno będzie jednak skorzystać z ulgi dotyczącej darowizn z racji innej wpłaty, również na rzecz tej samej organizacji, ale dokonanej w roku objętym zeznaniem. Uwaga! Wpłata musi być dokonana po zakończeniu roku podatkowego, czyli w terminie od 1 stycznia do 30 kwietnia. W ciągu 3 miesięcy właściwy Urząd Skarbowy zwróci podatnikowi wpłaconą kwotę 1% podatku.
Dla tych, którzy nie mogą otrzymać gotowego dowodu wpłaty, podajemy dane Caritas, które powinny znaleźć się na przekazie bankowym: Caritas Diecezji Sosnowieckiej, ul. Wawel 19, 41-200 Sosnowiec, nr konta: BPH Dąbrowa Górnicza 21 1060 0076 0000 3300 0032 1154.
Pamiętajmy, podejmując trud przekazania 1% swojego podatku dochodowego na rzecz Caritas, że aktywnie włączamy się w jej misję i przyczyniamy się do niesienia pomocy najbardziej potrzebującym.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Modlitwa różańcowa z Franciszkiem połączyła świat

2020-05-30 19:19

[ TEMATY ]

różaniec

papież Franciszek

koronawirus

Grota z Lourdes

źródło: vaticanmedia

Pandemia rzuciła ludzkość na kolana. Po raz kolejny wierni na całym świecie zanurzyli się w modlitwie różańcowej.

Zobacz zdjęcia: Różaniec z papieżem Franciszkiem w Grocie z Lourdes w Ogrodach Watykańskich

Podczas modlitwy różańcowej, 30 maja, w Grocie Lurdzkiej w ogrodach watykańskich papież Franciszek poprosił Maryję o pomoc w wyzwoleniu świata z pandemii koronawirusa. W modlitwie, poprzez połączenie satelitarne uczestniczyły sanktuaria wszystkich kontynentów: od Częstochowy po Fatimę, od Matki Bożej z Guadalupe, Meksyku, po Lujan, w Argentynie, od Pompejów po Lourdes. W modlitwie uczestniczyli również wierni z sanktuarium Niepokalanego Poczęcia w Waszyngtonie, a także Elele w Nigerii.

Z Groty Lurdzkiej w ogrodach watykańskich papież Franciszek przewodniczył modlitwie różańcowej, transmitowanej na całym świecie, w dramatycznym czasie naznaczonym pandemią, która spowodowała prawie 6 milionów zarażonych i ponad 360 tysięcy zgonów na całym świecie.

Papież po raz kolejny zawierzył świat Matce Bożej. Pod koniec uroczystości papież po hiszpańsku pozdrowił w szczególny sposób wiernych zgromadzonych w sanktuariach Ameryki Łacińskiej.

CZYTAJ DALEJ

Majówka na Wiśle

2020-05-30 22:27

ks. Wojciech Kania

Nabożeństwo majowe na statku, stało się już sandomierską tradycją i chociaż w tym roku liczba jego uczestników musiała być dostosowana do przepisów epidemicznych, nie zabrakło chętnych. W rejsie po Wiśle wzięli udział duchowni i świeccy, siostry zakonne i klerycy oraz młodzież z Sandomierza i Osieka.

Przed wyruszeniem statku, biskup Krzysztof Nitkiewicz nawiązał do wigilii Zesłania Ducha Świętego, zachęcając do wspólnej modlitwy z Maryją o Jego dary. Przypomniał jednocześnie powódź, która przed dziesięciu laty dotknęła Sandomierz oraz wiele innych miejscowości. Powiedział, że tak jak wiara dodawała wówczas siły w zmaganiach z żywiołem, potrzeba jej również dzisiaj, aby z nadzieją patrzeć w przyszłość.

Statek zrobił pętlę na Wiśle od Starego Portu przez wzgórze Salve Regina i Góry Pieprzowe. Przy akompaniamencie scholii młodzieżowej z Osieka, śpiewana była Litania Loretańska oraz pieśni maryjne.

– Pływam po Wiśle od 1996 roku – powiedział kapitan Tadeusz Prokop. – Kiedy rozpoczynając żeglugę nabyłem pierwszy statek, nazwałem go „Maria”, oddając się pod opiekę Matki Bożej. Ten statek również nosi imię „Maryja. Cały czas czuję opiekę Matki Bożej. Cieszę się, że możemy ją wspólnie wielbić podczas tej majówki.

Z racji na epidemię, tegoroczne nabożeństwa majowe w Diecezji Sandomierskiej miały nieco inny charakter. Ich uczestnicy modlili się głównie w intencji chorych oraz pracowników Służby Zdrowia. Przez orędownictwo Maryi, prosili także o deszcz, gdyż panująca susza zagroziła uprawom rolnym oraz lasom.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję