Reklama

Nawracajcie się!

Słowa te płyną z ust kapłana posypującego nasze głowy popiołem. Z dreszczem wsłuchujemy się w słowa księdza, słysząc o tym, że prochem jesteśmy i w proch się obrócimy... Uznając swą grzeszną naturę i własne winy, żałujemy za nie przed obliczem samego Stwórcy. Pragniemy przemiany, duchowego oczyszczenia. Przyjmując popiół - zaczynamy od nowa, przyjmujemy do serca prawdę o życiu!... Od tej chwili bierzemy udział w 40-dniowym poście. Liczba 40 posiada swą niezwykle bogatą symbolikę - Księga Wyjścia opisuje 40 lat wędrówki Narodu Wybranego przez pustynię. Takiego bowiem czasu potrzebował Bóg, aby wychować pokolenie posłuszne Jego nakazom, realizujące Jego zamysły.
Nawrócenie ma dotykać każdej sfery życia, ma ogarniać całego człowieka. Ma uczynić go zdolnym do rozsiewania wszelkiego dobra, a zarazem uodpornić na wpływy zła. Unikając zbyt bliskich kontaktów z wszelkim złem, które nierzadko przybiera postaci dobra, ograniczamy mu możliwość wpływania na nasze życie. Przyznając się do swych słabości, prośmy Boga o przebaczenie! - wierząc, że Boża miłość nie odrzuca i nie poniża, ale uzdrawia.
Aby pomóc człowiekowi w głębokiej przemianie, Kościół proponuje mu praktykowanie w szczególny sposób postu, modlitwy oraz jałmużny. Służą one bowiem uzdrowieniu, uporządkowaniu i umocnieniu relacji z samym sobą, z innymi, a przede wszystkim z Bogiem. Te trzy relacje osoby ludzkiej świadczą o jej wartości i bogactwie. Poprawa duchowa to nie puste frazesy, ale czyny i nasza postawa na co dzień. Porzućmy nasze fałszywe drogi i bezdroża. Wsłuchajmy się jeszcze raz (może bardziej dojrzali) w Ewangelię! Chrystus powiedział, że nie zdrowym potrzeba lekarza, ale tym, co się źle mają...
Bóg daruje każdemu z nas... czas. Jak wykorzystamy ten ofiarowany nam dar, zależy tylko od nas! Jakie postanowienia złożymy w tym poście? Wielki Post nie istnieje bez prawdziwego spotkania z Bogiem i Jego prawdą. Prawdą jest, że świątynie tego dnia zazwyczaj pękają w szwach. To namacalny znak potrzeby oczyszczenia i okazania skruchy. Istniały lata, kiedy popiół padał na głowy możnych i wielkich tego świata. Przed tą jedyną sprawiedliwością i prawdą chyliły się również królewskie głowy.
Popielec po raz pierwszy odbywał się w Wielki Piątek, kiedy to Chrystus upadł na ziemię pod ciężarem krzyża, dotykając prochu ziemi. Skąpany popiołem wziął na siebie nasze grzechy. Po dziś dzień nieprzerwanie czeka na nasze nawrócenie. Nadszedł już czas na głębokie rozliczenie samych siebie wobec Boga. Okres Wielkiego Postu to okres prawdy o nas...

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Modlitwa różańcowa z Papieżem Franciszkiem

2020-05-29 18:49

[ TEMATY ]

Częstochowa

Jasna Góra

różaniec

papież Franciszek

Vatican News

Franciszek zaprasza do wspólnej modlitwy różańcowej w grocie lurdzkiej na terenie Ogrodów Watykańskich. W ten sposób Papież chce zakończyć maryjny miesiąc maj, w którym gorąco zachęcał do wspólnej modlitwy różańcowej w rodzinach. Razem z Ojcem Świętym będzie można modlić się za pośrednictwem mediów Stolicy Apostolskiej.

Transmisja rozpocznie się 30 maja br. o godz. 17.30 na kanale YouTube i Facebooku Vatican News. Modlitwie towarzyszy hasło zaczerpnięte z Dziejów Apostolskich: „Gorliwi i jednomyślni na modlitwie, razem z Maryją” (Dz 1, 14). Do modlitwy z Papieżem dołączą maryjne sanktuaria z całego świata w tym Jasna Góra.

Na początku maja Papież skierował do wiernych na całym świecie specjalny list, w którym zachęcał, aby w maju powrócić do modlitwy różańcowej i prosić, by Pan oddalił od nas pandemię koronawirusa. „Kontemplacja oblicza Chrystusa sercem Maryi, naszej Matki, sprawi, że będziemy jeszcze bardziej zjednoczeni jako rodzina duchowa i pomoże nam przezwyciężyć tę próbę” – napisał wówczas do wiernych całego świata Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

USA/ Rakieta Falcon 9 wynosi na orbitę kapsułę z dwoma amerykańskimi astronautami

2020-05-30 21:41

[ TEMATY ]

USA

rakieta

start

PAP

Z Przylądka Canaveral na Florydzie wystartowała w sobotę rakieta Falcon 9. Wynosi na orbitę kapsułę Dragon z dwoma amerykańskimi astronautami. To pierwszy lot załogowy na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) z terytorium USA od prawie 10 lat.

Tym razem planów startu nie pokrzyżowała pogoda. W środę, mimo zaawansowanej procedury, z powodu niesprzyjających warunków atmosferycznych przełożono start na sobotę.

Dragon z astronautami Robertem Behnkenem i Douglasem Hurleyem na pokładzie ma dotrzeć na ISS po około 24 godzinach. (PAP)

mobr/ ap/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję