Reklama

Serwis kościelny

Zamość

X Zamojskie Dni Filmu Religijnego „Sacrofilm 2005” odbywały się od 16 do 25 stycznia. Spotkania z filmem religijnym, organizowane w ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, odbywają się pod hasłem W drodze do jednego Ojca.
„Sacrofilm” zainaugurowała 16 stycznia uroczysta Msza św. pod przewodnictwem bp. Jana Śrutwy w kościele pw. św. Mikołaja. Następnie odbyła się tam projekcja filmu El Misionero i spotkanie z jego reżyserem Wojciechem Staroniem.
17 stycznia w siedzibie Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji wykład otwarty Żydowskie poczucie samotności wygłosiła Helena Datner. Tego dnia zaprezentowano dwa filmy Ładny dzień Jana Jakuba Kolskiego i Ono Małgorzaty Szumowskiej.
Otwarcie wystawy Papież w Ziemi Świętej, wykład otwarty Krzysztofa Zanussiego pt. Dlaczego zło jest fotogeniczne oraz projekcja jego filmu Życie za życie i spotkanie z reżyserem wypełniły program „Sacrofilmu” 17 stycznia.
19 stycznia w Wyższej Szkole Zarządzania i Administracji prof. Eugeniusz Sakowicz wygłosił wykład otwarty pt. Koncepcja życia wiecznego w islamie. Były też projekcje filmów dokumentalnych Macieja Adamka I nie opuszczę cię aż do śmierci; Życie przed tobą; Co dzień bliżej nieba oraz spotkanie z reżyserem.
20 stycznia abp Abel wygłosił wykład otwarty pt. Droga do wieczności w prawosławiu, miała też miejsce projekcja filmu Pan Ibrahim i kwiaty Koranu w reż. Francois Dupeyron’a.
21 stycznia wypełniły: projekcja filmu dokumentalnego Krzysztofa Kieślowskiego pt. Gadające głowy, projekcja filmu Wszystko albo nic Mike’a Leigh oraz spotkanie z Piotrem Kotowskim.
Na ostatnie dni „Sacrofilmu”, 23 i 24 stycznia, złożyły się: promocja książki pt. Z Ziemi Obiecanej... s. Miriam Dzieciątka Jezus w kościele pw. św. Michała Archanioła oraz wykład otwarty pt. Dialog ekumeniczny a misyjność Kościoła z doświadczeń ekumenizmu na Ukrainie, wygłoszony przez przedstawiciela Kurii Biskupiej w Łucku na Ukrainie.
Zamojskie Dni Filmu Religijnego zorganizowali: Kino „Stylowy” w Zamościu, Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji w Zamościu, parafia pw. św. Antoniego w Dyniskach. Honorowy patronat nad „Sacrofilmem” sprawowali: bp Jan Śrutwa, reżyser Krzysztof Zanussi i prezydent Zamościa Marcin Zamoyski. Patronem medialnym było Katolickie Radio Zamość.

Doroczne spotkanie opłatkowe środowisk twórczych diecezji zamojsko-lubaczowskiej odbyło się 23 stycznia. Mszy św. w kościele Ojców Franciszkanów przewodniczył i kazanie wygłosił bp Mariusz Leszczyński. Dalsza część spotkania miała miejsce w Zamojskim Domu Kultury, gdzie podzielono się opłatkiem oraz zaprezentowano spektakl Teatru „Arki Lwowskiej” pt. Świąt Wesołych w Mega. Spotkanie opłatkowe zorganizował diecezjalny duszpasterz środowisk twórczych ks. Józef Jan Dudek.

W Salonie Artystycznym Uczelni Zamoyskiego 14 stycznia zaprezentowano wystawę fotografii Michała Stępnia, wieczór autorski Jerzego Sprawki oraz koncert zespołu poezji śpiewanej.

Reklama

Elegancja średniowiecza, splendor renesansu - wystawę pod takim hasłem można oglądać od 14 stycznia w Muzeum Zamojskim.

Wigilijna pastorałka - tak zatytułowano koncert noworoczny w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Zamojszczyzna”. Koncert odbył się 16 stycznia w Zamojskim Domu Kultury.

Kolejne spotkanie z cyklu Podwieczorków czwartkowych zorganizowano 27 stycznia. Gościem Zamojskiego Domu Kultury był zespół muzyki chrześcijańskiej „Effatha”.

Reklama

Krasnobród

Z udziałem bp. Jan Śrutwy 19 stycznia odbyło się spotkanie opłatkowe Kapituły „Dziedzictwo narodów - święta sprawa”. Spotkanie poprzedziła Msza św. w sanktuarium Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny pod przewodnictwem Księdza Biskupa. Oprawę muzyczną Liturgii przygotował chór z parafii pw. św. Maksymiliana Kolbego z Lublina.

Hrubieszów

Spotkanie opłatkowe członków i sympatyków Towarzystwa Regionalnego Hrubieszowskiego im. ks. St. Staszica odbyło się 16 stycznia. Spotkanie poprzedziła Msza św. w kościele pw. św. Mikołaja pod przewodnictwem ks. Waldemara Malinowskiego, duszpasterza regionalistów.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Częstochowa: Transmisja telewizyjna święceń prezbiteratu

2020-05-18 14:23

Z powodu pandemii koronawirusa święcenia diakonatu i prezbiteratu będą musiały odbyć się przy ograniczonym udziale wiernych. Transmisję z tych wydarzeń przekaże Studio TV "Niedzieli" na portalu www.niedziela.pl


Święcenia prezbiteratu

30 maja 2020 r., godz. 10:00,
Bazylika Archikatedralna Świętej Rodziny w Częstochowie

Święcenia diakonatu

23 maja 2020 r., godz. 10:00,

Bazylika Archikatedralna Świętej Rodziny w Częstochowie

CZYTAJ DALEJ

Majówka na Wiśle

2020-05-30 22:27

ks. Wojciech Kania

Nabożeństwo majowe na statku, stało się już sandomierską tradycją i chociaż w tym roku liczba jego uczestników musiała być dostosowana do przepisów epidemicznych, nie zabrakło chętnych. W rejsie po Wiśle wzięli udział duchowni i świeccy, siostry zakonne i klerycy oraz młodzież z Sandomierza i Osieka.

Przed wyruszeniem statku, biskup Krzysztof Nitkiewicz nawiązał do wigilii Zesłania Ducha Świętego, zachęcając do wspólnej modlitwy z Maryją o Jego dary. Przypomniał jednocześnie powódź, która przed dziesięciu laty dotknęła Sandomierz oraz wiele innych miejscowości. Powiedział, że tak jak wiara dodawała wówczas siły w zmaganiach z żywiołem, potrzeba jej również dzisiaj, aby z nadzieją patrzeć w przyszłość.

Statek zrobił pętlę na Wiśle od Starego Portu przez wzgórze Salve Regina i Góry Pieprzowe. Przy akompaniamencie scholii młodzieżowej z Osieka, śpiewana była Litania Loretańska oraz pieśni maryjne.

– Pływam po Wiśle od 1996 roku – powiedział kapitan Tadeusz Prokop. – Kiedy rozpoczynając żeglugę nabyłem pierwszy statek, nazwałem go „Maria”, oddając się pod opiekę Matki Bożej. Ten statek również nosi imię „Maryja. Cały czas czuję opiekę Matki Bożej. Cieszę się, że możemy ją wspólnie wielbić podczas tej majówki.

Z racji na epidemię, tegoroczne nabożeństwa majowe w Diecezji Sandomierskiej miały nieco inny charakter. Ich uczestnicy modlili się głównie w intencji chorych oraz pracowników Służby Zdrowia. Przez orędownictwo Maryi, prosili także o deszcz, gdyż panująca susza zagroziła uprawom rolnym oraz lasom.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję