Reklama

Szlachetne zdrowie

Czym jest ból?

Ból jest doznaniem subiektywnym, nieprzyjemnym i bardzo złożonym, wynikającym z uszkodzenia tkanek.
Nie wszyscy ludzie odczuwają ból w ten sam sposób, a ta sama osoba może reagować różnie na podobne bodźce bólowe. Osoba w stanie pobudzenia lub szoku może otrzymać mocny cios i nawet go nie zauważyć. Natomiast stały, silny ból, trwający miesiącami, czyli tzw. ból przewlekły, może zmieniać osobowość chorego. Pacjenci stają się drażliwi, łatwo wpadają w gniew i wrogo reagują na otoczenie.
Ból jest doznaniem łączącym sferę fizyczną i psychiczną naszego organizmu. Czujemy go fizycznie, ale często bierze swój początek w sferze emocjonalnej, dlatego musimy leczyć nie tylko ciało, ale i psychikę.
Ból można klasyfikować w różny sposób, biorąc pod uwagę jego czas trwania (ból ostry, przewlekły), natężenie i lokalizację.
Tak więc możemy rozróżniać: ból pulsujący - w bólach głowy, w bólach naczyniowych; ból rwący, gwałtownie narastający, trwający krótko, często promieniujący wzdłuż nerwów (nerwobóle, bóle korzeniowe); ból kurczowy w niedokrwieniu konczyn, czy ból tępy, głęboki, rozlany pochodzący z narządów jamy brzusznej.
W codziennej praktyce lekarskiej ból jest najczęstszym powodem konsultacji i zgłaszania się chorego do lekarza.
Jeżeli mamy do czynienia z bólem ostrym, który pełni rolę sygnału alarmowego, pojawia się nagle, trwa zwykle krótko. Po usunięciu przyczyny, ból ten zwylke ustępuje.
Natomiast jeżeli przyczyna bólu jest nieznana lub niemożliwa do usunięcia, albo wreszcie ból utrzymuje się pomimo jej usunięcia i trwa dłużej niż 3 miesiące, to mamy do czynienia z bólem przewlekłym. Leczenie tego bólu często nastręcza lekarzom wiele problemów, ze względu na złożony mechanizm powstawania, jak i niejednokrotnie trudności w leczeniu.
Podstawową metodą lecznia bólu przewlekłego jest farmakoterapia, ale stosuje się również metody niefarmakologiczne, takie jak: akupunktura, elektrostymulacje, laser, krioterapia, masaż, ultradźwięki, blokady, oraz konieczne jest objęcie pacjenta opieką psychologiczną. Często nie wiemy, że może nie boleć, a przecież ból połączony ze stresem dodatkowo obciąża organizm, utrudniając powrót do zdrowia. Są osoby, których życie podporządkowane jest bólowi - żyją w strachu od jednego do drugiego ataku. Ból oddziałuję na ich psychikę, wzmagając przykre doznania. Cierpiący często wycofuje się z codziennego życia zawodowego, rezygnuje z aktywności fizycznej, towarzyskiej, cierpi w samotności. Ból dominuje. Staje się nie tylko objawem, ale chorobą samą w sobie. Powstaje błędne koło - ból powoduje depresję, nasila lęk, który z kolei osłabia układ odpornościowy, wywołując dalsze problemy fizyczne, nie mające związku z pierwotnym bólem.
Dlatego w leczeniu bólu tak ważna jest psychika. Należy zwalczać nie tylko cierpienie fizyczne, ale równocześnie leczyć objawy mu towarzyszące, takie jak: bezsenność, lęk, depresja. Gdy pacjent poczuje się lepiej, budzi się w nim nadzieja na całkowite wyleczenie. Wtedy jest gotów walczyć ze swoją chorobą. I oto właśnie chodzi.
W dzisiejszych czasach pacjent nie pozostaje sam z dolegliwościami wynikającymi z różnych chorób somatycznych. Pomoc może uzyskać zarówno u swojego lekarza pierwszego kontaktu, jak i w specjalistycznych placówkach, które od kilkunastu lat funkcjonują w naszym kraju. Są to specjalistczne poradnie leczenia bólu.
Od 1986 r. w Bielsku-Białej istnieje Poradnia Leczenia Bólu, która od kilku lat ma swoją siedzibę w Beskidzkim Centrum Onkologii im. Jana Pawła II. Swoim działaniem obejmuje pacjentów z bólami przewlekłymi w chorobie zwyrodnieniowej kręgosłupa, w neuralgiach, bólach fantomowych, i w innych chorobach zwyrodnieniowych.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Częstochowa: Transmisja telewizyjna święceń prezbiteratu

2020-05-18 14:23

Z powodu pandemii koronawirusa święcenia diakonatu i prezbiteratu będą musiały odbyć się przy ograniczonym udziale wiernych. Transmisję z tych wydarzeń przekaże Studio TV "Niedzieli" na portalu www.niedziela.pl


Święcenia prezbiteratu

30 maja 2020 r., godz. 10:00,
Bazylika Archikatedralna Świętej Rodziny w Częstochowie

Święcenia diakonatu

23 maja 2020 r., godz. 10:00,

Bazylika Archikatedralna Świętej Rodziny w Częstochowie

CZYTAJ DALEJ

Majówka na Wiśle

2020-05-30 22:27

ks. Wojciech Kania

Nabożeństwo majowe na statku, stało się już sandomierską tradycją i chociaż w tym roku liczba jego uczestników musiała być dostosowana do przepisów epidemicznych, nie zabrakło chętnych. W rejsie po Wiśle wzięli udział duchowni i świeccy, siostry zakonne i klerycy oraz młodzież z Sandomierza i Osieka.

Przed wyruszeniem statku, biskup Krzysztof Nitkiewicz nawiązał do wigilii Zesłania Ducha Świętego, zachęcając do wspólnej modlitwy z Maryją o Jego dary. Przypomniał jednocześnie powódź, która przed dziesięciu laty dotknęła Sandomierz oraz wiele innych miejscowości. Powiedział, że tak jak wiara dodawała wówczas siły w zmaganiach z żywiołem, potrzeba jej również dzisiaj, aby z nadzieją patrzeć w przyszłość.

Statek zrobił pętlę na Wiśle od Starego Portu przez wzgórze Salve Regina i Góry Pieprzowe. Przy akompaniamencie scholii młodzieżowej z Osieka, śpiewana była Litania Loretańska oraz pieśni maryjne.

– Pływam po Wiśle od 1996 roku – powiedział kapitan Tadeusz Prokop. – Kiedy rozpoczynając żeglugę nabyłem pierwszy statek, nazwałem go „Maria”, oddając się pod opiekę Matki Bożej. Ten statek również nosi imię „Maryja. Cały czas czuję opiekę Matki Bożej. Cieszę się, że możemy ją wspólnie wielbić podczas tej majówki.

Z racji na epidemię, tegoroczne nabożeństwa majowe w Diecezji Sandomierskiej miały nieco inny charakter. Ich uczestnicy modlili się głównie w intencji chorych oraz pracowników Służby Zdrowia. Przez orędownictwo Maryi, prosili także o deszcz, gdyż panująca susza zagroziła uprawom rolnym oraz lasom.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję