Reklama

Kard. Józef Glemp

Warszawiacy żegnają kard. Glempa

[ TEMATY ]

kard. Józef Glemp

Lee Kindness/pl.wikipedia.org

Tłumy mieszkańców stolicy, w tym znani politycy i ludzie kultury, żegnają Prymasa seniora kard. Józefa Glempa w bazylice Świętego Krzyża.

Dębowa trumna z ciałem Prymasa seniora złożona jest na katafalku okrytym czerwonym suknem. Honorową straż przy trumnie przed Wielkim Ołtarzem pełnią m.in. członkowie kościelnej służby porządkowej „Totus Tuus” i Zakonu Bożogrobców.

Msze św. odbywają się w świątyni według niedzielnego porządku, dlatego czasu na oddanie hołdu Prymasowi seniorowi, między zakończeniem jednej Eucharystii a rozpoczęciem następnej, jest niewiele. Jednak ruch wiernych, kierowanych przez kleryków, odbywa się płynnie.

Reklama

Wśród żegnających kard. Glempa są także znani politycy i ludzie kultury. Po Mszy o godz. 12 przed trumną z ciałem Prymasa seniora stanęli m.in. były minister finansów i spraw zagranicznych Andrzej Olechowski czy aktor Jerzy Zelnik.

Po oddaniu hołdu Prymasowi-seniorowi wierni ustawiają się w długą kolejkę w lewej nawie, przy obrazie św. Judy Tadeusza, gdzie wystawiono księgę kondolencyjną.

Z każdą godziną warszawiaków chcących pożegnać Kardynała przybywa. O godz. 13 kolejka przed bazyliką Świętego Krzyża sięgała sąsiadującego ze świątynią Wydziału Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego, u zbiegu ulic Krakowskie Przedmieście i Traugutta.

Mieszkańcy stolicy będą mogli żegnać Prymasa do godz. 15.45. O godz. 16 w bazylice Świętego Krzyża rozpocznie się Msza św. żałobna, której przewodniczyć będzie nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore. Homilię wygłosi przewodniczący Episkopatu Polski abp Józef Michalik.

Po Eucharystii do archikatedry warszawskiej wyruszy kondukt żałobny z trumną z ciałem kard. Glempa. Trumna będzie wystawiona w archikatedrze do poniedziałku. W tym dniu o godz. 11 rozpocznie się uroczysta Msza św. pogrzebowa.

Zapraszamy do galerii ze zdjęciami z uroczystości galeria.

2013-01-27 14:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prymas Polski i wszystkich Polaków

Niedziela Ogólnopolska 39/2013, str. 16-17

[ TEMATY ]

kardynał

kard. Józef Glemp

Katarzyna Artymiak

KS. INF. IRENEUSZ SKUBIŚ: - Minęły już miesiące od śmierci i pogrzebu wielkiego prymasa Polski - kard. Józefa Glempa, zwanego prymasem czasów przełomu. Ksiądz Biskup miał z nim wiele kontaktów ze względu na różne funkcje, jakie pełnił w ramach Konferencji Episkopatu Polski...

CZYTAJ DALEJ

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Prawda o Maryi Niepokalanie Poczętej, jako wolnej od grzechu i pełnej doskonałości, nie sprawia, że staje się Ona daleka nam wszystkim. Jest zupełnie odwrotnie.

Jako wspólnota Kościoła katolickiego 8 grudnia obchodzimy my uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Przywilej Niepokalanego Poczęcia jest dla Maryi wyjątkowym darem łaski Bożej, a dla Kościoła – dogmatem wiary. Przypomnijmy, że dogmat to nauka wiary zawarta w Objawieniu, której interpretacja jest ściśle określona przez Kościół. To po prostu twierdzenie objawione przez Boga i przyjmowane za pewne. Dogmat o Niepokalanym Poczęciu Maryi został uroczyście ogłoszony przez papieża Piusa IX w Bazylice św. Piotra w Rzymie 8 grudnia 1854 r. bullą Ineffabilis Deus.

CZYTAJ DALEJ

Szlachetna Paczka: jeszcze ponad 1100 rodzin czeka na wsparcie

2022-12-07 14:56

[ TEMATY ]

szlachetna paczka

Materiał prasowy

W najbliższą sobotę i niedzielę odbędzie się Weekend Cudów Szlachetnej Paczki. Na wsparcie w ramach akcji wciąż czeka ponad 1100 rodzin w potrzebie.

- Wolontariusze Szlachetnej Paczki dotarli do tysięcy osób, dla których głód, osamotnienie, chłód, strach o jutro są chlebem powszednim. Ponad 14300 rodzin otrzyma pomoc, ale ponad 1100 wciąż na nią czeka. To ostatni moment, kiedy można wybrać rodzinę na www.szlachetnapaczka.pl - mówi Joanna Sadzik, prezes Stowarzyszenia WIOSNA, organizatora Szlachetnej Paczki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję