Reklama

Wydarzyło się...

Niedziela częstochowska 8/2005

Ewa Nocoń

Abp Stanisław Nowak odmawia modlitwę z obrzędu poświęcenia

Pamięć o Kapelanie „Solidarności”

Działacze częstochowskiej „Solidarności” i „Civitas Christiana” oraz wierni parafii Krzepice spotkali się na wspólnej modlitwie za śp. ks. Zenona Raczyńskiego - pierwszego kapelana „Solidarności”. Mszy św., sprawowanej w 9. rocznicę jego śmierci, przewodniczył ks. Ryszard Umański - obecny kapelan „Solidarności”. Nawiązując do fragmentu Ewangelii o 8 Błogosławieństwach, ks. Umański podkreślił obowiązek służby Ojczyźnie i nieustannego budowania królestwa Bożego na ziemi.
Po Mszy św. złożono na grobie ks. Zenona wiązanki kwiatów. Następnie, podczas spotkania w salce parafialnej wspominano jego zasługi w budzeniu świadomości społeczeństwa w nowej rzeczywistości, po upadku systemu komunistycznego. Wysunięto wniosek o przygotowanie sesji, poświęconej pierwszemu Kapelanowi rodzącej się w latach 80. „Solidarnosci” i skierowanie do władz miasta prośby o nadanie imienia ks. Zenona Raczyńskiego jednej z ulic częstochowskiej dzielnicy Raków. W spotkaniu wzięli udział m.in.: prezydent miasta Częstochowy Tadeusz Wrona, przewodniczący Zarządu Regionu „Solidarności” Mirosław Kowolik, przewodniczący Komisji Zakładowej „Solidarności” Częstochowskich Hutników Marek Wójcik, Czesław Janiszewski z częstochowskiego oddziału „Civitas Christiana” oraz proboszcz parafii w Krzepicach ks. prał. Marian Gąsiorowski.

Jubileusz SRRW

28 stycznia br., z racji 10-lecia istnienia Stowarzyszenia Rodziców Rodzin Wielodzietnych, odbyło się uroczyste spotkanie w Klubie „Civitas Christiana” w Częstochowie. Uczestniczył w nim prezydent Tadeusz Wrona, który podziękował członkom Stowarzyszenia za dotychczasową działalność, za pomoc rodzinom wielodzietnym i ubogim oraz przekazał kalendarze, wydane z okazji 350. rocznicy obrony Jasnej Góry. Na spotkanie przybyli także: Czesław Janiszewski - przewodniczący Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” i Komisji Zdrowia Rady Miejskiej, mecenas Aleksandra Przedpełska - radca prawny SRRW oraz Adam Banaszkiewicz - wiceprzewodniczący Rady Miasta. W czasie spotkania listy gratulacyjne na ręce Zarządu Stowarzyszenia Rodziców Rodzin Wielodzietnych złożyli: Adela Kasztelan - w imieniu PCK, Bożena Szecówka - w imieniu Wydziału Zdrowia, Artur Kępiński - w imieniu Związku Stowarzyszeń „Częstochowski Bank Żywności”. Na zakończenie uroczystość Prezes SRRW podziękowała sponsorom, darczyńcom i zasłużonym działaczom za okazaną pomoc i życzliwość. Natomiast Mieczysław Malik (współzałożyciel Stowarzyszenia) przypomniał historię SRRW.

Kaplica w Domu Archidiecezjalnym

3 lutego abp Stanisław Nowak dokonał poświęcenia kaplicy pw. bł. Ludwika Rocha Gietyngiera i bł. Maksymiliana Binkiewicza w Domu Archidiecezjalnym przy ul. Ogrodowej w Częstochowie. Podczas homilii Ksiądz Arcybiskup dziękował wszystkim budowniczym Domu, błogosławiąc im za łaskę obecności Chrystusa pod postaciami chleba i wina w Najświętszym Sakramencie w tym miejscu. „W Bogu żyjemy, poruszamy się, jesteśmy - powtórzył za św. Pawłem Arcypasterz. - Wiemy, ze Bóg jest wszędzie, jednak w szczególny sposób jest obecny pod dwiema postaciami. Jezus jest Chlebem, który przyjmujemy, i za który powinniśmy dziękować”. Podczas uroczystości obecni byli: ks. inf. Marian Mikołajczyk, ks. prał. Stanisław Gębka, ks. prał. Jarosław Sroka, ks. prał. Zdzisław Wójcik, ks. dyr. Andrzej Kuliberda, ks. Grzegorz Ułamek i ks. Zbigniew Heluszka. Metropolita Częstochowski pobłogosławił także ołtarz, dokonał poświęcenia tabernakulum i uroczystego wprowadzenia Najświętszego Sakramentu oraz erygował drogę krzyżową autorstwa Tadeusza Goliszka. Po Eucharystii ogłoszono, że 7 stycznia będzie tu sprawowana Doba Eucharystyczna.

Reklama

Wystawa polskich pejzażystów

4 lutego w Miejskiej Galerii Sztuki odbył się wernisaż wystawy pt. Pejzaż malarzy polskich w zbiorach Lwowskiej Galerii Sztuki. Obszerna ekspozycja zawiera prace wielu znakomitych autorów, wśród nich: Bernarda Bellotto zwanego Canaletto, Jana Cybisa, Juliana Fałata, Józefa Kamockiego, Ferdynanda Ruszczyca, Henryka Siemiradzkiego, Jana Stanisławskiego. Prawdziwą rzadkością jest pejzaż z okolic Konstantynopola, namalowany przez Jana Matejkę oraz obraz pisarza Józefa Kraszewskiego. Zbiory z Ukrainy zostały sprowadzone do Częstochowy dzięki pośrednictwu Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie. Wystawa będzie czynna do 27 lutego br.

Poświęcenie siedziby administracji Muzeum

7 lutego abp Stanisław Nowak poświęcił „odwach” przy częstochowskim Ratuszu. Nowy budynek będzie siedzibą administracji Muzeum. W uroczystości wzięli udział: ks. inf. Ireneusz Skubiś - redaktor naczelny Tygodnika Katolickiego Niedziela, ks. Witold Pękalski, ks. kan. Janusz Wojtyla, przedstawiciele Władz Urzędu Wojewódzkiego i Władze Urzędu Miasta Częstochowy z prezydentem Tadeuszem Wroną.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Ryś: człowiek jest ważniejszy niż przepisy prawne czy instytucje

2020-07-05 08:25

[ TEMATY ]

list

abp Grzegorz Ryś

youtube.com/archidiecezjalodzka

Dobro osoby jest najwłaściwszym uzasadnieniem poddania się najpierw Bożym przykazaniom, a potem także wszystkim przepisom i regulacjom ustanowionym przez Kościół - napisał administrator apostolski abp Grzegorz Ryś w liście skierowanym do wiernych diecezji kaliskiej.

Jak podkreślił, człowiek jest ważniejszy niż przepisy prawne czy instytucje. - Najpierw osoba i jej rzeczywiste dobro! Zwłaszcza osoba skrzywdzona i wykorzystana. Zwłaszcza osoba, która nie ma możliwości dochodzenia i ochrony swoich praw - zaznaczył w liście, który zostanie w niedzielę odczytany w kościołach całej diecezji.

W specjalnym słowie do diecezjan abp Grzegorz Ryś odwołał się do Ewangelii św. Mateusza o rozterkach św. Jana Chrzciciela i wskazał na problemy Kościoła we współczesnych czasach.

- Myślę, że w ostatnim czasie wielu z nas znalazło się w podobnej do Jana sytuacji. Konfrontowani raz po raz z czynami ludzi Kościoła, musimy się zmagać z narastającymi w nas wątpliwościami, a na usta ciśnie się Janowe pytanie: „Czy to naprawdę ty? Czy nie innego mamy prawo oczekiwać?!”

Nasze pytanie jest pewnie nawet boleśniejsze: Jan zmagał się z niezrozumieniem jakoś kontrowersyjnych, ale dobrych czynów Jezusa. My zderzamy się z grzechem - ciężkim i skrywanym, dramatycznie uderzającym w dzieci i młodzież, gorszącym i deprawującym Kościół „od środka” – zaznacza administrator apostolski diecezji kaliskiej.

Arcybiskup przekonuje, że wierni mają prawo zadawać pytania dotyczące Kościoła. - Macie więc prawo pytać: „Kościele Święty, czy to naprawdę Ty?”. Macie to prawo zwłaszcza Wy, którzy podobnie jak Jan postawiliście w życiu wszystko na Kościół, utrzymujecie go swoją ofiarnością, budujecie gorliwością i radykalizmem wiary, świadczycie o chrześcijaństwie w świecie, który mu wcale nie sprzyja, a nie rzadko czyni przedmiotem drwin i ataków – czytamy w liście.

Abp Ryś wskazuje na Jezusa, który pokrzepia i daje pokój. - Jezus mówi: przyjdźcie do Mnie! To nie zachęta do zdystansowania się do Kościoła, tylko mocne wskazanie na to, po co jest Kościół! „Żyjąc w Kościele - przyjdźcie do Mnie!” Na nowo odkryjcie Mnie w Kościele, i skupcie się wokół Mnie. Więcej, „weźcie na siebie Moje jarzmo!”, to znaczy uznajcie we Mnie Pana i bądźcie mi posłuszni! To wezwanie do nas wszystkich: przyznać w Kościele pierwszeństwo Jezusowi! Oddać Mu je na nowo! Być może, za dużo w Kościele jest nas, a za mało Jezusa – zaznacza.

Administrator apostolski podkreśla, że człowiek jest ważniejszy niż przepisy prawne czy instytucje. - To drugi klucz, który otrzymujemy w dzisiejszej Ewangelii od Jezusa: skupić się na dobru osoby. Przyznać pierwszeństwo osobie przed przepisem, prawem i instytucją. Najpierw osoba i jej rzeczywiste dobro! Zwłaszcza osoba skrzywdzona i wykorzystana. Zwłaszcza osoba, która nie ma możliwości dochodzenia i ochrony swoich praw. Dobro osoby jest najwłaściwszym uzasadnieniem poddania się najpierw Bożym przykazaniom, a potem także wszystkim przepisom i regulacjom ustanowionym przez Kościół - w szczególności tych także, które są zawarte w motu proprio papieża Franciszka "Vos estis lux mundi" – akcentuje hierarcha.

Arcybiskup wyjaśnia, że 27 czerwca objął w diecezji kaliskiej władzę biskupią jako administrator z nadania Ojca Świętego Franciszka. - Tak długo, jak długo będzie to potrzebne, jestem do waszej dyspozycji. Wyznaczyłem do końca grudnia br. 16 dni, kiedy będę w Kaliszu - tu proszę o zrozumienie: na co dzień muszę pozostawać w archidiecezji łódzkiej, która przygotowuje się właśnie do Jubileuszu 100-lecia powstania. Oczywiście, w ciągu tych 16 dni będę przyjmował wszystkich, którzy potrzebują się ze mną spotkać; w sprawach bardzo pilnych zawsze można także poprosić o takie spotkanie w Łodzi – czytamy w liście.

Abp Ryś informuje także, że w najbliższym czasie wystąpi do Nuncjatury apostolskiej w Polsce o przywrócenie mu kompetencji w sprawach oskarżeń o nadużycia seksualne, wysuwanych wobec duchownych diecezji kaliskiej.
Duchowieństwo diecezji kaliskiej zaprasza na rekolekcje, które wygłosi w dniach 21-23 września w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

- Ufam - jak zapewne Wy wszyscy - iż moja nadzwyczajna posługa w Kaliskim Kościele nie potrwa długo, i że w niedługim czasie Kościół ten na nowo będzie się cieszył swoim diecezjalnym biskupem. Znam swoją rolę z natury przejściową; w tej jednak mierze, jaka jest mi wyznaczona chcę Wam wszystkim posłużyć. I takim mnie przyjmijcie – napisał do wiernych.

List zostanie odczytany w niedzielę 5 lipca we wszystkich kościołach i kaplicach diecezji kaliskiej.

CZYTAJ DALEJ

Powróciły koncerty u jezuitów

2020-07-06 00:23

Fot. archiwum prywatne Jakuba Zawadzkiego

W parafii św. Ignacego Loyoli przy ul. Stysia po dłuższej przerwie odbył się kolejny koncert organowy. Spotkanie przyciągnęło wielu melomanów.

W niedzielne popołudnie na organach zagrał Jakub Zawadzki, który w tej parafii pracuje jako organista; z sukcesami występuje także w różnych miejscach w Polsce. Zaprezentował on muzykę m. in. Pachelbela, J.S. Bacha oraz jego synów.

To wrocławskie wydarzenie wpisuje się w cykl koncertów, które nie tylko są gratką dla miłośników muzyki organowej, ale także pomagają zebrać fundusze na remont instrumentu. Parafia jezuicka może szczycić się jednymi z najlepszych organów we Wrocławiu, które wykonała firma Józefa Cynara w 1979 r.

- Instrument został doprowadzony do bardzo dobrego stanu, teraz będziemy go uzupełniać. Ostateczny projekt przewiduje trzy klawiatury ręczne, klawiaturę nożną i 44 głosy, czyli rzędy piszczałek. Dziś instrument dysponuje 26. głosami, dwoma klawiaturami ręcznymi i klawiaturą nożną – opowiada Jakub Zawadzki.

Organy kościoła oo. jezuitów cieszą się znakomitą opinią wśród cenionych artystów, a "Wieczory organowe" na stałe wpisały się w krajobraz kulturalny Wrocławia. Kolejne spotkanie już w sierpniu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję