Reklama

Z młodymi na Krzyżowych Drogach

Niedziela częstochowska 8/2005

... ukazują cierpiące oblicze Chrystusa
Fot: Archiwum Duszpasterstwa Akademickiego

W Wielkim Poście każdy z nas wpisuje do swojego duchowego kalendarza modlitewne spotkania na Drodze Krzyżowej. Warto jednak choć raz przeżyć tę modlitwę w większej wspólnocie oraz w jakiejś wyjątkowej scenerii i oprawie. Wszystkich młodych (i nie tylko) zapraszamy do wspólnego kroczenia po stacjach Męki Pańskiej podczas nabożeństw wielkopostnych w naszej archidiecezji.

25 lutego Droga Krzyżowa w Sokolich Górach

Początek nabożeństwa przy Domu Rekolekcyjnym „Święta Puszcza” w Olsztynie k. Częstochowy o godz. 18.15. Dojazd własnym środkiem transportu lub miejskim autobusem nr 67 (należy wysiąść przystanek za rynkiem w Olsztynie). Na nabożeństwo zapraszają częstochowscy studenci, którzy upodobali sobie jurajskie skały jako doskonałą scenerię do przeżycia Męki Pańskiej. Droga Krzyżowa odbędzie się przy zapalonych pochodniach i świecach. Przy dobrej pogodzie zakończenie będzie miało miejsce pod krzyżem na Jasnogórskim „Małym Giewoncie”.

7 marca Akademicka Droga Krzyżowa z kopią Krzyża Światowych Dni Młodzieży

Po raz pierwszy studenci pragną zaprosić młodych z całej Częstochowy na Akademicką Drogę Krzyżową po miasteczku akademickim. Nabożeństwo rozpocznie się o godz. 21.00 na placu remontowanego Domu Formacyjnego Personalnej Parafii Akademickiej św. Ireneusza przy ul. Kilińskiego 132. Trasa nabożeństwa będzie wiodła wzdłuż uliczek przy domach studenckich i budynkach dydaktycznych Politechniki. Będzie to modlitwa „czystych serc”, wołających do Boga o miłość, jedność, czystość i mądrość młodego pokolenia. Na Drogę Krzyżową należy przynieść wycięte z kartonu białe serce (o dowolnej wielkości) - symbol wspólnej troski o czystość serc.

Reklama

12 marca Droga Krzyżowa na terenie obozu Auschwitz-Birkenau

Nabożeństwo będzie miało miejsce podczas kolejnej pielgrzymki młodych z Częstochowy do Krakowa - Auschwitz-Birkenau i Wadowic. Na terenie byłego obozu koncentracyjnego Birkenau zostanie odprawiona tradycyjna Droga Krzyżowa. Poszczególne stacje Męki Pańskiej rozważane będą w obozowych barakach, przy ruinach krematoriów i na obozowej rampie. Modlitwa zakończy się przy ruinach pierwszego krematorium, w którym zginęła św. Edyta Stein - współpatronka częstochowskiego środowiska akademickiego. W ramach pielgrzymki zaplanowano również zwiedzanie Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie i Mszę św. w Wadowicach - w kościele, w którym przyjął chrzest Karol Wojtyła. Zapisy na pielgrzymkę w DA „Emaus” (u Tomka Jewiarza - tel. 501-943-523)

18 marca Droga Krzyżowa Alejami Najświętszej Maryi Panny

W ramach przygotowań do diecezjalnych obchodów XX Światowego Dnia Młodzieży odbędzie się Droga Krzyżowa Alejami Najświętszej Maryi Panny. Początek nabożeństwa o godz. 18.00 na placu przed archikatedrą. W ramach nabożeństwa młodzi zaprezentują poszczególne stacje Męki Pańskiej. Modlitwa ta stanowi wielkie świadectwo mieszkańców Częstochowy o ich kroczeniu za krzyżem Jezusa Chrystusa.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

III wojna światowa trwa

Po amerykańskim zamachu na gen. Sulejmaniego i wstrzemięźliwej odpowiedzi Iranu świat odetchnął z ulgą. Trzecia wojna nie wybuchnie! To nieprawda. Ona trwa, tylko w kawałkach – przekonuje papież Franciszek.

Nocny atak z 2 stycznia br., w którym Stany Zjednoczone zabiły irańskiego generała Kassema Sulejmaniego na ziemi irackiej, wraz z pięcioma członkami ruchu irackiego i dwoma Irańczykami, zaalarmował cały świat. Rozkaz zabicia irańskiego generała wraz z jego bliskimi współpracownikami w Iraku został wydany bezpośrednio przez amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa. Nigdy wcześniej konfrontacja między Iranem a USA nie osiągnęła tak wysokiego napięcia. Świat przeraził się, że ewentualna wojna regionalna mogłaby wywołać konflikt światowy.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek na dzień mediów: potrzebujemy opowiadań dobrych, prawdziwych i pięknych

2020-01-24 11:31

[ TEMATY ]

papież

media

dziennikarze

papież Franciszek

Synod2018/facebook

„W epoce, w której fałszerstwo ukazuje się jako coraz bardziej wyrafinowane i osiąga zastraszający poziom (deepfake), potrzebujemy mądrości, aby zebrać i stworzyć opowiadania piękne, prawdziwe, i dobre. Potrzebujemy odwagi, aby odrzucić te fałszywe i złowrogie” – napisał Ojciec Święty w orędziu na 54 . Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu.

Nosi ono tytuł „Obyś mógł opowiadać i utrwalić w pamięci” (por. Wj 10, 20). Życie staje się historią”. Tradycyjnie papież ogłasza je 24 stycznia – we wspomnienie patrona dziennikarzy – św. Franciszka Salezego. W Polsce dzień ten jest obchodzony w trzecią niedzielę września, która w roku bieżącym przypadnie 20 września.

Na wstępie Ojciec Święty wyjaśnia, że wybierając temat tegorocznego Światowego Dnia Środków Społecznego Przekazu kierował się przekonaniem, że „aby się nie zagubić, powinniśmy oddychać prawdą dobrych historii, takich, które budują, a nie niszczą; historii, które pomagają odnaleźć korzenie i siłę, aby iść razem naprzód”.

Franciszek zaznacza, że człowiek jest bytem opowiadającym. Często decydujemy, co jest właściwe albo co jest błędne, w oparciu o osoby lub historie, które sobie przyswoiliśmy. „Opowiadania mają na nas wpływ, utrwalają nasze przekonania i nasze postawy, mogą pomóc nam zrozumieć siebie i powiedzieć kim jesteśmy” – stwierdza papież. Dodaje, że człowiek potrzebuje też wypowiedzenia siebie, by utrwalić swoje życie. Ponadto potrzebuje też wzorców, by zrealizować swe marzenia mierzyć się z trudnościami, podejmować walkę ze złem. „Zanurzając się w tych historiach, możemy odnaleźć heroiczne motywacje, aby zmierzyć się z życiowymi wyzwaniami” – stwierdza Ojciec Święty.

Następnie Franciszek zauważa, w historii wije się również zło, jesteśmy zachęcani do posiadania i konsumpcji, często w sieci komunikacyjnej powstają historie destrukcyjne i prowokacyjne, „które niszczą i rwą delikatne nici współistnienia. Zestawiają one razem niesprawdzone informacje, powtarzając wypowiedzi banalne i fałszywie przekonujące, uderzając hasłami nienawiści. Nie tworzy się wtedy ludzkiej historii, ale odziera się człowieka z jego godności” – pisze Ojciec Święty. Zwraca zarazem uwagę, że w zestawieniu z nimi dobre historie trwają, ponieważ dają życiu pokarm.

„W epoce, w której fałszerstwo ukazuje się jako coraz bardziej wyrafinowane i osiąga zastraszający poziom (deepfake), potrzebujemy mądrości, aby zebrać i stworzyć opowiadania piękne, prawdziwe, i dobre. Potrzebujemy odwagi, aby odrzucić te fałszywe i złowrogie. Potrzebujemy cierpliwości i rozeznania, aby odkryć historie, które pomogą nam nie zagubić się pośród tylu dzisiejszych utrapień; historii, które postawią w świetle prawdę o tym, kim jesteśmy, także w niedostrzeganym, codziennym heroizmie” – stwierdza papież.

Franciszek przypomina znaczenie narracji biblijnej jako wielkie historii miłości między Bogiem a człowiekiem. Podkreśla, że „znajomość Boga jest przekazywana przede wszystkim przez opowiadanie, z pokolenia na pokolenie, o tym, jak On nieustannie pozostaje obecny” a dla słuchacza historia staje się życiem: to opowiadanie wchodzi w życie tego, który słucha i je przekształca. Papież zaznacza, że nie istnieją historie ludzkie nieznaczące i małe, a po tym jak Bóg stał się człowiekiem każda ludzka historia posiada niepodważalną godność. „Dlatego ludzkość zasługuje na opowieści, które sięgają jej poziomu, tego oszałamiającego i fascynującego poziomu, do jakiego wyniósł ją Jezus” – pisze Ojciec Święty wskazując dzieła, które mogą stać się jakby „dodatkiem do Ewangelii”, teksty które potrafiły odczytać duszę człowieka i wydobyć na światło jej piękno.

Franciszek zaznacza, że każdy człowiek może stać się twórcą takiej dobrej historii, „kiedy przypominamy sobie o miłości, która nas stworzyła i zbawiła, kiedy wsączamy miłość w nasze codzienne historie, kiedy tkamy miłosierdziem ramy naszych dni”.

Zachęca, aby pomimo dramatycznych wydarzeń codzienności opowiadać Bogu o sobie. „Jemu możemy opowiedzieć historie, które przeżywamy, zanieść Mu osoby, powierzyć różne sytuacje. Z Nim możemy ponownie połączyć tkankę życia, zszyć pęknięcia i wyrwy” – pisze Ojciec Święty. Dodaje, że „także, kiedy opowiadamy o złych rzeczach, możemy nauczyć się pozostawiania przestrzeni dla odkupienia, możemy rozpoznać pośród zła także dynamizm dobra, aby pozwolić mu zaistnieć”.

Papież podkreśla, że chodzi o „przypominanie o tym, kim jesteśmy w oczach Boga, oraz o świadczenie o tym, co Duch Święty pisze w sercach, o objawianie każdemu, że jego historia zawiera rzeczy wspaniałe”. Kończy swe orędzie modlitwą do Matki Bożej, by wysłuchała naszych opowiadań, nauczyła nas rozpoznawania dobrego wątku, który kieruje historią, rozwiązała węzły paraliżujące nasze życie i pomagała nam tworzyć historie pokoju, historie przyszłości, wskazując drogę wspólnego podążania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję