Reklama

Z młodymi na Krzyżowych Drogach

Niedziela częstochowska 8/2005

... ukazują cierpiące oblicze Chrystusa
Fot: Archiwum Duszpasterstwa Akademickiego

W Wielkim Poście każdy z nas wpisuje do swojego duchowego kalendarza modlitewne spotkania na Drodze Krzyżowej. Warto jednak choć raz przeżyć tę modlitwę w większej wspólnocie oraz w jakiejś wyjątkowej scenerii i oprawie. Wszystkich młodych (i nie tylko) zapraszamy do wspólnego kroczenia po stacjach Męki Pańskiej podczas nabożeństw wielkopostnych w naszej archidiecezji.

25 lutego Droga Krzyżowa w Sokolich Górach

Początek nabożeństwa przy Domu Rekolekcyjnym „Święta Puszcza” w Olsztynie k. Częstochowy o godz. 18.15. Dojazd własnym środkiem transportu lub miejskim autobusem nr 67 (należy wysiąść przystanek za rynkiem w Olsztynie). Na nabożeństwo zapraszają częstochowscy studenci, którzy upodobali sobie jurajskie skały jako doskonałą scenerię do przeżycia Męki Pańskiej. Droga Krzyżowa odbędzie się przy zapalonych pochodniach i świecach. Przy dobrej pogodzie zakończenie będzie miało miejsce pod krzyżem na Jasnogórskim „Małym Giewoncie”.

7 marca Akademicka Droga Krzyżowa z kopią Krzyża Światowych Dni Młodzieży

Po raz pierwszy studenci pragną zaprosić młodych z całej Częstochowy na Akademicką Drogę Krzyżową po miasteczku akademickim. Nabożeństwo rozpocznie się o godz. 21.00 na placu remontowanego Domu Formacyjnego Personalnej Parafii Akademickiej św. Ireneusza przy ul. Kilińskiego 132. Trasa nabożeństwa będzie wiodła wzdłuż uliczek przy domach studenckich i budynkach dydaktycznych Politechniki. Będzie to modlitwa „czystych serc”, wołających do Boga o miłość, jedność, czystość i mądrość młodego pokolenia. Na Drogę Krzyżową należy przynieść wycięte z kartonu białe serce (o dowolnej wielkości) - symbol wspólnej troski o czystość serc.

Reklama

12 marca Droga Krzyżowa na terenie obozu Auschwitz-Birkenau

Nabożeństwo będzie miało miejsce podczas kolejnej pielgrzymki młodych z Częstochowy do Krakowa - Auschwitz-Birkenau i Wadowic. Na terenie byłego obozu koncentracyjnego Birkenau zostanie odprawiona tradycyjna Droga Krzyżowa. Poszczególne stacje Męki Pańskiej rozważane będą w obozowych barakach, przy ruinach krematoriów i na obozowej rampie. Modlitwa zakończy się przy ruinach pierwszego krematorium, w którym zginęła św. Edyta Stein - współpatronka częstochowskiego środowiska akademickiego. W ramach pielgrzymki zaplanowano również zwiedzanie Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie i Mszę św. w Wadowicach - w kościele, w którym przyjął chrzest Karol Wojtyła. Zapisy na pielgrzymkę w DA „Emaus” (u Tomka Jewiarza - tel. 501-943-523)

18 marca Droga Krzyżowa Alejami Najświętszej Maryi Panny

W ramach przygotowań do diecezjalnych obchodów XX Światowego Dnia Młodzieży odbędzie się Droga Krzyżowa Alejami Najświętszej Maryi Panny. Początek nabożeństwa o godz. 18.00 na placu przed archikatedrą. W ramach nabożeństwa młodzi zaprezentują poszczególne stacje Męki Pańskiej. Modlitwa ta stanowi wielkie świadectwo mieszkańców Częstochowy o ich kroczeniu za krzyżem Jezusa Chrystusa.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Jędraszewski zachęca do licznego udziału w procesjach Bożego Ciała

2020-06-01 17:15

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Boże Ciało

Artur Stelmasiak/Niedziela

Zachęcam duszpasterzy, aby jak co roku organizowali procesje Bożego Ciała do czterech ołtarzy. Wiernych natomiast gorąco zachęcam do włączenia się w przygotowania do procesji oraz do licznego w nich udziału – napisał abp Marek Jędraszewski we „Wskazaniach w sprawie procesji Bożego Ciała” dla archidiecezji krakowskiej.

Powołując się na rozporządzenie Rady Ministrów z 29 maja br. metropolita krakowski przypomniał, że zgromadzenia religijne mogą się odbywać niezależnie od liczby ich uczestników, co stwarza możliwość zorganizowania tradycyjnych procesji eucharystycznych w Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa.

- Zachęcam duszpasterzy, aby jak co roku organizowali procesje Bożego Ciała do czterech ołtarzy. Wiernych natomiast gorąco zachęcam do włączenia się w przygotowania do procesji oraz do licznego w nich udziału – napisał abp Marek Jędraszewski w opublikowanych dziś „Wskazaniach w sprawie procesji Bożego Ciała”.

Metropolita krakowski zwrócił uwagę, że konieczne będzie zachowanie wymaganych środków bezpieczeństwa, to znaczy utrzymywanie odpowiednich odległości między uczestnikami procesji (minimum 2 metry) lub zasłanianie ust i nosa.

Centralna procesja Bożego Ciała w Krakowie rozpocznie się Mszą świętą 11 czerwca o godz. 9.00 na Wawelu. Następnie traktem królewskim uda się na Rynek zatrzymując się przy czterech ołtarzach usytuowanych kolejno przy kościołach św. Idziego, śś. Piotr i Pawła, św. Wojciecha i zakończy się przed bazyliką Mariacką.

- Niech doświadczenie obecności Boga w sakramencie Eucharystii będzie dla nas wszystkich źródłem radości, pokoju i miłości, które jako wspólnota Kościoła możemy ofiarować światu – podkreśla abp Marek Jędraszewski.

CZYTAJ DALEJ

Angela Merkel: nie zamierzam kandydować na piątą kadencję

Niemiecka kanclerz Angela Merkel potwierdziła w czwartek w wywiadzie dla telewizji ZDF, że nie zamierza kandydować na kolejną, piątą kadencję szefowej rządu Niemiec. Potępiła też brutalność amerykańskiej policji w związku ze śmiercią w Minneapolis George'a Floyda.

Zapytana, czy w obliczu walki ze skutkami pandemii koronawirusa nie odczuwa pokusy dalszego kierowania pracami rządu, Merkel podkreśliła stanowczo, że już wcześniej zdecydowała, że obecna kadencja, która zakończy się w przyszłym roku, jest jej ostatnią.

Kontynuując wątek pandemii, szefowa niemieckiego gabinetu potwierdziła, że ulga podatkowa od towarów i usług, zawarta w pakiecie wsparcia dla gospodarki jej kraju, potrwa do końca roku. „To dla mnie punkt odcięcia tej pomocy” - wyjaśniła, zapytana, czy ta rządowa pomoc może zostać przedłużona. „To ma być krótkotrwały impuls” - zaznaczyła.

W środę Merkel ogłosiła wart 130 mld euro pakiet stymulacyjny dla niemieckiej gospodarki, w ramach którego podatek VAT zostanie obniżony z 19 do 16 proc. przez sześć miesięcy, począwszy od lipca.

Merkel potępiła także „zamordowanie” przez policję Afroamerykanina George'a Floyda i "rasizm", który jej zdaniem uderza w „bardzo spolaryzowane społeczeństwo amerykańskie”. „To zabójstwo George'a Floyda jest okropne. Rasizm jest okropny. Społeczeństwo amerykańskie jest bardzo spolaryzowane” - powiedziała.

"Rasizm zawsze istniał. I niestety tak jest również tutaj (w Niemczech)” - dodała Merkel, która zaznaczyła, że "ma nadzieję”, iż protesty w Stanach Zjednoczonych "będą pokojowe”.

Szefowa niemieckiego rządu określiła także obecną politykę wewnętrzną prezydenta USA Donalda Trumpa jako "bardzo kontrowersyjną". "Moim zdaniem w polityce (zawsze) trzeba próbować zbliżać do siebie ludzi, próbować ich godzić. Myślę, że styl polityczny (prezydenta Trumpa) jest bardzo kontrowersyjny” - powiedziała.

"Pracuję ze wszystkimi wybranymi prezydentami na całym świecie. I oczywiście z amerykańskim prezydentem. Wszystko, co mogę zrobić, to mieć nadzieję, że możemy współpracować" - zakończyła niemiecka kanclerz. (PAP)

zm/ kar/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję