Reklama

Z młodymi na Krzyżowych Drogach

Ks. Andrzej Przybylski
Edycja częstochowska 8/2005


... ukazują cierpiące oblicze Chrystusa
Fot: Archiwum Duszpasterstwa Akademickiego

W Wielkim Poście każdy z nas wpisuje do swojego duchowego kalendarza modlitewne spotkania na Drodze Krzyżowej. Warto jednak choć raz przeżyć tę modlitwę w większej wspólnocie oraz w jakiejś wyjątkowej scenerii i oprawie. Wszystkich młodych (i nie tylko) zapraszamy do wspólnego kroczenia po stacjach Męki Pańskiej podczas nabożeństw wielkopostnych w naszej archidiecezji.

25 lutego Droga Krzyżowa w Sokolich Górach

Początek nabożeństwa przy Domu Rekolekcyjnym „Święta Puszcza” w Olsztynie k. Częstochowy o godz. 18.15. Dojazd własnym środkiem transportu lub miejskim autobusem nr 67 (należy wysiąść przystanek za rynkiem w Olsztynie). Na nabożeństwo zapraszają częstochowscy studenci, którzy upodobali sobie jurajskie skały jako doskonałą scenerię do przeżycia Męki Pańskiej. Droga Krzyżowa odbędzie się przy zapalonych pochodniach i świecach. Przy dobrej pogodzie zakończenie będzie miało miejsce pod krzyżem na Jasnogórskim „Małym Giewoncie”.

7 marca Akademicka Droga Krzyżowa z kopią Krzyża Światowych Dni Młodzieży

Po raz pierwszy studenci pragną zaprosić młodych z całej Częstochowy na Akademicką Drogę Krzyżową po miasteczku akademickim. Nabożeństwo rozpocznie się o godz. 21.00 na placu remontowanego Domu Formacyjnego Personalnej Parafii Akademickiej św. Ireneusza przy ul. Kilińskiego 132. Trasa nabożeństwa będzie wiodła wzdłuż uliczek przy domach studenckich i budynkach dydaktycznych Politechniki. Będzie to modlitwa „czystych serc”, wołających do Boga o miłość, jedność, czystość i mądrość młodego pokolenia. Na Drogę Krzyżową należy przynieść wycięte z kartonu białe serce (o dowolnej wielkości) - symbol wspólnej troski o czystość serc.

Reklama

12 marca Droga Krzyżowa na terenie obozu Auschwitz-Birkenau

Nabożeństwo będzie miało miejsce podczas kolejnej pielgrzymki młodych z Częstochowy do Krakowa - Auschwitz-Birkenau i Wadowic. Na terenie byłego obozu koncentracyjnego Birkenau zostanie odprawiona tradycyjna Droga Krzyżowa. Poszczególne stacje Męki Pańskiej rozważane będą w obozowych barakach, przy ruinach krematoriów i na obozowej rampie. Modlitwa zakończy się przy ruinach pierwszego krematorium, w którym zginęła św. Edyta Stein - współpatronka częstochowskiego środowiska akademickiego. W ramach pielgrzymki zaplanowano również zwiedzanie Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie i Mszę św. w Wadowicach - w kościele, w którym przyjął chrzest Karol Wojtyła. Zapisy na pielgrzymkę w DA „Emaus” (u Tomka Jewiarza - tel. 501-943-523)

18 marca Droga Krzyżowa Alejami Najświętszej Maryi Panny

W ramach przygotowań do diecezjalnych obchodów XX Światowego Dnia Młodzieży odbędzie się Droga Krzyżowa Alejami Najświętszej Maryi Panny. Początek nabożeństwa o godz. 18.00 na placu przed archikatedrą. W ramach nabożeństwa młodzi zaprezentują poszczególne stacje Męki Pańskiej. Modlitwa ta stanowi wielkie świadectwo mieszkańców Częstochowy o ich kroczeniu za krzyżem Jezusa Chrystusa.

Oświadczenie ws. rzekomych objawień w Ostrożnem

2019-08-24 08:23

KAI

Wizje Jezusa i Najświętszej Maryi Panny, o których mówi pani Czesława Polak, są jej prywatnym doświadczeniem, niepotwierdzonym przez Kościół – informuje biskup łomżyński Janusz Stepnowski w oświadczeniu wydanym w związku z wydarzeniami w Ostrożnem, w diecezji łomżyńskiej.

youtube

W dokumencie opublikowanym na stronie diecezji podkreśla m.in., że Czesława Polak jest osobą świecką, informacje nt. jej rzekomej śmierci i wskrzeszenia są nieprawdziwe a książka nt. objawień w Ostrożnem “Serce w Serce” autorstwa Grzegorza Kasjaniuka nie uzyskała imprimatur Kościoła.

Publikujemy treść oświadczenia:

OŚWIADCZENIE W SPRAWIE WYDARZEŃ W OSTROŻNEM

Czcigodni Kapłani, Drodzy Wierni!

Ze względu na coraz częstsze pytania i wątpliwości dotyczące wydarzeń w Ostrożnem, parafia Szumowo, Diecezja Łomżyńska, przekazuję do publicznej wiadomości następujące informacje:

1. Pani Czesława Polak jest osobą świecką, która dnia 30 czerwca 2000 roku na ręce ówczesnego Biskupa Łomżyńskiego Stanisława Stefanka i za jego zgodą złożyła prywatny ślub czystości oraz uzyskała zgodę na noszenie habitu, jako znaku szczególnego osobistego oddania się Panu Bogu.

2. Wizje Jezusa i Najświętszej Maryi Panny, o których mówi pani Czesława, są jej prywatnym doświadczeniem, niepotwierdzonym przez Kościół. Według relacji pani Czesławy wizje te nadal trwają, co stanowi zasadniczą trudność w ich analizie i ocenie.

3. Informacja przekazywana przez internetowy serwis video, oparta na słowach pani Czesławy, o jej śmierci i wskrzeszeniu do życia, jest nieprawdziwa. Nie ma żadnej dokumentacji medycznej potwierdzającej śmierć pani Czesławy.

4. Stolica Apostolska nigdy nie odnosiła się do wydarzeń w Ostrożnem, ani do osoby pani Czesławy. Nie wydała też żadnego dokumentu wyrażającego zgodę na jej życie pustelnicze.

5. Książka „Serce w Serce” autorstwa Grzegorza Kasjaniuka nie uzyskała imprimatur Kościoła, a jej treść nie była konsultowana ani ze mną, ani z Łomżyńską Kurią Diecezjalną. Tym samym publikacja ta nie jest i nie może być „dokumentem” potwierdzającym prawdziwość wydarzeń.

6. Ostrożne, ze względu na licznych wiernych tam udających się, jest i pozostanie szczególnym miejscem modlitwy, a obecność duchowieństwa w Ostrożnem motywowana jest opieką duszpasterską nad wiernymi, a nie wizjami pani Czesławy.

Łomża, 22 sierpnia 2019 r.

N. 944/B/2019

+Janusz Stepnowski Biskup Łomżyński

Ks. Artur Szurawski

Kanclerz Kurii

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Bp Kaszak: Cóż złego zrobiła Wam Maryja? Za co Ją tak straszliwie obrażacie? To nas bardzo boli

2019-08-25 22:24

jc / Częstochowa (KAI)

"Niestety, z bólem i trwogą musimy stwierdzić, że Maryja, Matka Boga Najwyższego i nasza ukochana Matka, na naszej polskiej ziemi jest obrażana, i to poprzez profanację cudownego, od wieków świętego dla wielu Polaków Jej wizerunku ‒ obrazu Matki Bożej Częstochowskiej" – mówił biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak w homilii wygłoszonej na Jasnej Górze w przeddzień uroczystości NMP Częstochowskiej.

M. Sztajner/Niedziela

Odnosząc się do niedawnych wydarzeń biskup podkreślał, że "jesteśmy świadkami podejmowania dalszych akcji przeciwko najukochańszej osobie, jaką Jezus miał na ziemi. Są to działania wyjątkowo haniebne i groźne, niosące ze sobą bardzo konkretne konsekwencje ‒ karę Bożą".

Zobacz zdjęcia: Procesja z Obrazem Matki Bożej z Archikatedry Częstochowskiej na Jasną Górę

- W trosce o szacunek dla naszej Królowej i o dobrobyt naszej ukochanej Ojczyzny nie możemy milczeć, tylko na rożne sposoby musimy wyrażać swój sprzeciw przeciwko tym skandalicznym zachowaniom oraz podejmować czyny pokutne, by zadośćuczynić Panu Bogu za bluźnierstwa wobec Maryi i Jego osoby - podkreślał.

"Pytamy autorów i uczestników ataków na Przenajświętszą Panią: Cóż złego zrobiła Wam Maryja? Za co Ją tak straszliwie obrażacie? To nas bardzo boli. Maryja jest Matką Boga i naszą ukochaną Matką, którą bardzo szanujemy. Tymi haniebnymi czynami obrażacie także nasze uczucia religijne. Dlatego nie ma i nigdy nie będzie naszego przyzwolenia na takie niedopuszczalne zachowanie" - pytał bp Kaszak.

Nawiązując do orędzia Matki Bożej z Fatimy, wzywał do praktykowania wynagradzającego nabożeństwa pierwszych sobót miesiąca. Podkreślał, że w zaistniałej sytuacji katolikom nie wolno milczeć – muszą stanowczo przeciwstawiać się moralnie złym działaniom oraz brać w obronę tych, którzy w trosce o dobro Polski głoszą prawdę o zagrożeniach ideologii LGBT.

W tym kontekście przypomniał osobę abp. Marka Jędraszewskiego. Zachęcał też rodziców do podpisywania deklaracji sprzeciwiającej się wychowywaniu dzieci zgodnie z ideologią LGBT.

"Jasnogórska Pani, wspieraj nas, abyśmy byli w stanie naszymi modlitwami i ofiarami wynagrodzić Bogu bluźnierstwa, jakich doznaje On od ludzi. Pomóż nam uśmierzyć sprawiedliwy gniew Boży, do którego sami zmuszamy Stwórcę grzechem i nieposłuszeństwem, bo kiedy zapłonie jego ogień, nikt i nic się nie ostoi" – zakończył homilię bp Kaszak.

25 sierpnia w południe na Jasną Górę przybyło ponad tysiąc pielgrzymów z Zagłębia Dąbrowskiego. To druga część diecezjalnej pielgrzymki – 13 sierpnia do Częstochowy weszło prawie 1500 osób z regionu olkuskiego. Obu pielgrzymkom towarzyszył na trasie biskup Grzegorz Kaszak.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem