Reklama

Święcenia biskupa pomocniczego

Jezu, ufam Tobie!

Władysław Burzawa
Edycja kielecka 8/2005

Niezwykłą uroczystość przeżywał Kościół kielecki w pierwszą sobotę lutego. W bazylice katedralnej w Kielcach miały miejsce święcenia nowego biskupa pomocniczego - ks. dr. Kazimierza Gurdy, który jako swe zawołanie obrał słowa: „Jezu, ufam Tobie!”.
Uroczystość zgromadziła w katedrze liczne rzesze wiernych z całej diecezji, przedstawicieli: Parlamentu, władz wojewódzkich, samorządowych i wyższych uczelni z Polski, kilkuset kapłanów oraz osób konsekrowanych, jak również kilkunastu biskupów. Radość tej chwili dzielili z Biskupem jego rodzice i najbliższa rodzina. Liturgii Słowa przewodniczył kard. Franciszek Macharski, metropolita krakowski. Głównym szafarzem święceń był bp Kazimierz Ryczan, a współszafarzami biskup senior Edward Majerski z Radomia oraz bp Marian Florczyk, biskup pomocniczy diecezji kieleckiej.
„Radosny rok poświęcony Eucharystii napełniony zostaje dziś nowym darem Ducha Świętego. Zgromadzeni przez Tego Ducha rozpoczęliśmy ryt święceń biskupa Kazimierza” - tymi słowami bp Kazimierz Ryczan powitał zgromadzonych w kieleckiej katedrze. „Za tę długo oczekiwaną chwilę składamy dziękczynienie Najwyższemu Kapłanowi Jezusowi Chrystusowi oraz Jego pierwszemu słudze - Janowi Pawłowi II, który przychylił się do mojej prośby i ustanowił drugiego biskupa pomocniczego w Kielcach” - mówił Biskup Kielecki.
Po przedstawieniu kandydata do święceń biskupich i odczytaniu nominacji Stolicy Apostolskiej, homilię wygłosił kard. Franciszek Macharski. „Jedno nas zgromadziło na tej Eucharystii - w tej świętej godzinie - miłość Chrystusa do Kościoła. W niej się dokonuje tajemnica odkupienia” - mówił do zgromadzonych Ksiądz Kardynał. Przypomniał także zadania, które stoją przed nowym biskupem oraz przed wszystkimi biskupami: „Biskup wśród swoich zadań i trosk tę jedną nosi najgłębiej, a jest nią miłość Chrystusa - żeby Chrystus zamieszkał w sercach ludzi i został z nami w Eucharystii”. Kard. Macharski, nawiązując do zawołania mającego przyjąć święcenia bp. Kazimierza, podkreślił, że biskup ma być głosem mówiącym: „Miłość nie jest kochana”, a jego powołaniem jako apostoła Bożego Miłosierdzia jest „dawanie siebie”.
Po homilii nastąpiło przyrzeczenie oraz modlitwa święceń, podczas której Biskupi nałożyli swoje ręce na głowę ks. Kazimierza Gurdy. Nad głową przyjmującego święcenia diakoni trzymali otwartą księgę Ewangelii, co wyrażało odpowiedzialność biskupa za Ewangelię. Następnie bp Ryczan namaścił głowę przyjmującego święcenia biskupie ks. Gurdy, przekazał mu księgę Ewangelii oraz insygnia biskupie: pierścień, mitrę i pastorał.
Na zakończenie Mszy św. bp Kazimierz Gurda wyraził wdzięczność Bogu za dar kapłaństwa, a wszystkim zgromadzonym w bazylice katedralnej za obecność i modlitwę. Swoim rodzicom dziękował za „życie, chleb codzienny, za dom rodzinny i za modlitwę”.
W imieniu społeczności kieleckiej, prezydenta Kielc oraz Rady Miasta na ręce nowego Biskupa pomocniczego życzenia złożył przewodniczący Rady Miasta - Tomasz Bogucki. Przypomniał on, że „zaszczyt sakry biskupiej jest obowiązkiem” i życzył nowemu Biskupowi, by na jego drodze rozkazywać oznaczało posługiwać, przewodzić - służyć, a rządzić - kochać. W imieniu kapłanów słowa życzeń wypowiedział ks. prał. Stanisław Malinowski. Dziękując Bogu za dar nowego Biskupa, zapewnił, że wszyscy kapłani będą go wspomagać swoją modlitwą razem z wiernymi. Życzył też, aby radość, która przepełnia w tym dniu jego serce, była źródłem wierności Bogu i mocy w pasterskiej posłudze.
Uroczystą Mszę św. zakończyło błogosławieństwo udzielone przez kard. Macharskiego.

Życiorys nowego Biskupa Pomocniczego

Kazimierz Gurda urodził się 20 sierpnia 1953 r. w Książnicach Wielkich. Po ukończeniu Szkoły Podstawowej w rodzinnej miejscowości rozpoczął naukę w Liceum Ogólnokształcącym w Proszowicach. Egzamin maturalny złożył w 1972 r. i wtedy też wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach. Święcenia prezbiteratu przyjął w 1978 r. z rąk bp. Jana Jaroszewicza. Pracował jako wikariusz w Pińczowie i Bielinach. W 1981 r. rozpoczął specjalistyczne studia z patrologii w Instytucie Patrystycznym „Augustinianum” przy Uniwersytecie Lateraneńskim w Rzymie, które zakończył w 1988 r. z tytułem doktora. We wrześniu 1989 r. został mianowany wykładowcą patrologii i języka łacińskiego w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach, a w grudniu tegoż roku ojcem duchownym alumnów I i II roku, odbywających studia filozoficzne w filii Seminarium w Skorzeszycach. W czerwcu 1996 r. został mianowany proboszczem w parafii św. Józefa w Zagnańsku, pozostając wykładowcą patrologii w Seminarium. W czerwcu 1998 r. został mianowany rektorem Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach.
18 grudnia 2004 r. Jan Paweł II mianował ks. dr. Kazimierza Gurdę Biskupem Pomocniczym Diecezji Kieleckiej.

Reklama

Światowy Dzień Wcześniaka

2019-11-17 11:12

prezydent.pl

17 listopada obchodzimy Światowy Dzień Wcześniaka. Z tej okazji Para Prezydencka gościła u Klaudii i Szymona Marców, rodziców sześcioraczków. Dzieci przyszły na świat 20 maja 2019 roku w 29 tygodniu ciąży.

Grzegorz Jakubowski/KPRP

Andrzej Duda z Małżonką odwiedzili w sobotę Zosię, Kaję, Malwinę, Nelę, Tymona i Filipa, których losy śledziła cała Polska. W dniu porodu noworodki ważyły od 890 g. do ok. 1300 g. Rodzice nie kryli wielkiej ulgi, kiedy dwa miesiące temu ostatnie z dzieci zostało wypisane ze szpitala.

Grzegorz Jakubowski/KPRP

Mama i tata sześcioraczków oraz starszego Oliwiera opowiedzieli Parze Prezydenckiej o swojej codzienności, oswajaniu się z nową rolą, wzruszających momentach i nadziejach na przyszłość. Jak przeważająca część wcześniaków, noworodki wymagają rehabilitacji, jednak są coraz większe i silniejsze. Każde z nich ma inną osobowość i temperament, a urok niezwykłego rodzeństwa tysiące internautów obserwują na Instagramie, gdzie mama maluchów publikuje ich zdjęcia.

Grzegorz Jakubowski/KPRP

Sześcioraczki rodzą się bardzo rzadko - raz na 4,7 mld ciąż na świecie. W Polsce jest to pierwszy taki przypadek. Jak w trakcie spotkania z Parą Prezydencką wskazywali rodzice, opieka nad tyloma pociechami wymaga dobrej organizacji i logistyki, a każdy dzień jest nową przygodą. Szczególnie, że wcześniaki potrzebują dodatkowej troski, a relacje z rodzicami i otoczeniem mogą w pełni nawiązywać dopiero po opuszczeniu inkubatorów.

Ideą obchodzonego dziś święta jest zwracanie uwagi społeczeństwa na wcześniactwo i wiążące się z nim rozległe konsekwencje dla samych maluchów, ale też ich rodzin. Wyrazem solidarności z przedwcześnie urodzonymi dziećmi na całym świecie jest podświetlanie ważnych budynków na fioletowo. Wieczorem iluminacja rozbłyśnie także na Pałacu Prezydenckim. (KS)

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Boliwia: wiele rodzin nie ma co włożyć do garnka

2019-11-17 20:18

Ks. Szymon Zurek (Vaticanews) / Santa Cruz del Sierra (KAI)

W Boliwii kontekst Światowego Dnia Ubogich w tym roku jest zupełnie wyjątkowy. Trwający trzy tygodnie kryzys rządowy, spowodował zwiększenie niepokoju w społeczeństwie i masowe protesty. W kraju rośnie bieda i wiele rodzin nie ma co jeść. W pomoc potrzebującym aktywnie włączają się Caritas i inne organizacje kościelne.

Galyna Andrushko/pl.fotolia.com

Pokojowy, ale jednak protest, blokady, niemożność realizowania codziennych obowiązków, podjęcia pracy: wszystko to przyczyniło się do tego, że w peryferyjnych dzielnicach np. dwumilionowego miasta Santa Cruz de la Sierra, wiele rodzin nie ma co włożyć do garnka. Należałoby właściwie wskazać, że Dzień Ubogich trwa w tutejszych parafiach od ponad dwóch tygodni. Sąsiedzi organizują między sobą tzw. „olla común” czyli wspólne gotowanie, mając na względzie przede wszystkim te rodziny, którym nie starcza pieniędzy na zakup żywności. "Jest to piękne świadectwo solidarności między sąsiadami, bez względu na wyznanie wiary czy przekonania polityczne" – uważa pracujący tam polski kapłan ks. Szymon Zurek.

W parafiach grupy Caritas rozeznawały w tych dniach konkretne potrzeby najbardziej potrzebujących rodzin, by móc przygotować na Niedzielę Ubogich obiady i zanieść je do dzielnic. Np. w parafii św. Franciszka z Asyżu przygotowano ponad 450 porcji obiadów. W całe to dzieło byli zaangażowani członkowie wszystkich grup parafialnych: katechiści, grupa młodzieżowa, grupy muzyczne, lektorzy, animatorzy Kościelnych Wspólnot Podstawowych, Legion Maryi.

Ks. Zurek podkreślił, że w tym szczególnie trudnym czasie dla Boliwijczyków, możliwość podzielenia się z najbardziej potrzebującymi braćmi i siostrami, jest piękną okazją do praktykowania przykazania miłości, przelania wiary, którą żyją, która im dała tyle siły w trudnych dniach kryzysu, w konkretny czyn miłosierdzia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem